Michał Rogowicz | 15-01-2014 15:44 |

Recenzja Nokia Asha 501. Mały, funkcjonalny i ładny telefon w praktyce

Nokia Asha 501

Nokia Asha 501

Nokia Asha 501 to telefon komórkowy, który ma za zadanie konkurować z tanimi smartfonami opartymi na systemie operacyjnym Google Android. Testowana Asha 501 pracuje pod kontrolą platformy Asha OS. Przez kilka dni używałem czerwoną wersję i jestem miło zaskoczony.

Zestaw

Telefon komórkowy Nokia Asha 501 sprzedawany jest w małym zgrabnym opakowaniu, który stylistycznie nawiązuje do wszelkich pudełek od Lumii, czy innych popularnych „Aś”. W zestawie klient otrzyma telefon, akumulator, ładowarkę oraz instrukcję obsługi. Jednak sama ładowarka jest dość intrygująca, bo jakby przeznaczona na angielskie wejścia… Ale w Polsce co to robi? Może to po prostu testowany egzemplarz miał taki zestaw…

Konstrukcja

Testowana Asha 501 to ciekawy sprzęt. Wydaje się bardzo małym urządzeniem, zgrabnym, lekkim, więc może się wydawać, że odporność na uszkodzenia to nie jest najmocniejszą stroną. Ale jednak w praktyce konstrukcja spisuje się bardzo dobrze. Wszystko jest dobrze ze sobą spasowane – nic nie trzeszczy, nie odstaje. Naprawdę pod względem wykonania, Nokia Asha 501 gwarantuje duży poziom. Co ciekawe podczas kilkunastu dni, testowany model spadł mi dwa razy i żadnych uszkodzeń. Obudowa nadal jest cała i nie ma uszczerbku, kolor został nienaruszony.

nokia asha 501

nokia asha 501

Funkcjonalność

Nokia w ostatnich miesiącach, w smartfonach i telefonach Asha, stawia na minimalizm. Na obudowie nie ma zbyt dużej ilości portów, przycisków itp. W ten sposób urządzenia prezentują się ciekawie i przyjemnie dla oka.

Użytkownik na prawym boku znajdzie regulację głośności oraz przycisk blokady. Natomiast u góry znajdzie port microUSB, słuchawkowy oraz ładowarki.

Nokia Asha 501 charakteryzuje się technologią Dual-SIM, czyli obsługą dwóch kart SIM. Jeden port znajduję się pod baterią, a drugi z boku, po ściągnięciu tylnej klapki. Co najważniejsze, jej demontaż jest bezproblemowy. Wciskamy przycisk i odchylamy klapkę. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Nokia Asha 501

Nokia Asha 501

Wyświetlacz

Cały telefon jest mały, więc i ekran nie powala na kolana rozmiarami. Ale jednak zajmuję większą połowę przedniej części telefonu. Wyświetlacz charakteryzuje się rozdzielczością 240×320 piksela i przekątną 3 cale. Paleta barw wynosi 256 kolorów, co skutkuje wynikiem 133 ppi (stosunek liczby pikseli na cal).

Oczywiście jakość kolorów nie jest zachwycająca i nie ma co liczyć na jakieś spektakularne efekty. Jednak, jak za smartfon za 300 zł, to według mnie jest dobrze. Wszystko jest czytelne, przejrzyste, choć czasami widać pojedyncze piksele. Szczególnie w zdjęciach widać, że nie jest to ekran o wielkich możliwościach graficznych. Jak dla mnie jest jednak wystarczający.

nokia asha 501

nokia asha 501

Interfejs i platforma

Nokia Asha 501 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Asha OS. Jest to całkowicie nowo przygotowana platforma, która będzie instalowana w tanich Ashach. W ten sposób zrezygnowano z Windows Phone, nie wzięto Androida, który w tanich urządzeniach kompletnie się nie sprawdza, ponieważ szybko się „zaśmieca”, wiesza i trzeba robić reset.

nokia asha 501

nokia asha 501

W testowanym telefonie Nokia Asha 501, system Asha OS spisywał się bardzo dobrze. Podczas całego okresu testu, urządzenie ani razu nie odmówiło posłuszeństwa. Obyło się bez regularnych bloków, czy zawieszek. Chociaż czasami można było dostrzec delikatne klatkowanie ekranu. Podczas całego testu tylko raz pojawiła mi się biała tapeta i musiałem go wyłączyć i włączyć. Dodatkowo podczas odblokowania ekranu nie mogłem przesunąć tapety, ale po 2-3 próbie już było ok.

nokia asha 501

nokia asha 501

W czasie instalowania aplikacji również zauważyłem delikatnie spowolnienie pracy systemu, ale mogłem korzystać z pozostałych funkcji. Wszelkie tytuły instalowane są w tle, co jest bardzo ważną informacją. Podczas wgrywania aplikacji nie jesteśmy „unieruchomieni” z telefonem.

Jeśli chodzi o interfejs, to Asha OS to zupełnie nowe otwarcie. Są pewne podobieństwa do Windows Phone, czy do MeeGo. Szczególnie z MeeGo możemy spotkać wiele funkcji, m.in. wysuwany z góry pasek funkcyjny.

nokia asha 501

nokia asha 501

Wiadomości

Oczywiście ta funkcja w testowanym egzemplarzu to jedna z najważniejszych funkcji, ponieważ w sumie stworzony jest głównie do komunikacji, a nie do multimedialnej rozrywki.

W telefonie Nokia Asha 501 dostępne są wiadomości tekstowe, multimedialne oraz poczta e-mail. W tym urządzeniu sprawdziłem tylko dwie pierwsze opcje, bo konfiguracji e-maila nie podjąłem się. Nie wyobrażałbym sobie pracy z pocztą elektroniczną na tak małm ekranie. Wracając jednak do SMS i MMSów, to muszę przyznać, że jest dobrze. Interfejs prezentacji rozmów jest znany z poprzednich telefonów, czyli ustawione są w formie czatu. W ten sposób wszystkie wiadomości od jednego numeru są w jednym miejscu.

nokia asha 501

nokia asha 501

Trzeba zwracać uwagę na polskie znaki diakrytyczne, ponieważ gdy tylko ich użyjemy, to długość SMSa automatycznie spada do 70 znaków. Jeśli ktoś ma no limit, to nie ma problemu. W innym przypadku warto się temu przyjrzeć, aby później nie było nieprzyjemnej niespodzianki.

Telefonowanie

Jak już wspomniałem o wiadomościach, to jestem zobligowany wspomnieć o funkcjach telefonicznych. W sumie jakość rozmów w tanich telefonach to bardzo ważna kwestia. I muszę przyznać, że inżynierowie firmy Nokia stanęli na wysokości zadania. Podczas kilkunastu dni ani ja, ani nikt z rozmówców nie narzekał na połączenia. Głos docierał bez problemu, bez zniekształceń, czy z denerwującym charczeniem.

nokia asha 501

nokia asha 501

WiFi i Internet

Telefon komórkowy Nokia Asha 501 wyposażony jest w bardzo przydatną funkcję, czyli WiFi. W ten sposób śmiało możemy podłączyćsię do dwoolnego punktu dostępowego i korzystać z dobrodziejstw Internetu. Podczas całego okresu tylko raz miałem problem i to przy pierwszym uruchomieniu. Niestety na początku nie mogłem wyszukać routera, a gdy już mi się udało, to żadna funkcja internetowa nie działała – tak jakby nie było połączenia. Co ciekawe na następny dzień już było dobrze… Wystarczyła aklimatyzacja? 🙂

W oprogramowaniu zainstalowano przeglądarkę internetową Nokia Xpress, która w praktyce działa stosunkowo szybko i sprawnie. Jednak żadna mobilna strona nie wyglądała, tak jak na innych urządzeniach. Aplikacja Xpress ogranicza zużycie transferu danych, co widać przy ładowaniu witryn. Jednak sama czytelność i funkcjonalność nie budzi moich zastrzeżeń.

nokia asha 501

nokia asha 501

Multimedia

Oczywiście nie brakuje również odtwarzacza muzycznego, radia FM, czy aparatu fotograficznego, choć to prosty telefon. Na pierwszy ogień wezmę wbudowane radio FM, które w praktyce spisuje się dobrze. Gdy nie chodzimy i telefon leży spokojnie, to jakość odtwarzanego dźwięku jest optymalna. Niestety, gdy tylko się poruszamy, a telefon lata po kieszeni, to już niestety charczenie jest słyszalne. Z wyszukiwaniem radia FM nie ma żadnego problemu. W stolicy Wielkopolski miałem dosłownie kilkadziesiąt rozgłośni.

Jeśli chodzi odtwarzacz muzyczny i jakość dźwięku, to jest, tak jak może być w smartfonie za 300 zł. Aplikacja jest, głośnik jest, ale czy chcemy na tym słuchać muzyki? Niekoniecznie i to na pewno nie z wbudowanego głośnika. Chociaż przy maksymalnej skali, dźwięk nie charczy, a nadal jest wyrazisty. Jednak na dłuższą metę, to na pewno odpada. Zdecydowanie bardziej polecam Ashe 501 z słuchawkami.

nokia asha 501

nokia asha 501

Aparat fotograficzny charakteryzuje się matrycą 3,2 megapiksela, ale niestety bez lampy błyskowej. Co oferuje to rozwiązanie? Otóż absolutnie nie ma szału. Przy dziennym, dobrym oświetleniu jest możliwość zrobienia wyraźnej fotki. Niestety w przypadku nocy, bądź ciemnego pomieszczenia, nie ma szans na przyzwoite zdjęcie.

Akumulator

Producent umieścił w telefonie komórkowym Nokia Asha 501 baterię litowo-jonową o pojemności 1200 mAh. Według producenta urządzenie powinno pracować do maksymalnie 48 dni. W praktyce oczywiście tego wyniku nie udało mi się osiągnąć. Ale wynik 4-5 dób jak najbardziej jest do uzyskania. W tym czasie korzystałem codziennie z przeglądarki internetowej i wykonywałem kilkanaście połączeń.

Nokia Asha 501

Nokia Asha 501

Podsumowanie

Testowany telefon komórkowy Nokia Asha 501 już w dniu premiery mnie zachwycił, bo miałem okazję go chwilę po użytkować. I przyznaję bez bicia, że Asha 501 zdała u mnie egzamin. Tani telefon, prosty telefon, dobra funkcjonalność i godna pozazdroszczenia konstrukcja – to wszystko przemawia za zakupem popularnej „Asi”. Według mnie Wasze piękne Panie oraz Rodzicielki będą z Nokii Asha 501 zadowolone.

WADY:
– słaba jakość muzyki,
– aparat do poprawy,
– problem z WiFi na początku.

ZALETY:
– konstrukcja,
– stosunkowo wyraźny ekran,
– funkcjonalny system,
– cena,
– WiFi.

DANE TECHNICZNE:
– ekran 3 cale, 240×320 piksela, 256k kolorów, 133 ppi,
– bateria Li-Ion 1200 mAh,
– aparat 3,2 megapiksela,
– 64 MB RAM, obsługa kart microSD,
– Bluetooth v3.0, WiFi v802.11b/g,
– Java MIDP 2.1,
– Nokia Asha OS.

 • pamk22

  Nie powinno być przypadkiem 256 tysięcy kolorów? 😛

 • Beata

  chce zainstalować aplikacje do asha 501 i nie da rady..ktoś pomoże?

 • OolaKa

  przycisk głośności automatycznie otwiera odtwarzacz muzyki – jak go wyłączyć POMOCY!!!

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama