Konrad Karpieszuk | 29-03-2013 19:20 |

Recenzja Legimi dla Windows Phone. Jak w praktyce działa księgarnia ebooków?

legimi logoLegimi to kolejna aplikacja, którą zainstalowałem skuszony nagłówkami wpisów w różnych serwisach i różnych blogach, jakie widziałem w ciągu ostatni kilku tygodni. Tylko nagłówkami, bo gdy zorientowałem się, że to kolejna księgarnia sprzedająca e-booki w szczegóły już się nie zagłębiałem. Ani nie mam czytnika ebooków, ani nie podziewałem się by Legimi wydała swoją aplikację na coś więcej niż androida i iPady. A tu bardzo pozytywne zaskoczenie: nazwę Legimi zobaczyłem w top aplikacjach sklepu systemu Windows Phone 8.

Mam co prawda całkiem sporą kolekcję książek – takich papierowych – które wciąż czekają na przeczytanie, ale ok: instaluję. Truizmem byłoby wspomnienie, że instalacja przebiegła bez problemu, więc wspominał nie będę 😉 Po zainstalowaniu natomiast program wyświetla 6 własnych kafelków wewnątrz aplikacji. Część kieruje do odpowiednich kolekcji posiadanych ebooków, jest kafelek notatnika, jest odpowiedzialny za synchronizację z kontem online w legimi.pl.

Zobacz także: Recenzja Nokia Xpress. Dobra alternatywa dla Internet Explorer

Poruszanie

Prawidłowo i windowsowo działa sposób przełączania się pomiędzy ekranami. Przesuwamy kolejne ekrany palcem na boki. I tak oto szybko trafiam do dwóch ebooków od razu zainstalowanych. Oba to poradniki jak korzystać z programu, w tym jeden w wersji anglojęzycznej. Bardzo dobry pomysł bo pozwala jeszcze przed zakupem pierwszej książki sprawdzić czy sposób czytania będzie nam odpowiadał.

Legimi dla Windows Phone

Interfejs

I jak wygląda czytanie? Interfejs wyświetlania książki jest całkowicie nieinwazyjny. Nic nas nie rozprasza. Widzimy tylko pojedynczą stronę książki, na górze tytuł, na dole numer strony. Czarne litery na białym tle. To jest właśnie to, czego oczekują chyba wszyscy po tego typu programach. Przełączanie pomiędzy kolejnymi stronami to przesunięcie palcem na bok ekranu. Proste i nie trzeba nic więcej.

Legimi dla Windows Phone

Dodatkowe funkcje

Co nie znaczy, że nic więcej program nie oferuje. Wystarczy kliknąć na wyświetlanej stronie by pojawiło się menu, które spełni wymagania chyba wszystkich maruderów. Chcesz mieć białą czcionkę na ciemnym tle (przydatne podczas czytania nocą przy zgaszonym świetle)? Możesz włączyć taki widok. Chcesz przechodzić do kolejnej strony przez kliknięcie przy krawędzi ekranu? To także jest możliwe. Można także powiększyć lub pomniejszyć czcionkę , zmienić jej krój, można skopiować fragment tekstu do wspomnianego wyżej notatnika, dodać zakładkę by łatwo w przyszłości odnaleźć dany fragment, sprawić by ekran się nie wygaszał podczas czytania. I wiele innych opcji.

Legimi dla Windows Phone

Kup ebooka

Kolejna ważna rzecz to sam sklep z ebookami. Rozejrzałem się po nim nieco pobieżnie, ale wydaje się działać całkiem w porządku. Wszystko pogrupowane jest w kategorie. Najpierw mamy podział na książki i czasopisma, a dalej dwupoziomowe menu kategorii (np książki naukowe z podkategoriami odpowiadającymi danym gałęziom nauk). Jest też wyszukiwarka. Niestety nawigacja po kategoriach nie działa dość intuicyjnie: czasem wybranie strzałki wstecz w telefonie kierowało mnie do samego początku drzewa kategorii, czasem wracałem do kategorii nadrzędnej.

Bezproblemowo pobrałem jeden z darmowych ebooków (dużo jest różnego typu blogów przerobionych na ebooka do pobrania bez opłat). Proces ten przebiegł gładziutko, a wraz z ebookiem dostałem punkty, które (chyba, bo nie do końca jest to dla mnie jasne) obniżają mi cenę innych, płatnych książek.

Legimi dla Windows Phone

Muszę nadmienić, że choć katalog książek wygląda na spory, nie znalazłem w nim wielu książek, które mnie interesowały, zwłaszcza starszych. Jest to zapewne do wybaczenia i podejrzewam, że z czasem będzie się rozrastał.

Zobacz również: Recenzja OPEN FM dla Windows Phone 8. Aplikacja niczym mnie nie zaskoczyła…

Inną wadą jest brak informacji i promocji i chyba także niemożność skorzystania z niej. Na stronie legimi.pl widnieje informacja o możliwości wykupienia abonamentu za 9,90 PLN miesięcznie, pozwalającego na czytanie bez limitów. Strona także mówi o tym, że czytać można bez limitów na iPadach, iPhonach i androidzie, i rzeczywiście w Windows Phone 8 nie ma po niej żadnego śladu. Szkoda, bo książki jakie widzę są w dość sporych cenach, chyba takich samych jak wersje drukowane w rzeczywistej księgarni.

Legimi dla Windows Phone

Podsumowując aplikacja Legimi świetnie się sprawuje w czytaniu, ma jednak nieco niedociągnięć w części zakupowej. Jeśli ktoś jednak nie chce wydawać pieniędzy w sklepie legimi, warto pamiętać, że istnieje możliwość zaimportowania swoich ebooków z konta w SkyDrive.

Plusy:
+ prosta obsługa,
+ idealny interfejs wyświetlania książki w trybie czytania,
+ duże możliwości konfiguracji.

Minusy:

– brak możliwości skorzystania z abonamentu na czytanie (lub brak informacji o nim),
– kilka niedociągnięć w serwisie zakupowym.

Legimi

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama