Michał Rogowicz | 07-08-2012 13:26 |

Recenzja Nokia Lumia 900. Większy brat Lumii 800

Nokia Lumia 900Kilkanaście dni temu opublikowałem pierwsze wrażenia dotyczące smartfona Nokia Lumia 900. Tym razem jednak przyszedł czas na całą recenzję. Muszę przyznać, że Nokia Lumia 900 to bardzo dobry smartfon, ale zadaje sobie pytanie po co, skoro jest Lumia 800?

Wykonanie
Nokia Lumia 900 to kolejny przykład fińskiego producenta, że duży telefon nie musi być brzydki, czy ciężki. Nowy smartfon prezentuje się bardzo dobrze. Widać, że firma dołożyła dużych starań, aby wszystkie częśći były ze sobą dobrze spasowane. Ja jak na razie nie mogę się do niczego przyczepić.

Gdy tylko weźmie się Lumie 900 do ręki, to można się w niej zakochać od razu. Jest optymalnych rozmiarów, choć ja wole wymiary Lumii 800, a stosunkowo duża waga została rozłożona po całej powierzchni obudowy, więc nie ma się wrażenia, żę trzyma się w ręce „cegłe”. Jak to czasami bywa z dużymi smartfonami.

Bez problemu Lumie 900 można obsługiwać za pomocą jednej ręki – czy piszemy wiadomość, wybieramy numer, czy oglądamy zdjęcia. Nie mam z tym żadnych problemów.

Nokia Lumia 900

To samo co Lumia 800, ale jakoś większe
Do tej pory użytkowałem model Nokia Lumia 800 i jak tylko rozpocząłem test Lumii 900 i spojrzałem na ekran, to wydawało mi się, że to wersja dla osób, które mają problem ze wzrokiem. Ale to tylko moje złudzenie. Po prostu w nowy modelu, wyświetlacz jest większy i ma 4,3 cale i dlatego automatycznie wszystkie ikony mają inny rozmiar. Po kilkunastu godzinach czasami nadal mam takie wrażenie, ale jestem pewny, że już niedługo mi to przejdzie.

Chociaż wszystkie komunikaty w smartfonie Nokia Lumia 900 są duże, to jednak ich jakość jest bardzo dobra. Do tej pory nie zauważyłem żadnych bladych kolorów, pojedynczych pikseli. Oglądanie zdjęć, filmów i teledysków nie stanowi żadnego problemu.

Nokia Lumia 900

Wyświetlacz
To jeden z największych atutów testowanego smartfona Nokia Lumia 900. Urządzenie wyróżnia się ekranem AMOLED z powłoką chroniącą przed zarysowaniem – Gorilla Glass. Ale to nie wszystko. Jest dostępna także technologia ClearBlack, która umożliwia widoczność przy intensywnym natężeniu słonecznym. Sam wyświetlacz ma przekątną 4,3 cale i zaledwie 800×480 pikseli rozdzielczości. Z pewnością ekran mógłby obsłużyć więcej pikseli, ale niestety specyfikacja Windows Phone 7.5 na to nie pozwala.

Co do jakości odwzorowanych kolorów nie mam większych zastrzeżeń. Były one odpowiednio nasycone, miały dobry kontrast, a i cały interfejs był niezwykle czytelny. W tej kwestii nie mam żadnych zastrzeżeń, ale…

No właśnie – jest jedno ALE. Producent w Lumii 900 umieścił ekran nieco inaczej niż w Lumii 800. Tam był on idealnie wpasowany, a w testowanym modelu widać, jakby ekran był doczepiony do reszty. Ma swoją konstrukcję, widoczne kąty. Wydaje mi się, jakby o nim na końcu pomyśleli, ale może tak po prostu miało być…?

Nokia Lumia 900

Kwestie techniczne
Nie mogłem zapomnieć o jednej z najważniejszej rzeczy w smartfonie. Co mam na myśli? Oczywiście procesor. Producent umieścił w Nokii Lumia 900 układ Qualcomm Snapdragon 1 GHz z akceleratorem grafiki MDM9200. Ponadto jest dostępne 16 GB wbudowanej pamięci oraz 512 MB RAM.

System operacyjny
Nieodzownym elementem smartfonów Nokia Lumia jest platforma Windows Phone. W testowanym modelu zainstalowano system Windows Phone w wersji 7.5. W ogólnym rozrachunku nie mogę narzekać na funkcjonalność platformy Microsoftu. Przez kilkanaście dni testów mogłem śmiało pracować z kilkoma aplikacjami otwartymi w tle, a smartfon nie tracił nic na szybkości działania.

Co do interfejsu, to raczej zostało już wszystko powiedziane. Windows Phone 7.5 to nic innego, jak Metro UI, którym się niektórzy zachwycają, a niektórzy wręcz przeciwnie. Ja mogę od siebie dodać, że Metru UI jest bardzo dobre!

Nokia Lumia 900

Niestety podczas testów smartfona Nokia Lumia 900 miałem kilka styczności z małymi „blokami” systemu operacyjnego Windows Phone. Czasami tapetę musiałem zawijać, kilkakrotnie przesuwając ją do góry, a ona tylko po małym delikatnym kawałku się przesuwała. Drugi raz, to nie mogłem dopisać od SMSa żadnej nowej treści. Po jednym słowie nie mogłem nic innego dodać.

Nawigacja
Oczywiście w smartfonach Nokia Lumia nie może brakować aplikacji nawigacyjnych, z których fiński producent słynie. Użytkownik może skorzystać z Nokia Mapy, Nokia Nawigacja oraz Nokia Transport.

Pierwsze oprogramowanie to nic innego, jak możliwość sprawdzenia, gdzie aktualnie jesteśmy, poznania mapy, a także wyszukiwanie punktów POI, tj. restauracje, hotele itp. Każdy taki wpis jest oznaczony stosownymi informacjami – adresem, telefonem itp. Jeśli chodzi o funkcjonalność Nokia Mapy, to ja podczas testów nie zauważyłem żadnych błędów. Oprogramowanie nigdy mi się nie zawiesiło, a wyznaczanie pozycji czasami myliło się tylko o kilka/kilkanaście metrów.

Nokia Lumia 900

Zdecydowanie ciekawszym i bardziej przydatnym narzędziem jest Nokia Nawigacja. Przed pierwszym uruchomieniem należy zainstalować interesujące nas mapy, a także głos. Podczas testów, Nokia Nawigacja sprawdziła się dobrze, chociaż nie rewelacyjnie. Podczas mojej podróży na wakacje sprawdziłem wyznaczanie trasy, samą drogę, a także wskazówki lektora. Wyszukana trasa była odpowiednia i chyba najlepsza, ale to już nie mi oceniać. W skrócie bez problemów dotarłem na wskazane miejsce. Jednak czasami lektor podawał dziwne wskazówki, kazał skręcać wcześniej niż to widać na mapie. Gdybym czasami nie wspomagał się mapą i tam oznaczoną drogą, myślę, że parę razy zjechałbym z głównej trasy. oczywiście wyznaczenie alternatywnej jest błyskawicznie – co też, niestety, sprawdziłem na własnej skórze.

Ostatnie oprogramowanie to Nokia Transport, czyli nic innego, jak mobilny rozkład jazdy wszystkich możliwości transportu w danym mieście. Przy szukaniu trasy, aplikacja pokazuje nam jak dojechać tramwajem, autobusem, metrem czy jeszcze innymi środkami transportu w danej okolicy. Samo prezentowanie trasy jest proste i przejrzyste. Niestety w Poznaniu, gdzie mieszkam, na razie jest bardzo kiepsko z bazą danych.

Windows Marketplace

Oczywiście istotnym elementem w każdym systemie operacyjnym jest sklep z aplikacjami. Bez takiego narzędzia, obecnie każda platforma na rynku nie ma szans na przetrwanie. Obecnie w Windows Marketplace jest ponad 100 tys. różnorodnych treści. Dlatego w każdym smartfonie Nokia Lumia jest specjalna aplikacja umożliwiająca pobieranie programów z sklepu. Podczas testów, oprogramowanie nigdy sie nie zawiesiło i nie stanowiło żadnego problemu.

Nokia Lumia 900

Przeglądarka internetowa
Użytkownicy Windows Phone 7.5 mogą skorzystać z aplikacji Internet Explorer 9. Jej funkcjonalność jest dokładnie taka sama, jak w pozostałych modelach. Jednak ja zauważyłem coś bardzo dziwnego. W testowanym egzemplarzu nie mogłem skorzystać z funkcji kart… Resetowałem telefon, kilkakrotnie próbowałem utworzyć nową kartę i NIC. Ta funkcja mi po prostu nie chciała zadziałać. Nie wiem czemu… A czy ktoś z Was miał podobny problem?

Jeśli chodzi o pozostałą funkcjonalność to nie mam żadnych zastrzeżeń. Przeglądarka otwierała każdą stronę internetową, którą chciałem. Mogłem ją śmiało przybliżać, oddalać. Nie było żadnych problemów.

Łączność
Użytkownik Lumii 900 może podczas użytkowania skorzystać z kilku funkcji łączności. Można skorzystać z Bluetooth, ale w tej chwili jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona. Jednak już niedługo Nokia udostępni specjalny profil, który umożliwi transfer danych.

WiFi oczywiście nie mogło braknąć. Podczas testów praktycznie codziennie z tej opcji korzystałem i nigdy mnie nie zawiodła. Nokia Lumia 900 bez problemu łączyła się z sieciami, utrzymywała połączenie. Nawet przy kiepskim zasięgu nie było mowy o chwilowej przerwie w usłudze.

Nokia Lumia 900

Aparat fotograficzny
Nokia Lumia 900 wyróżnia się aparatem o matrycy 8 megapiksela z nagrywaniem w HD. Oprogramowanie do obsługi kamery działa bardzo sprawnie, szybko wykonuje zaznaczone polecenia, a samo uruchomienie aparatu jest błyskawiczne. Niestety gorzej jest z jakością. W smartfonach Nokia Lumia są możliwości na dobre zdjęcia, ale czasami nie wychodzą tak jak powinny. Czasami zdarzało mi się, że aparat wykonywał bardzo dobre zdjęcia, a nagle z niewiadomych przyczyn fotki wychodziły zamazane lub w jakiś dziwnych kolorach. Myślę, że tej kwestii inżynierowie Nokii mogli by popracować…

Oczywiście istnieje możliwość nagrywania filmów w jakości HD z 30 klatkami na sekundę. W tej kwestii jest nieco lepiej niż w przypadku zdjęć. Nagrane materiały są stosunkowo dobrej jakości, ale niestety czasami też mają dziwne przypadki.

Muzyka
Podobnie jak Nokia Lumia 800, testowany model jest fabrycznie wyposażony w dwie aplikację muzyczne. Jedna pochodzi od Microsoftu, a druga to typowa usługa muzyczna fińskiego producenta. Jednak obie aplikację mają podobną funkcjonalność – można segregować pliki muzyczne na kilka sposobów itp.

Nokia Lumia 900

W Nokia Muzyka jest dostępna ciekawa usługa Mix radio, która umożliwia na przeszukiwanie utworów muzycznych z całego świata i dobieranie ich pod swoje upodobania. Można określić jakiego typu muzykę szukamy, a aplikacja sama przeszuka bazę i przedstawi nam najlepsze propozycje. Dowolne pliki można ściągać na telefon i później odtwarzać je w trybie OFFLINE.

Dostępny jest także sklep z plikami muzycznymi.

Akumulator
Nokia Lumia 900 została wyposażona w baterie litowo-jonową o pojemności 1830 mAh. Podczas testów, testowana Lumia wytrzymywała średnio 1,5 doby przy normalnym użytkowaniu, tj. poczta elektroniczna, przeglądarka, czasami aparat, rozmowy, czy SMSy. Jednak bywały momenty, że gdy intensywnie eksploatowałem smartfona, to już popołudniu był rozładowany. Gdy jedziemy gdzieś, a nie mamy dostęp do gniazdka i intensywnie korzystamy z Lumii, to radzę zaopatrzyć się w przenośną ładowarkę Nokia DC-16.

Nokia Lumia 900

Podsumowując, Nokia Lumia 900 to kolejny ciekawy model fińskiego producenta z Windows Phone, ale zadaje sobie bardzo ważne pytanie. Po co jest Lumia 900, skoro jest Lumia 800, która jest poręczniejsza i co najważniejsze tańsza… Z pewnością na Lumie 900 zdecydują się osoby, które poszukują smartfona z dużym wyświetlaczem. I taki modelem jest właśnie Lumia 900.

Ale Lumia 900 to nie tylko większa kopia Lumii 800. To bardzo dobrze wyglądający smartfon z nienajgorszą specyfikacją. Do tego bardzo dobra jakość wykonania.

Lumia 900 to bardzo dobry wybór dla osób, które poszukują funkcjonalnego i stylowo wyglądajacego smartfona.

Ja mogę z czystym sumieniem polecić Lumie 900, ponieważ podczas testów nie zauważyłem większych wad, które bym ten model dyskwalifikowały.

ZALETY:
– wykonanie,
– usługi fińskiego producenta,
– szybkość działania,
– dobrej jakości wyświetlacz,
– system operacyny.

WADY:
– ciągle bateria,
– kart funkcji kart w IE 9.

 • n8

   Szkoda że nie mają szans na aktualizację do WP8 co stawia je na przegranej pozycji.Większość osób zaczeka na nowe Lumie z WP8 .A jak dla mnie to szkoda że nie ma wypukłego ekranu jak L800.

  • Michal_Rogowicz

    No niestety nie będzie, ale chociaż wprowadzą wygląd nowych okienek, co będzie nieco odświeżeniem. Ale nie będzie tak źle – Nokia wprowadzi jeszcze pewnie jakieś udogodnienia.

 • prx

  o kamerze do wideorozmów 1,3 MPIX F 2.4, która jest w lumii 900 zapopmniałes i mógłbyś zrobić test aplikacji Tango, akcelerator grafiki to Andreno 205, a procesor ma taktowanie 1,4 GHZ. MDM9200 to modem bezprzewodowy HSPA+ (WCDMA) obsługujący też LTE wbudowany w lumie 900 (Qualcomm MDM9200 LTE multi-modem), Lumia 900 nie ma matrycy Pentile tylko RGB w porównaniu z 800 to jednak zaleta.

 • CODER

  Recenzja Ok… Ale procesor to tam jest 1,4Ghz tak jak w Lumi 800 i lumi 710 a nie 1Ghz 🙂 także przydało by się poprawić 🙂 

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama