Michał Rogowicz | 28-06-2012 12:24 |

Recenzja Nokia Lumia 610. Część 1: Wykonanie, ekran i system operacyjny

Nokia Lumia 610 recenzjaNokia Lumia 610 to kolejny smartfon fińskiego producenta z systemem operacyjnym Windows Phone. Jest to zarazem najtańszy model. Chociaż w dniu premiery kosztował 999 zł, to teraz na aukcji można go kupić za 600 zł. I ta cena jest bardzo racjonalna. Biorąc pod uwagę jego możliwości. Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą częścią recenzji.

Jeśli o wyposażenie, to najtańsza nie znaczy najgorsza. W zestawie klient otrzyma telefon, baterię, ładowarkę, kabel USB, słuchawki oraz papiery.

Tania nie znaczy słaba
Chociaż Nokia Lumia 610 to najtańszy smartfon firmy Nokia, to jednak nie można tego stwierdzić, jeśli weźmiemy ten model do ręki. Urządzenie wykonano solidnie – obudowa chociaż jest z plastiku, to jest jednak bardzo dobrej jakości. Nic nie trzeszczy, nie odstaje. Ponadto design jest stosunkowo „drapieżny”- osobiście bardzo mi się podoba.

Nokia Lumia 610 recenzja

Tylna część smartfona to jeden kolor, w testowanym modelu – biały, ale za to w każdym modelu przód jest czarny. Natomiast wokół telefonu jest srebrna obwódka. Takie połączenie sprawia, że smartfon Nokia Lumia 610 prezentuje się bardzo ciekawie.

Jeśli porównać ten model do najtańszych smartfonów z Androidem, to jest zdecydowanie lepszy. Przede wszystkim jakość wykonania jest zdecydowanie lepiej dopracowana, a co do systemu operacyjnego, to Windows Phone radzi sobie sprawnie. Chociaż wolniej od WP z Lumii 800, ale to inna półka cenowa.

Nokia Lumia 610 recenzja

Wokół obudowy smartfona umieszczono kilka portów oraz przycisków. Po prawej Lumii 610 znajduję się regulacja głośności, blokada telefonu oraz spust aparatu. Natomiast u góry jest port słuchawki oraz ładowarki. Obiektyw aparatu znajduję się z tyłu obudowy.

Nokia Lumia 610 recenzja

Ekran musi być mocny!
Wyświetlacz to kolejny mocny atut testowanego urządzenia. Ekran jest pokryty hartowanym szkłem Gorilla Glass. W ten sposób przód smartfona jest bardzo mocny na uszkodzenia. Podczas testów jeździłem po ekranie kluczami i nie było żadnej rysy na wyświetlaczu. Dlatego można go śmiało nosić w spodniach i nie musimy się martwić, że nam się zniszczy.

Jeśli chodzi o jakość wyświetlanych kolorów to nie jest najgorzej – są dosyć żywe i nasycone. Oczywiście nie ma porównania do Lumii 800, czy nawet Galaxy S II, ale to zupełnie inna półka cenowa. Matryca ekranu wynosi 3,7 cala, rozdzielczość 480×800 piksela, a paleta barw – 256 tys. kolorów.

Nokia Lumia 610 recenzja

Według mnie jednak w smartfonie za 600 zł, bo tyle obecnie kosztuje urządzenie na aukcji internetowej, nie znajdziemy lepszego ekranu.

System operacyjny
W smartfonie Nokia Lumia 610 zainstalowano platformę Windows Phone w wersji 7.5 Mango. W urządzeniu umieszczono zaledwie 256 MB RAM, ale to nie przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu systemu operacyjnego. Chociaż czasami niektóre aplikacje działały nieco wolniej. Szczególnie odczułem to w aplikacji Latarka 7, gdy na Lumii 610 uruchamiała się 7-8 sekund, a w Lumii 800 – 1-2 s.

Ale w ogólnym rozrachunku, system Windows Phone bardzo dobrze działa w Lumii 610. Chociaż zauważyłem kilka błędów, ale to temat na osobny akapit.

Z pewnością płynne działanie systemu jest możliwe dzięki zastosowaniu procesora Qualcomm MSM7227A 800 MHz. Układ graficzny to Adreno 200.

Niestety bardzo duża liczba aplikacji jest niedostępna na Lumie 610 ze względu na 256 MB RAM. Są to m.in. Skype, czy Angry Birds.

Nokia Lumia 610 recenzja

Są błędy
Niestety te 256 MB RAM dają o sobie znać. Podczas kilkunastodniowego testu kilka razy zauważyłem pewne niedociągnięcia. Czasami podczas pisania wiadomości nie mogłem wcisnąć na żadną literę na klawiaturze ekranowej. Dopiero ponowne wejście do SMSa, ten problem znika.

Drugi bug spotkałem podczas odblokowywania telefonu. W Windows Phone należy przesunąć ekran do góry, ale niestety nie mogłem tego zrobić.

A czy ktoś z Was już używa Lumie 610 i miał podobne problemy?

 • gość

  Hej, w moim egzemplarzu nie zdarzają się omówione przez Ciebie bugi, ale rzeczywiście Nokia poskąpiła RAMu. System działa płynnie ale 512 mb byłoby idealnie. Nie rozumiem ograniczeń w Marketplace. Asphalt 5 działa płynnie ale gdy chcę pobrać Skype’a otrzymuję komunikat, że nie mogę bo mój telefon ma za mało pamięci RAM. To co najmniej bez sensu, ale mimo tych niedociągnięć polecam ten telefon, ze względu na jakość wykonania i płynność działania.

 • Hanianka

  A okno sms-a można powiększyć?  Przeczytać trudno w takim malutkim okienku…Wam to nie przeszkadza?

 • Mot6891

  Co to za utwór z videoprezentacji. Podaj nazwę PLISSS mot6891@interia.pl

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama