Michał Rogowicz | 25-06-2012 11:49 |

Recenzja Nokia 100/Nokia 101. Jeden z Dual-SIM, drugi nie

Nokia 100/101Nokia 100 to prosty telefon komórkowy, a zarazem bardzo tani. Firma Nokia wyceniła ten model na kilkanaście euro, a w Polsce za Nokie 101 trzeba zapłacić 99 zł. Jest to mała cena, ale jak wygląda sprawa z wykonaniem i funkcjonalnością? Sprawdziłem. Nokia 101 wyróżnia się tylko technologią Dual-SIM.

Zestaw
Klient, który zdecyduje się na kupno tego telefonu otrzyma małe pudełko, a w nim urządzenie, baterię, ładowarkę, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Oczywiście jest to mały zestawik, ale więcej gadżetów jest po prostu nie potrzebne.

Wykonanie
Testowana Nokia 100 została wykonana głównie z plastiku, ale stosunkowo dobre jakości. Wszystkie części obudowy są dobrze ze sobą spasowane. Nic nie trzeszczy, nie odstaje. Chociaż telefon kosztuje 99 zł, to jakość wykonania zupełnie tego nie odwzorowuje. Nie ma mowy, aby Nokia 100 została uszkodzona już po pierwszym kontakcie z podłożem. Naprawdę jest to solidnie wykonany telefon.

Jedynie do czego mogę mieć zastrzeżenia, to do tylnej klapki. Ale nie chodzi o jakość, a o lekkość jej ściągania. Niestety jest może delikatnie za łatwo i przy wyciąganiu telefonu może się zdarzyć, że przy okazji zsuniemy obudowę.

Nokia 100/101

Funkcjonalność
Oczywiście jest to prosty telefon, więc po bokach nie ma zbyt wielu portów, czy dodatków. Po bokach umieszczono tylko port ładowarki, wejście jack 3,5 mm oraz diodę latarki. W modelu Nokia 101 jest jeszcze wejście na dodatkową SIM.

Klawiatura
W prostych telefonach to jeden z najważniejszych elementów. Ważne jest, aby była wygodna i praktyczna. I w Nokii 100 taka właśnie jest. Klawiatura jest stosunkowo duża. Klawisze mają swoją powierzchnie i są od siebie oddzielone. Ponadto jest wyczuwalny skok działania, przez co redagowanie tekstu jest szybkie i bezkonfliktowe.

Nokia 100/101

Oczywiście nie mogło zabraknąć czerwonej i zielonej słuchawki. Aby poruszać się po menu należy skorzystać z czterokierunkowego manipulatora. Jest on bardzo praktyczny i nie sprawiał mi żadnego problemu.

Wyświetlacz
Producent umieścił w telefonie komórkowym Nokia 100 i Nokia 101 ekran o rozdzielczości 128×160 piksela i przekątnej 1,8 cala. Oczywiście nie ma mowy na dobrą jakość ekranu – można zauważyć poszczególne piksele. Ale w tym modelu to nie jest ważne, a priorytetem jest interfejs i czytelność. I w tej kwestii nie można nic zarzucić. Wszystkie komunikaty są czytelne, a nawigacja po menu jest prosta.

Nokia 100/101

Wiadomości
Testowana Nokia 100/101 obsługuje tylko SMSy. Do redagowania wiadomości tekstowych możemy skorzystać z zwykłego trybu ABC, bądź polskiego słownika T9. Niestety baza słów nie jest zbyt duża i początkowo musiałem wprowadzić kilkanaście nowych, ale w przypadku dobierania słów – brak zarzutów. Nie zastosowano kodowania Unicode, więc można śmiało używać polskich znaków diakrytycznych.

Jako ciekawostka dodam, że jest dostępny licznik wysłanych oraz odebranych wiadomości.

Nokia 100/101

Telefonowanie
W takim telefonie komórkowym bardzo ważna jest kwestia jakości rozmów. I oczywiście Nokia stanęła na wysokości zadania. Nie ma mowy z prawidłowym usłyszeniem rozmówcy i w drugą stronę. Rejestr połączeń jest również prosty i czytelny.

Gry
Fińska firma zainstalowała w Nokii 100 trzy gry – Forbidden Treasures, Vacation Solitaire oraz Sudoku. Z pewnością tego ostatniego tytułu nie trzeba nikomu przedstawiać. Niestety nie ma zaimplementowanej obsługi technologii Java, więc na dodatkowe gry nie ma co liczyć.

Nokia 100/101

Dodatki
W telefonie w grupie Dodatki umieszczono aplikacje, które mogą się przydać w codziennym użytkowaniu – Kalkulator, Konweter, Arkusz kalkulacyjny, Minutnik, Kalendarz, Stoper, Latarka oraz Prezentacja.

Arkusz kalkulacyjny to nie oczywiście Excel, a możliwość wpisania swoich dziennych oraz miesięcznych wydatków na transport, jedzenie, usługi itp. Z kolei Prezentacja to nic innego, jak możliwość zobaczenia najważniejszych funkcji w telefonie.

Najciekawszym dodatkiem jest latarka. Dioda do jej obsługi znajduję się u góry telefonu. Latarka nei charakteryzuje się dużą mocą, ale przyda się przy szukaniu dziurka do klucza, czy zgubionego przedmiotu w ciemnym pomieszczeniu.

Dual-SIM
Nokia 101 jest takim samym modelem telefonu komórkowego co Nokia 101. Wyróżnia go jedynie obsługa dwóch kart SIM. W jednym momencie możemy korzystać z dwóch sieci. Nie było żadnego problemu z prawidłowym łapaniem sygnału, czy stabilnością połączenia.

Nokia 100/101

Akumulator
Producent umieścił w telefonach komórkowych Nokia 100i Nokia 101 baterię litowo-jonową o takiej samej pojemności 850 mAh. Firma podaje, że urządzenie może działać do 840 h w trybie czuwania oraz 7 h 20 min w trybie rozmów.

Podsumowując, Nokia 100 i Nokia 101 to proste telefony komórkowe o podstawowych funkcjonalnościach. Wszystko „ubrane” w dość solidnie wyglądające urządzenie. Największym atutem tych modeli jest niska cena oraz jakość wykonania. Z obsługą podstawowych funkcji nie ma problemu – jakość rozmów jest bez zarzutów.

 • Maxspeed

  mam taki telefon i to jest kompletna tandeta wyświetlacz jest tak kruchy że rospadł się w drobny mak po upadku to tyle z mojej strony.

 • ktos

  telefon służy do rzucania czy dzwonienia i smsowania?:P 

 • Artgsm

  Używam tego dualsima (101) od ponad roku i jestem bardzo zadowolony. Jestem elektrykiem w wojsku i fonik jest narażony na kurz, promieniowanie elektromagnetyczne i mikrofalowe, nagłe zmiany temperatur i sąsiadowanie z kluczami w kieszeniach. Bardzo fajnie się sprawuje. Jakby miał większą baterię, byłoby super. Prosty, tani i pewny aparacik. 

 • 123

  Gorge_EKO
  Telefonik OKey potrzeba przednia czesc obudowy

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama