Michał Rogowicz | 20-11-2012 16:28 |

Recenzja Nokia Lumia 610 NFC. Tani smartfon z technologią przyszłości [wideo]

Nokia Lumia 610 NFCNokia Lumia 610 NFC to multimedialny smartfon, który praktycznie niczym się nie różni od Lumii 610. Jedyną nowość jest moduł technologii NFC. Chociaż to jedna opcja, a jednak powoduje, że Lumia 610 staje się o wiele ciekawszym smartfonem.

Zestaw
Klient, który zdecyduję się na zakup multimedialnego smartfona Nokia Lumia 610 NFC otrzyma dokładnie taki zestaw, jak w Lumii 610. Mam tutaj na myśli telefon, baterię, ładowarkę, kabel USB i zestaw słuchawkowy.

Ta sama konstrukcja
Nokia Lumia 610 NFC choć zadebiutowała na rynku kilka miesięcy później po pierwszej wersji Lumii 610, to jednak oprócz NFC nie wprowadza nic nowego. Mamy do czynienia z tym samym wyświetlaczem, systemem operacyjnym, wbudowaną pamięcią, czy procesorem. Jedynie co odróżnia Nokie Lumia 610 NFC od poprzednika to jedynie jego nieco wyższa waga. Lumia 610 ważyła 131,5 g, a Lumia z NFC – 135 g. Nie jest to duża różnica i gdy miałem te dwa modele w ręce, to nie czuć żadnej różnicy.

Konstrukcja ta sama, ale jak działa?
Oczywiście czasami jeden mały błąd może spowodować, że dane urządzenie przestaje działać, tak jak poprzedni model. W przypadku Lumii 610 było takie ryzyko, bo producent dołączył moduł NFC, więc musiał coś poprzestawiać w środku smartfona. Jednak inżynierowie fińskiego producenta spisali się na medal.

Nokia Lumia 610 NFC działa prawidłowo i nie ma żadnych problemów. Testowana Nokia została dobrze złożona – nic nie trzeszczy, nie odstaje. Jakość wykonania jest dokładnie taka sama, jak w Lumii 610. System operacyjny Windows Phone 7.5 radzi sobie z obsługą NFC. Nie ma żadnych zawieszek, czy spowolnień.

Wszystkie pozostałe narzędzia (muzyka, nawigacja, Windows Marketplace, czy aparat fotograficzny) też nikomu nie powinno sprawić bólu głowy. Ich funkcjonalność jest także taka sama.

Nokia Lumia 610 NFC

NFC – zapomnij o kablach!
Technologia NFC to jedyna nowość, która wyróżnia model Lumia 610 NFC od tradycyjnej Lumii 610. Fiński producent zdecydował się na wypuszczenie osobnego modelu z NFC, niż dodając do tradycyjnej wersji. W sumie to są to już dwa stosunkowo inne modele, więc może producent liczy na lepsze wyniki sprzedaży? Ale to już temat na osobny artykuł.

Jednak wracając do tematu. Moduł w NFC w multimedialnym smartfonie Nokia Lumia 610 NFC jest umieszczony z tyłu obudowy. W którym miejscu dokładnie miejscu? Tego nie wiem, bo nie było żadnego oznaczenia na obudowie, gdzie dokładnie znajduję się NFC. Ale w praktyce nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ wystarczy, że położymy telefon na odbiorniku NFC i na pewno sparowanie się rozpocznie.

Jak sparować?
Ten krok nie stanowi żadnego problemu. Nie musimy nic wpisywać, podpinać kable. Wystarczy położyć smartfona Nokia Lumia 610 NFC na urządzeniu z NFC lub po prostu przyłożyć go na chwilę. Ja wraz z testowaną Lumią otrzymałem głośnik Nokia Play 360, który obsługuje NFC. Moduł NFC w tym sprzęcie umieszczony jest na samej górze, więc aby Lumia 610 NFC połączyła się z nim, wystarczy położyć smartfona na chwilę w miejscu wyznaczonym. W ciągu paru sekund muzyka będzie słyszalna za pomocą Play 360.

Pod tym względem NFC to mistrzostwo świata. Teraz nie potrzebujemy żadnych kabli, wpisywania kodów, aby połączyć się z jakimś urządzeniem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Podczas testów nie miałem żadnych problemów z sparowaniem urządzenia, czy odtwarzaniem muzyki. Za każdym razem, gdy przykładałem telefon do głośnika, połączenie było natychmiast nawiązywane.

Raz tylko podczas odtwarzania muzyki słyszałem samo charczenie. Nie wiem czym to było spowodowane, ale wystarczyło jeszcze raz nawiązać połączenie, a problem zniknął.

NFC i muzyka? To dopiero początek
Technologia NFC jest dopiero w początkowej fazie popularności. Obecnie jej funkcjonalność wykorzystywana w bardzo ograniczony sposób. W tej chwili tylko możemy skorzystać z sparowania z urządzeniami muzycznymi.

Gdy NFC już na dobre zadomowi się wśród użytkowników, a na pewno tak się stanie, będzie oferować zdecydowanie więcej możliwości zagospodarowania jego technologii.

Nokia Lumia 610 NFC

Co może zaoferować NFC?
Nokia planuje wykorzystać NFC praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Dzieci będą bardzo zadowoleni z tego, że smartfon z NFC powala na sparowanie, np. z samochodzikiem i automatycznie uruchomić grę. W ten sposób NFC może stać doskonałym narzędziem marketingowym. Już to widzę, jak producenci sprzedają swoje gry w dowolnej postaci – wystarczy, że będzie tam moduł NFC.

Z pewnością większość z Was ma już kartę od banku z PayPass`em. Otóż NFC w smartfonach ma działać na podobnej zasadzie. Otóż, gdy będziemy chcieli zapłacić w sklepie za nasze zakupy, to wystarczy, że przyłożymy smartfona do terminala. Pieniądze zostaną pobrane z konta, bądź ta kwota zostanie dopisana do naszego rachunku u operatora. Jednak w tej chwili trwają testy takiej usługi. Kiedy będzie dostępna? Tego nie wiadomo.

NFC w smartfonach Nokia będzie oferować także możliwość logowania się do dowolnych serwisów. Wystarczy, że na dowolnym nośniku (ksiązka, itp) będzie umieszczony specjalny blok NFC. Po położeniu telefonu w odpowiednim miejscu, automatycznie na naszym ekranie pojawi się wywołana strona.

W abonamencie? Tylko w Orange

Smartfon Nokia Lumia 610 NFC pojawił się na rynku po debiucie Lumii 610. Ten pierwszy model sprzedawany jest wyłącznie w ofercie sieci komórkowej Orange lub za pośrednictwem innych kanałów sprzedaży. Nie kupimy Lumii 610 NFC u żadnego innego operatora w Polsce.

Akumulator
Fiński producent w multimedialnym smartfonie Nokia Lumia 610 NFC umieścił baterię litowo-jonową o pojemności 1300 mAh. Szkoda, że Nokia nie zdecydowała się na nieco wydajniejsze ogniwo, ponieważ NFC też pobiera energię elektryczną. W praktyce musiałem ładować smartfona co 2-3 doby, ale przez ten czas intensywnie z niego korzystałem. Codziennie poczta elektrioniczna, rozmowy, przeglądarka internetowa, aparat, czy NFC.

Podsumowując, Nokia Lumia 610 NFC to multimedialny smartfon, który doskonale nadaje się do tego, aby poznać na nim system operacyjny Windows Phone. Dodatkowym dużym atutem tego modelu jest moduł NFC, który zdecydowanie wyróżnia go na rynku. Niestety jak na razie jest za mało możliwości jego wykorzystania, przynajmniej w Polsce. Jeśli zamierzamy kupić Lumie 610 w wolnej sprzedaży, to zdecydowanie polecam model z NFC, ponieważ jest kilkadziesiąt złoty droższy.

Tekst został opublikowany również w magazynie Mobility.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama