Michał Rogowicz | 20-10-2014 16:15 |

Recenzja Nokia Lumia 930. Świetny aparat, solidne wykonanie, ale obudowa…

Nokia Lumia 930Nokia Lumia 930 to jeden z najciekawszych smartfonów, które w ostatnim czasie] zaprezentowała Nokia. Bo ten model raczej został jeszcze zaprojektowany przez fińskiego producenta. Czerpie dobre wzorce z modeli Lumia 920 oraz Lumia 925, ale czy najnowsza generacja jest lepsza od poprzedników? Zdecydowanie tak! Miałem okazję testować dwa poprzednie urządzenia i wiem, co producent musiał poprawić i co mu się udało.

Nokia Lumia 920 była za ciężka i za gruba, tak wielu uważało, choć mi to nie przeszkadzało. Z kolei Lumia 925 była piękna, ale słyszałem opinie, że coś jej brakowało w wyglądzie, choć ja nie wiedziałem o co są te zarzuty. Możecie oczywiście się ze mną teraz nie zgadzać, ale to moje osobiste zdanie. Ja uważam, ze Nokia Lumia 930 to chyba najlepiej wyglądający smartfon.

Sam zestaw nie robi wrażenia. Ja w testowym egzemplarzu otrzymałem jedynie telefon oraz ładowarkę sieciową z kablem USB. Wydaje mi się, że sprzedażowe sztuki będą miały bogatszy zestaw. Ogólnie Lumia 930 to naprawdę godny następca, ale niestety nie obyło się bez wad, ale o nich poniżej…

Nokia Lumia 930

Wykonanie może się podobać

Nokia Lumia 930 to naprawdę nieźle prezentujący się smartfon. Konstrukcja jest mocna, dobrze spasowana, nic nie trzeszczy pod naciskiem. Chociaż nie jest to idealna bryła, bo tylna klapka jest nieco wypukła. Oczywiście w ten sposób tracimy na smukłości, ale przez to smartfon pewnie leży w dłoni, idealnie do niej pasuje. Tylna klapka jest wykonana z jednego kawałka poliwęglanu, co w połączeniu z jaskrawymi kolorami, w moim przypadku pomarańczowym, wygląda przyjemnie dla oka. Mi to się naprawdę podobało, a dodatkowo Lumia 930, przez to połączenie, wyróżniała się z tłumu.

Nokia Lumia 930

Z kolei do produkcji ramki smartfona Nokia Lumia 930 wykorzystano tworzywa z aluminium. Pod względem wizualnym całość prezentuje się dobrze. Moim zdaniem nikt nie będzie się wstydził pokazać z tym sprzętem gdziekolwiek. Ponadto wokół ramki umieszczono regulację głośności, klawisz zasilający, spust aparatu, port microUSB, jack 3.5 mm oraz slot nanoSIM. Natomiast z tyłu znajdziemy obiektyw aparatu fotograficznego, podwójną diodę LED, głośnik oraz moduł bezprzewodowego ładowania. Natomiast z przodu jest duży wyświetlacz, 5-calowy.

Nokia Lumia 930

Ekran duży, wyraźny i funkcjonalny

Wyświetlacz to jeden z najważniejszych elementów w smartfonach, bo dzięki niemu możemy cokolwiek wykonać na telefonie. W przypadku modelu Nokia Lumia 930 zdecydowano się na 5-calowy ekran OLED o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Aby obraz był wyraźny wszędzie zastosowano liczne filtry, powłoki antyrefleksyjne oraz ClearBlack. Te rozwiązania mają zapewnić możliwość pracy w dowolnym miejscu oraz jakość kolorów na najwyższym poziomie. Czy to się udało? Według mnie tak, choć można mieć czasami zastrzeżenia co do widoczności. Szczególnie na zewnątrz, w słonecznie dni.

Nokia Lumia 930

Aby zabezpieczyć wyświetlacz przed uszkodzeniami zastosowano powłokę Gorilla Glass 3. W ten sposób ekran wytrzyma nieco więcej niż standardowe rozwiązanie, ale nie radziłbym testowania jego odporności 🙂 Gorilla Glass 3 nie przeszkadza w prawidłowym działaniu panelu dotykowego. Nie ma mowy, aby trzeba było kilka razy klikać w jedno miejsce. Również podczas redagowania wiadomości nie miałem większych kłopotów – wybrany znak od razu się pojawiał na ekranie. Wyświetlacz można także użytkować w rękawiczkach, co teraz, gdy idzie zima, jest niezwykle ważne.

Nokia Lumia 930 interfejs

Interfejs zapewnia Windows Phone 8.1 z Lumia Cyan

Nokia Lumia 930 to, drugi po Lumia 630, smartfon, który w sprzedaży dostępny jest od razu z systemem operacyjnym Windows Phone 8.1 z Lumia Cyan. Złośliwi twierdzą, że dopiero ta wersja platformy jest tą, która powinna być od początku. I po części mają rację, ponieważ do tej pory nie było mowy o osobnym regulowaniu głośności (dla połączeń i multimediów), a teraz jest to możliwe. Dźwięk połączenia oraz gry może mieć zupełnie inny stopień głośności. Ponadto pojawił się wysuwany pasek z przydatnymi funkcjami oraz powiadomieniami z wszystkich aplikacji. W ustawieniach można także dodać kolejny rządek kafelek. Oprogramowanie pozwala także na ustawienie tła pulpitu. Zdefiniowany obraz będzie widoczny za przezroczystymi kafelkami. Daje to naprawdę ciekawy efekt. Nie bardzo wiem czemu Nokia zrezygnowała w tym modelu z funkcji ekranu Glance Screen, która pozwala na wyświetlanie powiadomień po wybudzeniu, bez konieczności odblokowywania ekranu.

Nokia Lumia 930 interfejs

Sam system operacyjny działa bardzo sprawnie i bez zarzutów. Podczas testów ani razu się nie zawiesił, nie odmówił posłuszeństwa, choć miał uruchomionych w tle kilkanaście aplikacji. Z pewnością jest to możliwe dzięki świetnej optymalizacji, ale także podzespołom. Prawidłowe funkcjonowanie Lumii 930 zapewnia 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800 o taktowaniu zegara 2.2 GHz, układ graficzny Adreno 330 oraz 2 GB RAM. Na dane oraz aplikacje zarezerwowano dokładnie 29,1 GB, ale jest także możliwość skorzystania z chmury OneDrive, która oferuje 7 GB danych.

Nokia Lumia 930 interfejs

Ergonomia i jakość połączeń

Nokia Lumia nie jest najmniejszym smartfonem na rynku, ale i nie najlżejszym. Jednak ja nie uważam tego za wadę, ja po prostu lubię czuć telefon w ręku. Zastosowana konstrukcja pozwala na sprawne użytkowanie Lumii 930, i to w dodatku jedną dłonią. Mi udawało się napisać wiadomość, czy obsłużyć nawigację mając tylko smartfona w jednej ręce.

Jeśli chodzi o jakość połączeń, to również nie mamy co narzekać. Ja użytkowałem telefon jako normalne narzędzie do pracy i codziennie wykonywałem po kilkanaście połączeń i nigdy, ale to nigdy nie miałem problemu z usłyszeniem rozmówcy. Pomaga w tym zastosowana technologia redukcji szumu.

Nokia Lumia 930

Ergonomia, ergonomią, ale obudowa się grzeje

Nokia Lumia 930 niestety podczas codziennej pracy potrafi się strasznie mocno nagrzać, i to nie podczas grania, a np. przeglądania stron. Nie jest to nagminne, ale zdarzały się takie przypadki. Obudowa w pewnym momencie może być tak gorąca, że jest to odczuwalne. Oczywiście nie poparzymy się tym modelem oraz nigdy z powodu przegrzania telefon się nie wyłączył, ale nie da się ukryć, ze problem istnieje.

Nokia Lumia 930

Łączności jest wiele

Testowana Nokia Lumia 930 wyposażona jest w sprawną kartę sieciową WiFi, która pozwala na podłączenie się do dowolnego punktu dostępowego. Nigdy nie zdarzyło mi się, aby połączenie zostało zerwane. WiFi oraz wbudowany modem 3G/LTE pozwala na korzystanie z dobrodziejstw Internetu praktycznie wszędzie. Strony internetowe można przeglądać za pomocą przeglądarki Internet Explorer 11. Jest to w pełni sprawne i funkcjonalne oprogramowanie, które działa, tak jak w każdym smartfonie Lumia z Windows Phone. Z kolei port microUSB ma dwie funkcje – do ładowania Lumii 930 oraz do synchronizacji danych z komputerem. Urządzenie wykrywane jest jako osobny dysk twardy, więc transmisja danych jest banalnie prosta i bezkonfliktowa.

Nokia Lumia 930 interfejs

GPS, NFC i bezprzewodowe ładowanie

Atutem smartfona Nokia Lumia 930 są bez wątpienia te technologie, które wymieniłem wcześniej. Wbudowany moduł GPS z systemem GLONASS pozwala na korzystanie z Lumii 930 jako pełni funkcjonalnej nawigacji samochodowej. GPS nie ma problemu z ustalaniem pozycji i reakcją na przemieszczenie się telefonu. Wraz z oprogramowaniem Here Drive+ pozwala na dotarcie do każdego miejsca w Polsce, i na świecie.

Nokia Lumia 930

Z kolei NFC służy do szybkiego parowania się z innymi urządzeniami. Wystarczy położyć Lumie 930 na sprzęcie z NFC lub na tagu NFC, a połączenie lub zdefiniowana funkcja zostanie uruchomiona. Miłym dodatkiem jest oczywiście funkcja bezprzewodowego ładowania. Może Wam się to wydawać niepotrzebne, ale naprawdę możliwość dodania energii naszemu smartfonowi bez konieczności szukania kabla jest wygodne. Ja mam to szczęście, że posiadam ładowarkę Nokii, więc mogłem tą funkcję sprawdzić. Oczywiście ładowanie w ten sposób jest wolniejsze niż za pomocą ładowarki sieciowej.

Nokia Lumia 930

Multimedia – gry oraz wideo

Nokia Lumia 930 bez problemu radzi sobie z obsługą gier, nawet tych zaawansowanych technologicznie. Nie ma mowy, aby jakiś program się nie uruchomił, bądź działał wolno, zawieszał się. Zastosowane podzespoły pozwalają na rozrywkę na najwyższym poziomie. Z powodzeniem możemy uruchomić również filmy, ale trzeba pamiętać, że telefon nie obsługuje wszystkich plików wideo. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to nie możemy liczyć na nic wielkiego. Głośnik umieszczony z tyłu obudowy wydobywa stosunkowo czysty i wyraźny dźwięk, ale zdecydowanie lepiej wypada jako zewnętrzne źródło muzyki. Ja użytkowałem go z słuchawki SnaB oraz Unitra SD-10, SD-20 i muszę przyznać, że byłem zadowolony.

Aparat fotograficzny PureView potrafi wiele

Nokia Lumia 930 wyróżnia się jednym z najlepszych aparatów fotograficznych, które zostały umieszczone w smartfonach. W tym modelu jest to matryca PureView 20 Mpix. Jest on wspomagany przez bezstratny zoom cyfrowy, optyczną stabilizację obrazu oraz podwójną diodą LED. Maksymalna rozdzielczość zdjęć wynosi 4992×3744 pikseli, a filmów – 1080p z 30 klatkami na sekundę. Nie ma nagrywania w jakości 4K, ale wcale mi tego nie brakuje, dlaczego?

Nokia Lumia 930 wykonuje naprawdę fenomenalnej jakości zdjęcia oraz filmy. Próbki możecie zobaczyć w teście aparatu oraz na moim profilu w serwisie Instagram. Do fotek oraz plików wideo zrealizowanych w dziennym świetle nie ma się co czego przyczepić. Jakość barw jest bardzo dobra, są prawidłowo odwzorowane, nie są przesycone. Po prostu widać tak, jak jest naprawdę. W nocy jest już nieco gorzej, bo „w ruch” idzie podwójna lampa błyskowa, ale według mnie spisywała się całkiem dobrze. Przez jeden wieczór trochę pobawiłem się w nocy aparatem, i to z trybem ręcznego ustawienia ostrości, i byłem zadowolony z uzyskanych efektów.

Nokia Lumia 930. Zdjęcie wykonane aparatem

Akumulator do poprawki

Nokia umieściła w smartfonie Lumia 930 ogniwo litowo-jonowe o pojemności 2420 mAh. Nie jest to duża ilość amperogodzin, więc można mieć wątpliwości, co do czasu pracy. W praktyce, gdy użytkowałem Lumie 930 jako główny smartfon, to musiałem go ładować codziennie na wieczór. Za każdym razem, gdy kładłem się do łózka, to od razu podłączałem go do ładowarki. Przy naprawdę intensywnej pracy trzeba było mieć w pogotowiu ładowarkę, bądź powerbanki. Akumulator jednym słowem do poprawki!

PODSUMOWANIE, czyli czy warto?

Nokia Lumia 930 to na pewno najładniejszy smartfon z systemem operacyjnym Windows Phone, i to pośród wszystkich produktów z platformą Microsoftu, nie tylko wśród Lumii. Wykonanie może się podobać, wygląd na pewno się spodoba, wydajność systemu nie pozostawia wiele do życzenia, a i do tego jest świetny, naprawdę świetny aparat fotograficzny. Ponadto można go z powodzeniem użytkować w pracy (nawigacja, pakiet Office), więc czego chcieć więcej? Na pewno producent mógłby się pokusić o wydajniejszy akumulator, czytelniejszy wyświetlacz w słoneczne dni oraz obudowę, która nie będzie się przegrzewała.

Plusy:
-solidna konstrukcja,
-wbudowany GPS,
-bezprzewodowe ładowanie,
-świetnej jakości wyświetlacz,
-wydajny system operacyjny,
-nienaganna jakość połączeń,
-wsparcie dla LTE.

Minusy:
-problem z czytelnością wyświetlacza w słoneczne dni,
-nieco słabo wydajny akumulator,
-przegrzewająca się obudowa,
-brak slotu microSD.

Nokia Lumia 930. Najważniejsze dane techniczne:

– system operacyjny Windows Phone 8.1 z Lumia Cyan,
– wyświetlacz OLED 5″, 1080×1920 pikseli, 441 ppi, ClearBlack, Gorilla Glass 3,
– 4-rdzeniowy Snapdragon 800 2,2 GHz, 2 GB RAM,
– 32 GB wbudowanej,
– bateria Li-Ion 2420 mAh,
– WiFi, Bluetooth 4.0, GPS z A-GPS, GLONASS, NFC,
– bezprzewodowe ładowanie,
– aparat PureView 20 Mpix, nagrywanie 1080p,
– 4G,
– wymiary: 137x71x9,8 mm,
– waga 160 g.

Nokia Lumia 930. Galeria zdjęć

Nokia Lumia 930

 • Adam

  W jakim sklepie są po 1500 zł?

  • na allegro znajdziesz w okolicy 1500 zł

   • Adam

    Ale to używane i brandowane z ofert operatorów.

    W dodatku bez gwarancji czy możliwości zwrotu ze względu na niezgodność towaru.

    • http://allegro.pl/fabrycznie-nowy-nokia-lumia-930-gwarancja-sklep-i4686989325.html :)))

     • Adam

      Dokładnie tak jak pisałem

      Nawet na zdjęciu widać że jest rozpakowany, a paragon bądź fv-marża oznacza że to telefon używany bez gwarancji producenta.

     • Marek Majewski

      Jeśli do tej f.marży dorzucą też kopię oryginalnego dokumentu zakupu, to powinno być OK z gwarancją

     • Adam

      Nie bo dokument będzie na pierwszego nabywcę.

      I nadal to jest używany telefon z Allegro.

      Wypadałoby sprostować cenę do poziomu nowych telefonów w sklepie.

     • Adam, ale na aukcji jest napisane jak byk — polska dystrybucja, gwarancja

     • az

      przecież w opisie jest jak byk: „gwarancja serwisowa – 90 dni” czyli aparat jest z wymiany /pewnie jakiejś padłej 920 nie dali rady reanimować/. generalnie lepiej parę zeta dorzucić i kupić z 24 miesięczną gwarancją bo to już nie są dawne nokie

     • aaa fkatycznie, skupiłem się tylko na tytule aukcji… Bije się w pierś!

     • Adam

      Co z tego że tak jest napisane, kiedy to nieprawda bo gwarancja była ale tylko dla pierwszego właściciela.

      Moim zdaniem wprowadzacie w błąd co do ceny nowej Lumii 930.

     • http://allegro.pl/nowa-nokia-lumia-930-black-gwarancja-24msc-wroc-i4703892631.html to tutaj jest gwarancja na 24 miesiące za 1539 zł 🙂

     • Adam

      DO ZAKUPIONEGO TELEFONU DOLĄCZYMY:
      FISKALNY PARAGON ZAKUPU LUB FAKTURE VAT-MARŻE

      czyli nadal sprzedaż na rynku wtórnym

 • Marek Majewski

  Ale o czym innym chciałem napisać.
  Otóż od 3 tygodni użytkuję Lumię 1020, pomalutku przyzwyczajam się do przejścia z Symbiana (Nokia 808) i jest zupełnie w porządku, choć pewnych opcji czasem brakuje. Dodatkowo właśnie przeczytałem opis nowego Androida 5, gdzie zwróciłem uwagę na możliwość szybkiego uruchomienia latarki. No i taki pomysł jest, albo pytanie: czy jest jakaś aplikacja, która włączanie latarki pozwalałaby wrzucić do szybkich akcji w menu rozwijanym w WP 8.1? Tam gdzie standardowo jest wifi, BT, blokada obrotu…

  • piotr

   Z tego, co kojarzę jest taka aplikacja z live tile. Niestety w Twoim przypadku nic takiego nie zadziała. Taka aplikacja wymaga diody led a w swojej 1020 masz lampę ksenonową. Niemniej jednak nie przejmowalbym się tym:) Skoro po raz kolejny wybrałeś photo smartfon to wiesz jak ogromna to zaleta!:)

   • Marek Majewski

    W 1020 jest ksenonowa i led, więc chętnie się dowiem o jakiej aplikacji mowa.

 • Robek

  No i coraz bardziej jestem przekonany do L930. W styczniu planuje zakup a wysłużona 808 pójdzie w odstawkę 🙂

 • Paweł

  Super telefon, office itd. A o communicatorach nikt nie pamięta :/
  Mam jak nową 9300i 10 letnią prawie,wifi chodzi jak na nowych sprzętach, nowe telefony mogą się schować przy mojej wielkiej QWERTY, nie wspominając o zazdrosnych spojrzeniach.:-) Niby ma tylko 80 MHz procesora, ale wcale się tego nie odczuwa. Telefon nawet w dzisiejszych czasach świetnie sobie radzi jako sprzęt do pracy – wbudowany office kompatybilny z pakietem office Microsoftu
  oraz szybka transmisja danych sprawia,żezapominam o różnicy wieku mojego sprzętu. I jeszcze ta jakość wykonania. Natomiast, gdyby E90 była produkowana nadal z małymi zmianami, to myślę,że bez problemu znalazła by nabywców

 • Andi73

  Błagam już przestańcie – powielanie w kółko tego samego od 15 już lat. Zakończmy tę farsę – zresztą sama obudowa informuje aby z tym wszystkim wreszcie skończyć!

  • Paweł

   O co Panu chodzi z powielaniem od 15lat?

 • Pawel

  zastanawia mnie, jak naprawde dają sobie użytkownicy rade na tym telefonie bez glance i czy zasięg nie jest slabszy ze względu na metalowa ramke jak w L925?

 • sal

  Trzeba byc nie spełna rozumu aby z smartfona robic katarkę wystarczy kupic mała latarkę (5 zł)na dołodowania i korzyść wieksza.

 • Mer

  Telefon posiadał folie na ekranie czy trzeba zakupić ją samemu?

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama