Mateusz Smoll | 20-01-2009 16:00 |

Nokia N96

Nokia N96 to kolejny model fińskiego producenta z serii multimedialnej. Telefon miał być następcą dwóch już kultowych modeli N95 i N95 8GB. Jednak jak jest naprawdę? Przez długi czas zastanawiałem się do jakiej grupy odbiorców jest on kierowany i nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Jako posiadacz nokii N95 8GB miałem bardzo duże oczekiwania wobec tego modelu. Byłem przekonany, że będzie to model który poprawi wszystkie wady N95 8GB i zaskoczy nową funkcjonalnością, tak jak miało to miejsce u następcy N95. Muszę przyznać, że bardzo się zawiodłem. Dlaczego? Zapraszam do lektury testu.
 

Nokia N96  Nokia N96

Nokia N96 to telefon oparty na systemie Symbian 9.3 s60v3 z Feature Pack 2, wyposażony w procesor ARM9 o taktowania 264 MHz i 128MB pamięci RAM. Niestety, ale Nokia cofnęła się krok do tyłu montując procesor o mniejszym taktowaniu w porównaniu do N95 i bez akceleracji 3D. Posiada 16GB pamięci wewnętrznej oraz slot kart pamięci microSD.

 

Zawartość pudełka
Prócz samej słuchawki w zestawie znajdziemy niemal wszystko co może się nam przydać do wykorzystania funkcjonalności tego modelu:
– bateria litowo-jonowa BL-5F o pojemności 950 mAh
– ładowarka AC-5E
– zestaw słuchawkowy HS-45 z pilotem AD-54
– kabel do transmisji danych CA-101
– kabel TV CA-75U
– ładowarka samochodowa DC-4
– kod aktywacjny do gry tetris na platrofmie N-Gage
– oraz instrukcje wraz z płytą

Brakuje ściereczki, którą można by było przecierać wyświetlacz, na którym ciągle pozostają ślady po palcach.
 

 

Wygląd
Na początku rzuca się w oczy duży ekran o przekątnej 2,8 cala zajmujący praktycznie najwięcej miejsca na przednim panelu. Wyświetla on obraz w rozdzielczości 240×320 pikseli z gamą kolorów wynoszącą 16 mln. Nad ekranem znajduje się głośnik oraz kamera do wideorozmowy. Na dole natomiast znajdują się standardowe przyciski dla urządzeń z system Symbian, czyli dwa kontekstowe, zielona i czerowna słuchawka, przycisk „menu”, przycisk C do kasowania oraz 5-cio kierunkowy klawisz centralny. Wokół centralnego przycisku znajdują się przyciski sterowania muzyką oraz charakterystyczny dla serii N klawisz multimedialny. Brakuje natomiast tzw. „kredki” pozwalającej szybko przełączać pomiędzy trybami alfanumeryczny i numerycznym oraz kopiować/wklejać pliki i tekst.

Na górze obudowy znajduje się przycisk do włączenia/wyłączenia telefonu pozwalający również przełączać profile, gniazdo Jack 3,5 mm w końcu znalazło się tu gdzie być powinno od początku. Gdy znajdowało się z boku urządzenia wtyczka ze słuchawek mogła ulec wygięciu lub nawet złamaniu. Pojawił się też nowy przycisk stosowany już przez innych producentów telefonów do blokowania/odblokowywania klawiatury.

 

 

Z prawej strony obudowy znajdują się dwa głośniki, przycisk do sterowania głośnością oraz migawka aparatu, która jest fatalnie wykonana. Posiada on bardzo delikatny skok pomiędzy wciśnięciem „do połowy” by ustawić ostrość, a wciśnięciem go „do końca” by zrobić zdjęcie. Niejednokrotnie zdarzyło mi się wcisnąć go za mocno, przez co nie została ustawiona ostrość. Z lewej strony obudowy znajduje się slot kart pamięci, a na dole gniazdo ładowania i microUSB (inne niż w N95). Z tyłu obudowy znajduje się aparat o rozdzielczości 5 megapikseli wraz z ramką, dzięki której po jej odchyleniu możemy położyć pochylony telefon. Wraz z umiejscowniem głośników z prawej strony takie pochylenie wydaje się być dogodną pozycją do np. oglądania filmów.

 

 

Telefon jest przedstawicielem komórek typu slider. Mechanizm rozsuwania sprawuje się bardzo dobrze. N96 może być rozsuwana, tak jak jego poprzednik w górę oraz w dół. Po rozsunięciu w dół ukazują nam się klawisze sterowania muzyką, a po włączeniu gry z platformy N-Gage wyłączane jest ich podświetlenie, a włączane podświetlenia dwóch przycisków przypominających kwadrat oraz kółko znanych z padów konsolowych. Po rozsunięciu do góry widzimy klawiaturę numeryczną. Niestety nie została ona w ogóle wyprofilowana, a „skok” jest bardzo słabo wyczuwalny.  Przedni panel powinien wysuwać się kilka mm dalej, gdyż dostęp do klawiszy od 1 do 3 jest utrudniony.

 

Telefon nie należy do serii biznesowej, więc wygląd nie miał tu wielkiego znaczenia, raczej nastawiona się na funkcjonalność pod względem multimedialnym. Tylni panel przypomina ten zastosowany w N82, co ma być jak mniemam namiastką stylowości.

Obudowa został wykonany z dość tandetnego plastiku przez co zostają na niej ślady po palcach. Gdy się jej dotyka wydaje odgłosy „skrzypienia”, a już po niedługim użytkowaniu ulega zarysowaniu.
 

Nokia N96   

Personalizacja
Nokia wprowadziło w tym modelu kilka ulepszeń pomagających personalizować korzystanie z urządzenia. Menu prócz standardowych trybów jak siatka i lista może przyjąć kształt litery V lub widoku palety. Oba nowe tryby są niewygodne w korzystaniu z powodu bardzo powolnego działania. Tryb gotowości nie musi być już poziomym paskiem ikon, może również być pionowy. Wprowadzono ciekawie wyglądające efekty graficzne. Pierwszy, który rzuca się w oczy występuje przejścia ekranu w tryb panoramiczny lub zwykły. Następuje wtedy powolne przyciemnianie ekranu po czym obraz pojawia się w innej pozycji. Następny widoczny efekt to otwieranie i zamykanie folderów. Podczas otwierania ikony szybko rozciągają się na ekranie, a podczas zamykania zwężają, po czym znikają. W galerii miniaturki zdjęć i filmów pojawiają się poprzedzone błyskiem. Cieszy fakt, że menu Symbiana posiada w końcu jakiekolwiek efekty graficzne, jednakże ciężko nie odnieść wrażenia, że mają one jedynie zataić powolne działanie telefonu. Nowością jest również pasek otwartych aplikacji, który wyświetla się teraz poziomo, a nie pionowo jak to miała miejsce w poprzednich modelach. Dodatkowo pasek otwartych aplikacji możemy włączyć nie tylko przytrzymując przycisk menu, ale również wybierając go z menu kontekstowego

 

Nokia N96   

Multimedia
Na tym polu N96 jako przedstawicielowi serii multimedialnej Nokii nie powinno niemalże nic brakować. Opisywanie tego jak to wygląda w rzeczywistości zacznę od dźwięku. Telefon posiada aż dwa zestawy przycisków muzycznych co dość jasno określa na co kładziono duży nacisk. Producent dołącza do telefonu słuchawki stereofoniczne HS-45 z adapterem AD-54. Jakość dźwięku ze słuchawek jest znośna, jednak dla osób wymagających czegoś więcej nie ma najmniejszego problemu. W adapterze zastosowana wyjście Jack 3,5 mm, więc można podłączyć własne słuchawki i posiadać możliwość prowadzenia rozmowy. Adapter posiada najpotrzebniejsze opcje jak przycisk do odbioru/zakończenia rozmowy, zestaw klawiszy muzycznych oraz regulację głośności. Telefon posiada dwa głośniki grające naprawdę głośno, jednak jakość wydobywającego się z nich dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Cieszy fakt możliwości ustawienia głośności co 5 proc. przy podłączonych słuchawkach. Jakość rozmów pozostawia wiele do życzenia, znajdując się w głośnym otoczeniu ciężko zrozumieć rozmówcę.

 

Nokia N96   

Nokia wprowadziła też zmiany w radiu, czyli na polu, na którym wydawało się, że wszystko zostało już zrobione. Oprócz zwykłego analogowego radia dodano obsługę radia internetowego, wystarczy dostęp do sieci GPRS, 3G lub Wi-Fi i możemy cieszyć się radiem w bardzo dobrej jakości.

Następnie przejdźmy do filmów, w N96 Nokia standardowo umieściła kilka filmów. Do tej pory jestem zdziwiony jak producent mógł pozwolić na coś takiego, by filmy te podczas oglądania „przycinały”. Nie działo się tak zawsze, jednak niestety kilka razy tak się zdarzyło. Nowością jest moduł telewizji cyfrowej DVB-H, którego niestety nie mogłem przetestować, gdyż telewizja w tym standardzie w Polsce nie jest nadawana. Prowadzone są jedynie testy na terenie Warszawy. Do telefony dołączany jest kabel TV-out, działa on bezproblemowo, a jakość obrazu jest zadowalająca.

 

Nokia N96   

Nokia stworzyła specjalną platformę N-Gage dla telefonów z serii N, obawiałem się, że ze względu na wydajność tego urządzenia, również będzie problem z grami, jednak myliłem się. Gry chodzą płynnie, nie ma z nimi żadnych problemów. Cieszy również zastosowanie dwóch dodatkowych przycisków po przesunięciu ekranu w dół. Dzięki nim granie w takie gry jak choćby One znanego z telefonu N-Gage jest naprawdę przyjemne.

Wielu użytkowników doczekało się w końcu opcji na która musieli bardzo długo czekać, mianowicie wyświetlanie zdjęcia dzwoniącej osoby. Do tej pory osoby chcące skorzystać z takiej funkcji musiały instalować programy firm trzecich, które niejednokrotnie nie do końca działały tak jakbyśmy sobie tego życzyli.

 

Nokia N96   

Podczas testu telefon wielokrotnie się zawieszał. Nie było reguły kiedy się zawiesza, działo się to czasem nawet przy odbieraniu rozmowy. Przyczyny takiego zjawiska może być wiele, jednak najbardziej prawdopodobne to błędy w oprogramowaniu lub za słaby procesor.

Obecnie Internet w telefonie nikogo już nie dziwi, jak radzi sobie z nim N96? Wyświetla strony z najprzeróżniejszymi elementami flash bez problemu, jednak w momencie gdy jest ich dużo przeglądanie staje się bardzo nieprzyjemne. Uciążliwe przewijanie, ciągłe zawieszanie się przeglądarki towarzyszy na wielu znanych stronach. Również bardzo długo trwa wyszukiwanie i podłączanie do sieci WLAN.

 

Nokia N96   

W kwestii GPS w N96 nic się nie zmieniło, podłączenie do satelit nadal trwa co najmniej kilkadziesiąt sekund, jednak trzeba zauważyć, że odbiornik jest wbudowany w urządzenie, więc lepszych wyników nie ma co oczekiwać. Standardową aplikacją do nawigacji jest program Nokia Maps, jednak przed skorzystaniem z tego programu proponuję ściągnięcie potrzebnych map przy pomocy łącza domowego. Ich brak może spowodować pokaźny rachunek za transmisję danych.
 

Nokia N96   

Aparat fotograficzny
Zapewne właściciele Nokii N95 liczyli na aparat o większej liczbie megapikseli niż 5, tak się jednak nie stało. Co więcej Nokia obniżyła ogniskową z 5.6 na 5.2 co świadczy o zastosowaniu matrycy o mniejszej powierzchni niż zwykle. Wpływa to oczywiście na jakość fotografii, szczególnie na występowanie tzw. „ziarna”. Fakt ten szczególnie dziwi, biorąc pod uwagę, że konkurencja wypuszcza już pierwsze modele z aparatami 8 megapikselowymi. Mimo wszystko, N96 nie robi złych zdjęć, zdjęcia są dobrej jakości. Prócz poznanych wcześniej funkcji dodano możliwość zapisywania współrzędnych lokalizacji podczas wykonywania zdjęcia.

Nokia N96  Nokia N96

  

Filmy można zapisywać w dwóch formatach 3GP i MP4, tutaj również możliwe jest określenie lokalizacji. Nowością jest możliwość wyłączenia lampy doświetlającej podczas kręcenia filmu.

Bateria
Ogniowo użyte posiada mniejszą pojemność od tego w N95 8GB. Oczywiście przekłada się to długość czasu czuwania telefonu. Przy normalnym użytkowaniu telefonu bateria starcza maksymalnie jeden dzień. Nie jest to wynik zadowalający, jednak może dlatego Nokia dała w standardzie ładowarkę samochodową

 

Nokia N96   

Podsumowanie
Nokia N96 to model wprowadzający dużych nowych funkcjonalności, jednak w większości nie można z nich skorzystać ze względu na obniżenie taktowania procesora. Jest to działanie co najmniej niepoważne, biorąc pod uwagę cenę telefonu. Jest ona o wiele większa od o wiele szybszych poprzedników tego modelu. Martwi również zejście z jakości materiałów użytych do wykonaniu obudowy, użytkownicy ceniący N95 za jakość wykonania będą bardzo zawiedzieni.

 

Nokia N96   

 

Nokia N96   

Michał Rogowicz | 03-12-2008 21:40 |

Nokia N96

Nokia N96
Nokia N96
Nokia N96
Nokia N96
Nokia N96
Nokia N96
Nokia N96
Nokia N96
Podstawowe dane techniczne:
ModelNokia N96
Wymiary (szer,wys,grub)103 x 55 x 18 mm
Waga125 g
ZasięgGSM850, GSM 900, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Czas czuwania220 h
Czas rozmowy220 min
Baterialitowo-jonowy (LiIon), 950mAh
Wyświetlacz240 x 320, 2,8 cala, 16 mln. kolorów
Procesor
System operacyjnySymbian, series60
Dostępna pamięć16GB, 128 MB RAM
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny5 Mpix, optyka carl zeiss, autofocus, flash, druga VGA

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDNie
GPRSTak, class 32
CSDTak
EDGETak, class 32
WiFi802.11a/b/g
WAPTak
XHTMLTak
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciTak, microSD
Karta pamięci w zestawieTak
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)Tak
Wymienne obudowyTak
JavaTak
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweTak
WideokonferencjaTak
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjeWCDMA/HSDPA 850/2100, HSDPA 3,6 Mpis, microUSB, GPS z AGPS, mobile TV - DVB-H, TV out, złącze jack 3,5 mm

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.63 Ilość ocen: 75

Twoja ocena: 

  • Tytus

    Rewelacja + TV w telefonie doskonała jakość i 16 programów za darmo.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama