Michał Rogowicz | 23-01-2009 11:37 |

Nokia N85

Nokia co roku wydaje po kilka nowy modeli, które zasilają szereg multimedialnych urządzeń Nseries. Fakt, jedne są mniej udane, drugie więcej. Każdy telefon ma zawierać w sobie sprawdzone funkcję poprzednich modeli oraz nowe funkcjonalności. Testowany egzemplarz N85 jest telefonem bardzo ciekawym – ze względu na swój design oraz możliwości technologiczne.

 

Nokia N85    Nokia N85

Zestaw
Pudełko, w którym znajdziemy cały sprzęt potrzebny do użytkowania Nokii N85 jest bardzo zgrabne. W zestawie znajdziemy ładowarkę podróżną AC-10, kabel wideo, zestaw słuchawkowy, kabel do transmisji danych, karta pamięci microSD o pojemności 8 GB oraz instrukcję obsługi.

 

Nokia N85    Nokia N85

Pierwsze wrażenia…
… były jak najbardziej pozytywne. Nokia N85 od razu mnie zauroczyła swoim wyglądem, a później funkcjonalnością. N85 nie jest urządzeniem dużym. Jego rozmiary wynoszą 103x50x16 mm, a waga – 128 g. Te parametry sprawiają, że telefon pewnie leży w dłoni.

 

Nokia N85    Nokia N85

Obudowa została wykonana z dobrych jakościowo materiałów. Nic nie skrzypi, nie trzeszczy. Chociaż niektórzy znajomi informowali mnie, że w ich modelach, części nie zostały dobrze spasowane. Jednak w testowanym egzemplarzu taka sytuacja nie miała miejsca. Wokół obudowy umieszczono kilkanaście portów. Z prawej strony znajdziemy regulację głośności, przycisk blokady klawiatury oraz klawisz do obsługi aparatu. Z drugiej strony umieszczono tylko złącze kart pamięci. U góry zainstalowano port słuchawek, ładowarki oraz włącznik/wyłącznik telefonu.

 

Nokia N85    Nokia N85

Przyciski klawiatury obok manipulatora sprawiają wrażenie, jakby działały na dotyk. Jednak w rzeczywistości można wyczuć skok działania, po ich naciśnięciu. Przez pierwszą chwilę użytkowania, miałem drobne problemy z „przednią” klawiaturą. Po prostu naciskałem nie ten klawisz, co chciałem. W przypadku części alfanumerycznej, to stwierdzam od razu, że przyciski są zbyt małe. Przez pierwsze kilka dni odczuwałem pewien dyskomfort, ponieważ klawisze były stanowczo za małe. Chociaż można było wyczuć skok działania oraz każdy przycisk posiadał odpowiednie wypuklenie. Po kilkudziesięciu napisanych wiadomościach, kłopot znika.

 

Nokia N85    Nokia N85

Rozsuwany w dwie strony
Nokia N85 jest kolejnym modelem fińskiego producenta, którego można rozsunąć w dwie strony. Gdy telefon znajduję się w pozycji poziomej, to po lewej stronie umieszczono klawisze dedykowane dla muzyki. Po rozsunięciu w prawo widnieje klawiatura alfanumeryczna. Całe rozwiązanie sprawdza się w praktyce doskonale. W szybki sposób można dotrzeć do odtwarzania muzyki. Cały mechanizm pracuje z odpowiednią czułością – nie za lekko, nie za sztywno.

Nokia N85    Nokia N85

Aparat…
… to jeden z najmocniejszych punktów tego telefonu. Producent wyposażył kamerę w matrycę o rozdzielczości 5 megapikseli. Obiektyw aparatu został schowany za specjalną zasuwką, która chroni przed zarysowaniem, a zarazem uruchamia kamerę. Obok „oczka” umieszczono diodę inicjująca lampę błyskową. Optykę do tego aparatu wykonała firma Carl Zeiss – znana już z poprzednich modeli fińskiego producenta.

 

Nokia N85    Nokia N85

W ustawieniach może zdefiniować szereg różnorodnych funkcji. Dostępnych jest pięć różnych rozmiarów zdjęcia. W opcjach ustawimy tryb sceny (automatyczny, niestandardowy, zbliżenie, portret, krajobraz, sport, noc, nocny portret), tryb lampy błyskowej, samowyzwalacz, tryb sekwencji. Jakość zdjęć jest bardzo dobra, ale nie ma się co dziwić, matryca o rozdzielczości 5 megapikseli nie ma prawa wykonywać słabych fotek. Do każdego zdjęcia możemy dopisać pozycję za pomocą danych GPS.

 

Nokia N85    Nokia N85

Filmiki wideo zapisywane są w formacie mpeg, co może świadczyć już o nienajgorszej jakości. W opcjach dostępnych jest pięć opcji – telewizyjna wysoka jakość, telewizyjna normalna jakość, e-mial wysoka jakość, e-mial standardowa jakość oraz jakość dopasowana do MMSa.

Nokia N85    Nokia N85

Nokia N85    Nokia N85

 

Wyświetlacz…
… w Nokii N85 wzoruje się doskonałą jakością. Wykonano go w technologii AMO LED, która gwarantuje mniejsze zużycie energii oraz większą jakość wyświetlanych obrazów. Ekran o rozdzielczości 240×320 pikseli oraz przekątnej 2,6 cala, potrafi rozróżnić 16 mln kolorów. Producent wyposażył urządzenie w akcelerometr, który działa sprawnie. Po ułożeniu telefonu w pozycji poziomej należy przesunąć obudowę w prawą stronę, wtedy wyświetlacz pokaże nam się również w poziomie. Gdy już rozsuniemy go w dół, czyli pokaże nam się klawiatura alfanumeryczna, wtedy pozycja wyświetlacza wraca do normalnego stanu (pionu).

 

Nokia N85   Nokia N85

Wiadomości
N85 obsługuje szereg wiadomości, począwszy od tekstowej, a skoczywszy na elektronicznej i audio. W przypadku SMSów trzeba dodać, że ten model z Nseries jako jeden z nielicznych telefonów nie obsługuje kodowania wiadomości w formacie Unicode. Większość urządzeń fińskiego producenta posiadało zainstalowane kodowanie Unicode, co powodowało, że długość wiadomości skracała się do 70 znaków. W N85 nie ma takiej sytuacji, za co wielki plus dla Nokii.

Wielkość jednego MMSa wynosi 300 KB, co pozwala na przesłanie jednego zdjęcia w dobrej jakości. Oczywiście możemy dołączyć po kilka plików z jednej grupy załączników. Wiadomość można wysłać zarówno pod numer telefonu, jak i na adres elektroniczny. Kreator w prosty sposób przeprowadzi nas w konfigurowaniu klienta e-mial.

 

Nokia N85   Nokia N85

Muzyka
Nokia N85 posiada wbudowane dwa głośniki, które mają zapewnić wysoką jakość dźwięku – stereo. Muszę przyznać, że muzyka wydobywająca się z tego urządzenia jest głośna oraz czysta. Oczywiście przy ustawieniu na maksymalnym poziomie, jakość nie jest już najlepsza. W menu znajdziemy korektor, przekaźnik FM, odtwarzanie losowe, powtarzanie oraz wizualizację.

Radio zainstalowane w N85 pozwala na odsłuchiwanie rozgłośni nadawanych na falach radiowych oraz internetowych. Wystarczy tylko wybrać na początku z jakiego radia skorzystamy.

 

Nokia N85   Nokia N85

System operacyjny
Smartfon pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian S60 3rd edition z Feature Pack 2. Sprawdza się on dość dobrze. Podczas kilkutygodniowego testu, platforma ani razu się nie zawiesiła. Oczywiście czasami można było zauważyć małe spowolnienia systemu, ale nic więcej. Nowością jest możliwość zdefiniowania aktywnego trybu gotowości, nie tylko w postaci poziomej, ale również pionowej. Kolejną nowinką są dwie nowe pozycje ułożenia menu – w kształcie litery „V” oraz widok palety. Do tej pory była lista oraz siatka.

Nokia N85   Nokia N85

Warto wspomnieć o…
… procesorze ARM 11 o częstotliwości taktowania 369 MHz, który został wykorzystany w Nokii N85. Chociaż nie powala on na kolana swoją szybkością, ale nie należy na niego narzekać. Telefon posiada 75 MB wbudowanej pamięci, ale można ją rozszerzyć za pomocą kart microSD. Jak już wspomniałem – w zestawie dostępny jest „kwadracik” o pojemności 8 GB.

 

Nokia N85   Nokia N85

Telefon wyposażono w system łączności Bluetooth, który umożliwia przesyłanie danych między telefonami oraz komputerem. N85 jest kompatybilne z wszystkimi zestawami słuchawkowymi, które wykorzystują tą „niewidzialną” technologię. Urządzenie obsługuje transmisję danych we wszystkich aktualnie dostępnych standardach: GPRS/EDGE/UMTS oraz HSDPA (do 3,6 Mb/s). Podczas testów ani razu nie zerowało mi połączenia z Internetem. W przypadku inicjacji połączenia za pomocą kreatora WLAN nie było żadnych problemów. Wystarczyło podać hasło dostępowego, a telefon sam zapisał je i następnym razem nie musiałem go podawać.

Nokia N85   Nokia N85

Akumulator
Bateria litowo-jonowa o pojemności 1200 mAh pozwala użytkować telefon przez co najmniej 3 doby. Traktuje ten wynik jako wyczyn dobry, ponieważ dawno nie spotkałem smartfona z takimi możliwościami technologicznymi i baterią, która trzyma ponad 2 dni przy intensywnym użytkowaniu. Dziennie rozmawiałem przez N85 kilkadziesiąt minut, wysyłałem kilkadziesiąt SMSów, kilka e-miali, słuchałem muzyki, korzystałem z wideorozmów oraz z aparatu fotograficznego.

 

Nokia N85

Podsumowując, Nokia N85 jest jednym z najlepszych multimedialnych telefonów z serii Nseries. Cechuje go aparat fotograficzny o matrycy wynoszącej 5 megapikseli, dobra bateria, elegancki design, dobrej jakości muzyka. To tylko część z licznych zalet, jakie niesie za sobą Nokia N85. Na minus w tym modelu można zaliczyć klawiaturę oraz lekkie spowolnienia systemu. N85 sprzedawana jest w wersji czarnej. Na aukcjach internetowych cena waha się w granicach 1500 zł.
 

 

Michał Rogowicz | 04-12-2008 00:16 |

Nokia N85

Nokia N85
Nokia N85
Nokia N85
Nokia N85
Nokia N85
Nokia N85
Podstawowe dane techniczne:
ModelNokia N85
Wymiary (szer,wys,grub)103 x 50 x 16 mm
Waga128 g
ZasięgGSM850, GSM 900, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Czas czuwania363 h
Czas rozmowy410 min
Baterialitowo-jonowy (LiIon), 1200mAh
Wyświetlacz240 x 320, 2,6 cala, 16mln kolorów.
Procesor
System operacyjnySymbian 9.3, S60 3rd ed., FP 2
Dostępna pamięć74 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny5 Mpix, Carl Zeiss, flash, zoom x20, autofocus, druga VGA

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaNie
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSTak, class 32
CSDTak
EDGETak, class 32
WiFi802.11g
WAPTak
XHTMLTak
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciTak, microSD do 8GB
Karta pamięci w zestawieTak
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)Tak
Wymienne obudowyTak
JavaTak
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweTak
WideokonferencjaTak
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjeWCDMA 900/1900/2100, HSDPA 3.6 Mbps, czujnik położenia oraz czujnik światła, złacze jack 3,5 mm, USB, TV out, GPS

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.72 Ilość ocen: 58

Twoja ocena: 

 • Tomek

  Przepraszam bardzo, czy autor opisu miał ten telefon w dłoni? Jeśli tak – może mi w takim razie podpowiedzieć, gdzie w N85 mogę znaleźć stoper? 😉

 • dżejms

  Uwaga!
  Nie ma dla tego telefonu
  aktualizacji map( podobno darmowych)
  Wyłączanie tez jest ryzykowne
  bo można go potem nie włączyć.
  Ogólnie – najgorsza nokia jaka kupiłem!

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama