Michał Rogowicz | 20-12-2010 17:05 |

Test telefonu Nokia C7

Nokia C7 to drugi produkt fińskiego producenta telefonów komórkowych, który pojawił się w Polsce i ma system operacyjny Symbian w najnowszej wersji ^3, a także aparat fotograficzny o matrycy 8 megapiksela. Dodatkowo Nokia C7 wyróżnia się naprawdę bardzo ładnym designem.

W zestawie, który otrzyma klient można znaleźć kilka gadżetów. W eleganckim, niebieskim pudełku umieszczono telefon, baterię, kabel USB, zestaw słuchawkowy, kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi.

Ładne wykonanie
Nokia C7 prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Design tego modelu od razu przypadł mi do gustu. Wszystkie produkty użyte do produkcji obudowy są najwyższych lotów, a i całość jest idealnie spasowana – nie ma możliwości, aby coś latało albo trzeszczało. Urządzenie bardzo dobrze leży w dłoni i można je śmiało obsługiwać za pomocą jednej ręki. Druga przydaje się praktycznie dopiero, gdy chcemy korzystać z klawiatury w układzie QWERTY. Główne klawisze funkcyjne umieszczone pod wyświetlaczem są bardzo funkcjonalne. Reagują na każde przyciśnięcie i nie trzeba ich wielokrotnie zatwierdzać.

Funkcjonalność
Po bokach telefonu komórkowego Nokia C7 umieszczono szereg różnych przycisków. Po prawej stronie znajdują się: regulacja głośniki, klawisz do funkcji głosowych, regulację blokady klawiatury oraz spust aparatu. U góry można znaleźć wejście USB, słuchawkowe, a także włącznik telefonu. Po lewej stronie umieszczono tylko port ładowarki.

Wyświetlacz
Producent umieścił w testowanym telefonie ekran AMOLED o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 360×640 pikseli. Paleta barw zaś wynosi 16 mln kolorów. Te dane sprawiają, że wszystkie kolory odwzorowywane są perfekcyjne, a jakość wyświetlanych materiałów jest naprawdę znakomita. Nie sądzę, aby ktoś miał wątpliwości co do tej kwestii. W ustawieniach możemy zmienić kilka opcji m.in. tapetę, kontrast, czy cały motyw graficzny.

System operacyjny

Testowana Nokia C7 pracuje pod kontrolą platformy Symbian w wersji ^3. Podczas testu system operacyjny Symbian^3 nie sprawiał większych problemów. W porównaniu do Symbiana ^1, poprawiono o kilka klas funkcjonalność. Jednak nadal spotkałem kilka błędów, których- nie wiedzieć czemu- producent nie może naprawić. Takim większym bugiem jest to, że nagle nie mogłem nigdzie zadzwonić, bo nie było wystarczającej ilości pamięci w rejestrze. Nie mogłem wejść nawet w aplikację do zarządzania połęczeniami. Chociaż żadna aplikacja nie była uruchomiona, to jednak aby gdziekolwiek zadzwonić, musiałem uruchomić telefon ponownie. Innym razem spotkała mnie podoba sytuacja, ale na chwilę i dotyczyło to wiadomości. Wtedy jednak po chwili błąd przestał się pojawiać.

Interfejs
Nie różni się niczym w porównaniu do innego telefonu komórkowego z Symbianem ^3 – Nokii N8, a bardzo mało od innych produktów z Symbianem ^1. Wprowadzono kilka nowych opcji, które nie mają większego wpływu na poruszanie się po funkcjach tego modelu. Jest nadal przejrzysty i prosty do nawigowania. Jeśli ktoś już wcześniej korzystał z smartfona z Symbianem nie będzie miał żadnych problemów, a jeśli nie, to gwarantuję, że szybko się nauczy.

Wiadomości
Nokia C7 pod tym względem nie wyróżnia się w żaden sposób od pozostałych smartfonów fińskiego producenta. Wiadomości tekstowe można pisać na kilka sposobó – za pomocą normalnej klawiatury i wtedy możemy skorzystać z słownika T9, a także z normalnego trybu ABC. Ja bardzo często korzystałem z klawiatury w układzie QWERTY, która jest naprawdę bardzo przydatna. Przyciski mają odpowiednią wielkość i po kilku godzinach dostosowania się, redagowanie wiadomości jest błyskawiczne.

Maksymalny rozmiar jednej wiadomości multimedialnej wynosi 300 kB. Do każdego projektu możemy dodać po kilka plików z jednej grupy załączników, jednak nie mogą one przekroczyć 300 kB. Wysyłanie oraz odbieranie MMSów nie stanowi żadnego problemu.

Poczta elektroniczna
Nokia C7 jest oczywiście kompatybilna z usługą Nokia Messaging. Zapewnia ona łatwe i szybkie skonfigurowanie skrzynek pocztowych. Jednocześnie można korzystać z 10 kont. W przypadku najpopularniejszych dostawców poczty elektronicznej (m.in. wp.pl, Onet.pl, interia.pl, o2.pl, czy gmail.com), wystarczy wpisać tylko login i hasło. Gdy jednak chcemy skonfigurować prywatny serwer, wtedy musimy jeszcze podać adres POP3 oraz SMTP do prawidłowego funkcjonowania konta.

Wszystkie wiadomości są posegregowane według wysłanych, odebranych, roboczych czy zapisanych. Aplikacja do ich zarządzania jest intuicyjna w obsłudze i nie powinna nikomu sprawić żadnego kłopotu. Podczas testów jeszcze nigdy mi nie odmówiła posłuszeństwa.

Aparat fotograficzny
Testowany model został zaopatrzony w aparat fotograficzny o matrycy 8 megapiksela z autofokusem i podwójną lampą błyskową. Obiektyw został umieszczony z tyłu obudowy, ale niestety nie jest on niczym chroniony, więc trzeba na niego uważać. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia, które można wykonać tym aparatem wynosi 3264×2448 pikseli. Jakość fotek zrobionych tym aparatem jest naprawdę bardzo dobra. Przy dziennym oświetleniu nie można mieć do nich żadnych zastrzeżeń. W nocy też nie jest najgorzej, bo podwójna lampa błyskowa ma dużą moc. Chociaż oczywiście zdecydowanie lepiej wyglądają na ekranie telefonu, niż w komputerze.

Ten aparat umożliwia również nagrywanie plików wideo w formacie HD, czyli w rozdzielczości 1280×720 pikseli. Pliki zapisywane są w formacie MP4. Jakość nagrań jest naprawdę bardzo dobra i to adekwatnie do otaczających warunków. W ustawieniach można ustawić kilka opcji, m.in. program tematyczny, balans bieli, odcień kolorów, czy jakość filmiku.

Muzyka
Oczywiście w multimedialnym telefonie komórkowym nie może zabraknąć odtwarzacz muzycznego. Aplikacja do zarządzania utworami muzycznymi jest dokładnie taka sama, jak w pozostałych telefonach z Symbianem. Ale w porównaniu do Symbiana ^1, w najnowszej wersji systemu ulepszono design oraz interfejs. Pliki muzyczne można segregować wedle nazwy artysty, utwory, czy gatunku muzycznego. Jakość dźwięków wydobywanych z pojedynczego głośnika, umieszczonego z tyłu obudowy, obok obiektywu aparatu, jest optymalna. Przy największej skali głośności nie słychać charakterystycznego charczenia. Szkoda tylko, że producent nie zastosował dwóch głośników, co spotęgowałoby jakość odtwarzanych plików.

Ovi Sklep
Nokia naprawdę bardzo mi imponuje w rozwijaniu swojego odpowiednika AppStore, należącego do Apple. Codziennie w Ovi Sklepie pojawią się nowe aplikacje, a niedawno platforma pobiła swój rekord pobrań, który na dzień pisania tego testu wyniósł 3,5 mln w jedną  dobę. Funkcjonalność aplikacji do obsługi tej platformy w Nokii C7 stoi na najwyższym poziomie – nigdy się nie zawiesiła i nie spotkałem problemu z pobraniem aplikacji. Przy okazji polecam aplikację InfoNokia.pl, która znajduję się w Ovi Sklepie.

Ovi Maps
Oczywiście w multimedialnym telefonie komórkowym nie mogło zabraknąć funkcji GPS. Nie inaczej jest w tym telefonie. Testowana Nokia C7 korzysta z aplikacji Ovi Maps w wersji 3.04. Sygnał nadajnika GPS w produkcie fińskiego producenta jest naprawdę mocny, nie było problemu z określeniem aktualnej pozycji – zarówno w samochodzie, jak i na zewnątrz, idąc pieszo.

Sama aplikacja do zarządzania mapami działa sprawnie – ani razu nie sprawiła mi kłopotu. Mapy dostarcza firma NAVTEQ i są całkiem dokładne, chociaż czasami prowadziło mnie przez nieistniejące drogi. Jednak w dużych miastach wyglądało to zupełnie inaczej. W Poznaniu nie było ulicy, która nie była dobrze oznaczona na mapie.

Funkcje wyznaczania drogi to nie jedyne opcje w Ovi Mapach. Przy wyszukiwaniu konkretnego miejsca można jeszcze znaleźć kategorie, które zawierają dokładne adresy do różnych przydatnych w drodze miejsc, m.in. hotele, restauracje, parkingi, czy zabytki i muzea.

Serwisy społecznościowe
Telefon Nokia C7 ma także specjalne aplikacje do zarządzania swoim kontem na największym serwisie społecznościowym i mikroblogowym – odpowiednio Facebook i Twitter. Oba programy działają sprawnie i mają podstawowe funkcje. W przypadku Facebooka można przeglądać najnowsze wpisy znajomych, zarządzać wiadomościami, znajomymi, a także wydarzeniami. Nie ma problemu z zrobieniem zdjęcia i wstawieniem go na tablicę.

Jeśli chodzi o Twittera, to można dodawać nowe wpisy, przeglądać już dodane, a także zarządzać otrzymanymi wiadomościami.

Profile mogą być stale aktualizowane, a najnowsze wpisy mogą być wyświetlane na ekranie głównego pulpitu za pomocą specjalnego widgetu. Trzeba przyznać, że jeśli ktoś lubi stale korzystać z Facebooka, to taki dodatek jest dla niego idealny. Sam wielokrotnie z tego korzystałem.

Przeglądarka internetowa
Do przeglądania stron internetowych można użyć standardowej przeglądarki internetowej zaprojektowanej przez programistów firmy Nokia. Aplikacja jest funkcjonalna i niezawodna. Podczas testu nie spotkałem się z problemem otworzenia jakiejkolwiek witryny internetowej. Nigdy również program sam się nie wyłączał, jak to można było spotkać w Symbianie w wersji ^1. Oczywiście ja zawsze wolę korzystać z Opery Mini, ale nie była zainstalowana w fabrycznym oprogramowaniu. Zawsze zalecam jej zainstalowanie, ponieważ znacznie zmniejsza zużycie transferu danych.

Aplikacje telewizyjne
Bardzo fajnym dodatkiem w telefonach komórkowych z systemem operacyjnym Symbian ^3 jest umieszczenie programów, które umożliwiają przeglądanie materiałów wideo znanych światowych stacji telewizyjnych. W testowanym modelu Nokia C7 można spotkać aplikację CNN, E!, National Geographic oraz Paramount Picture. Wszystkie te programy umożliwiają szybkie odtwarzanie bardzo ciekawych materiałów. Naprawdę te aplikacje to znakomita forma spędzenia wolnego czasu.

Bateria
Producent umieścił w telefonie komórkowym Nokia C7 akumulator litowo-jonowy o pojemności xxx. Pozwalał on na użytkowanie mojego egzemplarza przez dobre 3 doby. Jest to naprawdę dobry wynik, jak na smartfona, ponieważ w tym czasie używałem go do praktycznie wszystkich rzeczy, jakie tylko miał wbudowane. Począwszy od wiadomości, aparatu, odtwarzacza muzyki, aplikacji, a skończywszy na sieci WiFi.

Podsumowując, Nokia C7 to naprawdę godny pochwały telefon komórkowy, który można polecić osobie szukającej funkcjonalnego smartfona z bardzo dobrą prezencją. Podczas testu nie było w moim otoczeniu nikogo, kto by negatywnie wypowiedział się na temat designu tego produktu – wszystkim od razu przypadał do gustu. To tylko jedno z jego wielu zalet, ale oczywiście nie obyło się od wpadek, m.in. błąd w oprogramowaniu lub w systemie operacyjnym Symbian. Mimo to jednak oddaje go ze smutkiem w oczach. Jest to naprawdę tańszy odpowiednik Nokii N8 z nieco gorszymi funkcjami.

Plusy:
– design,
– bateria,
– wykonanie,
– dobry aparat,
– dobrej jakości głośnik,
– usługi Ovi.

Minusy:
– błąd w systemie.<br />

 • trek

  ,,aparat fotograficzny o matrycy 8 megapiksela z autofokusem i podwójną lampą błyskową”- LOL i tyle moge powiedzieć o tym autofocusie

 • jacek1950

  SUPER telefon!

 • Ozik

  Autofokusa ma tylko n8 na Symbiane w wersji 3!!!

 • chhart

  C7 nie ma nadajnika GPS tylko odbiornik sygnału GPS wysyłanego przez satelity, to jedno!
  Druga „nieścisłość” to głośnik, jest stereo!
  Kładąc na stole wyświetlaczem do góry to wyczujesz…;P
  Także TEST mało wiarygodny (…)

 • Colin

  Skoro Nokia C7 nie ma tak jak N8 obiektywu Carl Zeiss Tessar jest skazana na robienie gorszej jakości zdjęć? Ps. N8 ma w ogóle nadajnik GPS, a jeśl tak to w jakich przypadkach jest on przydatny? Pozd !!!

 • Jasio

  Chyba ja lepiej ten test bym zrobił. Testman chyba pościągał różne mądre i głupie opisy, jakieś filmiki i zrobił z tego tEST. Nie chcę Cię obrażać Michale … ale chyba dla pieniędzy to zrobiłeś – innego wytłumaczenia nie widzę. Pozdrawiam

 • pan pawell

  słaby test, a nawet bardzo. Uzytkuje ten telefon od jakiegos czasu i wiem o wiele więcej ciekawych rzeczy niż wynika z tego testu. Kots wyżej dobrze stwierdził że autor posklejał kawałki z innych testów i sklejił to w jedną całość. Jak dla mnie to bardzo słabo.. 3- (studenckie 🙂 )

  • michalrogowicz

   podziel się swoimi opiniami.

   Zauważ, że użytkowałem go zaledwie 2-3 tygodnie.

 • michał

  Prosze nie pisać bzdur typu”W przypadku najpopularniejszych dostawców poczty elektronicznej (m.in. wp.pl, Onet.pl, interia.pl, o2.pl, czy gmail.com) na o2 nie ma możliwości połączenia!!!!!

 • Marador

  Witam, mam problem przy próbie połączenia się za pomocą NOKIA C7 wyskakuje mi komunikat „Opcja nieuprawniona” , nie ma za to problemu z połączeniem się z telefonem. Problem dotyczy zarówno wybieranych z książki jak również przy wpisywaniu numeru ręcznie. Wiem , że to nie na temat testu, ale nigdzie nie mogę uzyskac pomocy. Będe wdzięczna za pomoc

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama