Konrad Karpieszuk | 13-01-2012 12:52 |

Recenzja gry Edge

Edge Symbian
Edge to kolejna gra, którą pobrałem bazując na doświadczeniu z jej odpowiednikiem który kiedyś widziałem na tradycyjnym komputerze. Była to flashowa gra, w której używając klawiszy strzałek należało przetaczać kostkę po platformie tworzącej niby labirynt. Jeśli doszedłeś do punktu docelowego – wygrałeś. Jeśli kostka spadła poza platformę – tracisz życie.

Wersja gry na telefon z Symbianem okazała się taka sama jeśli by patrzeć na powyższe założenia. Mamy kostkę, taczamy ją po platformie lewitującej w przestrzeni, odwiedzamy w ten sposób punkty kontrolne i na końcu punkt docelowy. Wtedy rozpoczyna się następna plansza.

Edge Symbian

Podobnie jak w wersji “tradycyjnej” tu także mamy specjalne pola, na których stanięcie aktywuje ukryte wcześniej przejścia. W ten sposób nasz labirynt, z początkowo niemożliwego do pokonania (cały czas w lewym górnym rogu mamy jego podgląd) staje się coraz prostszą drogą. Innym urozmaiceniem gry są ruchome elementy platformy, które próbują zepchnąć nas w nicość. Odpowiedni ruch trzeba więc wykonać w odpowiednim momencie.

Edge Symbian

Sterowanie? Dostępne jest na dwa sposoby, oba równie oczywiste. Aby przemieścić klocek w którąś stronę należy telefon w danym kierunku przechylić. Drugi sposób to przeciąganie palcem po klocku na ekranie, tak jakbyśmy chcieli go przeturlać.

Niestety po mimo tak oczywistych w założeniu metod sterowania de facto nie jest to tak proste. I nie wydaje się, że tak właśnie twórcy gry to zaplanowali, aby sprawić by gra była nieco trudniejsza. Bardziej wygląda to na błąd. Przechylenie telefonu do siebie skutkuje czasem przetoczeniem go w bok. Jeszcze gorzej jest z taczaniem kostki za pomocą palców: po prostu kostka na to nie reaguje za pierwszym razem i trzeba czynność powtarzać. Z dwóch metod preferuję więc tę z użyciem akcelerometra. Mimo, że nie jest doskonała, niewiele jej do doskonałości brakuje i przypadkowe przetoczenia można opanować przechylając szybko telefon w przeciwnym kierunku.

Edge Symbian

Tutaj wspomnę o kolejnym minusie, który choć niewielki, skutecznie zniechęca do grania w miejscach publicznych. Zaraz po uruchomieniu gry ekran przełącza się w maksymalną jasność. I mówię tu o naprawdę wielkiej jasności, którą do tej pory widziałem tylko w aplikacjach dzięki którym ekran telefonu można używać jako latarkę. Tak samo jest w tej grze – gdy włączyłem ją jadąc nocnym autobusem, rozblask na mojej twarzy przyciągnął uwagę wszystkich pasażerów. Ciekaw jestem co sobie pomyśleli – czyżbym był pierwszym, który “szpanował” telefonem w autobusie nie urządzając sobie dyskoteki z mini głośniczka, a pokaz fajerwerków? 😉 Grę szybko wyłączyłem i dopiero po powrocie do domu próbowałem znaleźć w opcjach konfiguracyjnych jak te rozbłysk wyłączyć. Niestety nie da się – gra świeci jak latarka przez cały czas aż do jej wyłączenia. Nie jest to na pewno coś, co bateria telefonu uwielbia, nie wspominając już o oczach grającego.

Edge Symbian

Jak ogólnie podsumowuję grę? Jest dobrze, ale mogło by być lepiej. Gra na samym początku jest niesamowicie prosta. Pamiętam, że wersja komputerowa zmusiła mnie już od drugiej planszy bym kombinował i przewidywał ustawienia labiryntu. Tutaj sześć pierwszych plansz to zwykłe chodzenie od punktu kontrolnego do punktu kontrolnego lub “przycisku” przełączającego ustawienie labiryntu (który zawsze przełącza w sposób odpowiedni). Wszystko jest w zasięgu wzroku i nie trzeba się wspomagać mapą w rogu by widzieć gdzie iść dalej. Dopiero w szóstej planszy musiałem chwilę zastanowić się co mam robić dalej.

Edge Symbian

Jeszcze raz: grę na pewno ściągnijcie i pograjcie. Jest za darmo, może Wam wyda się nieco trudniejsza niż dla mnie, a to na pewno z korzyścią dla rozrywki jaką może dodatkowo zaoferować. Uważajcie jednak na swój wzrok i baterię.

Edge Symbian

Plusy:
+ bardzo intuicyjna,
+ ładny interfejs,
+ niemal idealne sposoby sterowania.

Minusy:
– rozjaśnia ekran do poziomu latarki,
– brak polskiej wersji językowej.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama