Michał Rogowicz | 12-03-2013 19:12 |

Recenzja Nokia Lumia 620. Przetestowaliśmy najtańszy smartfon z Windows Phone 8!

Nokia Lumia 620Nokia Lumia 620 to najtańszy obecnie smartfon fińskiego producenta telefonów komórkowych z systemem operacyjnym Windows Phone 8. Jednak nie znaczy, że jest gorszy i do niczego się nie nadaje. Wręcz przeciwnie. Lumia 620 to smartfon ze średniej półki, ale pracuje prawidłowo – bez żadnych zarzutów. Jednak ma pewne ograniczenia…

Zestaw

Multimedialny smartfon Nokia Lumia 620 sprzedawany jest w pudełku utrzymanym w tej samej stylistyce, co pozostałe Lumia. W pudełku zestaw jest również taki sam – telefon, bateria, ładowarka, kabel USB, słuchawki oraz skrócona instrukcja obsługi.

Głównie plastik, ale…

Multimedialny smartfon Nokia Lumia 620 nie wyróżnia się takim wykonaniem, jak Nokia Lumia 920, czy nawet Lumia 800, ale jednak nie jest tak źle, jakby się mogło wydawać. Aby Lumia była przystępna cenowo jak najbardziej, producent zdecydował się na plastik, ale stosunkowo dobrej jakości. Cała obudowa jest dobrze spasowana – nic nie trzeszczy i nie odstaje. Chociaż jest to plastik, to jednak dobrze dobrany. Podczas testu, L620 raz spadła mi tak, że myślałem, że już po niej, ale na obudowie nie pojawiła się nawet ryska. Bardzo mnie to miło zaskoczyło…

Nokia Lumia 620

Funkcjonalność

Nokia Lumia 620 to prosty smartfon – bez zbędnych udziwnień. Wokół obudowy znajdziemy tylko regulację głośności, spust migawki oraz blokady. Umieszczono tylko dwa porty – microUSB oraz jack o średnicy 3,5 mm. Z kolei z tyłu obudowy znajdziemy obiektyw oraz diodę LED.

Bardzo ciekawy patent zastosowano z ściągnięciem tylnej klapki. Aby „dobrać” się do baterii należy przycisnąć diodę LED i następnie podważyć nad napisem NOKIA. Obudowa odchodzi lekko i bez problemu. Jednak trzeba ten patent zastosować – nic na siłę. Szczerze to widziałem już kilka podobnych rozwiązań, ale takiego jeszcze nie.

Nokia Lumia 620

Funkcje telefoniczne

Nokia Lumia 620 to bez wątpienia i bez żadnych wątpliwości smartfon, ale i w takim modelu nie może zabraknąć typowych dla użytkownika funkcji. Mam tutaj na myśli telefonowanie, czy obsługa wiadomości tekstowych.

Skupimy się na pierwszej funkcji, czyli jakości połączeń głosowych. Podczas testu nie spotkałem się z sytuacją, aby ktoś mnie nie rozumiał lub narzekał na jakość głosu. Nawet przy najmniejszej skali głośności śmiało możemy porozmawiać i wszystko usłyszymy.

Bardzo ważnym aspektem w wiadomościach jest metoda wprowadzania tekstu. Redagowanie tekstu za pomocą klawiatury dotykowej umieszczonej w tym modelu jest bezkonfliktowe. Gdy piszemy dowolne słowo, to nad klawiaturą pojawią się proponowane słowa, tak aby pisanie było jeszcze sprawniejsze. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to gubienie pojedynczych znaków podczas szybkiego klikania.

Nokia Lumia 620

W środku

Nokia Lumia 620 nie jest multimedialnym monstrum, ale jednak wyposażono ją w sprawdzone rozwiązania. Urządzenie pracuje pod kontrolą procesora Snapdragon S4 1 GHz oraz 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Obecnie może wydawać się to mało, ale w zupełności wystarcza. Wbudowany dysk ma pojemność 8 GB, ale można ją rozszerzyć za pomocą kart microSD, czy SkyDrive.

System operacyjny

Testowana Lumia 620 pracuje pod kontrolą platformy Windows Phone 8. Mimo, że smartfon ma 512 MB pamięci operacyjnej, to jednak w codziennym użytkowaniu w ogóle się tego nie dostrzega. Po przesiadce z Lumii 920 nie zauważyłem większej zmiany w płynności działania systemu operacyjnego.

Podczas kilkunastodniowego testu, Windows Phone 8 w Nokii Lumia 620 zawiesił mi się tylko raz podczas kręcenia filmiku. Nagle na 33 sekundzie ekran się zawiesił i po chwili zgasł. Lumia natychmiast się uruchomiła i działała dalej – aparat nagrał następny filmik i już nie sprawił problemu.

W dniu pisania testu też spotkała mnie niespodzianka, a to psikus 🙂 Otóż miałem połączenie przychodzące, a smartfon pokazywał nadal aplikację Benchmark Free. Musiałem kilka razy kliknąć blokadę telefonu, aby się włączyła. Gdy natychmiast go odblokowałem, to już było wszystko w porządku.

Nokia Lumia 620

Niestety, Nokia Lumia 620, podobnie jak Nokia Lumia 610, jest ograniczona ilością dostępnych aplikacji dostępnych w Windows Phone Store. Testowana Lumia ma 512 MB RAMu, więc niestety nie wszystkie programy są dostępne dla tego modelu. Jednak te, które już zostały uruchomione – działają prawidłowo.

Postanowiłem sprawdzić wydajność Lumii 620 na kilku popularnych benchmarkach dla systemu Windows Phone. Testowany model został sprawdzony za pomocą AnTuTu, Benchamark Free, MultiBench 2 oraz PhoneMark. Wyniki dostępne są poniżej:

AnTuTu i MultiBench 2 w Nokia Lumia 620 wyniki

benchmark free nokia lumia 620

benchmark free nokia lumia 620

phonemark nokia lumia 620

Wyświetlacz

Lumia 620 została wyposażona w ekran TFT o przekątnej 3,8 cala i rozdzielczości 480×800 piksela. Dodatkowo wyświetlacz rozróżnia 16 mln kolorów i został wyposażony w obsługę technologii ClearBlack, która pozwala na użytkowanie ekranu nawet w intensywnym słońcu. I faktycznie w praktyce się sprawdza. Już za nami kilka słonecznych dni i oczywiście nie omieszkałem przetestować, zobaczyć czy działa, tak jak w innych Lumiach. Muszę stwierdzić, że nie mam żadnych zastrzeżeń. Wszystko widać doskonale.

Jeśli chodzi o jakość wyświetlanych barw, to jest dobrze. Na pierwszy rzut oka nie widać większej różnicy w stosunku do mocniejszych, pod względem technicznym, smartfonów. Jednak, gdy położymy je obok siebie, to już można zauważyć, który ekran prezentuje lepsza jakość. Jednak wyświetlacz w Lumii 620 naprawdę daje radę i za taką cenę trudno będzie znaleźć lepsze rozwiązanie na rynku.

Bardzo ważną kwestią w dotykowych ekranach jest reagowanie na polecenia wydawane palcem. Jako, że dla mnie był idealny, to postanowiłem poprosić znajomego fanatyka iPhone o opinię. Najprostszym testem było sprawdzenie rozkładu komunikacji miejskiej i wybranie konkretnej linii bez przybliżania. I jaki wynik? Otóż śmiało trafił w tą pozycję co chciał – przynajmniej tak mi powiedział. Myślę, że to jest najlepsza recenzja dotyku….

Nokia Lumia 620

Aparat fotograficzny

Producent wyposażył średniej klasy smartfona w rozwiązanie stosowane chyba w nieco lepszych urządzeniach. Nokia Lumia 620 charakteryzuje się matrycą 5 megapiksela z autofokusem, diodą LED i nagrywaniem w jakości 720p HD. Wszystko brzmi dość przeciętnie, ale jednak w praktyce już tak nie jest. Już po pierwszych zdjęciach i filmikach wiedziałem, że ten aparat nie jest średniej klasy. Według mnie takiego rozwiązania nie powstydziłby się żaden aparat z górnej półki – nie wliczając samych topowych.

Nokia Lumia 620 obiektyw

Zdjęcia mogą mieć maksymalną rozdzielczość 2592×1456 piksela. Co do ich jakości, to jest naprawdę bardzo dobrze. Już przed opublikowaniem testu, pokazałem Wam kilkanaście zdjęć wykonanych w dzień i w nocy. Ja się nie mam do czego przyczepić, bo jak dla mnie jest wszystko OK. Za taką cenę smartfona dostajemy solidne rozwiązanie, które na pewno przyda się w niejednej sytuacji.

Polecamy obejrzeć wykonane przez nas zdjęcia:
Nokia Lumia 620 i aparat fotograficzny. Zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu. Galeria,
Nokia Lumia 620. Galeria zdjęć wykonanych aparatem w dzień.

Jeśli chodzi o filmy, to do wyboru jest kilka rozdzielczości, ale maksymalna to 720p HD. I w tej kwestii też jestem zadowolony. Kamera radziła sobie z nagrywaniem dźwięku o natężonym stopniu głośności, czy z dużym ruchem przed obiektywem. Cały obraz był czytelny i nie rozmazany – sprawdziłem to na ruchu ulicznym.

W ustawieniach możemy zmienić kilka opcji, m.in. wartość ekspozycji, balans bieli, ISO, rozdzielczość, czy lampę błyskową.

P.S. Aparat po naciśnięciu na spust migawki uruchamia się po sekundzie, dwóch.

Łączność

Multimedialny smartfon Nokia Lumia 620 pracuje w sieci 3G, może korzystać z dobrodziejstw GPS, WIFi, czy Bluetooth, ale także, coraz popularniejszej ostatnio, NFC. WiFi, czy Bluetooth to sprawdzone rozwiązania, które są stosowane do tej pory w Lumiach. Interfejs do obsługi tych opcji jest taki sam i niczym się nie wyróżnia.

Nokia Lumia 620

Przeglądarka internetowa

Ważnym elementem całego systemu Windows Phone jest przeglądarka internetowa Internet Explorer 10. Jest to takie samo rozwiązanie, które jest stosowane w innych smartfonach Lumia. Oprogramowanie pozwala na swobodne przeglądanie stron internetowych. Aplikacja radzi sobie z obsługą kilku kart jednocześnie. Podczas testu ani razu IE mi się nie wyłączyło, czy odmówiło posłuszeństwa.

Internet Explorer 10 obsługuje również technologię HTML5. Dlatego sprawdziłem wydajność tego rozwiązania w tym modelu.

HTML5TEST w Nokia Lumia 620

Nawigacja, czyli usługi Here…

Oczywiście każda Lumia wyposażona jest w zestaw aplikacji nawigacyjnych. Mam tutaj na myśli Here Maps, Here Drive, Here Transit itp. Jest to jeden z najważniejszych elementów i atutów każdej Lumii.

Interfejs wszystkich tych aplikacji jest identyczny i niczym się nie wyróżnia. Dlatego o samej funkcjonalności nie ma się co rozpisywać, bo wszyscy wiedzą co te narzędzia potrafią.

Nokia Lumia 620

Ja skupię się na ich stabilności działania w testowanej Lumii 620. Wszystkie te aplikacje podczas testu nie zawiesiły się. Here Maps bez problemu wyszukiwało aktualną pozycję i zazwyczaj była bardzo dokładna. Tylko czasami pokazywało dwie ulice dalej, albo inne miejsce, gdy byłem poza miastem. Wtedy najczęściej, Lumia popełniała błąd.

Here Drive+ Beta to obecnie oprogramowanie w fazie testów. I faktycznie czasami, aplikacja gubiła trasę i musiała ją ustalać od nowa, chociaż jechałem zgodnie z jej poleceniem. Taka sytuacja przydarzyła mi się dwa razy podczas jednej trasy. Później już tego błędu nie było. Jednak ogólnie, Here Drive ma aktualne mapy, a także informacje o korkach, dzięki czemu podróżowanie za jej instrukcjami na pewno doprowadzi nas do celu.

Nokia Lumia 620

Muzyka

To również jeden z najważniejszych aspektów multimedialnych smartfonów. Nokia Lumia 620 została wyposażona w jeden głośnik, który został umieszczony z tyłu obudowy, na dole. „Okienko” w obudowie jest nieco małe i to jest zauważalne podczas słuchania muzyki. Jeśli się tylko go zasłoni, wtedy praktycznie nic nie słyszymy. Niestety jakość odtwarzanego dźwięku też nie powala na kolana. Oczywiście śmiało można posłuchać plików muzycznych, ale niestety na „fajerwerki” nie ma co liczyć.

Bardzo fajnym dodatkiem jest możliwość ściągania utworów muzycznych z usługi Mix Radio. Wszystkie pliki można słuchać online, ale także istnieje szansa pobrania na dysk telefonu. Dostępna jest także dodatkowo płatna usługa Nokia Muzyka+, ale trzeba za nią zapłacić 16 zł miesięcznie. Jednak wtedy zyskujemy o dodatkowe możliwości i lepszej jakości muzykę.

Nokia Lumia 620

Akumulator

Producent umieścił w multimedialnym smartfonie Nokia Lumia 620 baterię litowo-jonową o pojemności 1300 mAh. Nie jest to duże ogniwo, ale wystarcza na 1,5 doby użytkowania tego urządzenia. W tym czasie przeprowadzam kilkanaście rozmów dziennie, wysyłam kilkanaście SMSów, ale także korzystam z przeglądarki, czy poczty elektronicznej.

Nokia Lumia 620

Podsumowanie

Multimedialny smartfon Nokia Lumia 620 to najbardziej przystępne urządzenie z systemem operacyjnym Windows Phone 8 fińskiego producenta. Mimo, że jest najtańsze, to jednak ma mnóstwo zalet, które zdecydowanie niwelują niewielkie wady. Chociaż testowany model ma 512 MB RAM, to jednak w codziennym użytkowaniu nie ma większej różnicy. Aplikacji jest mniej, ale nie jest to jakaś wielka różnica. Za 1 tys. zł otrzymamy dobry ekran, świetny aparat, sprawnie działający system operacyjny, czy możliwość zmiany koloru obudowy.

Jednak musze napisać, że Nokia Lumia 620 nie nadaje się do intensywnej mobilnej pracy. Zdecydowanie lepiej zainwestować w droższe modele Lumia. Testowany sprzęt zdecydowanie polecam osobom, które potrzebują sprzętu raczej do multimedialnych zabaw i kontaktowania się ze znajomymi. Gwarantuje, że nie będą oni zawiedzeni.

Najważniejsze dane techniczne:
– Windows Phone 8,
– dwurdzeniowy Qualcomm Snapdragon S4 1 GHz,
– 512 MB RAM, 8GB dysk,
– obsługa kart microSD do 64GB,
– ekran TFT o przekątnej 3,8 cala i rozdzielczości 800×480 piksela z ClearBlack,
– aparat 5 megapiksela,
– NFC, WLAN 802.11 a/b/g/n 2.4Ghz + 5Ghz, Bluetooth 3.0, GPS/A-GPS, Glonass, micro-USB.

ZALETY:
– dobry stosunek ceny do wykonania,
– dobra jakość aparatu fotograficznego,
– płynność działania,
– interfejs,
– wymienne obudowy,
– wyraźny ekran.

WADY:
– brak wszystkich aplikacji w Windows Phone Store,
– bateria o niskiej pojemności.

 • Chyba najfajniejszy kolor tego modelu to limonkowy 🙂

 • ” Po przesiadce z Lumii 920 nie zauważyłem większej zmiany w płynności działania systemu operacyjnego. Oczywiście Lumia 920 była wyczuwalnie szybsza, ale w większości przypadków nie ma żadnej różnicy.” To w końcu była czy nie była?

  • Michal_Rogowicz

   poprawione 🙂

 • Gosc

  720 też ma 512 RAM

 • Waseliko

  zanim zobaczyłem lumie 720 i 520 byłem nastawiony na kupno 620 teraz musze się wstrzymać i zobaczyć 720 i 520 i zdecydować ale na pewno już nie 620 🙂

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama