Krzysztof Łabęcki | 12-01-2009 23:04 |

Nokia E66

W połowie czerwca miała miejsce światowa premiera nowych modeli firmy Nokia, skierowanych do użytkowników biznesowych: E66 i E71. Pierwszy z nich to następca bardzo pozytywnie odebranego na rynku modelu E65 i ten właśnie smartfon postaram się Państwu nieco przybliżyć.

 

Już od pierwszego spojrzenia na Nokię E66 widać, że fiński producent postarał się, aby jego nowy smartfon zachwycał wysmakowaną elegancją. Tylna osłona, która w starszym modelu wykonana była z nieco dyskusyjnej imitacji skóry, została zastąpiona przez lśniącą, polerowaną stal. Na „plecach” znalazł się również aparat 3,2 Mpix z autofocusem. Z przodu nowością jest umieszczona nad ekranem druga kamerka, która umożliwia nam prowadzenie wideo rozmowy, bez konieczności odwracania telefonu, co w starszym modelu było dość uciążliwe.

Z lewej strony znajdziemy gniazdo słuchawkowe oraz port microUSB (chroniony klapką) i IrDA. Po prawej spust migawki aparatu oraz klawisze głośniej-ciszej, a między nimi przycisk włączający mikrofon, wykorzystywany również w aplikacjach: Polecenia głosowe i NIM.

Ekran ma wymiar 2,4” i  standardową rozdzielczość 240 x 320 pikseli (QVGA), wyświetla 16,7 miliona kolorów. Przezroczyste przyciski funkcyjne umieszczone zostały na tym samym poziomie co ekran. Lekko wystaje jedynie klawisz nawigacyjny Navi, który powiadamia o nieodebranych połączeniach, wiadomościach SMS, MMS-ach, czy e-mailach. Sygnalizowane jest to przez migające podświetlenie, którego czas trwania możemy określić w ustawieniach.

Na pochwałę zasługuje wspomagany specjalnym mechanizmem system rozsuwania klawiatury, który pracuje bardzo płynnie. Klawisze numeryczne działają dość twardo, jednak nie powoduje to negatywnych odczuć. Wielkość przycisków jest optymalna, dzięki czemu nawet osoby z większymi palcami nie będą miały problemów z ich obsługą.

Tak jak w modelu E65 do dyspozycji mamy 4 klawisze skrótów, ich fabryczne ustawienia to:  menu, kalendarz, kontakty oraz e-mail. Pierwszy z nich ma funkcję przypisaną na stałe, pozostałe możemy dowolnie konfigurować.

Nowością w Eseries jest wbudowany czujnik położenia, znany z modeli N95 i N82. Wystarczy obrócić telefon poziomo, a obraz wyświetlany będzie również poziomo. To bardzo przydatna funkcja podczas przeglądania zdjęć, filmów, korzystania z kalendarza, surfowania po stronach WWW itp. Jeśli natomiast zapomnimy wyłączyć telefon i zacznie dzwonić w trakcie ważnego spotkania, wystarczy odwrócić aparat ekranem do dołu, a dźwięk zostanie automatycznie wyłączony.

W zestawie
Oprócz standardowych akcesoriów: ładowarka, kabel do transmisji danych, karta pamięci microSD o pojemności 2GB, słuchawki stereo, instrukcja obsługi i płyta z oprogramowaniem, producent dorzuca do zestawu to, czego zawsze w nim brakowało, czyli futerał. Może i nie jest to nic specjalnie nadzwyczajnego, ale z pewnością lepiej ochroni nasz smartfon przed obrażeniami niż dodawane do niektórych modeli satynowe woreczki, szczególnie jeśli będzie on zamieszkiwał damską torebkę.

Pulpit x 2
Fiński producent wyszedł naprzeciw bardziej wymagającym użytkownikom i umożliwił zmianę profilu działania telefonu. Do wyboru jest profil służbowy lub osobisty. Teraz możemy inaczej skonfigurować pulpit – dla trybu biznesowego będziemy na nim mieć skróty do notatek, menedżera plików itp. oraz informacje na temat poczty przychodzącej czy kalendarza, a w trybie osobistym możemy ustawić skróty np. do galerii czy odtwarzacza MP3. Dodatkowo, obydwa profile pozwalają na wybór różnych tapet oraz tematów. Aby przełączyć się między nimi, wystarczy skorzystać ze skrótu umieszczonego na pulpicie.
 

Foto – Wideo
Telefon jest wyposażony w aparat o rozdzielczości 3,2 Mpix , z autofocusem, wykonujący zdjęcia w maksymalnym rozmiarze 25×20 centymetrów. Przy słabym oświetleniu z pomocą przyjdzie nam lampa błyskowa typu LED. Do dyspozycji mamy funkcje, które dają nam możliwość dobrania kompozycji obrazu: tryby sceny, samowyzwalacz, zdjęcia seryjne, balans bieli itp. Zdjęcia wykonane za pomocą E66 są wystarczająco dobrej jakości i nadają się do zamieszczenia w internecie, jak również do wywołania, chociaż w tym drugim przypadku nie spodziewajmy się, że będą dorównywać obrazom wykonanym przy użyciu tradycyjnego  aparatu fotograficznego.
Nagrania wideo kręcone za pomocą kamery głównej, rejestrowane są w maksymalnej rozdzielczości 640×480 pikseli (VGA) z prędkością do 22 klatek na sekundę i zapisywane w formacie MP4. Czas nagrania jest ograniczony do 1 godziny. Niższa jakość klipów wiąże się ze zmianą kodowania na typowy dla telefonów komórkowych format 3gp.

Niestety, oko aparatu nie jest w żaden sposób chronione, co naraża obiektyw na dość szybkie porysowanie, w efekcie czego materiały foto i wideo dodatkowo mogą stracić na atrakcyjności. Przednia kamera zapisuje nagrania w rozdzielczości 128×96 pikseli (QCIF), z prędkością do 15 klatek/s. Jednak jej głównym przeznaczeniem są wideorozmowy.Nokia E66

A-GPS i Nokia Maps 2.0
Kolejną nowością w serii telefonów businessowych firmy Nokia jest wbudowany moduł GPS wykorzystujący technologię A-GPS (Assisted GPS). Rozwiązanie to opracowano w firmie Snap Track. A-GPS używa serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie naszego położenia. W smartfonie zainstalowana jest standardowo aplikacja Nokia Maps 2.0. W tej wersji udoskonalono funkcję nawigacji samochodowej, wprowadzono nawigację pieszą, dodano dostęp do multimedialnych przewodników po miastach i wyświetlanie zdjęć satelitarnych. Mapy obejmują ponad 200 krajów, z czego w 70 z nich działa funkcja nawigacji. Dodatkowe mapy możemy całkiem za darmo ściągnąć ze strony producenta i załadować na kartę pamięci w telefonie, lub też w miarę potrzeb pobrać bezpośrednio na telefon. 

Aplikacja pozwala na wyszukiwanie miejsc użyteczności publicznej takich jak: restauracje, zakwaterowanie, kluby, kino czy też zabytki i muzea. Jeśli planujemy wyjazd połączony ze zwiedzaniem, wartą rozważenia opcją jest wykupienie przewodnika interesującego nas miasta. Zawarte są w nim między innymi informacje o ciekawych miejscach wraz z opisem.

Na tego typu wycieczkach z pewnością przydatny będzie wbudowany aparat fotograficzny z dodatkową funkcją zapisywania położenia geograficznego, w którym zostało wykonane zdjęcie. Dla tych którzy lubią się dzielić swoją twórczością, Nokia udostępniła serwis www.share.ovi.com, na którym możemy umieszczać swoje fotografie oraz nagrania wideo.

I na koniec niezbyt dobra wiadomość. Otóż o ile za pobranie map ze strony producenta, wyszukanie interesującego nas adresu, kina, czy muzeum i zobaczenia go na mapie nie płacimy ani złotówki, to za nawigowanie do tego miejsca już niestety tak. Ceny uzależnione są od regionu na jaki chcemy wykupić nawigowanie. Dla przykładu, jeśli chcemy z Warszawy dojechać do Berlina, to mimo wykupionej licencji na Polskę, dodatkowo musimy dokupić licencję na obszar Niemiec, która na okres 30 dni będzie nas kosztowała 12,99 euro, na 90 dni – 39,99 euro, a na rok – 99,99 euro.

Kalendarz
W Nokii E66 spotkamy się z rozbudowanym kalendarzem, który umożliwia doskonałe zorganizowanie czasu. Został on trochę zmodyfikowany, co zaowocowało większą przejrzystością oraz wygodą obsługi. Kalendarz standardowo włącza się przy użyciu klawisza skrótu. Ekranem domyślnym jest harmonogram miesiąca, jednak możemy ustawić widok tygodnia, dnia, planu czy też zadania. Istotną zmianą jest możliwość wyświetlenie widoku dnia na całym ekranie telefonu, z podziałem na godziny.

Poczta
Tu również producent starał się wyjść nam naprzeciw i skrócić procedurę konfiguracji skrzynki pocztowej do minimum. Wystarczy podać nasz adres e-mail i hasło, a telefon automatycznie połączy się z nią pobierając wszystkie niezbędne do tego dane z sieci. Niestety próby konfiguracji dwóch własnych kont pocztowych zakończyły się fiaskiem i konieczne było dokończenie metodą tradycyjną, nie oznacza to jednak, że funkcja ta nie działa. Szybki dostęp do poczty możliwy jest poprzez klawisz skrótu. Jak zapewnia producent, mamy możliwość korzystania z kont e-mail ponad 1000 usługodawców internetowych.
Nokia E66 obsługuje pocztę w standardach Nokia Intellisync Wireless Email, Mail for Exchage /Microsoft Outlook, Pop IMAP. Użytkownik ma także możliwość otwierania załączników pakietu Office, dzięki aplikacji Quickoffice, dotyczy to jednak tylko plików zapisanych w Office 97-2003. Do otwierania i edytowania załączników zapisanych w Office 2007 wymagane jest wykupienie licencji Quickoffice 5.0 z obsługą pakietu Office 2007, co oznacza wydatek 142,46 zł. Wielka szkoda, że użytkownik nie otrzymuje tego w standardzie.

Do sprawnego, a przede wszystkim szybkiego odbierania i wysyłania wiadomości e-mail, szczególnie tych ze sporymi załącznikami z pewnością pomocna będzie szerokopasmowa transmisja danych. Jest ona możliwa dzięki technologii HSDPA.  Maksymalna szybkość transferu to 3,6 Mb/s. Nie zabrakło obsługi WLAN w standardach 802.11b, 802.11g.

Kontakty
W naszej książce telefonicznej możemy wpisać do 1000 kontaktów. W dzisiejszych czasach to nic specjalnego, jednak do każdego kontaktu możemy dopisać cały arsenał dodatkowych informacji. Oprócz kilku numerów telefonów, podzielonych na komórkowe, stacjonarne, internetowe i faks, kilku kont pocztowych, czy adresów (domowy, firmowy), smartfon pozwala na dodanie miniatury zdjęcia, a nawet informacji o rodzinie czy współpracownikach. Aby odnaleźć się w gąszczu kontaktów, dodano ciekawą funkcję. Jeśli nazwa naszego kontaktu to na przykład „ASUS”, wystarczy wystukać na naszej klawiaturze cyfry 2 i 7, odpowiadające pierwszym literom nazwy („A” i „S’), a na ekranie pokaże się nam podpowiedź, jakie kontakty zaczynają się od tych liter. Jest to bardzo przydatne i choć wydaje się bardzo proste, to jednak długo trzeba było czekać na takie ułatwienie.

Bezpieczeństwo danych
Fiński producent najwyraźniej uznał, że dotychczasowe zabezpieczenia telefonu takie jak kody PIN, czy blokada telefonu hasłem są niewystarczające i wprowadził pewną nowość. Szyfrowanie. Bo na cóż przydadzą się wszystkie standardowe opcje, skoro na karcie pamięci przetrzymujemy ważne informacje, a telefon zgubiliśmy lub został nam skradziony?  Zaszyfrować możemy kartę pamięci lub pamięć urządzenia. Dostępne są dwie metody. Pierwsza to szyfrowanie bez zapisywania klucza, w tym przypadku po włożeniu karty do innego urządzenia, korzystanie z niej nie będzie możliwe. Metoda druga to szyfrowanie z zapisaniem klucza, co pozwala na późniejsze odszyfrowanie danych. Szyfrowanie jest jednak czasochłonne, około 15 – 20 minut i należy przy tym pamiętać, aby bateria była naładowana.

Nokia E66

Zabawa
Nokia E66 została stworzona przede wszystkim z myślą o pracy, jednak producent nie zapomniał o dodaniu funkcji, które są w stanie uprzyjemnić nam wolny czas. W drodze do, lub z pracy możemy korzystać z wbudowanego radia (pamiętajmy o zabraniu ze sobą słuchawek, inaczej nie działa) lub odtwarzacza plików MP3. Szkoda tylko, że brakuje złącza mini jack 3,5mm.

Jeśli szykujemy się do dłuższej drogi, warto pomyśleć o wgraniu na kartę filmów, wprawdzie ekran nie jest na tyle duży, aby zapewniał nam komfort oglądania przez dłuższy czas, to jednak jest to z pewnością urozmaicenie naszej podróży. Tym bardziej, jeśli jesteśmy w posiadaniu karty pamięci o większej pojemności, niż podstawowe 2GB (maksymalnie do 8GB). Do standardowych aplikacji należą również gry: RT GR – typowa wyścigówka, znana między innymi z modelu E90, oraz Solitaires – pasjans w kilku odmianach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby doinstalować kolejne gry czy aplikacje dzięki którym nasz telefon dodatkowo zyska na funkcjonalności jak i na oryginalności.
 

Artykuł pochodzi z miesięcznika poświęconego nowym technologiom – Mobility.

 

TAGI:
Michał Rogowicz | 04-12-2008 22:19 |

Nokia E66

Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Nokia E66
Podstawowe dane techniczne:
ModelNokia E66
Wymiary (szer,wys,grub)49 x 107 x 13 mm
Waga121 g
ZasięgGSM850, GSM 900, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Czas czuwania336 godzin
Czas rozmowy450 minut
Bateria860mAh, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz240 x 320 pikseli, 2.4 cale, 16 mln kolorów
Procesor
System operacyjnySymbian S60 Feature Pack 2
Dostępna pamięć110 MB, 128 MB RAM
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny3,2 Mpix, autofokus, wideo, drugi VGA

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDNie
GPRSTak, class 32
CSDTak
EDGETak, class 32
WiFi802.11g
WAPTak
XHTMLTak
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciTak, microSD do 8GB
Karta pamięci w zestawieTak
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)Nie
Wymienne obudowyTak
JavaTak
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweTak
WideokonferencjaTak
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjeWCDMA 900 i 2100 Mhz, HSDPA do 3,6 Mb/s, GPS z funkcją AGPS, USB, Flash Lite 3.0, obsługa Microsoft Exchange

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.69 Ilość ocen: 118

Twoja ocena: 

 • Radek D

  W tej specyfikacji jest spory błąd otóż Nokia E66 jest wyposażona w radio FM

 • Marcin

  wymiary są pomylone:)
  szerokość z wysokościa

 • jarosz4x4

  bateria jest 1000mAh BL-4u

  tel działa max 1 dzień… Nie może trzymać dłużej bo wyświetlacz i reszta na to nie pozwala 🙂 wytrzyma te 3-4 dni ale jakby się go położyło i nie ruszało 🙂

 • LESZEK

  Prosze pomoc !!!
  Posiadam Nokie E66 , mam problem z Bluooth
  polegający na tym że ciągle po zalogowani i ustawieniu słuchawki na "ucho" bardzo często gubi połączenie.
  zgłosiłem to do serwisu niby usterka usunięta , a jednak nadal gubi połączenie.
  Czy ten problem dotyczy tylko mojego telefonu ???
  Na innych telefonach "ucho" działa poprawnie.
  Pozdrawiam Leszek z Wrocławia

 • tobiasz

  Posiadam tą Nokie .. i niewiem gdzie znajduje sie stoper ;/ prosze o pomoc

 • Ola

  Ja też szukałam stopera – niestety w tym modelu chyba go nie ma :/
  Jak ktoś go znajdzie to proszę o info

 • tomaszka71

  Te telefony chyba tak maja ze gubia polaczenie ze sluchawka ,ucho,ja tez ja mam i mam ten sam problem ale to jedyna wada tego fona.

 • remek

  Proszę o pomoc.Chcę zablokować przychodzące połączenie z jednego numeru – jak to w tym tel.mogę zrobić ?

 • w

  na kuta wam stoper w nokii?

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama