Michał Rogowicz | 17-02-2012 15:54 |

Recenzja telefonu Nokia C2-02. Funkcjonalny slider typu Touch and Type

Nokia C2-02 testNiedawno prezentowaliśmy pierwsze wrażenia z testowania telefonu komórkowego Nokia C2-02. Tym razem jednak test dobiegł końca i jesteśmy na tyle mądrzy, aby zaprezentować ostateczne wnioski. Musimy przyznać, że Nokia C2-02 to bardzo ciekawy model z serii Touch and Type.

Zestaw
Pudełko zawierające wszystkie akcesoria wraz z telefonem jest bardzo małe. Zdecydowanie w tej kwestii producent postawił na minimalizm. Ale tez wielkiego opakowania nie trzeba, bo w zestawie znajdziemy telefon, baterię, ładowarkę, zestaw słuchawkowy, kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi.

Konstrukcja
Nokia C2-02 to przedstawiciel telefonów komórkowych typu slider, czyli opartych na mechanizmie rozsuwania. Dlatego taki układ musi być bardzo solidny, aby wytrzymał kilkutysięczne jego otworzenie i zamknięcie. W tym modelu raczej problemu z tym nie powinno być. Mechanizm działa sprawnie i z odpowiednią czułością – nie za lekko, nie za twardo.

Cała obudowa została wykonana z plastiku, ale stosunkowo dobrej jakości. Nic nie trzeszczy, nie odstaje. Wszystkie części wydaje się, że są dobrze ze sobą spasowane. Wokół telefonu umieszczono zaledwie kilka przycisków i portów. Po prawej stronie znajdziemy regulację głośności, a także suwak blokady. Z kolei u góry telefonu można znaleźć port ładowania, microUSB oraz jack 3,5 mm.

Klawiatura
Zajmuję całą powierzchnie telefonu, która ujawnia się po rozsunięciu. Klawisze są duże i maja wyczuwalny skok działania, a przy tym są od siebie oddzielone. Dzięki temu pomylenie przycisku raczej nam nie grozi. Chyba, że jest to nasz pierwszy telefon.

Touch and Type

Jest to kolejny telefon komórkowy fińskiego producenta, który łączy w sobie zalety fizycznej klawiatury, a także dotykowego ekranu. Interfejs jest bardzo prosty i reaguje na każde przyciśnięcie palca. W ten sposób nie musimy po kilka razy naciskać na daną opcje, aby się uruchomiła.

Jednak to pierwszy model z budową slider i Touch and Type. Jednak to połączenie doskonale do siebie pasuje. Gdy telefon nie jest rozsunięty to możemy dostać się do wszystkich opcji telefonu.

Wyświetlacz
Producent umieścił w telefonie komórkowym Nokia C2-02 ekran o rozdzielczości 240×320 piksela i przekątnej 2,6 cala. Natomiast paleta barw wynosi 65 tys. kolorów. Wyświetlacz zajmuję większą część przedniego panelu telefonu. Jego jakość oraz czytelność nie budzi żadnych zastrzeżeń. W ustawieniach można zmienić tapetę, rozmiar czcionki, widok menu, czy pulpitu głównego.

Jakość rozmów
Z połączeniami nie było żadnego problemu. Zarówno ja, jak i osoba po drugiej stronie, nie zauważyłem żadnych Zarówno ja, jak i osoba po drugiej stronie, nie zauważyłem żadnych szmerów, czy innych komplikacji podczas rozmowy.

Wiadomości
Nokia C2-02 obsługuje także wiadomości tekstowe oraz multimedialne. W przypadku tych pierwszych to możemy korzystać z trybu ABC lub polskiego słownika T9. Niestety producent umieścił kodowanie w formacie Unicode, więc użycie chociaż jednego polskiego znaku diakrytycznego spowoduje, że, automatycznie, długość SMSa skraca się do 80 znaków.

Wiadomości można przeglądać standardowe według skrzynki odbiorczej i wysłanej, ale także w postaci rozmów. Jest to o wiele wygodniejsze, ponieważ nie musimy szukać wszystkich wiadomości od jednej osoby. Wszystko wyświetlone jest w formie czatu. Jednak by SMS znikł jako nowy, a był jako odczytany, to musimy niestety w niego wejść. Nie wystarczy, że się pojawi w rozmowie i go przeczytamy wzrokiem, a nawet odpiszemy. Trzeba w niego wejść, aby był oznaczony jako przeczytany.

Oczywiście można także wysyłać wiadomości multimedialne. Do każdego projektu możemy dołączyć po kilka załączników z jednej grupy, np. po kilka zdjęć.

Nokia C2-02 test

Aparat fotograficzny
Producent wyposażył telefon komórkowy Nokia C2-02 w aparat fotograficzny o matrycy 2 megapiksela. Obiektyw jest umieszczony z tyłu obudowy. Niestety nie jest chroniony w żaden sposób. Oczywiście, przy takiej matrycy, jakość zdjęć oraz filmików nie może powalać na kolana. Jednak przy dobrym, dziennym świetle można wykonać czytelną fotkę. W ciemnych pomieszczeniach lub nocnym świetle nie ma na to najmniejszych szans.

W ustawieniach możemy zdefiniować kilka funkcji, m.in. efekty kolorów, balans bieli, samowyzwalacz, krajobraz.

Przeglądarka internetowa
Nie mogło oczywiście zabraknąć funkcji internetowych. W testowanym egzemplarzu miałem zainstalowaną przeglądarkę internetową w wersji 1.5.0.34.15. Podczas testów radziła sobie z większością stron internetowych, raz lepiej, raz gorzej. Gdy jednak wchodziliśmy na stronę przygotowaną pod telefony komórkowe, to wtedy korzystanie z aplikacji nie sprawiało żadnych problemów. Bardzo fajne jest to, że gdy powracaliśmy na wcześniejszą stronę, to nie ładowała się ona jeszcze raz, a była dostępna od razu. W ten sposób transfer danych jest zmniejszony. W bardzo szybki sposób można wpisać nowy adres internetowy, bo wystarczy kliknąć specjalna ikonę w lewym, dolnym rogu, a pasek adresowy natychmiast się pojawia u góry.

Nokia Mapy
Nokia C2-02 została wyposażona w aplikację do nawigacji GPS. Nie jest ona tak w pełni funkcjonalna, jakbyśmy sobie tego życzyli. Aktualna pozycja ustalana jest na podstawie danych GSM. Ponadto najdłuższą trasę jaką możemy wyznaczyć to 10 km. Dlatego przyda się ona szczególnie w miastach, ale jej dokładność czasami może być zgubna.

Przydatna może być baza danych dotycząca najbliższych punktów handlowych, stacji benzynowych, bankomatów, czy restauracji.

Sklep Nokia
Oczywiście dostępu do internetowego Sklepu Nokii nie mogło zabraknąć. Jest to bardzo przydatny serwis, ponieważ w szybki, i przeważnie darmowy, sposób można dowolnie personalizować swój telefon. Aplikacja do zarządzania tą platformą jest intuicyjna w obsłudze, a także niezawodna. Podczas całego testu oprogramowanie ani razu nie odmówiło mi posłuszeństwa.

Podstawowe aplikacje
W oprogramowaniu telefonu można znaleźć takie aplikacje, których może nie używamy codziennie, ale czasami bardzo się przydają. Mam tutaj na myśli budzik, kalkulator, dyktafon, listę zadań, notatki, licznik czasu oraz stoper. Wszystkie te programy działają prawidłowo. Oczywiście za często z nich nie korzystałem. Ale przynajmniej sprawdziłem czy działają, i nie zauważyłem żadnych błędów.

Społeczności
Obecnie serwisy społecznościowe w Polsce, i na całym świecie, przeżywają rozkwit popularności. Szczególnie Facebook zaczyna pojawiać się wszędzie, dosłownie wszędzie. I nie mogło zabraknąć specjalnej aplikacji dedykowanej obsłudze Facebooka, Twittera oraz Flickr.

Aplikacja pozwala na bardzo szybkie zalogowanie się do swojego konta. Wystarczy podać login oraz hasło, a od razu zostaniemy przeniesieni do naszego profilu. Możemy wtedy zobaczyć wpisy, zdjęcia naszych znajomych, ale także odczytywać i wysyłać wiadomości.

Każda aplikacja do obsługi konkretnego serwisu ma zbliżony interfejs i wzorową niezawodność.

Podczas testów często korzystałem z Facebooka oraz Twittera i nie mam żadnych zastrzeżeń.

Warto wspomnieć o…
… ilości wbudowanej pamięci, która wynosi zaledwie 10 MB. Oczywiście dla przeciętnego użytkownika telefonu komórkowego będzie to za mało. Szczególnie jeśli do dyspozycji mamy odtwarzacz muzyczny, czy aparat. Jednak pamięć można rozbudować za pomocą kart microSD. Ich czytnik można znaleźć pod baterią, obok karty SIM.

Bateria
Telefon komórkowy Nokia C2-02 wyposażony jest w akumulator litowo-jonowy o pojemności 1020 mAh. Do tej pory telefon używam 6 dni i przez ten czas raz ładowałem go do pełna. Więcej na temat wytrzymałości baterii będę w stanie napisać w końcowym teście.

Podsumowując, telefon komórkowy Nokia C2-02 to bardzo ciekawy model z serii Touch and Type. Chociaż nie pochodzi z multimedialnej serii urządzeń, to jednak jego specyfikacja techniczna nie jest najgorsza. Wyróżnia się bardzo dobrym wykonaniem, intuicyjnym interfejsem, odtwarzaczem muzyki, aparatem fotograficznym, czy nawigacją GPS. Podczas testów nie zauważyłem większych wad, które dyskwalifikowały by ten model w moich oczach.

ZALETY:
– intuicyjny interfejs,
– dobre wykonanie,
– wygodna klawiatura,
– odtwarzacz muzyki,
– Nokia Mapy,
– obsługa kart microSD.

WADY:
– słaba jakość aparatu fotograficznego,
– konieczność wejścia w każdego SMSa, aby był oznaczony jako przeczytany, nawet w opcji Rozmowy,

 

 • Jan Aab

  Wszystko ładnie, tylko jedna rzecz mnie niepokoi. Otóż system dotykowy ma wiele do życzenia. Przeszukując po wyświetlaczu np. kontaktów przewijają się one tak, że trudno zatrzymać. Dotyczy to również elementów do wyświetlenia. Byłem w serwisie Nokii, powiedziano mi, że tak to ma dziłać, a jak chcę aby system dotykowy działał lepiej to trzeba kupić telefon za tysiąc lub dwa tysiące. Coś mi tu nie pasuje.

 • deko

  mam pytank bardzo ważne czy można pisać sms na noki c2-02 nie rozsuwając klawiatury ???? cze jet to możliwe

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama