Michał Rogowicz | 12-09-2012 13:01 |

Recenzja fotograficznego smartfona Nokia 808 PureView. Aparat wyśmienity!

Nokia 808 PureViewNokia 808 PureView to multimedialny smartfon z niewiarygodnym aparatem fotograficznym PureView z matrycą 41 megapiksela. Na premierę tego smartfona czekałem bardzo długo i w końcu się jest. I od razu przeszedłem do testowania aparatu, czego skutkiem były liczne teksty na InfoNokii. A teraz możecie przeczytać wnioski z testów.

Zestaw
Najwyraźniej Nokia postanowiła, że wszystkie smartfony będą miały opakowania utrzymane w podobnej stylistyce. Gdy tylko wziąłem pudełko Nokii 808 PureView, to myślałem, że biuro prasowe przez pomyłkę przysłało mi kolejną Lumie. W zestawie można znaleźć telefon, kabel USB, zestaw słuchawkowy oraz ładowarkę. Kabel USB i ładowarka to jeden sprzęt, ale w dwóch częściach.

Wygląd
Nokia 808 PureView to smartfon o dość klasycznym wyglądzie dla fińskiego producenta. Konstrukcja nie jest niczym nowym, a jedynie tył jest nieco grubszy, ale to przez olbrzymie rozmiary obiektywu aparatu. Po bokach smartfona można znaleźć szereg skrótów. Po prawej jest spust kamery, przełącznik blokady, a także regulacja głośności. Natomiast u góry jest port słuchawkowy, microUSB oraz HDMI.

Nokia 808 PureView

Wykonanie
Multimedialne urządzenie Nokia 808 PureView zostało wykonane z bardzo dobrych jakościowo materiałów. Gdy dotykam obudowę to mam wrażenie, że jest ona nieco chropowata, ale to nie jest wada. Wręcz przeciwnie bardzo mi się to podoba, ponieważ smartfon stabilniej leży w dłoni. Podczas testów zdarzyło mi się, że telefon dwa razy mi spadł (nie z dużej wysokości) i Nokia 808 PureView nie ma żadnych uszkodzeń.

Nokia 808 PureView

Wyświetlacz
Producent umieścił w smartfonie Nokia 808 ekran AMOLED o przekątnej 4 cale i rozdzielczości 360×640. Natomiast paleta barw wynosi 16 mln kolorów. Dodatkami są dwie ciekawe technologię – Gorilla Glass oraz ClearBlack. Pierwsza zapewnia większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a druga – dobrą widoczność przy intensywnym natężeniu słonecznym.

Jeśli chodzi o jakość odwzorowanych kolorów to ja nie mam większych zastrzeżeń. Chociaż mogłaby być większa rozdzielczość wyświetlacza przy takiej matrycy, ale samo nasycenie barw jest odpowiednie.

Sama funkcjonalność ekranu jest bardzo dobra – wyświetlacz reaguje na polecenia wydane palcem. Nie trzeba po kilka razy klikać w daną opcję, aby się włączyła.

Nokia 808 PureView

System operacyjny
Testowana Nokia 808 PureView pracuje jeszcze pod kontrolą platformy Nokia Belle FP1. Szkoda, że w tym modelu nie zastosowano Windows Phone, ale z pewnością już niedługo pojawi się Lumia z PureView. Jednak wracając do spraw konkretnych, a nie gdybania. Nokia 808 wraz z Belle sprawuje się całkiem dobrze. Podczas kilkunastodniowych testów nie zauważyłem żadnych większych błędów. Belle radziło sobie całkiem dobrze. Chociaż raz smartfon mi się zawiesił, to jednak jak na Symbiana nie jest źle.

Nokia 808 PureView

Internet
Obecnie dostęp do sieci to nieodzowny element multimedialnego smartofna. W Nokia 808 PureView możemy skorzystać z przeglądarki internetowej (wersja Nokia Browser 8.2.1.22). Podczas testów nie zauważyłem żadnych błędów, a wszystkie strony internetowe otwierały się prawidłowo. Gdy tylko była dostępna wersja mobilna, to najpierw była ona uruchamiana. Nie było także problemu z przybliżaniem strony, czy jej oddalaniem. Wszystkie serwisy były dość dobrze skalowane.

Łączność
Użytkownik, który zdecyduje się na zakup smartfona Nokia 808 PureView będzie mógł skorzystać z sieci 3G, WiFi, czy Bluetooth. Oprogramowanie do WiFi jest standardowe, jak w każdym Symbianie, a co najważniejsze – jest sprawne. Z połączeniem się do punktu dostępowego nie ma problemu.

Nokia 808 PureView

Nokia Mapy
Oczywiście Nokia Mapy to nieodzowny element każdego smartfona fińskiego producenta. W Nokii 808 PureView jest dostępna wersja 00.02.46.103 z datą wydania 30 kwietnia 2012 roku. Funkcjonalność oczywiście jest taka sama, jak we wzzystkich smartfonach z Nokia Belle. Jeśli chodzi o układ GPS, to spisywał się bez zastrzeżeń. Choć czasami mylił się o kilka, kilkanaście metrów, ale to bardzo rzadko.

Funkcje fotograficzne

W teście multimedialnego smartfona Nokia 808 PureView skupię się głównie na aparacie fotograficznym, ponieważ pozostałe funkcje systemu Nokia Belle zostały już opowiedziane wielokrotnie. Myślę, że o wiele bardziej zainteresują Was funkcje kamery PureView 41 megapiksela. A uwierzcie mi jest ich naprawdę bardzo dużo.

Nokia 808 PureView

Jednak zacznijmy trochę od teorii. Nokia 808 PureView oferuje 41-megapikselową matrycę z rozwiązaniem optycznym firmy Carl Zeiss oraz opracowaną przez Nokie technologię „pixel over-sampling”. W ten sposób można wykonać ostre zdjęcia z pełnymi detalami. Kolejnym dodatkiem jest Nokia Rich Recording, która pozwala nagrywać pliki audio o jakości porównywalnej z jakością płyt CD oraz nagrywanie i odtwarzanie w jakości Full HD 1080p.

Nokia 808 PureView

Spust aparatu fotograficznego umieszczono po prawej stronie obudowy. Kamera po wciśnięciu klawisza uruchamia się w ciągu sekundy. Wystarczy kliknąć, nawet przy zablokowanym ekranie, a aparat natychmiast jest gotowy do pracy.

Sam nie wiem od czego zacząć opisywać funkcjonalność aparatu fotograficznego, ponieważ jest tego naprawdę bardzo dużo. Dostępne są trzy główne tryby fotografowania – Automatyczny, Programy tematyczne oraz Indywidualny.

W programach tematycznych można wybrać kilkanaście różnych trybów – krajobraz, automatyczny, zbliżenie, portret, sport, noc, portret nocny, scena oraz śnieg. Do każdego trybu można jeszcze włączyć, bądź wyłączyć lampę błyskową, wraz z redukcją czerwonych oczu.

W programie Indywidualnym można zapisać trzy dowolne ustawienia. W każdym można zmienić tryb czujnika – PureView, bądź pełną rozdzielczość. W PureView zmieniamy rozdzielczość zdjęćia (8, 5 i 2 Mpx), proporcje obrazu (16:9 lub 4:3), jakość JPEG, odcień koloru, robienie zdjęć (normalne, tryb braceting, opóźnienie, samowyzwalacz), nasycenie, kontrast i ostrość. Przy wyborze PureView trzeba się liczyć z dużą „wagą” pojedynczego zdjęcia. Przy dużej ilości detali, jedna fotka może mieć do 10 MB.

Natomiast w trybie Pełna rozdzielczość można zmienić proporcje obrazu, jakość JPEG, odcień koloru, robienie zdjęć (normalne, tryb braceting, opóźnienie, samowyzwalacz), nasycenie, kontrast i ostrość. Przy wyborze 16:9 i pełnej jakości, aparat korzysta z 34 megapikseli. Przy maksymalnej rozdzielczości nie można skorzystać z przybliżenia.

Nokia 808 PureView

Bardzo ciekawą funkcją w aparacie PureView jest możliwość ustawienia ostrości zdjęcia w dowolnym miejscu na ekranie. Wystarczy kliknąć w to miejsce poczekać, czy zapali się zielony, czy czerwony kolor, a następnie potwierdzić zrobienie zdjęcia. Podobnie działa to podczas kamerowania. Doskonale ta funkcja sprawdziła mi się, gdy filmowałem tekst. Kliknąłem na środku ekranu, ustawiła się ostrość i wtedy z bliska można śmiało kręcić.

Kolejną funkcjonalnością jest przybliżanie. Aby tą opcję uruchomić należy dwoma palcami wcisnąć na ekranie i przesunąć w lewo lub prawo. Początkowo miałem z tym problemy, ale sam nie wiem czemu, bo gdy to opanowałem, to takie rozwiązanie jest wygodne.

Jeśli chodzi o jakość zdjęć, to mogę śmiało stwierdzić, że żaden smartfon, który jest dostępny na rynku nie ma żadnych szans. Przy pierwszym spojrzeniu, zdjęcia wykonane przez Nokie 808 PureView są może i takie same, jak np. w S II, czy N8, ale gdy tylko przybliżymy i przeanalizujemy szczegóły, to PureView zdecydowanie pokonuje konkurencje. Kolory są naprawdę świetnie odwzorowane, barwy nasycone.

Doskonale możecie to zobaczyć, gdy obejrzycie sobie przykładowe zdjęcia, ale od siebie mogę dodać, że jeszcze lepszy efekt zdjęć widoczny jest na ekranie smartfonie. Są po prostu idealne!

Gdy tylko przez chwilę nie korzystamy z aparatu fotograficznego, to automatycznie włączany jest tryb oszczędzania energii. Jest to doskonały dodatek, ponieważ pozwala znacznie wydłużyć czas pracy akumulatora.

Zobacz wszystkie zdjęcia:
Nokia 808 PureView. Zdjęcia tekstu wykonane aparatem. Galeria
Nokia 808 PureView. Zdjęcia w technologii PureView. Galeria
Nokia 808 PureView. Przykładowe zdjęcia wykonane aparatem, cz. 1

Nokia 808 PureView

Bateria
Fiński producent zdecydował się na umieszczenie, w multimedialnym tablecie Nokia 808 PureView, akumulatora litowo-jonowego o pojemności 1400 mAh. Podczas testów nie korzystałem z tego urządzenia cały czas, a głównie z aparatu fotograficznego. W ten sposób ładowałem Nokie 808 PureView co 3-4 doby. Jest to myślę dobry wynik. A Wy co sądzicie?

Nokia 808 PureView

Podsumowując, Nokia 808 PureVIew to ciekawy multimedialny smartfon, którego największym atutem jest fenomenalny aparat fotograficzny o matrycy 41 megapiksela. I jest to naprawdę najlepsza kamera, jaką do tej pory umieszczono w smartfonie. Nokia 808 to godny następca fotograficznej N8. Jeśli naprawdę poszukujecie świetnego aparatu w smartfonie, to 808 PureView jest idealna.

 • Znawca12

  Szkoda, że w tym modelu nie zastosowano Windows Phone, ale z pewnością już niedługo pojawi się Lumia z PureView.Tekst był pisany zapewne przed 5 września?

 • adi

  Nokia Lumia 920 ma co prawda technologię Pure view, ale ma już mniej megapikseli, bo ponoć Windows nie jest w stanie  „udźwignąć” więcej. 

 • art

  Sugerujesz, że Symbian jest w stanie pociagnąć więcej niż WP8 ?
  Jeżeli to prawda, to mamy gotową odpowiedź dlaczego 808 wyposażono w Symbiana Belle, a nie nowy system Microsoftu. Jednocześnie Symbian ma bardzo duże ograniczenia, które dyskwalifikują go we współczesnych smartfonach, czyli brak obsługi więcej niż jednego rdzenia i max. rozdzielczość 640×360. Szkoda, bo przyzwyczaiłem się poniekąd do Symbiana, i lubię żyć wbrew modzie i trendom, które kojarzą mi się z owczym pędem.
  Niestety Nokia ceni się bardzo drogo. Nie wiem jak chce wygrać dobrą sprzedaż Lumii 920, która już na starcie będzie droższa, od znacznie bardziej zaawansowanego technicznie Galaxy S3. Samsung bije kolejne rekordy sprzedaży, a nową Lumię według mnie czeka los jej poprzedniczek, czyli jak na WP będzie nie najgorzej, ale w porównaniu do Samsunga będzie dramat.
  Podaję po raz kolejny przepis na sukces z WP8 :
  4 rdzenie
  2GB RAM
  kamera Pure View
  ksenonowa lampa
  4,7-4,8 cala ekran HD
  rozszerzenie dla karty pamięci
  darmowy dysk w chmurze 25-50GB
  cena 600 euro

  Taki sprzęt w tej cenie będzie sprzedawał się tak, że będą go klonować na 3 zmiany. Zobaczycie jak ruszy sprzedaż Galaxy Note 2, który będzie najpotężniejszym jak na razie smartfonem (bardziej tabfonem) na rynku. Będzie drogi, ale przy swojej fantastycznej specyfikacji technicznej będzie schodził jak ciepłe bułeczki.

  • Xxx

   >  czyli brak obsługi więcej niż jednego rdzenia

   Nie prawda, nokie n95 i n96 mają dwa rdzenie

   > i max. rozdzielczość 640×360

   przepraszam a jaką rozdzielczość ma nokia E6 z s^3 belle? Symbian wspiera dowolne rozdzielczości, po prostu Nokia nie zdecydowała się na podnoszenie rozdzielczości z kilku prostych powodów: zachowanie kompatybilności z istniejącymi aplikacjami, przy malejącej liczbie nowo powstałych, koszty związane z wyświetlaczami AMOLED, LED IPS jest tańszy, ale gorszy. Kto korzystał z AMOLED wie o czym piszę 🙂 i nie zamieniłbym ekranu AMOLED na LED nawet o bardzo wysokiej rozdzielczości .IPS LED kiepsko spisuje się przy oświetleniu dziennym w moim transformerze 300 (co czyni z niego typowe urządzenie kanapowe).

   • Xxx

    sprostowanie do pomyłki, żadne LED tylko LCD IPS, nie wiem skąd mi przyszło do głowy owo LED?

   • Artmuzak

    Rzeczywiście miały malutkie taktowanie, ale były dwa. Co do rozdzielczości to E6 ma faktycznie 640×480, ale nie ma ekranu 16:9. Hm…w swojej wypowiedzi kierowałem się tym :
    http://www.nokiaviews.com/2010/06/symbian3-screen-resolution-capped-to.html

    W takim razie dlaczego 808 PureView nie ma wyższej rozdzielczości ekranu ?

 • Francis

  Artykuł to odgrzewany kotlet. Tyle razy już było o tym modelu że szkoda zachodu autora i czasu na czytanie. Nie sprawdziły się też prognozy że po wakacjach cena miała zejść w granice 2k. Wygląda na to że N8 będzie dłużej w służbie bo te ostatnie nowości przypominają kolorowe azjatyckie zabawki. 

  • Pajo1980

    to jest zbiór wszystkich prezentacji może komuś jest pomocne , w ogule  co za żale???

 • Robek

  Ja się ciesze z artykułu. Wszystko ładnie opisane. Skończyła mi się umowa w Plusie i będę brał Nokie 808 😀 Dzisiaj koło godz 17:00 trafi w moje rączki. Mam nadzieje że nie pożałuje wyboru 🙂

  • Michal_Rogowicz

    daj znać, jak będziesz już po pierwszych wrażeniach 🙂

   • Robek

     A więc telefonik dostałem w sobotę. Kolor mojej 808 jest biały i moim zdaniem najładniejszy.Oprogramowanie Nokia Belle daje rade jak na razie działa bez żadnych zawieszek. Jeżeli chodzi o aparat robi naprawdę wrażenie. Nagrywanie wideo też jest eleganckie ;P Duże wrażenie robi też dźwięk podczas nagrywania. Nie żałuje wyboru. Jestem zadowolony z wyboru. Na razie tyle mogę napisać. Pozdrawiam 🙂

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama