Michał Rogowicz | 03-07-2012 12:55 |

Recenzja Nokia Lumia 610. Część 2: Multimedia, łączność, bateria

Nokia Lumia 610Kilka dni temu opublikowałem pierwszą część recenzji multimedialnego smartfona Nokia Lumia 610 z Windows Phone 7.5 Mango. Tym razem zachęcam do przeczytania drugiej, gdzie dowiecie się o funkcjach multimedialnych, łączności, baterii, a także przeczytacie podsumowanie.

Recenzja Nokia Lumia 610. Część 1: Wykonanie, ekran i system operacyjny

Aparat fotograficzny
Użytkownik, który zdecyduje się na zakup multimedialnego smartfona Nokia Lumia 610, będzie mógł skorzystać z aparatu fotograficznego o matrycy 5 megapiksela z autofokusem i diodą LED. Pierwsza funkcja działa dość stabilnie, bo z złapaniem ostrości nie ma większych problemów, to jednak lampa błyskowa w nocy się nie przyda. W ciemnym pomieszczeniu, bądź w nocy, gdy zrobimy zdjęcie z większej odległości, to niestety czytelność fotki będzie stała na niskim poziomie. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykonanie zdjęcia z bliska, wtedy dioda LED spełni swoje zadanie.

Maksymalna rozdzielczość zdjęcia wynosi 2592х1944 piksela, a filmiku VGA. Żałuje bardzo, że nie ma jakości HD, ale niestety w tanim smartfonie nie możemy mieć wszystkiego.

Po prawej stronie obudowy umieszczono spust aparatu, który stosunkowo szybko uruchamia aparat – od wciśnięcia klawisza mijało około 4-5 sekund. Nawet przy zablokowanym urządzeniu.

W ustawieniach możemy także zdefiniować kilka opcji, m.in. sceny, balans bieli, wartość ekspozycji, tryb pomiaru, ISO, kontrast, efekty, tryb ostrości oraz nasycenie.

Nokia Lumia 610

Muzyka
Każdy smartfon Nokii z Windows Phone ma zainstalowane aplikacje, które są dostępne tylko w Lumiach. Nie inaczej jest w przypadku muzyki. Oprogramowanie do zarządzania utworami muzycznymi jest dobrze przystosowane. Nie ma żadnego problemu z jego obsługą. Natomiast jeśli chodzi o jakość wydobywających dźwięków to nie jest najgorzej. Naprawdę głośność i wyrazistość muzyki jest stosunkowo dobra.

Ponadto Nokia Lumia 610 umożliwia zakup plików muzycznych z sklepu. Jest także funkcja z informacjami o najbliższych koncertach w okolicy.

Przeglądarka internetowa
W smartfonie Nokia Lumia 610 zastosowano dokładnie tą samą przeglądarkę co w pozostałych Lumiach – Internet Explorer 9. Jej funkcjonalność praktycznie niczym nie odstępuje, mimo, że mamy do czynienia z 256 MB RAM. Przeglądarka działa bardzo stabilnie i podczas testów nie sprawiła mi żadnych problemów. W każdej chwili mogłem korzystać z kilku kart, a żadnego spowolnienia nie odczuwałem.

Niestety w tym modelu ograniczono funkcjonalność IE 9. Nie można przypiąć strony internetowej do ekranu startowego jako kolejnego kafelka.

Nokia Lumia 610

Łączność
Nokia Lumia 610 charakteryzuje się dość dużą liczbą możliwość transmisji danych. Do wyboru jest port microUSB, Bluetooth, WiFi, GPRS, EDGE. Gdy chcemy podłączyć telefon do komputera, to niezbędne jest oprogramowanie Zune. Tylko dzięki temu narzędziu jest możliwa wymiana danych pomiędzy smartfonem, a komputerem.

Jeśli chodzi o Bluetooth to niestety nadal nie ma możliwości przesyłania plików pomiędzy telefonami. Z kolei WiFi działa bardzo sprawnie. Nie ma żadnych problemów z prawidłowym podłączeniem się do punktu dostępowego, czy utrzymaniem połączenia. Stabilność stoi na bardzo wysokim poziomie.

Nawigacyjnie

Dużym atutem smartfonów Nokia Lumia z systemem operacyjnym Windows Phone jest możliwość skorzystania z aplikacji nawigacyjnych przygotowanych przez Nokie. Mowa oczywiście o Nokia Mapy, Nokia Nawigacja i Nokia Transport. Niestety nadal te aplikacje nie są w pełni dostosowane do Windows Phone.

Nokia Mapy czasami miały problemy z prawidłowym określeniem pozycji. W małej mieścinie, moja lokalizacja została mocno pomylona, bo pokazała kilka km dalej. Z kolei Nokia Nawigacja w praktyce się spisuje dosyć dobrze. Oprogramowanie nie zawiesza się, szybko lokalizuje trasę, a polecenia głosowe są odpowiednio wcześnie. Chociaż czasami nie pokrywały się z drogą.

Nokia Transport to nic innego jak mobilny rozkład komunikacji miejskiej w danym mieście. Obecnie działa w największych miastach Polski. Uwzględnia nie tylko komunikację miejską, ale także autobusy, czy prywatne busy. Niestety w Poznaniu nie mogłem jej przetestować.

Nokia Lumia 610

Bateria
Producent umieścił w smartfonie Nokia Lumia 610 akumulator litowo-jonowy o pojemności 1300 mAh. Bateria w tego typu sprzęcie to nie jest zawsze mocna strona danego urządzenia, ale w tym modelu nie było tak źle. Podczas normalnego użytkowania – telefony, SMSy, przeglądarka internetowa, aparat i skrzynka e-mail – Lumia 610 wytrzymywała mi ponad 2 doby. Na trzeci dzień zawsze musiałem już podłączać telefon do kontaktu. Jak dla mnie ten wynik jest całkiem pozytywny. Zdecydowanie lepszy niż w Lumii 800.

Podsumowując, multimedialny smartfon Nokia Lumia 610 to najnowszy, a zarazem najtańszy produkt z systemem operacyjnym Windows Phone od fińskiego producenta. Ale to nie oznacza, że zdecydowanie odstaje od pozostałych modeli Lumia. Pod względem jakości wykonania i szybkości działania systemu operacyjnego, Lumia 610 zdecydowanie króluje wśród tanich smartfonów z Androidem.

ZALETY:

– aparat fotograficzny,
– jakość wykonania,
– bateria,
– usługi nawigacyjne,
– niska cena.

WADY:

– ograniczenia związane z 256 MB RAM,
– małe błędy systemowe,
– słaba lampa błyskowa.

 • n8

   ,, ale niestety w tanim smartfonie”-około 1000zł w Saturnie a na allegro około 750zł. Znacznie za drogo.

 • Julitas1981

  Telefon z nawigacja to ok.
  Ale podstawowa w moim przypadku spraw Bluetooth jest tylko dostępny do przesyłania kontaktów i nic więcej.
  Kiedyś się zawiodłam na Noki i myślałam że jest szansa się przekonac ale niestety nie.

 • cizia

  heh mi nie dziala ani bluetooth ani kabel usb po zgloszeniu reklamacji zostalo wgrane nowe oprogramowanie ktore rzekomo mialo pomoc jak widac g… prawda nowy telefon nie dziala jak powinien takze do spodu ze sprzedajacymi ! ku..y niemyte wciskaja h….y sprzet! :/

 • Henryk

  Jestem posiadaczem Nokii Lumia 610 od listopada,mam problem z baterią która wytrzymuje zaledwie godz.22 przy włączonym trybie oszczędnościowym i przy wyłączonych aplikacjach działających w tle. Telefon był trzy razy w servisie Nokii – niestety uznano że bateria spełnia wymogi producenta.

 • Andrzejson

  „…Niestety w tym modelu ograniczono funkcjonalność IE 9. Nie można przypiąć strony internetowej do ekranu startowego jako kolejnego kafelka…”  – można 

 • Arakadiusz69

  Z opinią na temat baterii ostro przesadziłeś

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama