Michał Rogowicz | 01-04-2012 23:01 |

Recenzja smartfona Nokia Lumia 710. Smartfon z możliwościami

Nokia Lumia 710 recenzjaNokia Lumia 710 to tańszy model, od Lumii 800, z Windows Phone 7.5 Mango, ale wcale nie znaczy, że jest modele o wiele gorszym od mocniejszej Lumii. Nokia Lumia 710 to bardzo ciekawy model, szczególnie teraz gdy ceny na Allegro nie przekraczają 1000 zł.

Zestaw
Pudełko, w którym umieszczono wszystkie gadżety wraz z smartfonem Nokia Lumia 710 jest bardzo podobne do tego, co można spotkać w modelu Lumia 800. Design jest praktycznie identyczny. W opakowaniu można znaleźć smartfona, baterię, zestaw słuchawkowy, kabel USB, ładowarkę, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Brakuje tylko gumowego pokrowca, tego samego co w modelu 800.

Wykonanie
Nokia Lumia 710 to multimedialny smartfon wykonany głównie z plastiku. Niestety na jakość wykonania, taką jak w Lumii 800 nie mamy co liczyć. Jednak nie jest tak źle. Cała obudowa jest dobrze ze sobą spasowana – nic nie odstaje. Co do trzeszczenia, to czasami jak dotykałem tylny panel, ochraniający baterię, to słyszałem delikatne odgłosy. Plastik jest stosunkowo dobry, bo nawet po kilku upadkach, na obudowie nie zauważyłem żadnego uszczerbku.

Nokia Lumia 710 recenzja

Funkcjonalność
Smartfon fińskiego producenta telefonów komórkowych charakteryzuje się kilkoma przyciskami oraz portami umieszczonymi wokół obudowy. U góry umieszczono włącznik telefonu, złącze microUSB oraz jack 3,5 mm, a u dołu jedynie zaczep na smycz. Z lewej strony można znaleźć jedynie wypustkę umożliwiającą dostanie się do baterii. Natomiast po prawej stronie umieszczono spust aparatu, a także regulację głośności. Tylni panel obudowy zawiera obiektyw aparatu fotograficznego wraz z diodą LED, a także głośnik.

Wymiary smartfona Nokia Lumia 710 to 62,4 x 119 x 12,5 mm, a waga wynosi 125,5g. Z tych danych wynika,

Nokia Lumia 710 recenzja

System operacyjny
Nokia Lumia 710 to drugi smartfon fińskiego producenta z systemem operacyjnym Windows Phone 7.5 Mango. Aby platforma prawidłowo funkcjonowała, w Nokii Lumia 710 zastosowano procesor 1,4 GHz MSM8255, a także 512 MB pamięci operacyjnej RAM.

Interfejs tej platformy jest identyczny, jak w przypadku drugiej Nokii Lumia. Oparty jest na kafelkach oraz liście aplikacji. Nie ma typowego pulpitu, czy widgetów, które można spotkać w konkurencyjnych produktach.

System Windows Phone 7.5 Mango w Lumii 710 działał szybko i sprawnie. Nigdy się nie zawiesił, zrestował, czy samoczynnie wyłączył jakąś aplikacje. Oczywiście wielozadaniowość pozostawia wiele do życzenia, ale jakaś pierwotna wersja tej technologii jest. To nie jest mocny punkt tej platformy i to zdecydowanie.

W smartfonach Nokii, system od Microsoftu to prawdziwa nowość i szansa producenta na odbudowanie swojej pozycji na rynku. Czy się to uda, to już temat na inny artykuł.

Nokia Lumia 710 recenzja

Wyświetlacz
W Nokii Lumia 710, fiński producent zastosował ekran TFT o przekątnej 3,7 cala i rozdzielczości 480×4800 piksela. Aby wszystkie treści były dobrze widoczne podczas intensywnego słońca, umieszczono technologię ClearBlack. A jak sprawdza się w praktyce wyświetlacz? Całkiem dobrze…

Ekran jest czytelny i wszystkie komunikaty są doskonale na nim widoczne. Jednak jest on dość zaciemniony, a kolory tak jakby żółte. Szczególnie ten efekt był widoczny w menu. W ustawieniach można jednak zwiększyć kontrast, czy jasność ekranu, co powoduje polepszenie jakości.

Jednak porównując wyświetlacz do Nokii Lumia 800, to widać, że Lumia 710 jest tańszym modelem. Odwzorowanie kolorów i inne efekty są niestety gorsze. Jednak podkreślam – wyświetlacz w Lumii 710 nie jest czymś, za co można by ganić producenta.

Nokia Lumia 710 recenzja

Przeglądarka internetowa
W Nokii Lumia 710 możemy skorzystać z oprogramowania Internet Explorer 9. Przeglądarka umożliwia przeglądanie kilku stron internetowych jednocześnie za pomocą kart. W każdej chwili możemy się pomiędzy nimi przełączać. Ponadto możemy zapisywać zakładki, a także przeglądać historię otwieranych serwisów.

Niestety Internet Explorer 9 nie obsługuje technologii flash. W ten sposób nie będziemy narażeni na reklamy w tej postaci, ale też dużo opcji w stronach może nie działać.

WiFi
Oczywiście w multimedialnym smartfonie nie mogło zabraknąć obsługi sieci bezprzewodowych. Tą opcję można znaleźć w ustawieniach. Interfejs jest bardzo prosty, a połączenie z sieciami WiFi nie będzie stanowić problemu. Oczywiście już raz nawiązana transmisja jest zapamiętywana i kolejnym razem połączenie jest ustanawiane automatycznie. Mam tylko jedno „ale” co do WiFi w Lumii 710. Niestety Windows Phone nie umożliwia stworzenie skrótu do tej opcji na panelu głównym.

Nokia Lumia 710 recenzja

Windows Marketplace
Bardzo ważnym elementem każdego systemu operacyjnego jest sklep umożliwiający zakup aplikacji dla danej platformy. W Lumii 710 umieszczono specjalną aplikację do obsługi tego systemu. Umożliwia ona wyszukiwanie treści według kategorii, listy najpopularniejszych, czy najnowszych tytułów. Dla każdej aplikacji możemy zobaczyć rekomendacje, a także zdjęcia. Jednak czasami ta ostatnia funkcja nie działała tak jak należy – niekiedy przy ładowaniu wyskakiwał błąd o nieznanym powodzie.

Mobilne biuro
Nokia Lumia 710 to także nic innego jak mobilne biuro w smafrtfonie. Nokia z systemem operacyjnym Windows Phone ma wgrany pakiet oprogramowania Microsoft Office. W skład wchodzi Microsoft Office, Excel, PowerPoint oraz notatki. Wszystkie aplikacje radzą sobie w praktyce doskonale – zarówno z małymi, jak i dużymi plikami. Podczas testu bez problemu otwierałem dokumenty przegrane z komputera, ale także tworzyłem nowe.

Nokia Lumia 710 recenzja

Aparat fotograficzny
Nokia Lumia 710 charakteryzuje się kamerą o matrycy 5 megapiksela z autofokusem, diodą LED, a także możliwość nagrywania filmów w jakości HD. W ustawieniach aparatu można zmienić kilka opcji, m.in. rozdzielczość, jakość zdjęcia, kontrast, samowyzwalacz, a także sceny.

Zdjęcia wykonane za pomocą tego aparatu są optymalnej jakości. W dziennym oświetleniu, fotki są dobrej jakości – nic nie wychodzi za mazane, nie ma efektu „mgły”. Niestety przy słabym oświetleniu nie jest już tak różowo. Czasami zdarzało mi się, że nic na zdjęciu nie było widać. Jednak w większości przypadków, fotki były dość czytelne. Podobnie było z filmikami.

Nokia Lumia 710 recenzja

Nawigacyjnie
Firma Nokia dla systemu operacyjnego Windows Phone podzieliła nawigację GPS na dwie różne aplikacje – Nokia Drive (Nokia Nawigacja) oraz Nokia Maps (Nokia Mapy). Oba oprogramowanie mają inne zadanie. Pierwsza aplikacja przydaje się do wyznaczania trasy, a także do dotarcia do celu. Nokia Drive to nic innego, jak nawigacja GPS. W praktyce oprogramowanie spisuje się dosyć dobrze, chociaż ma jeszcze błędy – komunikaty wypowiadane są zbyt wcześnie, bądź w ogóle nie są adekwatne do sytuacji na drodze.

Z kolei Nokia Mapy to możliwość sprawdzenia aktualnego położenia, znalezienie na mapie wybranej ulicy, czy punktów POI. Mam tutaj na myśli hotele, restauracje, parkingi, centra handlowe, czy stacje benzynowe. Do każdego takiego punktu jest dokładny adres, ale także opcjonalnie – strona internetowa i telefon kontaktowy.

Muzyka
To jeden z najważniejszych elementów w smartfonie Nokia Lumia 710. W tej opcji można znaleźć kilka dodatkowych aplikacji, m.in. odtwarzacz muzyczny, mix radio, sklep z muzyką, czy informacje o występach artystów w okolicy. Zacznijmy od początku.

Odtwarzacz muzyczny umożliwia zarządzanie utworami, które wgrane są do smartfona za pośrednictwem oprogramowania Zune. Pliki segregowane są według wykonawcy, albumów, czy gatunku muzycznego. Niestety podczas odtwarzania muzyki nie mogłem znaleźć opcji pozwalającej na przewijanie utworu. Ponadto, gdy telefon jest zablokowany, to u góry ekranu pojawia się opcja umożliwiająca zmianę muzyki, bądź jej wyłączenie.

Mix radio to nic innego, jak możliwość skomponowania własnego radia internetowego. Oprogramowanie dobiera do naszego gustu muzycznego odpowiednie pliki muzyczne, które można pobrać automatycznie na telefon. W ten sposób można je odtwarzać bez potrzeby połączenia z Internetem.

Nokia Lumia 710 recenzja

Zauważalne braki…
Chociaż system operacyjny Windows Phone 7.5 Mango to bardzo wydajna platforma, ale niestety ma pewne ograniczenia. Na próżno by szukać wejścia na kartę microSD, trybu masowego USB, czy możliwości przesyłania plików za pomocą Bluetooth. Niestety tych opcji w Lumii 710 z obecną wersją systemu Microsoftu nie ma. Jednak w kolejnych wersjach jest szansa, aby się pojawiła. Przedstawiciele Nokii Poland kilkakrotnie potwierdzali, że Nokia dołączyła do współpracy z Microsoftem, gdy praktycznie wszystkie techniczne sprawy związane z Windows Phone były zakończone. W 7.5 Mango wprowadzono jedynie kluczowe usługi firmy Nokia.

Nokia Lumia 710 recenzja

Bateria
W smartfonie Nokia Lumia 710 umieszczono akumulator litowo-jonowy o pojemności 1300 mAh. I muszę przyznać, że w tym modelu bateria wytrzymuje zdecydowanie dłużej niż Lumia 800 (oczywiście w tym modelu zapotrzebowanie na energię jest większe). Przy normalnym użytkowaniu, tzn. przeglądanie stron via WiFi, wykonanie kilku zdjęć, synchronizacja poczty elektronicznej, a także funkcje telefoniczne, akumulator trzeba była ładować co 1,5-2 doby. Spokojnie można było pracować na Lumii 710 przez dobę, bez potrzeby pamiętania o ładowarce.

Ciekawym dodatkiem w Windows Phone jest możliwość włączenia trybu oszczędzania energii, kiedy poziom naładowania spadnie poniżej 20 proc.

Nokia Lumia 710 recenzja

Podsumowując, Nokia Lumia 710 to multimedialny smartfon z systemem operacyjnym Windows Phone 7.5 Mango, który jest bardzo praktycznym i ciekawie wykonanym produktem. Podczas testów nie zauważyłem większych błędów, a jedynie można narzekać na jakość wykonania niektórych opcji, m.in. aparatu fotograficznego. Nie ukrywam, że w nocy mógłby się spisywać lepiej. Jednak Nokia Lumia 710 jako całość to wydajny smartfon i szczerzę mogę go polecić. Szczególnie, gdy ceny na Allegro.pl spadły i obecnie nie przekraczają 1000 zł.

 

 • Akira

  „Mam tylko jedno „ale” co do WiFi w Lumii 710. Niestety Windows Phone nie umożliwia stworzenie skrótu do tej opcji na panelu głównym.”

  Zalecam wpisanie słowa „shortcuts” w wyszukiwarce Marketplace’u.

 • Grzecie

  Może ktoś wie jak rozwiązać problem z dźwiękiem w 710? Dzwoniąc do żony z mojej 800, często słyszę ją niewyraźnie i dodatkowo słychać mój głos podwójnie.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama