Michał Rogowicz | 19-04-2012 17:31 |

Recenzja telefonów Nokia Asha 200/Nokia Asha 201

Nokia Asha 200 recenzjaNokia Asha 200 i Nokia Asha 201 to jedne z pierwszych modeli fińskiego producenta z serii Asha, które zadebiutowały w Polsce. Oba modele są identyczne pod względem specyfikacji, ale tylko z jednym wyjątkiem – Nokia Asha 200 obsługuje technologię Dual-SIM.

Zestaw
Oba telefony komórkowe Nokia Asha 200 oraz Nokia Asha 201 mają taki sam zestaw gadżetów. W pudełku można znaleźć telefon, baterię, ładowarkę, zestaw słuchawkowy, karta gwarancyjna oraz instrukcja obsługi.

Zobacz także: Nokia Asha 200. Galeria zdjęć

Zobacz także: Nokia Asha 201. Galeria zdjęć

Wykonanie
Obudowa telefonów komórkowych Nokia Asha 200 oraz Nokia Asha 201 została stworzona  z plastiku, ale stosunkowo dobre jakości. Po kilkunastu dniach na obudowie nie zauważyłem żadnych rys, czy uszkodzeń, ale muszę przyznać, że nie użytkowałem go przez całą dobę. Ponadto wszystko jest ze sobą dobrze spasowane – nic nie trzeszczy, ani nie odstaje.

Oba telefony dobrze leżą w dłoni. Bez problemu można użytkować Nokie Ashe jedną ręką.

Nokia Asha 200 recenzja

Funkcjonalność
Wokół telefonu komórkowego Nokia Asha 200 oraz Nokia Asha 201 umieszczono kilka skrótów. U góry urządzenia można znaleźć port microUSB, ładowarki oraz słuchawki. Z kolei po prawej stronie znajduję się slot karty pamięci oraz drugiej SIM – to spotkamy tylko w modelu Nokia Asha 200.

Klawiatura w telefonie komórkowym Nokia Asha 200 oraz Nokia Asha 201 charakteryzuje się układem QWERTY. W sumie została podzielona na dwie części – funkcyjną oraz alfanumeryczną. W przypadku tej pierwszej to bardzo dużą rolę odgrywają dwa przyciski srebrne po dwóch stronach obudowy. Mają one jednak bardzo oryginalny kształt i przez początkowy czas trudno mi się je użytkowało. Jednak już po kilkunastu godzinach nie sprawiały mi żadnych problemów.

Przyciski alfanumeryczne są małe, ale odpowiedniej wielkości, a ponadto jest wyczuwalny skok działania. Przez co redagowanie jakiegokolwiek tekstu nie stanowi problemu.

nokia asha 201 recenzja

Wyświetlacz
Producent umieścił w testowanych Nokia Asha ekran QVGA o przekątnej 2,4 cala i rozdzielczości 320×240 piksela. Z kolei paleta barw wynosi 262 tys. kolorów. W praktyce jakość wyświetlacza nie powala na kolana, ale jak na funkcjonalność i potrzeby użytkowników Nokii Asha 200 i 201, na pewno wystarczy. Wszystkie komunikaty są czytelne.

Nokia Asha 200 recenzja

Interfejs
Telefony komórkowe Nokia Asha 200 i Nokia Asha 201 to przedstawiciele prostych urządzeń wyposażonych w system operacyjny S40. Jest to prosta platforma instalowana w telefonach o nieskomplikowanej funkcjonalności. W praktyce S40 w testowanych Asha nie wyróżnia się niczym względem innych modeli Nokii z S40. Nikt z obsługą, czy wyszukaniem konkretnych opcji nie powinien mieć problemów. Praktycznie każda funkcja telefonu jest dostępna już po kilku kliknięciach.

Usługi Nokii
Telefony komórkowe Nokia Asha 200 oraz Nokia Asha 201 zostały wyposażone w podstawowe funkcje fińskiego producenta telefonów komórkowych. Użytkownik może skorzystać z Sklepu Nokia, Społeczności, a także program do obsługi poczty elektronicznej. Wszystkie te aplikacje w praktyce działały sprawnie i nie zawierały żadnych błędów. Pobieranie nowych treści z Sklepu Nokia jest bezkonfliktowe. Wystarczy, że mamy założone konto w Nokii.

Nokia Asha 200 recenzja

Nokia Społeczności to doskonałe oprogramowanie dla osób korzystających z serwisów Facebook lub Twitter. Aplikacja zawiera możliwość skonfigurowania jednego lub więcej kont. W każdej chwili możemy się przelogować pomiędzy nimi. Najważniejsze funkcje to możliwość aktualizowania statusów, czytania wiadomości, czy wyszukiwanie znajomych.

Z kolei aplikacja do obsługi poczty elektronicznej umożliwia skonfigurowanie skrzynek – zarówno popularnych dostawców (m.in. google, onet, czy wp.pl), jak i prywatnych serwerów. Z wysyłaniem oraz odbieraniem wiadomości nie ma żadnych problemów.

Nokia Asha 201 recenzja

Multimedia
Testowane telefony komórkowe mają kilka multimedialnych funkcji, z których można skorzystać w codziennym użytkowaniu. Mam na myśli odtwarzacz muzyczny, radio FM, czy aparat fotograficzny.

Aplikacja do obsługi utworów muzycznych nie jest niczym nowym. Zawiera możliwość segregowania plików ze względu na autora, albumu, czy gatunku muzycznego, a także stworzenie własnych list odtwarzania. Interfejs samego odtwarzacz jest prosty i czytelny.

Jeśli chodzi o jakość wydobywanego dźwięku to jest ona przyzwoita. Oczywiście nie ma możliwości, aby imprezę domową, ale czasami można posłuchać muzyki. Szczególnie korzystając z zestawu słuchawkowego.

Nokia Asha 201 recenzja

Radio FM działa tylko i wyłącznie po podłączeniu zestawu słuchawkowego. Oprogramowanie umożliwia zapisanie w pamięci 20 stacji radiowych, które można wyszukać automatycznie, bądź ręcznie.

Testowane Ashe umożliwiają także wykonanie zdjęcia za pomocą aparatu fotograficznego o matrycy 2 megapikseka. Obiektyw kamery jest umieszczony z tyłu obudowy. Niestety jakość zdjęć nie należy do najlepszych. Przy dziennym świetle fotka jest jeszcze wyrazista, ale gdy jest już ciemno, to na wyraźne zdjęcie nie ma szans.

Technologia Dual-SIM
Ta funkcja dostępna jest jedynie w telefonie komórkowym Nokia Asha 200. Technologia umożliwia korzystanie w jednym momencie z dwóch kart SIM jednocześnie. Podczas testów to rozwiązanie spisywało się bez zarzutów.

Podstawowe aplikacje
Oczywiście nie mogło zabraknąć aplikacji, które przydają się w codziennym użytkowaniu. Mowa o budziku, kalkulatorze, kalendarzu, czy dykatfonie. Wszystkie te programy działają sprawnie.

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich fanów gier. W oprogramowaniu jest już zainstalowanych kilka tytułów – Asphalt 4 Elite Racing, Diamond Rush, czy Solitare.

Nokia Asha 200 recenzja

Łączność
Telefony komórkowe Nokia Asha charakteryzują się dość bogatym wachlarzem funkcji do wymiany danych. Klient może skorzystać z GPRS, EDGE (oba class 33) oraz Bluetooth 2.1 z EDR. Testowane urządzenia bez problemu radziły sobie z wymianą danych z innymi telefonami, a także połączeniem z bezprzewodowym zestawem słuchawkowym. Nigdy transmisja danych nie została przerwana.

Warto wspomnieć także o samej przeglądarce internetowej, która pozwala na przeglądanie stron WWW. Jej interfejs jest bardzo prosty i raczej każdy sobie poradzi z wpisywaniem adresów i nawigacją po stronie. Aplikacja umożliwia także przeglądanie pełnych stron WWW, bez wersji mobilnej. Witryny są odpowiednio skalowane, lecz czasami nie wyświetla się pełna grafika.

Warto wspomnieć także o…
… wbudowanej pamięci, która w testowanych Nokia Asha 200 oraz Nokia Asha 201 wynosi 64 MB. Ponadto telefony obsługują karty pamięci microSD do 32 GB.

Nokia Asha 200 recenzja

Bateria
Producent w telefonach komórkowych Nokia Asha 200 oraz Nokia Asha 201 umieścił akumulator litowo-jonowy o pojemności 1430 mAh. Urządzenia, według producenta, miałyby pracować 552 h godzin w trybie czuwania oraz 420 min w trybie rozmów. W praktyce ten wynik nie udało się osiągnąć, ale bateria to jedna z zalet testowanych modeli. Gdy użytkowałem te telefony jako drugie urządzenia, to akumulator wytrzymał ponad 5 dób.

Nokia Asha 201 recenzja

Podsumowując, telefony komórkowe Nokia Asha 200 oraz Nokia Asha 201 to proste urządzenia z klawiaturą QWERTY. To właśnie jedna z najważniejszych zalet testowanych telefonów. Do plusów można zaliczyć także wytrzymałą baterię oraz czytelny wyświetlacz. Większych minusów nie zauważyłem i jak dla mnie to doskonałe udoskonalenie portfolio fińskiego producenta pokroju Nokia C3.

  • tusek

    a mogłabym wiedziec jak załozyc hasło na wiadomości? jezeli sie da?

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama