Michał Rogowicz | 24-09-2012 11:01 |

Recenzja Nokia 113. Prosty telefon z multimedialnymi funkcjami [wideo]

Nokia 113Nokia 113 to kolejny prosty telefon komórkowy fińskiego producenta, ale z dodatkiem multimedialnych funkcji. Głównym zadaniem tego urządzenia jest telefonowanie, a wszystko inne to dodatki. I jeśli chodzi o jakość połączeń, to nie mam żadnych zastrzeżeń, a to nie jedyne zalety.

Zestaw
Klient, który zdecyduje się na zakup telefonu komórkowego Nokia 113 może liczyć na baterię, ładowarkę, zestaw słuchawkowy, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Wszystko mieści się w małym opakowaniu.

Wykonanie i funkcjonalność
Nokia 113 to telefon komórkowy o małych wymiarach (110 x 46 x 14.8) oraz wadze – 77 g. W dłoni leży pewnie, chociaż do produkcji obudowy wykorzystano głównie plastik, ale stosunkowo dobrej jakości. Nie wydaje mi się, aby telefon rozpadł się po pierwszym kontakcie z podłożem, ale oczywiście w granicach rozsądku.

Nokia 113

Po bokach postawiono na minimalizm. Nie ma żadnych przycisków, dosłownie nie ma nic. Jedynie u góry można znaleźć wejście na ładowarkę oraz słuchawki (jack 3,5 mm). Natomiast z tyłu obudowy znajduję się głośnik oraz obiektyw aparatu fotograficznego.

Nokia 113

Klawiatura
Zajmuję praktycznie połowę powierzchni telefonu. Do poruszania się po interfejsie wykorzystać trzeba czterokierunkowy manipulator. W sumie układ klawiszy jest charakterystyczny dla prostych urządzeń fińskiego producenta. Do zatwierdzania lub anulowania opcji są dwa przyciski funkcyjne. Natomiast do redagowania tekstu – klawiatura alfanumeryczna.

Nokia 113

Wszystkie klawisze mają stosunkowo dużą wielkość, są od siebie oddzielone, a także mają wyczuwalny skok działania, przez co klawiatura jest wygodna w obsłudze. Ja nie miałem żadnych problemów z jej opanowaniem. Po prostu jest ergonomiczna i nic tylko zacząć ją używać. Gwarantuje, że nikt nie będzie miał z nią problemów.

Nokia 113

Wyświetlacz
Testowana Nokia 113 wyróżnia się kolorowym ekranem o rozdzielczości 128×160 pikseli, przekątnej 1,8 cala i palecie barw 65 tys. Oczywiście nie są to dane zapewniającą znakomitą jakość odwzorowanych kolorów. Jednak do codziennych czynności w zupełności wystarcza. Wszystkie komunikaty wyświetlane na ekranie są czytelne i nie ma problemów z ich odczytywaniem.

Nokia 113

Do tego sprawdzony interfejs zapewnia, że poruszanie się po menu jest proste i intuicyjne.

Telefonowanie i wiadomości
Nokia 113 to narzędzie głównie do komunikacji. A obecnie co jest takim standardem w telefonach? Otóż rozmowa głosowa oraz wiadomości tekstowe. W przypadku połączeń nie mam nic do zarzucenia. Jakość słyszanego dźwięku była bardzo dobra, bez żadnych szmerów i szumów.

Z kolei redagowanie wiadomości jest szybkie, ponieważ klawiatura jest wygodna, a polski słownik T9 jest pomocny.

Nokia 113

Multimedia
Chociaż Nokia 113 to prosty telefon komórkowy to jednak fiński producent wyposażył ją w kilka multimedialnych funkcji, m.in. aparat fotograficzny. Niestety ma on tylko matrycę VGA, a maksymalna rozdzielczość wykonanego zdjęcia to 640×480 pikseli. Istnieje możliwość nagrywania filmów, ale tylko w 176×144 pikseli. Chyba nikomu nie muszę tłumaczyć, że za pomocą tego aparatu nie uchwycimy żadnej przyjemnej chwili? Ale tak jak pisałem na początku – aparat to tylko dodatek, który tylko czasami (i to przy dobrych warunkach) może się przydać. Ale na komputerze nie radziłbym wtedy oglądać zdjęcia.

Nokia 113

Oczywiście nie brakuje także odtwarzacza plików muzycznych, m.in. MP3. Interfejs jest prosty, a pliki można segregować na kilka sposobów. Niestety jakość wydobywanego dźwięku nie jest oszałamiający, ale też muszę przyznać – nie ma tragedii. Na próżno by wsłuchiwać się w jakieś efekty dźwiękowe. Po podłączeniu słuchawek jest lepiej.

Nokia 113

Gdy już jesteśmy przy kwestii zestawu słuchawkowego, to warto wspomnieć o radiu FM z funkcją RDS. Aplikacja działa tylko i wyłączeniu po podłączeniu słuchawek, a stacje radiowe można wyszukiwać ręcznie, bądź automatycznie. Jakość jest dobra, ale niekiedy słychać przerywania i to szczególnie gdy się poruszamy. Jednak gdy leży, a radio FM ma dobry zasięg, to nie ma żadnego problemu z jakością – nic nie trzeszczy, nie charczy.

Łączność
Nokia 113 została wyposażona w spore możliwości transmisji danych. Co mam na myśli? Na pokładzie Nokii 113 znajdziemy obsługę GPRS, EDGE, WAP, czy Bluetooth. Te pierwsze przydadzą się, gdy będziemy chcieli skorzystać z przeglądarki internetowej, czy pobrać jakiekolwiek dane. Jeśli chodzi o Bluetooth to sparowanie urządzeń nie sprawiało problemów. Transfer danych odbywał się pomyślnie, choć stosunkowo długo.

Nokia 113

Warto wspomnieć o..
… ilości wbudowanej pamięci wynosi aż 16 GB, a dodatkowo można ją rozszerzyć za pomocą kart microSD (maksymalna jej pojemnośc to 32 GB).

Bateria
Producent zastosował w telefonie Nokia 113 akumulator litowo-jonowy o pojemności 800 mAh. Podczas testów, gdy tylko rozmawiałem przez testowany model, to bateria potrafiła wytrzymać spokojnie kilka dni. Ile dokładnie? Pogubiłem się w liczeniu, bo za każdym razem zapominałem kiedy odłączyłem telefon od ładowarki. Ale akumulator spokojnie wytrzymywał kilka dób.

Nokia 113

Podsumowując, Nokia 113 to prosty i tani telefon komórkowy. I to są jego dwie olbrzymie zalety. Testowana Nokia doskonale nadaje się jako prosta komórka do telefonowania, a odtwarzacz muzyki, czy Bluetooth to dodatek, który raptem wykorzystamy kilka razy. Jakość rozmów, co najważniejsze, jest bez zastrzeżeń. Jeśli poszukujesz prostego telefonu z kolorowym wyświetlaczem, to Nokia 113 jest dla Ciebie.

 • Punto963

  ale bład:)
  113 nie ma 16gb tylko 16mb:)

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama