Michał Rogowicz | 04-03-2012 18:53 |

Recenzja Nokia Lumia 800. Godna Nokia z Windows Phone

Nokia Lumia 800 recenzjaRecenzja Nokia Lumia 800. Godna W lutym 2011 roku ogłoszono współpracę firm Nokia oraz Microsoft. Od tego czasu w sieci toczyła się gorąca dyskusja na temat specyfikacji technicznej pierwszego smartfona fińskiego producenta z paltformą Microsoftu. I w październiku wszystko stało się jasne. Pierwszymi modelami zostały Nokia Lumia 710 oraz Nokia Lumia 800. Zdecydowanie ciekawszym smartfonem jest Lumia 800 i bardzo się ucieszyłem, gdy jeszcze w grudniu otrzymałem testowy egzemplarz. Jak myślicie, warto było czekać prawie rok?

Zestaw
Osoby, które po nowym roku zdecydują się na zakup multimedialnego smartfona Nokia Lumia 800 otrzymają go w bardzo zgrabnym opakowaniu. W pudełku, klient znajdzie telefon, pokrowiec z dobrej jakości gumy, kabel USB, ładowarkę sieciową, zestaw słuchawkowy, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Zestaw w stu procentach wystarczalny, czy jeszcze, według Was, coś brakuje?

Design, konstrukcja i wykonanie
Multimedialny smartfon Nokia Lumia 800 zaraz po wyjęciu z pudełka wzbudził we mnie bardzo ciepłe uczucia. Minimalizm w kwestii designu to ogromna zaleta tego modelu. Po bokach umieszczono zaledwie cztery przyciski – regulacji głośności, blokady i spust aparatu. Z kolei u góry, pod zabezpieczeniami, znajdziemy slot karty microSIM i port microUSB, a na dole głośnik. Nie da się oprzeć wrażeniu, że Lumia 800 to kopia N9 i bardzo trudno te modele od siebie odróżnić, jeśli leżą obok.

Nokia Lumia 800 recenzja

Nokia Lumia 800 to bardzo wygodny smartfon. Jego wymiary to 116.5×61.2×12.1 mm, a waga wynosi 142 g. Te dane sprawiają, że Lumia 800 doskonale leży w dłoni. Smartfon można bez problemu obsługiwać jedną ręką.

Obudowa została wykonana z jednego kawałka poliwęglanu. W ten sposób jest w bardzo dużym stopniu odporny na uszkodzenia mechaniczne. Gdy spadnie nam i się porysuje, to nie zobaczymy charakterystycznych białych kresek, a nadal będzie to oryginalny kolor obudowy. Jedyne zastrzeżenie mam do tylnego, srebrnego paska, na którym umieszczono obiektyw aparatu. Niestety jest on najbardziej podatny na zarysowania i uszkodzenia.

Może się wydawać, że gdy nie będziemy uważać na zaślepkę od portu microUSB, podczas ładowania, czy korzystania z słuchawek, to możemy ją ułamać. Jednak według mnie nie na to dużych szans, ponieważ po prostu kabel doskonale go zasłania. Ponadto jest ona stosunkowo sztywna i nie porusza się w każdym kierunku.

Bardzo fajnym dodatkiem jest guma w zestawie. Pasuje ona tak idealnie, że bardzo dużo znajomych nie zauważyło, że na Lumie 800 została założona. A do tego jeszcze bardziej zabezpiecza smartfona.

Nokia Lumia 800 recenzja

Wyświetlacz
Obecnie jakość ekranu w smattfonach to jeden z głównych czynników przy ich wyborze. I producenci doskonale o tym wiedzą, więc produkują to coraz lepszej jakości wyświetlacze. Na jaki możemy liczyć w Lumii 800? Otóż producent umieścił w tym modelu ekran AMOLED o rozdzielczości 480×800 piksela i przekątnej 3,7 cala. Ale to jeszcze nie koniec. Ponadto do produkcji wyświetlacza użyto także technologię ClearBlack, Gorilla Glass, a także PenTile. Pierwsza zapewnia widoczność przy intensywnym natężeniu światła, a druga wysoką jakość na uszkodzenia mechaniczne, m.in. porysowanie przez klucze. Z kolei ostatnia powoduje, że ekran pobiera mniej energii.

Jak oceniam ekran w Lumii 800? Otóż bardzo dobrze i bez większych zastrzeżeń. Jakość odwzorowanych kolorów jest najwyższych lotów, a nasycenie barw – optymalne. Chociaż może czasami kolor czerni jest zbyt intensywny. Czasami, gdy patrzyłem na menu to miałem wrażenie, jakbym dostrzegał piksele, które kompletnie nie pasują do całości. Jednak były to drobnostki nie wpływające na pracę urządzenia.

Wysoką jakość wyświetlacza doskonale widać, gdy zechcemy obejrzeć na nim filmik, i to nie ważne, czy sami go nagramy, czy skorzystamy z YouTube.

W dotykowych ekranach bardzo ważną kwestią jest jego reakcja na polecenia wydane za pomocą palca. I w tej kwestii, wyświetlacz w Nokia Lumia 800, spisuje się wręcz koncertowo. Nigdy nie musiałem klikać po kilka razy w jedną opcję, aby się uruchomiła. Najczęściej starczył jeden dotyk, z wyjątkami – dwa.

Nokia Lumia 800 recenzja

System operacyjny… coś nowego!
Multimedialny smartfon Nokia Lumia 800 to pierwszy produkt fińskiego producenta z systemem operacyjnym Windows Phone 7.5 Mango. Aby ta platforma działała prawidłowo, firma Nokia umieściła w testowanym modelu jednordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 o częstotliwości pracy zegara 1,4 GHz, 512 MB pamięci operacyjnej RAM, a także układ graficzny Adreno 205 GPU z możliwością obsługi technologii 3D.

Windows Phone 7.5 Mango to zupełna nowość na rynku systemów operacyjnych dla produktów mobilnych. Jego interfejs został zaprojektowany w zupełnie innowacyjny sposób. Opiera się na kafelkach i na jednym ekranie głównym, a nie jak obecnie (w konkurencyjnych systemach) – na kilku. Po przejściu w bok, ujrzymy całą listę zainstalowanych aplikacji.

System operacyjny, w praktyce, pracuje szybko i sprawnie. Ogólnie jestem z tej platformy bardzo zadowolony, bo korzystanie z niej nie było problemem, ale jednak spotkałem dwa razy niebieski ekran i telefon i się samoczynnie zresetował. Nie dotyczyło to jednak żadnej konkretnej opcji.

Nokia Lumia 800 recenzja

Windows Phone pod kątem personalizacji
Chociaż system operacyjny Microsoftu nie króluje pod tym względem to jednak mamy małe pole do popisu w tej sprawie. Pierwsze co możemy zmienić to kolor już znanych kafelek – dostępnych jest 10 różnych kolorów, a także dwa rodzaje tła.

Jeśli już jesteśmy przy temacie kafelek to trzeba wspomnieć, że w tej postaci do pulpitu głównego możemy przypiąć praktycznie wszystko – aplikacje systemowe, dodatkowo zainstalowane, ale także strony internetowe, czy kontakty. Na jednym ekranie mieści się 8 różnych skrótów. W ten sposób to my decydujemy, jak będzie wyglądać nasz system operacyjny.

Bardzo fajnym dodatkiem jest funkcja oszczędzania baterii. Możemy zaznaczyć, że gdy pojemność akumulatora spadnie do 20 proc., to automatycznie platforma zacznie pobierać mniej energii, dzięki wcześniej wymienionej opcji.

Nokia Lumia 800 recenzja

Istotnym kafelkiem jest element „Ja”, który zawiera wszystkie informacje na temat wszystkich sieci społecznościowych zaprogramowanych w pamięci. W ten sposób w jednym miejscu mamy wszelkie powiadomienia, czy wiadomości z serwisów Facebook, Twitter, czy LiveID. Oczywiście możemy za pośrednictwem tego oprogramowania opublikować wiadomość w wyżej wymienionych serwisach, czy określić swoją dostępność.

Czas na zakupy

Oczywiście jedną z najważniejszych funkcji smartfona oraz systemu Windows Phone jest dostęp do aplikacji. W tym celu firma Microsoft przygotowała serwis Windows Marketplace. Obecnie w bazie jest dostępnych ponad 60 tys. treści. Aplikacja do obsługi Windows Marketplace zainstalowana w smartfonie Nokia Lumia 800 jest przyjazna i prosta w obsłudze. Nie sprawia żadnego problemu.

SkyDrive
To bardzo ciekawy dodatek do całego ekosystemu Windows. Microsoft przygotował dla użytkowników 25 GB miejsca, które można przechowywać na serwerze, w tzw. „chmurze”. W ten sposób możemy załadować zdjęcia do tego serwisu, a nadal zdjęcia, czy inne dokumenty, będą dostępne w smartfonie. Ponadto pliki można udostępniać innym. Jest to naprawdę bardzo wygodne narzędzie i bardzo często z niego korzystałem. Przez cały okres testów, platforma zawsze była dostępna – nie było żadnych przerw, przynajmniej ja takich nie zauważyłem. SkyDrive dostępny jest za pośrednictwem Lumii 800 oraz dowolnej przeglądarki internetowej zainstalowanej w urządzeniach technologicznych.

Aparat fotograficzny
To jeden z najciekawszych aspektów testowanego smartfona Nokia Lumia 800. Producent umieścił w tym modelu obiektyw firmy Carl Zeiss, z matrycą 8 megapiksela. Ale to nie jedyne zalety tego rozwiązania. W specyfikacji aparatu można znaleźć także informacje o autofokusie, podwójnej diodzie LED i mnóstwie usprawnień (balans bieli, sceny,efekty, kontrast, tryb ostrości, czy rozdzielczość).

Przejdźmy jednak do konkretnych wniosków. Nokia Lumia 800 charakteryzuje się kamerą dobrej jakości – zdjęcia wychodziły bardzo dobrej jakości, w dzień i w nocy. Jednak czasami zdarzały się wyjątki. Po prostu fotka wychodziła zdecydowanie gorzej od pozostałych. I nie bardzo można było znaleźć powód. Wystarczył mały defekt w otaczającej ją przestrzeni, a już zdjęcia było zdecydowanie gorsze od pozostałych.

Oczywiście nie mogło zabraknąć możliwości rejestrowania materiałów wideo w jakości HD (720p). I w tej kwestii nie mam żadnych zastrzeżeń. Zarówno obraz, jak i dźwięk był bardzo dobrej jakości. W ciemnych pomieszczeniach doskonale sprawdzały się diody LED, które doświetlały kamerowane miejsce w optymalny sposób.

Nokia Lumia 800 recenzja

Internet Explorer 9
Bardzo ważną częścią Windows Phone jest przeglądarka internetowa Internet Explorer 9. W smartfonie Nokia Lumia 800 również jej zabraknąć nie mogło. Funkcjonalność tego oprogramowania jest bardzo podobna do tej, którą znamy z komputerowej wersji.

Przeglądanie stron internetowych nie sprawia żadnego problemu. Są one automatyczne skalowane do rozdzielczości wyświetlacza, a za pomocą dwóch palców możemy ich wielkość zmieniać. Z kolei jedno przyciśnięcie powoduje, że tekst jest optymalnych rozmiarów – w sam raz do czytania.

Przeglądarka umożliwia otworzenie kilku stron internetowych jednocześnie za pomocą kart. W każdej chwili możemy się po witrynach przełączać, bez obawy, że zawartość poprzedniej nam zniknie.

Bardzo fajnym dodatkiem jest możliwość przypięcia dowolnej strony internetowej jako kafelka do pulpitu głównego. W ten sposób możemy mieć szybki dostęp do wybranego serwisu.

Oczywiście każdą stronę możemy zapisać do ulubionych, włączyć obsługę cache, a także przejrzeć historię przeglądanie. Przeglądarka Internet Explorer 9 jest silnie zintegrowana z wyszukiwarką Bing.

Nokia Lumia 800 recenzja

Poczta elektroniczna
W multimedialnym smartfonie nie mogło zabraknąć możliwości zaprogramowania skrzynki pocztowej. W Lumia 800 możemy zapisać kilkanaście kont, a także je połączyć w jednej wspólny kafelek. W ten sposób, gdy wejdziemy pod jedną opcję, to będziemy mogli przeglądać wszystkie wiadomości z skrzynek. W ustawieniach możemy zdefiniować, czy poczta ma się synchronizować automatycznie, czy tylko wtedy, gdy sami tego zażądamy. Oprogramowanie radzi sobie także z załącznikami. Nie ważne czy są w formacie JPG, PDF, czy Office.

W przypadku, gdy korzystamy z największych dostawców kont pocztowych, to wystarczy, że podamy hasło oraz login. Gdy jednak będziemy chcieli skorzystać z prywatnego serwera, to musimy jeszcze znać nazwy protokołów SMTP, IMAP oraz POP3.

Nokia Lumia 800 recenzja

Nawigacyjnie
W smartfonach firmy Nokia z systemem operacyjnym Windows Phone podzielono aplikację nawigacyjną na dwa różne oprogramowania – Nokia Nawigacja oraz Nokia Mapy.

Nokia Mapy są identyczne, jak w Symbianie, ale mają interfejs przystosowany do Metro UI. Funkcjonalność też jest identyczna – umożliwia określenie aktualnego położenia, wyszukiwanie miejsc, oznaczanie ich, a także dokładne adresy wraz z numerami telefonów. Dużą zaletą tego oprogramowania jest bogata liczba przydatnych miejsc, m.in. restauracje, hotele, stacje benzynowe, czy parkingi. Nie brakuje także integracji z największym serwisiem społecznościowym na świecie – Facebook. Niestety bardzo często nie udało mi się ustalić aktualnego położenia. I to nie wiadomo z jakiego powodu, bo byłem na zewnątrz, a nie w zabudowanym pomieszczeniu, co i tak nie powinno być problemem.

Z kolei Nokia Drive to nic innego, jak nawigacja GPS, która umożliwia wyznaczenie drogi z aktualnego położenia do wyznaczonego miejsca. Przy pierwszym uruchomieniu musimy wybrać jaka mapa ma zostać pobrana oraz język. Później możemy zainstalować dodatkowe kraje.

Interfejs aplikacji jest prosty i czytelny. Raczej nikt nie powinien mieć problemów z prawidłowym odnalezieniem funkcji. Oczywiście ważne w nawigacji GPS jest wyznaczenie aktualnego położenia. W Nokia Nawigacji takiego problemu nie ma. Dokładność oprogramowania jest bardzo dobra, szczególnie w dużych miastach. Na obrzeżach mogą się pojawić małe różnice, ale gdy rozpoczniemy nawigację, to aktualnego położenia jest faktycznie takie same, jak w rzeczywistości.

Jak Nokia Drive radzi sobie w podróży? Otóż bez większych komplikacji. W pierwszej wersji aplikacji można było spotkać małe błędy, m.in. brak wyświetlenia mapy, czy późne wydawanie komend. Jednak wprowadzona aktualizacja eliminuje te problemy. Chociaż czasami zdarzało się, że polecenie głosowe dotyczyło zjazdu, który minęliśmy już kilka sekund temu. Ponadto, gdy jechałem w pociągu i chciałem zobaczyć aktualna pozycję, to tylko widziałem, jak zielony punkcik (z naszą pozycją) się porusza, a żadnej nazwy ulicy, czy miasta na próżno by szukać.

W kwestii Nokia Maps oraz Nokia Drive, programiści fińskiego producenta mają jeszcze sporo do zrobienia. Oby nie trwało to za długo…

Nokia Lumia 800 recenzja

Muzyka musi być
Oczywiście nie mogło zabraknąć znanych usług z smartfonów Nokii z Symbianem, na produktach fińskiego producenta z Windows Phone. Dlatego w Nokia Lumia 800, klient może liczyć na odtwarzacz muzyki, radio FM, a także sklep z muzyką. Ponadto nowością jest narzędzie Mix radio. To oprogramowanie pozwala pobranie utworów zgodnych z naszymi upodobaniami na dysk telefonu lub słuchanie ich online. Ponadto aplikacja dobiera do tych utworów podobne pliki muzyczne. W ten sposób możemy stworzyć własne radio, w stu procentach zgodne z naszymi upodobaniami muzycznymi.

Aplikacja do zarządzania utworami muzycznymi jest nieco inna, niż ta, którą spotkamy w Symbianie. Jednak jej interfejs jest czytelny i prosty w obsłudze. Utwory muzyczne można segregować według artysty, gatunku, czy albumów. Jednak, aby pliki MP3 były odstępne w odtwarzaczu muzyki, to musimy je wgrać do smartfona za pośrednictwem oprogramowania Zune.

Słuchawki, które są w zestawie, są naprawdę bardzo dobrej jakości. Ich design jest prosty, ale głośność stoi na wysokim poziomie. Nawet przy najwyższej skali, muzyki nie usłyszą osoby obok. I to jest bardzo ważne, bo ile razy musieliście słuchać utworów, które ktoś obok słucha za pośrednictwem słuchawek? Bo ja bardzo często. Dodam jeszcze, że gdy będziecie słuchać muzyki za pomocą tego akcesorium, to gdy wyciągniecie wtyczkę, to odtwarzacz muzyki automatycznie przestaje działać.

Jeśli chodzi natomiast o czystość odtwarzanych plików muzycznych za pomocą głośnika umieszczonego w smartfonie, to jego moc nie porównuje się do słuchawek. Ale nie jest najgorzej – głośność jest optymalna, a przy tym nie słychać żadnego charczenia.

Ponadto dzięki aplikacji Nokia Muzyka można zobaczyć informacje na temat koncertów artystów w najbliższej okolicy. W ten sposób zdobędziemy wiadomości na temat dokładnego adresu klubu, w którym odbywa się występ.

Kontakty z innego telefonu? Nie ma problemu
Bardzo ciekawym narzędziem, który spotkamy tylko w smartfonach Nokii z Windows Phone jest Transfer Kontaktów. Oprogramowanie jest kompatybilne z iPhone, Google Android, BlackBerry, S60 oraz S40. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala na szybkie i bezkonfliktowe przekopiowanie kontaktów. Wystarczy, że drugi telefon będzie miał włączone Bluetooth. W praktyce skorzystałem z tego raz, gdy kopiowałem numery z C7 i obyło się bez żadnych konfliktów.

Nokia Lumia 800 recenzja

Brakuje paru rzeczy
Chociaż Windows Phone to świetny system operacyjny, który naprawdę ma szansę na pozytywną reakcje ze strony klientów. Jednak funkcjonalnością ustępuje Symbianowi – niemożliwe, ale prawdziwe. Podczas kilkutygodniowych testów bardzo dobitnie się o tym przekonałem.

Firma Nokia w smartfonach z systemem operacyjnym Symbian przyzwyczaiła nas do ciekawych funkcjonalności. O jakich mowa? Oczywiście o trybie masowym, NFC, HDMI, czy możliwości wysyłania plików pomiędzy urządzeniami za pomocą Bluetooth. I uwierzcie mi, że czasami bardzo mi ich brakowało.

Tych opcji, jak na razie nie zobaczymy w smatfonach fińskiego producenta z Windows Phone, ponieważ ta platforma operacyjna nie jest dostosowana do takich technologii. Jednak produkt Microsoftu w wersji 7.5 Mango był już praktycznie gotowy, gdy Nokia dołączyła jako strategiczny partner. Tych funkcji możemy się jednak spodziewać w kolejnej wersji Windows Phone. Kiedy? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo.

Bateria
To bardzo ważny aspekt w smartfonach. Producent w tym modelu umieścił akumulator o pojemności 1450 mAh. Przy intensywnym użytkowaniu smartfona – kilka zaprogramowanych skrzynek pocztowych, przeglądanie stron WWW, korzystanie z sieci 3G oraz WiFi, rozmowy oraz SMSy – bateria pozwalała na pracę od rana do wieczora. Przy normalnym korzystaniu – maksymalnie 1,5 doby. Czy jest to dobry wynik? To już musi sam klient ocenić, czy akumulator spełni jego oczekiwania. Od siebie jednak dodam, że obecne smartfony, dostępne na rynku, nie mogą się pochwalić lepszymi osiągnięciami.

Podsumowując, mMultimedialny smartfon Nokia Lumia 800 to pierwszy produkt fińskiego producenta z systemem operacyjnym Windows Phone, więc firma Nokia ma prawo do błędów, które później może wyeliminować. Jednak w testowanym modelu nie było ich tyle, aby stwierdzić, że Nokia Lumia 800 to rozczarowanie. Oczywiście Lumia 800 ma parę błędów – szczególnie oprogramowanie nawigacyjne jest do poprawienia. To jednak w ogólnym rozrachunku, Lumia 800 to najlepszy smartfon z Windows Phone, jaki do tej pory testowałem. Myślę, że jeśli Nokia postara się o kolejne udane Lumie, to ma szansę, aby odzyskać sławę i dobre imię. Czy to się uda, to już czas pokaże.
Nokia z Windows Phone.

Tekst został opublikowany w magazynie Mobility.

 • Znawca12

  Rzeczywiście ustępuje funkcjonalnie Symbianowi..;(

 • guest

  jaki tytuł ma utwór z podkładu w pierwszym klipie? wykonawca też by się przydał;p
  telefonik fajny jak mnie bedzie stac to sobie sprawie

  • Sdafsad

   skorzystaj z Shazam 😛

 • Piotr Popielas

  jak przywrócić kafelek „ja” jeśli nieopatrznie się go usunęło?
  z góry dziekuje za odpowiedz

 • Jaro

  Jak wgrać na Lumia 800, aplikację ściągniętą wcześniej na komputer?

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama