Konrad Karpieszuk | 30-11-2012 13:42 |

Recenzja gry Mirror’s Edge. Kolejny obowiązkowy tytuł na Windows Phone!

Mirror's Edge Windows PhoneMirror’s Edge jest hitem komputerowym i hitem gier na telefony, a ja bardzo lubię na takie hity narzekać. Szybko więc grę pobrałem i zainstalowałem – jest bowiem teraz dostępna za darmo w sklepie z aplikacjami na Windows Phone. Po tygodniu grania okazuje się jednak, że niestety nie ma specjalnie na co narzekać. To faktycznie jest hit.

Gra jest w pełni spolszczona – to pierwsza ważna informacja jaką warto odnotować. Dzięki temu pierwsze w niej kroki są bardzo proste, co jeszcze bardziej ułatwia fakt rozpoczynania gry od samouczka. Także gdy w czasie gry pojawiają się nowe ruchy jakie możemy wykonać czy przeszkody, gra jest pauzowana i pojawia się stosowne wyjaśnienie. Każdy z pewnością sobie z tym poradzi.

Mirror's Edge Windows Phone

Już wyjaśniam czym jest Mirror’s Edge. To gra platformowa w grafice trójwymiarowej. W przeciwieństwie do jej odpowiednika na na przykład pecety, gdzie prowadzimy postać z perpektywy jej samej, jakbyśmy patrzyli jej oczami. Tutaj widzimy ją z boku przeskakującą pomiędzy kolejnymi platformami, pokonującą przeszkody czy przeciwników. Oczywiście to my ją sterujemy, ale o tym więcej za chwilę. Postać właściwie cały czas biegnie (gra ma mniej interesujący mnie wątek fabularny, z którego dowiadujemy się, że należy do gangu biegaczy), wykonuje akrobacje, a przy tym cały czas stara się nie zabić spadając z kolejnego dachu czy dając się zastrzelić policji. Całość podzielona jest na misje – plansze, a każda z nich jest nieco trudniejsza od poprzedniej. Pojawiają się nowe elementy jak zjeżdżanie na linie czy wspinaczka po ścianach. Plansze są coraz dłuższe, ale trudno się zgubić: zawsze musimy się kierować w kierunku tej przeszkody, która świeci na czerwono. Jeśli taka nie jest, oznacza to, że przypadkiem się wracamy do punktu wyjścia.

Mirror's Edge Windows Phone

Jest także drugi typ rozgrywki, równie przyjemny polegający na zwykłym pokonywaniu plansz bez przeciwników, polegający na „walce z czasem”. Każdą plansze możemy pokonać tyle razy, ile chcemy, a przy kolejnych próbach ścigamy się z postacią-duchem, która odtwarza nasz najszybszy bieg z poprzednich. Pokonanie planszy w określonym limicie czasu sprawia, że zaliczamy ją na jedną, dwie lub trzy gwiazdki. Ten dyb rozgrywki jest bardzo fajną odskocznią od głównej misji. Gdy gdzieś utykałem na dłuższą chwilę, przechodziłem do wyścigu by się zrelaksować.

Zobacz także: Recenzja TVN Player. Kolejne VoD w smartfonie Nokia Lumia, ale do poprawki

I najważniejsza sprawa w całej grze: sterowanie! Jest po prostu genialne i przyznaję, że spotkałem się z takim jego rodzajem chyba pierwszy raz w grach na telefony komórkowe, w których musimy poruszać postacią czy samochodem. Tu nie przechylamy telefonu, nie korzystamy z niby dżojstika wyświetlanego na ekranie. Sterujemy postacią bardzo oczywistymi i wygodnymi gestami. Chcemy by postać biegła w prawo – przeciągamy raz palcem w tamtym kierunku, a dziewczyna (nie wspomniałem, że postacią jest kobieta? no więc teraz to nadrabiam) biegnie tam aż do wykonania kolejnego gestu. Zatrzymać możemy pacnięciem w ekran. Podskok: maźnięcie palcem w górę, a w dół – robimy wślizg. Jest jeszcze wiele innych gestów, które na pewno nie stworzą wam żadnych problemów. Najważniejsze, że twórcy gry zdecydowali się właśnie na taki rodzaj prowadzenia postaci. Mam wielką nadzieję, że i inne gry podchwycą ten pomysł. Super pomysł!

Mirror's Edge Windows Phone

Co jeszcze? Podczas całego biegu słyszymy, świetną, dynamiczną muzykę. Taką akurat do biegania i chętnie posłuchałbym ścieżki dźwiękowej z tej gry na przykład gdy w realnym świecie jeżdżę rowerem. W ogóle gra rozbudza w grającym jakiegoś ducha sportowego, nawet jeśli całe dnie spędza przed komputerem.

Na koniec przydałoby się jednak na coś ponarzekać. Ok, może więc jakąś wadą jest oczywistość kierunku biegu – zawsze trzeba kierować się po prostu w stronę czerwonej przeszkody. Miałem takie przemyślenie aż dotarłem do planszy nazwanej “odnajdź i pokonaj szefa gangu”. Tu dobiegam do przeszkody, która z obu stron jest czerwona, a dalej jest już tylko przepaść. W takim wypadku ogłupiałem i przez kilka dni nadal nie wiem co mam zrobić. Może ktoś z was przeszedł już dalej? Jeżeli w ogóle są dalsze plansze, bo pokonanie szefa sugeruje, że nic więcej już nie będzie. W takim wypadku, jeśli okaże się to prawdą mam kolejną wadę: gra jest za krótka, ale tylko pod warunkiem, że faktycznie jestem już u jej końca.

Mirror's Edge Windows Phone

Zalety:
+ pełne spolszczenie,
+ wybitna grywalność,
+ genialny sposób sterowania,
+ perfekcyjne wykonanie w każdym względzie.

Wady:
– brak!

 • Cris xd

  Ta gra nie jest za darmo ;P

 • Owszem była, lecz  nie wiem czy dalej trwa ta promocja ;d

 • Rayden

  I nie było na stronie informacji że była za free? :/

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama