Michał Rogowicz | 14-08-2009 09:09 |

Nokia N97

Nokia N97 to jeden z najbardziej wyczekiwanych multimedialnych telefonów fińskiego producenta w ostatnich latach. Na jego premierę czekało mnóstwo użytkowników oraz osób z branży na całym świecie. W tej chwili jest to jeden z najbardziej wyposażonych telefonów komórkowych na rynku. Aparat 5 megapikseli, WiFi, dotykowy wyświetlacz, klawiatura QWERTY oraz ciekawy mechanizm wysuwania wyświetlacza, to tylko jedne z licznych zalet urządzenia Nokia N97.
 

 

W zestawie producent umieścił dość spory zestaw gadżetów, które przydadzą się w codziennej eksploatacji telefonu Nokia N97. W eleganckim czarnym pudełku, użytkownik znajdzie baterię BP-4L o pojemności 1500 mAh, ładowarkę, zestaw słuchawkowy składający się z adaptera AD-54 i słuchawek HS-45, kabel USB, przejściówkę, ściereczkę, wskaźnik, instrukcję obsługi oraz płytę z oprogramowaniem.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Pierwsze wrażenia…
… były jak najbardziej pozytywne. Telefon Nokia N97 przyciąga uwagę wszystkich osób, które znajdują się w jego otoczeniu. Duży, dotykowy wyświetlacz oraz bardzo ciekawy mechanizm wysuwania wyświetlacza, pod którym znajduję się klawiatura w układzie QWERTY, może zachwycić nie jednego użytkownika.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Wymiary telefonu Nokia N97 to 117.2×55.3×15.9 mm, a waga wynosi 150 g. Urządzenie mimo swoich dość dużych gabarytów trzyma się pewnie w dłoni. Jednak pisanie za pomocą klawiatury QWERTY przy użyciu jednej reki zupełnie odpada, ponieważ jest to strasznie niewygodne. Na przednim panelu zamontowano wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala oraz trzy przyciski funkcyjne – włącznik menu oraz zielona i czerwona słuchawka. Natomiast po boku rozmieszczono klawisze regulacji głośności, blokady klawiatury, aparatu, włącznik telefonu, wejście USB oraz słuchawki. Z tyłu obudowy umieszczono jedynie obiektyw aparatu, który chroniony jest zaślepką, dzięki temu odporny jest na zarysowania.

Nokia N97   Nokia N97
 

Wiadomości
Nokia N97 pod względem redagowania wiadomości nie różni się niczym od pozostałych telefonów z systemem Symbian. Pisanie SMS-ów oraz przygotowywanie MMS-ów i e-maili można dokonać za pomocą dotykowej klawiatury lub skorzystać z tej zainstalowanej pod wyświetlaczem, w układzie QWERTY. Nokia, na szczęście, nie zastosowała w telefonie Nokia N97 kodowania wiadomości w systemie UNicode, dzięki temu możemy używać polskich znaków, a długość SMS-a się nie skraca do 70 liter.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

W przypadku wiadomości multimedialnych możemy załączać po parę plików z różnych grup załączników. Maksymalna wielkość MMS-a wynosi około 300 KB. Nokia N97 została wyposażona w usługę Nokia Messaging. Dzięki temu użytkownik może skonfigurować w szybki i prosty sposób kilkanaście skrzynek pocztowych. W przypadku najpopularniejszych serwisów pocztowych nie trzeba wpisywać ustawień IMAP i POP. Instrukcja konfiguracji Nokia Messaging znajduję się na poniższym wideo.


 

Muzyka…
… to jedna z najciekawszych funkcji telefonu Nokia N97. Aplikacja do odtwarzania muzyki jest intuicyjna w obsłudze, więc nawet największy laik nie będzie miał problemów. Program sam wyszukuje nam nowe pliki muzyczne i dodaje do biblioteki. Aplikacja jest prawie identyczna, jak ta zainstalowana w Nokia 5800 XpressMusic.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Jakość dźwięków wydobywanych z głośników zamontowanych w telefonie jest zadowalająca, ale nie rewelacyjna. Muzyka brzmi trochę cicho i z pewnością w tej kwestii producent się nie popisał. Byłem niemiło zaskoczony głośnością jaką osiąga Nokia N97.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Telefon zintegrowany jest z sklepem muzycznym Nokia Music Store. Dzięki temu użytkownicy będą mogli kupić szybko piosenkę. Usługa może się pochwalić pokaźną liczbą utworów – w bazie jest ich ponad 4,5 mln. Za jedną piosenkę trzeba zapłacić 3,49 zł, a za album 34,9 zł.

W telefonie nie zabrakło również radia FM z funkcją RDS. Aplikacja umożliwia automatyczne bądź ręczne wyszukiwanie stacji oraz zapisaniu 20 pozycji. Dodatkowo w ustawieniach dostępny jest katalog stacji na całym świecie – przydaje się to w przypadkach gdy nie znamy fal żadnych rozgłośni.

Nokia N97   Nokia N97
 

Wyświetlacz
Producent zainstalował w telefonie dotykowy wyświetlacz o przekątnej wynoszącej 3,5 cala i rozdzielczości 360×640 pikseli, a paleta barw wynosi 16 mln. Ekran charakteryzuje się znakomitą jakością i do niego nie można mieć żadnych zastrzeżeń – kolory są żywe i odpowiednio nasycone.

Nokia N97   Nokia N97

Interfejs zainstalowany w Nokia N97 jest taki sam jak na drugiej dotykowej Nokii 5800 XpressMusic. Na pulpicie możemy ustawić różnorodne informacje – nie tylko te, które są dostępne od początku. Wyświetlacz główny możemy w dowolny sposób modyfikować. Można również ukryć jego zawartość i wtedy widać tylko datę, godzinę oraz informacje o sieci – reszta jest pusta. Zapisane są również domyślne widgety: Amazon, AP News, Bloomberg, Facebook, Hi5, Kalendarz, Nadajnik FM, Odtwarzacza muzyki, Slideshow, ale w każdej chwili można dodać inny. Nokia N97 została oparta na interfejsie Symbian S60 5th.

Nokia N97   Nokia N97
 

Aparat
Nokia umieściła w modelu N97 aparat o rozdzielczości 5 megapikseli z 4 krotnym zoomem cyfrowym i autofokusem. Optykę przygotowała firma Carl Zeiss. Obiektyw aparatu został umieszczony za specjalną osłoną, którą można przesunąć – to posunięcie producenta można pochwalić, ponieważ to rozwiązanie ochroni „oczko” kamery od rysek. 
 

Aparat w Nokia N97   Aparat w Nokia N97

Aparat w Nokia N97   Aparat w Nokia N97
 

Jakość zdjęć wykonywanych przez telefon Nokia N97 jest dobra i na pewno lepsza od tych, wykonanych za pomocą Nokia 5800 XpressMusic. W ustawieniach użytkownik może zdefiniować jakość zdjęcia oraz jego wielkość. W dalszych opcjach można znaleźć: samowyzwalacz, kontrast, siatkę, program tematyczny, odcień koloru, balans bieli, ekspozycja, światłoczułość, ostrość oraz zdjęcia seryjne.


Multimedia
W Nokia N97 umieszczono również aplikację YouTube.com, która została specjalnie spersonalizowana pod ten telefon. Strona z plikami działa szybko i sprawnie – szczególnie polecam korzystanie z niej, gdy jesteśmy w zasięgu sieci bezprzewodowej.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Filmy oglądane w formacie 16:9 naprawdę wyglądają dobrze, ale plik musi się znajdować w wysokiej rozdzielczości – w przypadku możemy mieć problemy z konwersją obrazu (obcięcie filmu po boku).

Natomiast odtwarzacz multimedialny współpracuje z plikami w formacie .mp4 oraz .3gp. Zdecydowanie lepiej wypadają filmy w pierwszym rozszerzeniu.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Nokia zainstalowała również w telefonie pamięć wewnętrzną, która wynosi 32 GB. Ten wynik powinien zadowolić niejednego użytkownika, ale i tak Nokia N97 obsługuje karty microSD.

Urządzenie można podłączyć również do telewizora za pomocą kabla telewizyjnego. Takie rozwiązanie nie jest trudne i z pewnością każdy sobie poradzi. Efekt jest piorunujący i szczególnie polecam tą funkcje do przeglądania zdjęć i filmów.

Nokia N97   Nokia N97


Nawigacja GPS

Producent nie zapomniał zainstalować w telefonie Nokia N97 nawigację GPS wraz z oprogramowaniem Nokia Maps 2.0. W sofcie wgrano funkcję pobierania map, dzięki temu nie musimy za każdym razem łączyć się z Internetem. Poruszanie się po menu nawigacji jest proste i intuicyjne dzięki dotykowemu wyświetlaczowi.
 

Nokia N97   Nokia N97

Mapy wgrane w Nokia Maps 2.0 są aktualne, a dzięki wbudowanemu odbiorników GPS, poruszanie się w mieście jest bezproblemowe. Nawigacja była testowana przeze mnie w Poznaniu i wypadła dobrze.

Dodatkowe aplikacje
W menu telefonu Nokia N97 znajdziemy kilka dodatkowych programów. Jedno z najważniejszych to pakiet biurowy Quickoffice z funkcją tworzenia dokumentów i prezentacji. Inna aplikacja to archiwizator plików ZIP.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Jednym z ciekawych programów jest Mail for Exchange, który umożliwia rysowanie, podobnie jak w Paincie. Dostępny jest również Adobe PDF w wersji trial oraz RealPlayer.

Łączność
Telefon umożliwia korzystanie z sieci bezprzewodowej dzięki technologii WiFi (802.11a/b/g). Połączenie z danym routerem lub hot spotem możemy zapisać, a gdy N97 znajdzie się w jej obrębie, automatycznie zaleci nam podłączenie się do niej. 
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Dodatkowo udostępniono możliwość surfowania po stronach internetowych za pomocą EDGE oraz GPRS. Przeglądanie stron internetowych po rozsunięciu wyświetlacza jest bardzo wygodne i czytelne. Każdy użytkownik będzie z pewnością zadowolony z takiego rozwiązania.

Połączenie z komputerem można nawiązać za pomocą dwóch technologii – Bluetooth oraz portu USB.

Nokia N97
 

Bateria…
… to nie jest najmocniejszy punkt tego telefonu. Producent zainstalował ogniwo litowo-jonowe o pojemności 1500 mAh. Podczas średniego użytkowania urządzenia, akumulator wystarcza na około 2 doby. Wynik jest przeciętny, ale trzeba wziąć pod uwagę, że N97 pobiera dużo energii na wyświetlacz oraz inne funkcje.
 

Nokia N97   Nokia N97
 

Podsumowując, Nokia N97 jest telefonem udanym i na pewno ciekawym. N97 ma być flagowym urządzeniem fińskiego producenta i ma szansę tego dokonać. Telefon charakteryzuje duży dotykowy wyświetlacz, klawiatura QWERTY, aparat 5 megapikseli, WiFi oraz inne technologię. Do wad można zaliczyć średnią jakość dźwięku. Nokia N97 początkowo kosztowała 2999 zł, ale w chwili obecnej jej cena waha się w granicach 2500 zł. Telefon dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i czarnej. 

 

 

Czytaj również:
test telefonu Nokia 5800 XPressMusic
test użytkownika Nokia 5800 XpressMusic

 • Kasia

  Kurde. Chce ten telefon ale nie wiem ile kosztuje. :/ Pomożecie?:(

  • michalrogowicz

   allegro.pl 🙂

Michał Rogowicz | 03-12-2008 16:57 |

Nokia N97

Nokia N97
Nokia N97
Nokia N97
Nokia N97
Nokia N97
Nokia N97
Podstawowe dane techniczne:
ModelNokia N97
Wymiary (szer,wys,grub)55.3 x 15,9 - 18.3 x 117.2 mm
Waga150 g
ZasięgGSM850, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Czas czuwania430 h
Czas rozmowy400 min
Baterialitowo-jonowy (LiIon), 1500 mAh
Wyświetlacz 360 x 640 pikseli, 3.5-cala, 16 mln kolorów, dotykowy
Procesor
System operacyjnySymbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
Dostępna pamięć32 GB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny5 Mpix, autofocus, video(VGA@30fps), drugi VGA

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaNie
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSTak, class 32
CSDTak
EDGETak, class 32
WiFi802.11a/b/g
WAPTak
XHTMLTak
I-modeTak

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciTak, microSD
Karta pamięci w zestawieTak
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
JavaTak
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweTak
WideokonferencjaTak
Cena według producenta550 euro

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjeUSB, WDMA 900, 1900 i 2100 MHz, HSDPA do 3,6 Mb/s, radio FM - stereo, RDS, GPS z funkcją AGPS, czujnik zbliżania , akcelerometr, gniazdo JACK 3,5 mm, wyjście TV

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.76 Ilość ocen: 79

Twoja ocena: 

 • Neklord

  Pierwszy:D:D:D: a co do telefonu to z wyglądu to nawet spoko ale szału nie ma szkoda że jeszcze nie ma noki z aparatem 8 Mpix :/:/

 • Angela

  ten telefon jest boski ; *

 • S.

  Neklord, jak to nie ma? – Nokia N86 8MP

 • effka

  radio safari w duzym fiacie miałowięcej funkcji szału nie ma

 • Karol

  widze ze malo osob sie wypowiada na temat tego telefonu… więc mianowicie telefon dobrze trzyma sie w rence, dobra klawiatura + dotyk … mało spotykany rysik do tego telefonu, batria ok. 2-3 dni u mnie… niema wielkiej atrakcji ale 32GB szybko sie nie zapelni ..

 • Kamil

  mam n97 i uwazam ze jest bardzo dobrym telefonem a jesli chodzi o niezbyt mile komentarze to powiem tylko ze jesli ktos nie ma tego tel niech poprostu sie nie wypowiada bo przemawia za nim tylko zazdrosc

 • Olka

  Dla mnie boska :]

  Ale też super jest nokia n900

 • Mała Mi

  A ile kosztuje ten fonik?

 • Cezar

  NAJGORSZY SMIEC Z TELEFONOW NOKIA!!!!!!!!!!

 • zawiedziony

  telefon fajny…ale nie polecam kupowac gdyz ma wade fabryczna(czesto zdarza sie ze spala sie jakis procesorek na plycie glownej i jest ciezko do naprawy )wiem cos o tym gdyz posiadam taki telefon i nigdzie nie chca mi go naprawic 🙁 jak ktos nie wierzy niech poczyta na jakims forum o tej wadzie fabrycznej…..

 • JAlo

  siemka mam ten tel i cos mi sie przestawilo i nie moge znalesc wi-fi szukam pomocy pisac na gg 3728550

 • wiki

  ona jest super

 • Kasia

  tez mam ta nokię alę jak chcę pisac smsy na ekranie to mam bardzo małe literki nie mogę ich powiększyć ;/. Jest jakis program zeby to wgrac???

 • Klacze2539

  witajcie mam problem
  nie chce mi odtwarzać muzyki i zawiesza się jaka może być tego przyczyna?

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama