Konrad Karpieszuk | 01-02-2013 12:09 |

Recenzja jakdojade.pl dla Windows Phone. Przydatny w każdym calu!

jakdojade logoSerwisu jakdojade.pl przedstawiać nie trzeba, ponieważ każdy z neigo chyba już korzystał. Dlatego tym bardziej ucieszyłem się, że w Windows Phone Store znalazłem oprogramowanie jakdojade.pl dla Windows Phone 7. Aplikacja jest świetna, ale jest jedno ale…

Jakdojade.pl uważam za jeden z najlepszych serwisów w polskiej sieci i jedną z najbardziej przydatnych usług. Od dawna gdy muszę odwiedzić jakieś większe miasto, poruszam się po nim dzięki tej witrynie. Jest genialna w swojej prostocie. Wskazuję na jeden z wielu, wygodny dla mnie sposób miejsce początku i końca podróży i już po chwili otrzymuję dokładny opis: gdzie mam wsiąść, gdzie się ewentualnie przesiąść i jak dojść na ten drugi przystanek i oczywiście gdzie wysiąść.

jakdojade.pl windows phone recenzja

Takiej samej prostoty oczekiwałem po aplikacji mobilnej na Windows Phone 7. I nie zawiodłem się. Program obsługuje te same miasta, jakie dostępne są przez przeglądarkę na tradycyjnym komputerze. W domyślnym widoku nie widać mapy (co nie znaczy że jej nie ma, po prostu najwidoczniej autorzy programu słusznie doszli do wniosku, że nie jest to najwygodniejszy sposób na wybieranie trasy), a dostępne mamy kilka ekranów: z obserwowanymi przystankami, z rozkładami i z wyszukiwarką połączeń. Ta ostatnia jest chyba najważniejsza i szkoda, że jest na ekranie ostatnim, a nie pierwszym. Działa jednak bardzo intuicyjnie.

Polecamy: Recenzja Pixel Heritage. Powrót do przeszłości…

Wpisujemy w odpowiednie pola miejsce początku i końca podróży i już możemy kliknąć w wyszukaj. Co ważne w pole startu domyślnie wstawiana jest nasza fizyczna lokalizacja – to znacznie przyspiesza cały proces poszukiwań. Oczywiście jeśli chcemy, możemy skonfigurować kilka opcji znanych z przeglądarki: wybrać tryb podróży (przez co unikniemy na przykład dłuższych spacerów pomiędzy przystankami), określimy jakimi liniami nie chcemy jeździć itp. Brakuje jednak opcji wyszukiwania połączeń dla innych godzin niż aktualna i z określeniem godziny dotarcia. Da się to jednak przeboleć.

jakdojade.pl windows phone recenzja

Jeśli ktoś woli przy planowaniu przejazdu korzystać z mapy jak najbardziej może to zrobić. Jest ona dostępna tylko o jedno kliknięcie dalej. W tym wypadku jakdojade.pl korzysta nie z map google, a z oferty Microsoftu czyli map Bing. Punkt startu i końca podróży określamy przez dłuższe przytrzymanie palca na mapie. Mapy są także dostępne dla wyszukanych tras. Jeśli chcemy zobaczyć jak będzie wyglądał nasz przejazd, możemy zrobić to bez problemu.

Przydatny jest także ekran Obserwowanych. Gdy wyszukamy w jakdojade.pl linię która nas interesuje, możemy pobrać jej poszczególne przystanki wraz z rozkładami. Pozwala to na korzystanie z programu nawet jeśli nie mamy aktywnego połączenia z siecią. Warto sobie dodać w ten sposób przystanek pod domem i pod miejscem pracy czy nauki. Zaoszczędzi to nam ewentualnych megabajtów w dostępie mobilnym, a już na pewno pozwala na szybsze znalezienie najbliższego autobusu.

jakdojade.pl windows phone recenzja

Co jeszcze? Wyszukiwane połączenia “od do” można przypiąć jako kafelek do ekranu startowego WP 7. To bardzo przydatne, jeśli mamy jakąś częstą trasę lub szukamy trasy, która będzie nam potrzebna ponownie potem. Oczywiście poza przypinaniem kafelków program zapamiętuje historię wyszukiwań dzięki czemu szybko bez ponownego wpisywania odnajdziemy coś, co już kiedyś było nam potrzebne.

jakdojade.pl windows phone recenzja

Czy program pomimo tych pochwał powyżej ma wady? Owszem ma i to niestety jedną olbrzymią. Niestety działa okropnie niestabilnie. Prawdę mówiąc jest to pierwsza aplikacja na Windows Phone 7, którą widziałem jak sama się wyłącza i widziałem to już kilkanaście razy. Za każdym razem działo się to gdy wyszukiwałem połączeń korzystając z łącza mobilnego, nigdy z sieci wifi. Nie wiem czy ma to jakiś związek, ale niestety sprawia to, że w terenie już odechciało mi się wyciągać telefon z kieszeni. Zwłaszcza denerwowało mnie to podczas krótkiej wycieczki do Warszawy. Stojąc na poziomie ulicy nad stacją Metra Politechnika, ani razu nie udało mi się sprawdzić jak stamtąd dostać się dalej do ambasady Iranu (już wkrótce przeczytacie tu zapewne test jak Lumia 800 sprawdza się w tym kraju). Wcześniej, w domu w Białymstoku na WiFi połączenia wyszukiwało bez problemu. Całe szczęście, że w kieszeni miałem karteczkę ze spisanymi autobusami i jakoś dotarłem. Nie zmienia to faktu, że próba skorzystania z jakdojade.pl w newralgicznym momencie będąc “w terenie” skończyła się przemarznięciem palców.

Przeczytaj również: Recenzja TUBA.FM dla Windows Phone. Dla fanów muzyki pozycja obowiązkowa!

Podsumowując: zdecydowanie polecam! Mam wielką nadzieję, że twórcy też widzą problem niestabilności i go rozwiążą. Bo jeśli tak się stanie, będzie to chyba najlepszy program w cały ekosystemie Windows Phone 7!

Plusy:

+ prostota użytkowania,
+ mnogość nieprzytłaczających opcji.

Minusy:

– kiepska stabilność przy połączeniu GPRS/EDGE.

Pobierz

 • Siwy Przemo5

  To są jakieś jaja!!!! codziennie podłączałem L900 do zune, również wymuszałem. wkońcu przed chwilą z wymuszenia pojawił sie komunikat że jest aktualizacja……no i h.j!!!!!!!!!! aktualizacja przebiegła poprawnie, gratulacje a tu żadnych zmian ciągle mam 7.10(8799) O CO KUR.A CHODZI ?????? POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!bo nie wytrzymam

  • Silver

   Jak nie wytrzymasz to puść, ile tych aktualizacji Ci poszło? Jedna? Ma być trzy… Ogarnij się człowieku i poszukaj zanim ujawnisz publicznie swoja głupotę.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama