Michał Rogowicz | 16-11-2011 23:53 |

Test telefonu Nokia 701. Bardzo dobrze wykonany smartfon!

Test Nokia 701Nokia 701 to jeden z pierwszych smartfonów fińskiego producenta telefonów komórkowych, który sprzedawany jest wraz z najnowszą wersją systemu operacyjnego Symbian Belle. W redakcji mamy go od kilkunastu dni i przyszedł czas na ostatnie podsumowania wrażeń z testów. Od siebie dodam, że mnie ten model nie zawiódł.

Polecamy także: Galeria zdjęć: Nokia 701

Zestaw
Opakowanie od najnowszego smartfona z systemem operacyjnym Symbian nie różni się niczym od wcześniejszych modeli. Kolorystyka jest niebieska, a cały design utrzymany w tej samej charakterystyce. W pudełku klient znajdzie telefon, ładowarkę, kabel USB, zestaw słuchawkowy, kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi.

Konstrukcja
Nokia 701 jest smartfonem bardzo dobrze wykonanym. Obudowa jest masywna i nie ma się wrażenia, że zaraz się rozpadnie. Wszystkie części są prawidłowo spasowane – nic nie trzeszczy, ani nie odstaje. Do produkcji obudowy użyto głównie wysokiej jakości tworzywa sztuczne, które mają gwarantować wysoką odporność na zarysowania. Z kolei tylna klapka, osłaniająca baterię, wykonana jest z metalu. Zdejmuje się ją dokładnie tak samo jak w modelu C7. Wystarczy wcisnąć przycisk, a klapka sama wyskakuje.

Test Nokia 701

Nokia 701 jest bardzo, ale to naprawdę bardzo podobna do C7. Jedynie kolor pozwala, aby je odróżnić. Ale pozostała część – umiejscowienie przycisków itp. jest dokładnie taka sama. Bardzo często, gdy oba modele leżały obok siebie, to brałem nie ten.

Nokia 701 jest matowa, przez co testowany model jest niezwykle oryginalny, a sam design z pewnością się każdemu spodoba. Ponadto urządzenie bardzo dobrze leży w dłoni.

Gwarantuje, że do jakości wykonania i prezencji nikt nie będzie miał zastrzeżeń. W tej kwestii zawsze szanowałem fińską Nokie.

Funkcjonalność
Testowana Nokia 701 pracuje pod kontrolą jednordzeniowego procesora o częstotliwości pracy zegara 1 GHz. Układ jest wspomagany pamięcią operacyjną RAM wynoszącą 512 MB, ale także 1 GB ROM.

Test Nokia 701

Te dane zapewniły mi spokojną pracę z tym smartfonem. Podczas kilkunastodniowych testów nie zdarzyło mi się, aby smartfon się wyłączył, zawiesił lub złapał „blok”. Wszystkie funkcje chodziły płynnie – nawet gdy miałem otwartych kilka różnych.

Symbian Belle
To najnowsza wersja systemu operacyjnego Symbian, który za kilka lat i tak zostanie być wspierany. Już teraz rozwój tego oprogramowania powierzono zewnętrznej firmie. Jednak Symbian w wersji Belle, w smartfonie Nokia 701, funkcjonuje doskonale. Nie ma mowy, aby się zawiesił, albo zresetował. Odkąd używam ten model, to platforma nie odmówiła mi posłuszeństwa. Interfejs został zmodyfikowany i to dość znacznie. To jest właśnie to, na co czekałem już 2 lata temu. Symbian Belle w końcu jest zgodny z najnowszymi trendami, ale niestety trochę za późno.

Bardzo przydatny jest górny pasek funkcyjny, który można wysunąć. Przydaje się on bardzo często, bo za jego pomocą można zarządzać siecią WiFi, dźwiękiem telefonu, włączoną usługą transmisji danych oraz Bluetooth. Ponadto wyświetlane są na nim wszelkie nieodebrane wiadomości, czy połączenia.

Test Nokia 701

Wyświetlacz
Nokia 701 wyróżnia się ekranem technologią IPS LCD, przekątną 3,5 cala i rozdzielczością 360×640 piksela. Producent zapewnia, że jest to najjaśniejszy ekran wśród smartfonów i coś w tym jest. Jasność ekranu wynosi aż 1000 nitów.

Wyświetlacz gwarantuje także wysoką jakość odwzorowanych kolorów, a także wysoki kąt widzenia. Nie ma mowy aby dostrzec jakieś martwe piksele, albo źle odwzorowany kawałek zdjęcia. Jakość wyświetlanych materiałów jest naprawdę bardzo wysoka. Oczywiście na rynku można spotkać wydajniejsze technologie, ale według mnie gołym okiem nie zauważymy różnicy.

Reakcja na dotyk? W tej kwestii producent również się spisał, bo praca z tym ekranem należała do przyjemności. Nie ma mowy, abyśmy musieli klikać na daną opcję po kilka razy, aby się uruchomiła. Po prostu klik i działa.

Test Nokia 701

NFC
Jest to najciekawsza nowość w testowanym smartfonie Nokia 701 z Symbian Belle. Testując technologie NFC sparowałem telefon z głośnikami Nokia Play 360. Producent zapewnia, że NFC doskonale sprawdzi się podczas szybkiego udostępniania plików.

Odtwarzacz muzyczny
Oprogramowanie do zarządzania plikami muzycznymi w smartfonie Nokia 701 z Symbian Belle nie różni się praktycznie niczym od aplikacji, którą można spotkać w Symbian Anna. W praktyce działa bez zarzutu. Nie ma mowy, aby się zawiesiła, bądź wyłączyła samoczynnie.

Test Nokia 701

Jakość dźwięków wydobywających się z głośników jest przyzwoita. Nawet przy najwyższej skali głośności, nie słychać żadnego charczenia.

Aparat fotograficzny
Multimedialna Nokia 701 wyróżnia się aparatem fotograficznym o matrycy 8 megapiksela z nagrywaniem w jakości HD, a także stałym fokusem i podwójną diodą LED. Do pełni szczęścia brakuje tylko stałego autofokusa, ale można z stałym przeżyć.

Zdjęcia wykonane za pomocą tego modelu wychodzą dobrej jakości. Szczególnie przy dobrym, a najlepiej dziennym świetle. Wtedy nie ma mowy, aby fotka była rozmazana, albo nieczytelna. Podobnie jest w przypadku filmików.

Gdy już jest ciemno, to i tak z pomocą przychodzą dwie diody LED. W praktyce sprawdzają się dobrze, ale czasami zdarza się, że aparat nie sprosta powierzonemu mu zadaniu. Jednak w ogólnym rozrachunku, jestem bardzo zadowolony z możliwości aparatu fotograficznego umieszczonego w Nokii 701.

W ustawieniach dostępnych jest wiele funkcji, które mogą się przydać. Najważniejsze to jakość, rozmiar (zdjęcia i wideo), kontrast, balans bieli, samowyzwalacz, programy tematyczne, czy nasycenie kolorów. Oczywiście w praktyce skorzystamy tylko z niewielkiej ilości opcji, ale warto je mieć na wyposażeniu. Każdy przecież chce mieć jak najwięcej? Taka nasza polska natura… 🙂

Test Nokia 701

Przeglądarka internetowa
W systemie operacyjnym Symbian Belle można spotkać nową wersję przeglądarki internetowej. Według producenta ma o wiele szybciej ładować strony internetowe i w praktyce coś w tym jest.

Interfejs nie został znacznie zmieniony. Jest praktycznie taki sam, jak w systemie Symbian Anna. Wszystkie opcje są umieszczone w tym samym miejscu. W tym zakresie nie ma żadnej innowacji.

Wróćmy jednak do funkcjonalności, bo w tym przypadku jest najważniejsze. Z pomocą tego oprogramowania możemy przeglądać kilka stron internetowych na raz, a to jest możliwe dzięki oknom. Nawet gdy otworzymy je, wpiszemy adres i klikniemy OK to możemy przejść na inną, a w tym czasie tamta zostanie załadowana. W ten sposób nie musimy marnować czasu na czekanie, aż serwis WWW się załaduje.

Podczas kilkunastodniowych testów codziennie korzystałem z przeglądarki internetowej. Ani razu nie przydarzyła mi się sytuacja, aby jakaś strona się nie chciała załadować, albo samo oprogramowanie odmówiło posłuszeństwa.

Naprawdę z tej aplikacji jestem bardzo zadowolony.

Test Nokia 701

WiFi
Oczywiście tej technologii nie mogło zabraknąć w multimedialnym smartfonie Nokia 701. Oprogramowanie do zarządzania sieciami bezprzewodowymi jest takie samo, jak we wszystkich smartfonach z Symbianem. Bo i po co zmieniać cos, co jest dobre.

Z wyszukiwaniem, a także stabilność połączenia nie ma żadnego problemu. Nawet, gdy jest słaby zasięg, to strony internetowe wczytują się prawidłowo i z tą samą prędkością.

Bardzo fajnym dodatkiem jest możliwość umieszczenia na ekranie głównym specjalnego widgetu, który pozwala jednym wciśnięciem włączyć lub wyłączyć WiFi w telefonie. Ponadto podobny skrót jest dostępny w pasku, który jest rozsuwany u góry ekranu,

Test Nokia 701

Bluetooth
Tej technologii również należy się parę chwil. Oczywiście w obecnych czasach, w praktycznie każdym telefonem komórkowym można spotkać Bluetooth. Umożliwia ona sparowanie urządzenia z innymi produktami technologicznymi. W tym modelu, oczywiście Bluetooth działa sprawnie i bez żadnych zarzutów. Połączenie jest stabilne.

Społeczności
Nokia dostrzega moc dostępu do największych serwisów społecznościowych. Dlatego w smartfonie Nokia 701 można znaleźć aplikację Społeczności, która umożliwia skonfigurowanie swojego konta w serwisach Facebook oraz Twitter. Proces zapisania konta jest bardzo prosty – wystarczy podać login oraz hasło.

Każda aplikacja umożliwia dostęp do najnowszych wpisów, listy znajomych, wiadomości, czy zaproszeń.

Ponadto można za pomocą jednego okna przeglądać najnowsze wpisy naszych znajomych z Facebooka oraz Twittera.

Na ekranie głównym dostępny jest także widget z najnowszymi postami.

Sklep Nokia
Do tej pory ta usługa była nazwana Ovi Sklep, ale obecnie następuje połączenie wszystkich usług fińskiego producenta pod jedną markę. W smartfonie Nokia 701 można spotkać najnowszą wersje aplikacji do obsługi tego serwisu. Oprogramowanie w praktyce sprawdza się bardzo dobrze. Jedynie raz miałem problem z pobieraniem aplikacji, ale to raczej była winna serwera, ponieważ sama aplikacja działała, ale nie było szans, aby ściągnąć jakąkolwiek treść. Pojawiał się zawsze błąd podczas pobierania. Gdy spróbowałem kilkanaście minut później, problem znikł.

Nokia Mapy
Oczywiście w multimedialnym smartfonie nie mogło zabraknąć darmowej nawigacji GPS. Oprogramowanie Nokia Mapy w Nokii 701 spisywało się bez zarzutów. Nie było problemów z ustaleniem aktualizacji pozycji, wyszukiwaniem tras, czy z poleceniami głosowymi. Gdy zboczyliśmy z głównej trasy, to aplikacja automatycznie, i szybko, wyszukiwała nową drogę. Komendy głosowe były wypowiadane odpowiednio wcześnie z dużą dokładnością.

Nie brakuje także dodatków, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu. Mowa tutaj o aplikacjach umożliwiające wyszukiwanie najbliższych restauracji, hoteli itp.

Bateria
Multimedialny smartfon Nokia 701 wyróżnia się akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 1300 mAh. Producent zapewnia, że telefon powinien wytrzymać w trybie czuwania do 504 h (2G) oraz do 551 h (3G). Oczywiście w praktyce tych wyników nie udało mi się osiągnąć, ale Nokie 701 ładowałem co 2-3 doby przy intensywnym użytkowaniu. Jest to standardowy wynik, który nie jest ani słaby, ani dobry.

Test Nokia 701

Podsumowując, multimedialny smartfon Nokia 701 z systemem operacyjnym Symbian Belle to naprawdę bardzo dobry produkt, nad którym powinien się zastanowić każdy klient zainteresowany smartfonem. Belle w tym modelu spisuję się rewelacyjnie. Ponadto wszystkie jego opcje są najwyższej jakości – aparat, ekran, WiFi, czy odtwarzacz multimedialny. Nokia 701 to naprawdę bardzo dobry telefon komórkowy przeznaczony dla młodzieży. Gwarantuje, że nikt nie będzie narzekał.

W PIGUŁCE:
– ekran 3,5 cala, 360×640 piksela, 16 mln, IPS TFT, Gorilla Glass, ClearBlack,
– aparat fotograficzny 8 megapiksela z stałym fokusem, dwie diody LED,
– procesor 1 GHz, 512 MB RAM, 1 GB ROM,
– Symbian Belle,
– Bluetooth 3.0, WiFi, GPRS, EDGE,
– GPS z A-GPS.

ZALETY:
– dobra jakość wykonania,
– Symbian Belle,
– aparat fotograficzny,
– wydajny procesor,
– GPS.

WADY:
– bateria.

 

 • Dertyus

  Do wad dodałbym brak „normalnego” autofocusa

 • Warienet

  A tak obiegając od tematu to widzę że kolega mieszka w nowej plombie przy skrzyżowaniu Hetmańskiej z Głogowską 😉

 • Seba

  a czym ona różni się od 603. Zaczynam przymierzać się do nowego tel, obecnie poczciwa x3-02. Wiele modeli przejrzałem…lumie coś nie ciekawie oceniają, no i wp7 dopiero się rozwija, androidy…nie potrzebuje chyba tel o mln możliwości, chyba intuicyjność nokii mi najbardziej odpowiada. Jak tel się spisuje okazuje się po min tygodniu. Może wypowie się ktoś kto miał do czynienia z w.w.systemami dłużej. Sporo komentarzy ludków co tylko widziały recki tel na y-t bądź czytało opis. Może sam moderator dorzuci swoje kilka zdań. z góry dzięki 🙂 

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama