Konrad Karpieszuk | 06-12-2012 18:02 |

Recenzja Listonic na Windows Phone. Aplikacja przydatna w zakupach

listonic logoListonic to polska aplikacja i o czym warto wspomnieć od razu: jedna z popularniejszych aplikacji, wygrywająca co chwila jakiś branżowy konkurs. Istnieje od kilku lat i co chwila tu i ówdzie słyszę o jej kolejnym sukcesie, współpracy z kolejnym partnerem dostarczającym “gazetek”. Długo jej jednak nie używałem – najpierw dlatego, że nie miała wersji mobilnej na mój starszy telefon, potem dlatego, że wersja na Symbiana była delikatnie mówiąc uboga. Teraz, od kiedy mam Nokię Lumia 800 z Windows Phone 7.5, czuję, że zostanę z tym programem na dłużej.

Czym jest Listonic? W trzech słowach (i jednym przyimku): kartką z listą zakupów. I teraz rozwinę tę krótką definicję: to elektroniczna kartka z listą na zakupy, a nawet notes, w którym możemy gromadzić wiele takich list. Dostęp do niego mamy z każdego miejsca, w którym jest internet, a w wersji mobilnej połączenie nie zawsze jest konieczne. Możemy na domowym komputerze utworzyć sobie przed wyjściem do sklepu listę sprawunków, a ta trafi na nasz telefon. Bardzo wygodna sprawa, świetnie zastępująca papier i długopis.

listonic windows phone

Listonic to także pewne otoczenie składające się z różnych ułatwień. Z jednej strony istnieje dodatek do blogów kulinarnych, po zainstalowaniu którego (zainstalować go musi autor bloga) pod listą składników danego przepisu pojawia się guzik “Dodaj do Listonic” – gdy go kliknę lista ta ląduje na moim koncie.

Zobacz także: Recenzja gry Mirror’s Edge. Kolejny obowiązkowy tytuł na Windows Phone!

Z drugiej strony twórcy tej aplikacji nawiązali współpracę z większymi sieciami sklepów, dzięki czemu bezpośrednio w telefonie możemy przeglądać elektroniczne wersje gazetek reklamowych. Nigdy nie byłem fanem tych wrzucanych do mojej skrzynki na listy, ale ta w Listonicu przypadła mi do gustu. Oczywiście podczas przeglądania ofert można szybko je dodać do listy zakupów.

listonic windows phone

Jak wspomniałem w Symbianie z wersją mobilną było kiepsko: wymagała ciągłego połączenia z siecią i nie prezentowała się ani ładnie, ani specjalnie funkcjonalnie. Jak to jest z Windows Phone?

listonic windows phone

Przede wszystkim pierwsza zaleta, którą lubię: ikona przejmuje kolory motywu. Dzięki temu nie miałem oporów by wyciągnąć Listonic na główny ekran telefonu, a przez to nie zapominam z niego korzystać. Po uruchomieniu widzimy typowy dla tego systemu operacyjnego interfejs: przemieszczamy się między ekranami przesunięciem palca na bok, w kolejne opcje wchodzimy klikając na nich. Program jest ładny, kolorystycznie utrzymany w głównym motywie strony internetowej Listonic, bardzo prosty w użyciu i szybki w działaniu (zauważyłem jedynie pewne problemy przy przeglądaniu gazetek). Bardzo ciężko jest mi powiedzieć o nim coś więcej, bo wszystko wydaje się być takie jak należy. Bez problemu odnajdujemy nasze listy zakupów, widzimy na nich kolejne przedmioty, możemy je oznaczać jako kupione, możemy dodawać kolejne.

Polecam także: Recenzja TVN Player. Kolejne VoD w smartfonie Nokia Lumia, ale do poprawki

Program potrafi nawet rozpoznać typ dodanego przedmiotu i przyporządkować go do odpowiedniej kategorii (warzywa, ubrania…). Jeśli jesteśmy połączeni z siecią, wszystko synchronizuje się od razu z serwerem. Jeśli jesteśmy offline nie ma żadnych problemów: wystarczy pamiętać by przed wyjściem z domu zsynchronizować się. Po powrocie z zakupów możemy ponownie połączyć się na przykład przez WiFi i poinformować serwer co już kupiliśmy. Oczywiście synchronizacja taka jest też możliwa przez połączenie z operatorem komórkowym, ale nie jest konieczne.

listonic windows phone

Czy mógłbym znaleźć jakieś wady? Jeśli tak to raczej na siłę i nie samej aplikacji na telefon, a całego Listonica. Brakuje mi (albo nie znalazłem) na przykład dzielenia się listami zakupów. Jeśli żyjemy pod jednym dachem z żoną czy mężem fajnie by było móc mieć wspólną listę zakupów, tak by współmałżonek wiedział, że już kupiliśmy płyn do mycia naczyń i nie musi go także kupować. Brakuje mi też większej ilości gazetek sklepów w mojej okolicy (szkoda, że nie ma Biedronki, którą odwiedzam codziennie), ale rozumiem, że jest to kwestia negocjacji biznesowych z tymi sieciami.

listonic windows phone

Teraz już mogę tylko podsumować: polecam wszystkim Listonica i zostaje on u mnie na głównym ekranie chyba już na zawsze. Twórcy jego robią naprawdę świetną robotę.

 • Cześć! Dzięki za recenzję Listonic:) 
  Aby współdzielić listę należy ją przytrzymać a następnie kliknąć w „udostępnij listę”. Tam można zaznaczyć, z kim lista ma być współdzielona lub dodać nowych znajomych używając loginu lub e-maila. Ilość gazetek jest zależna od podejścia sklepów do współpracy z nami, my staramy się, jak możemy:)

 • M_ikolaj

  A ja mam tylko jedno pytanko. Niewiem czy tylko u mnie ,ale na Nokii Lumia 920 po zmianie języka na polski aplikacja zawiesza się przy uruchamianiu… 🙁

  • Sprawdź czy masz najnowszą wersję aplikacji dostępną w Markecie i napisz proszę więcej szczegółów na bug@listonic.pl – co dokładnie się dzieje, w którym miejscu aplikacja się zawiesza i czy przed zmianą języka wszystko działało prawidłowo?

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama