Michał Rogowicz | 19-05-2014 21:09 |

Recenzja Nokia Lumia 1320. Phablet, którego nie chciałem oddać

Nokia Lumia 1320Nokia Lumia 1320 to drugi phablet internetowy fińskiego producenta, który miałem okazję testować. Jak słabsza Lumia 1320 wypada na tle modelu Lumia 1520, który ma większą rozdzielczość ekranu oraz lepszy aparat? Otóż do przeglądania internetu, czy gier nadaje się bez zarzutu.

Do Internetu

Nokia Lumia 1320 dzięki dużym wymiarom wyświetlacza (6 cali) doskonale nadaje się jako narzędzie do przeglądania stron internetowych. Rozmiar oraz rozdzielczość 720p pozwala na płynne przewijanie stron, ich powiększanie i zmniejszanie bez utraty jakości i czytelności. Bardzo często zdarzało się, że nie musiałem nic kombinować z witryną, ponieważ była dotowana do urządzeń mobilnych, a do tego Lumia 1320 miała odpowiedni rozmiar ekranu. Sama aplikacja Internet Explorer spisywała się bez zarzutu. Za każdym razem uruchamiała wybraną stronę internetową, a obsługa wielu kart nie stanowi żądnego problemu.

Nokia Lumia 1320 obiektyw

Nokia Lumia 1320 przez cały czas jak ją miałem służyła mi jako codzienne źródło informacji, tzn. za obsługę porannej prasy. Po otworzeniu oczu, zanim jeszcze się rozbudziłem, odpalałem Lumie 1320, która leżała obok i uruchamiałem najważniejsze, dla mnie, serwisy internetowe, aby sprawdzić co się dzieje na świecie, w mediach, technologach i wszelkich interesujących mnie dziedzinach. Do przeglądania internetu Nokia Lumia 1320 spisze się znakomicie.

Nokia Lumia 1320

Do filmów

Nokia Lumia 1320 nadaje się także do oglądania różnych materiałów wideo. I to nie ważne z jakiego źródła. Czy jest to filmik odpalony z sieci, czy prosto z pamięci smartfona. W porównaniu do phabletu Nokia Lumia 1520 to nie ma jakieś spektakularnej różnicy. Jednak można zauważyć, że kolory w Lumii 1520, w porównaniu do Lumii 1320, były bardziej nasycone, realistyczne. Chociaż w kwestii jakości prezentowanych obrazów, to w Nokia Lumia 1320 nie mogę wiele złego powiedzieć. Nie było widać żadnych martwych, czy kwadratowych pikseli. Kolory również były odpowiednio odwzorowane. Moim zdaniem rozdzielczość 720p w 6 calowych spokojnie wystarcza.

Co ważne, podczas oglądania filmów na Lumii 1320 wystarczyło ją tylko wygodnie ułożyć. Obraz w żaden sposób się nie zacinał, nie zamulał. Podczas testów oglądałem kilkadziesiąt różnych filmików i z żadnym nie było problemów.

Nokia Lumia 1320

Wielki, a można dzwonić?

Czy 6-calowy sprzęt nadaje się do rozmów telefonicznych? Oczywiście! Nokia Lumia 1320 pod tym względem spisuje się jak normalny smartfon, czy telefon. Możemy dziwnie wyglądać, gdy w tramwaju wyciągniemy Lumei 1320 i zaczniemy rozmawiać, bo wszyscy będą myśleli, że to tablet, ale to inna kwestia 🙂 Sama jakość rozmów stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie ma mowy, aby ktoś nas nie słyszał, bądź my.

Nokia Lumia 1320

Do gier

Podczas testów oczywiście zainstalowałem kilkanaście gier. Były to głównie sprawdzone tytuły, bo nie jestem wielkim fanem gier, więc zawsze instaluje te, które znamy. Mam tutaj na myśli, m.in. Angry Birds i różne serię, Fruit Ninja, czy darmowe i flagowe gry znanych firm deweloperskich. I jakie wrażenia? Nokia jako konsola do gier się nie bardzo nadaje, bo jest za duża i ciężko czasami grać w coś i trzymać Lumie 1320 w dłoniach. Jednak w większości przypadku całkiem przyjemnie spędzało mi się czas na wybranymi tytułami. Szczególnie, gdy jechałem komunikacją miejską, czy musiałęm gdzieś czekać w kolejce. I nie zdarzyło mi się, aby gra się wyłączyła, bądź zawiesiła. Mogłem mieć uruchomionych kilka tytułów jednocześnie i w każdej chwili pomiędzy nimi przełączać, bez utraty płynności.

Nokia Lumia 1320

Do poczty

Nokia Lumia 1320 to doskonałe narzędzie do pracy z pocztą elektroniczną. Możemy dodać mnóstwo konto pocztowych i to niezależnie czy korzystamy z popularnych serwisów, czy z własnego serwera pocztowego. Zarządzanie odebranymi oraz wysłanymi wiadomości nie stanowi żadnego problemu. Wszystko jest prezentowane w sposób jasny i czytelny. Do tej pory jakoś niekoniecznie chciało mi się codziennie odpisywać na kilkanaście maili na małych smartfonach,w tym na umia 1020, a w przypadku Lumii 1320 robiłem to z przyjemnością. Klawiatura, a dokładnie przyciski były duże i zawsze trafiałem w ten znak co zamierzałem.

Nokia Lumia 1320

Jako aparat i kamera? Niekoniecznie

Multimedialny phablet Nokia Lumia 1320 wyróżnia się aparatem fotograficznym o matrycy 5 Mpix z możliwością nagrywania filmów w jakości 1080p. Niestety jakość wykonywanych zdjęć nie powala. Gdy zrobimy fotkę w dzień, przy pomocy dziennego, normalnego światła, to wtedy będziecie zadowoleni z jakości. Niestety gorzej jest kiedy mamy do czynienia z światłem sztucznym, to jest słabo. Widoczność na zdjęciu jest wtedy ograniczona i można dostrzec pojedyncze piksele. W przypadku filmów, to jest nieco lepiej, ale też nie ma szału.

Zobacz: Nokia Lumia 1320. Zdjęcia z aparatu. Jak z jakością?

Akumulator? Ile wytrzyma?

Phablet Nokia Lumia 1320 charakteryzuje się baterią litowo-jonową o pojemności 3400 mAh. Producent zapewnia, że maksymalny czas rozmów w trybie 2G wynosi 1500 min, 3G – 1260 min. Natomiast czuwania to 672 godziny. A jak te wyniki sprawdzają się w praktyce? Średnio musiałem ładować testowany sprzęt co dwie doby przy normalnym użytkowaniu. Jednak jeśli cały dzień pracowałem na Lumii 1320, to niestety nawet dnia bateria nie wytrzymywała.

Nokia Lumia 1320

PODSUMOWANIE

Nokia Lumia 1320 to nieco słabsza wersja phabletu. Zdecydowanie ciekawszym i droższym modelem jest Nokia Lumia 1520, ale czy słabszy phablet fińskiego producenta nadaje się do codziennej pracy? Owszem! Doskonale się na nim przegląda internet, ogląda filmy, a także korzysta z nawigacji GPS.

Może najlepszą oceną tego sprzętu niech będzie fakt, że z żalem rozstawałem się z phabletem Lumia 1320. Mimo, że jest to duży sprzęt, to jednak w praktyce nie przeszkadza to w transporcie. Oczywiście latem, w spodenkach będzie gorzej, ale w tej chwili nie stanowi to żadnego problemu. W spodnie bez problemu się mieści. Doskonale nadawał się do codziennej pracy, sprawdzania poczty.

 • Adam Narożnik

  Warto się przesiadać z Lumii 625?

  • tylko i wyłącznie wtedy jak naprawdę jesteś zainteresowany większym ekranem

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama