Michał Rogowicz | 30-10-2013 15:58 |

Aplikacje fotograficzne (Nokia Camera) w Nokia Lumia 1020. Jak się sprawują? Recenzja

Nokia Camera

Nokia Camera

Nokia Lumia 1020 to fotograficzny smartfon z aparatem PureView o matrycy 41 megapiksela. Nieodzownym elementem tego urządzenia jest aplikacja Nokia Camera, czyli wcześniejsze Camera Pro i Camera Smart. teraz wszystko połączone w jedno oprogramowanie. Jaka działa i czy interfejs jest prosty?

Nokia Lumia 1020 to obecnie najlepszy smartfon z aparatem fotograficznym. Urządzenie wyróżnia się kamerą PureView o matrycy 41 Mpix. Obiektyw dostarczyła firma ZEISS, a użytkownik może nagrywać filmy w rozdzielczości 1080p. Dodatkowo jest jeszcze optyczna stabilizacja obrazu oraz lampy LED oraz ksenonowa. Światło aparatu wynosi f/2.2. Z kolei z przodu Lumii 1020 umieszczono jeszcze kamerę 1,2 Mpix do wideorozmów.

Nokia Camera

Oprogramowanie Nokia Camera to profesjonalne narzędzie do wykonywania zdjęć oraz nagrywania filmów. Początkowo była to aplikacja Nokia Camera Pro, ale teraz pojawiła się aktualizacja, która połączyła Smart Camera i Camera Pro w jedno – Nokia Camera. Zmieniło się co nieco, ale interfejs nadal pozostał taki sam. Jest prosty, przejrzysty i łatwy w obsłudze.

Interfejs Nokia Camera

Nokia Camera została, można powiedzieć, podzielona na trzy części, a dokładnie jej interfejs. Z lewej strony mamy przejście do wykonanych zdjęć. Na środku kilka opcji aparatu, a po prawej możliwość zrobienia zdjęcia, przejścia na wideo, czy włączenie trybu inteligentnego.

Wszystko jest naprawdę logicznie przemyślane i w praktyce bardzo dobrze się z interfejsu korzysta. Nie ma problemu z prawidłowym wybraniem funkcji, a czułość wyświetlacza pozwala na odpowiednią pracę wszystkich opcji w aparacie. Wszystkie zmiany w ustawieniach są pokazywane na bieżąco, więc możemy cały czas oceniać naszą pracę.

Co dokładnie możemy modyfikować? Oto lista:
– balans bieli (auto, zachmurzenie, słonecznie, światło jarzeniowe, światło żarowe),
– ostrość (autofocus, bądź ustawiana manualnie),
– czułość ISO (auto lub wartość z zakresu 100 – 4000),
– czas naświetlania (auto lub zakres 4s – 1/16.000s)
– kompensację ekspozycji (zakres od -3 do +3 EV).

Interfejs trybu inteligentnego – Nokia Smart Camera

Oprogramowanie pozwala na wykonanie serii 10 zdjęć, a następnie pracy z nimi. Możliwością są spore i możemy np. wybrać jedną scenę z całego ujęcia, bądź zmienić wyraz twarzy.

Co dokładnie oferuje tryb inteligentny?
– najlepsze ujęcie (aparat sam wybiera najlepszy kadr),
– ujęcie w ruchu (nakładanie na siebie kolejnych ujęć)
– zatrzymanie ruchu (zatrzymanie głównego obrazu i rozmazanie tła)
– zmiana twarzy (możliwość zmiany twarzy w zdjęciu grupowym konkretnej osoby),
– usuń poruszające się obiekty.

Wszystko działa bardzo dobrze i nie mam większych zastrzeżeń, ale najmniej jestem zadowolony z funkcji zmiany twarzy. Często przy dużej grupie osób, jedynie jedna twarz jest możliwa do zmiany. Innych aplikacja nie wykrywa, a szkoda, bo to może być bardzo dobra funkcja. Tylko jeszcze Nokia musi nad nią popracować…

Kinograf oraz Panorama

Nokia przygotowała jeszcze inne aplikację fotograficzne. Nokia Kinograf to bardzo ciekawe narzędzie. Pozwala na wykonanie animowanego zdjęcia. Efekt jest naprawdę bardzo fajny i gwarantuje, że każdy będzie zadowolony. U moich znajomych za każdym razem, gdy Kinograf prezentowałem, to pojawiał się uśmiech na twarzy. Ale wcale mnie to nie dziwi 🙂

Z kolei Panorama to nic innego jak zdjęcia panoramiczne. Według mnie jednak jest to jeden z najsłabszych elementów Lumii, albo ja po prostu nie umiem wykonać fotki panoramicznej. Jakoś zawsze nie jestem zadowolony z efektu finalnego. Albo ja jestem jakiś inny, albo to oprogramowanie wymaga jeszcze poprawy. A u Was jak jest? Udało się Wam zrobić fajne zdjęcie w panoramie?

Kilka rozdzielczości do wyboru

APlikacje to nie koniec ustawień aparatu. Jest jeszcze kilka małych sztuczek. W formacie obrazu 16:9, aparat wykonuje zdjęcia w dwóch rozdzielczościach 5MP i 34MP, a z kolei gdy wybierzemy 4:3, to 5MP i 38MP.

Nokia Camera ustawienia

Nokia Camera ustawienia

Jeśli chodzi o filmowanie, to możemy skorzystać z rozdzielczości 1080p z prędkością rejestrowania 30 klatek na sekundę, a filtr dźwięków niskich można ustawić na 100 i 200 Hz.

Nokia Camera ustawienia

Nokia Camera ustawienia

Jakość zdjęć i filmów

W tej kwestii chyba nie muszę nikogo przekonywać, że jest świetnie. Ani razu nie zdarzyło mi się narzekać na wykonany materiał. Zdjęcie, czy filmik? proszę bardzo i to praktycznie w każdych warunkach oświetleniowych, atmosferycznych itp. Cała technologia PureView spisuje się bez zarzutu, a i mogę śmiało powiedzieć, że Lumia 1020 dysponuje najlepszym aparatem wśród smartfonów.

Doskonale to widać na poniższych zdjęciach oraz filmach, które już na blogu opublikowałem.

Nokia Lumia 1020. Widok za oknem podczas jazdy pociągiem [wideo]

Nokia Lumia 1020. Zdjęcia w trybie ręcznego ustawienia ostrości, z bliska. Galeria

Nokia Lumia 1020 i aparat PureView 41 Mpix. Pierwsze moje zdjęcia. Jak oceniacie?

Nokia Lumia 1020: Ruch uliczny 1080p/30kl./s [wideo] Jak sobie PureView poradziło?

Zoom

Nokia we wszelkich materiach promocyjnych zapewniała, że funkcja zoomu została stworzona w smartfonie Nokia Lumia 1020 na nowo. I czy faktycznie tak jest? Otóż na pewno jest dobrze… Może samo przybliżenie nie jest jakieś spektakularne, ale jakość zdjęć jest naprawdę dobra. Nawet na zbliżeniu można podziwiać niezłe fotki. Jeśli Nokii uda się jeszcze bardziej przybliżyć obraz bez utraty jakości, to będzie naprawdę bomba nie do pobicia.

Nokia Lumia 1020. Zdjęcia wykonane w trybie ZOOM. Jak wypadły?

Praca zoom`u w Nokia Lumia 1020 [wideo]

 • liukang

  A jak twoim zdaniem ma się ten aparat w jakości wykonanych zdjęć w porównaniu do poprzednika czyli 808-ki i czy wszystkie funkcje programu Nokia Camera czy Smart Camera są dostępne dla największej rozdzielczości?

  • będę chcuał zrobić dopiero autorskie porównanie zdjęc….

   tak są dostępne

  • yhy

   A ja bym chciał całkowite porównanie 808 i 1020, nie tylko aparat.

 • liukang

  Gdybym rozważał przejście z 808 na 1020 to z pewnością brakowałoby mi Transmitera FM, obsługi DLNA, górnego paska gdzie szybko mogę wł/wył transmisję danych, Wi-Fi, programu Dukto do przesyłania plików przez Wi-Fi do np. kompa, konfiguracji kilku różnych ekranów gł. (nie do końca przekonuje mnie dodawanie wielu kafelków, jeśli jest ich dużo – przewijanie może być bardziej uciążliwe, niż przerzucanie ekranów, jak to jest w symbianie). Czasowe ustawienia profili (ogólne, spotkanie, itd.). Program Bella Extra też jest fajny, pomaga mi w szybkim dostępie do wybranych aplikacji. W mojej 808-ce HDMI używam bardzo rzadko, jednak czasem się przydaje i fajnie je mieć, za to microSD przydaje się bardzo (choć szkoda że nie ma takiego wejścia jak ma n8, tylko jest pod baterią – ale jest 🙂 ). No i jeszcze jedna dobra rzecz to taka że w razie „w” mogę sam wymienić baterię. Szkoda że 1020 nie ma wbudowanego ładowania bezprzewodowego, to byłby jeden z niezłych atutów tego telefonu, tym bardziej że moduł Qi jest niewielki i nie zmieniłby wielce gabarytów telefonów. (Ktoś widział ten filmik jak chłopaki przerabiają chyba Lumię 925 biorąc moduł z dodatkowej obudowy i umieszczając go w telefonie – czyli można). Oczywiście to tylko moja subiektywna ocena. 1020 znam tylko z opisów więc, jeśli któraś z tych rzeczy się nie zgadza to chętnie poczytam jak to działa w WP8. Jak na razie nie jestem przekonany na zmianę.

  • powiem Ci, że zupełnie o tych funkcjach w 808 nie pamiętałem już, bo Symbiana już kilka lat nie użytkowałem, ale faktycznie tego brakuje w Lumii! 🙂

 • JJ79

  To ja dodam trochę zdjęć z Lumii 1020 w oryginalnej rozdzielczości. Kilka zdjęć to wycinek ok 30% oryginału. Zdjęcia wykonane w ponury dzień. Bez lampy błyskowej i lampki wspomagania w pomieszczaniach ciemnych. Wiele z tych zdjęć wykonanych zza szyby zabezpieczającej. Są to moje pierwsze zdjęcia wykonane Lumią 1020. Wyedytowane w programie Lightroom

  http://www.flickr.com/photos/105178683@N07/

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama