Michał Rogowicz | 02-02-2010 13:33 |

Test Nokia Booklet 3G

Fiński producent telefonów komórkowych zadebiutował na rynku netbook`ów urządzeniem Nokia Booklet 3G. To pierwsze taki model firmy Nokia, ale z pewnością nie będzie ostatnim, ponieważ ten netbook prezentuje się świetnie. Nokia Booklet 3G wyróżnia się bogatą specyfikacją oraz niebagatelnym design`em. Jednak jak się on sprawuje w praktyce? Zapraszamy do przeczytania testu.

Zestaw
Nokia dla testowanego netbook`a przygotowała intrygujące opakowanie. Jest to niebieski prostokącik z kilkoma gadżetami. Użytkownik kupując ten model może liczyć na kabel USB, ładowarkę, ściereczkę do czyszczenia wyświetlacza, słuchawki stereofoniczne oraz instrukcję obsługi.


Pierwsze wrażenia…
… były bardzo pozytywne. Nokia Booklet 3G od razu przekonał mnie do siebie dzięki pięknemu design`owi. Urządzenie prezentuje się doskonale, a gdy chwyci się je w dłoń to można go ścisnąć bardzo pewnie – nie ma się wrażenia, że zaraz nam się rozleci na kawałki. Wymiary Nokia Booklet 3G to 264x185x20 mm, a waga wynosi 1,25 kg. Wszystkie części obudowy zostały idealnie spasowane ze sobą – nic nie trzeszczy, ani nie odstaje. Została ona wykonana z aluminium oraz dobrego jakościowego plastiku. W testowanym netbook`u widniał motyw niebieski z białymi wstawkami.
 

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
  

Wokół Nokia Booklet 3G umieszczono kilkanaście portów. Z prawej strony użytkownik znajdzie włącznik telefonu, port USB, wejście słuchawki, głośnik oraz czytnik kart pamięci i SIM. Z lewej – wejście słuchawkowe, 2 porty USB, HDMI oraz drugi głośnik. Niestety większość klientów nie posiada jeszcze funkcji HDMI, więc aby podłączyć urządzenie do monitora, będzie trzeba użyć przejściówki.
 

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Warto zwrócić również na część obudowy z wyświetlaczem. Początkowo myślałem, że mechanizm otwierania jest zrobiony niedokładnie, tzn. działa zbyt lekko. Jednak to było tylko takie wrażenie. Chociaż ekran podnosi się lekko i wydaje się, że zaraz opadnie, to trzyma się sztywnie i pewnie.

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Klawiatura…
… zajmuje prawie całą cześć jednej obudowy. Z kolei przyciski są stosunkowo małe, ale nie ma się co dziwić, ponieważ Nokia Booklet 3G nie jest urządzeniem dużym. Pisanie wiadomości na klawiaturze może być początkowo bardzo uciążliwie – szczególnie po przerzuceniu się z laptopa. Warto dodać, że klawisze posiadają dobry skok działania.

Ważną część, która ułatwi poruszanie się po systemie operacyjnym jest touchpad. Wykonano go solidnie i z dobrych jakościowo materiałów. Pod nim umieszczono dwa klawisze funkcyjne z dobrym skokiem działania.
 

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

W testowanym egzemplarzu można było zauważyć błąd w druku – zamiast znaku @ był umieszczony zupełnie inny, chociaż działał on prawidłowo. Dostępny jest również skrót na klawiaturze, którzy umożliwia przełączanie się pomiędzy trybami – WiFi, Bluetooth, 3G oraz samolotowy.

Specyfikacja
Nokia Booklet 3G została dość bogato wyposażona w dobrodziejstwa technologiczne. Kupując ten model można liczyć na procesor Intel Atom 1,6 GHz oraz Intel Poulsbo US15W. Z kolei za szybkość przetwarzania danych będzie odpowiadać pamięć RAM w ilości 1 GB wykonanej w formacie DDR2. Urządzenie posiada również dysk twardy o pojemności 120 GB. Myślę, że jest to wynik wystarczający, ponieważ wiadomo, że nie będzie go używać jako multimedialnego urządzenia.
 

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Z kolei wyświetlacz został wykonany ze szkła ochronnego przed zarysowaniami. Jego przekątna to 10,1 cala, a maksymalna rozdzielczość wyświetlanego obrazu to 1280×720 pikseli. Jest to wystarczająca wielkość, ponieważ obecnie strony internetowe nie są programowane w większej rozdzielczości. Taki rozmiar matrycy wystarczy również do odtwarzania filmów w jakości HD. Warto dodać, że jakość odwzorowanych kolorów jest znakomita.
 

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Dodatkowe atuty tego urządzenia to obsługa sieci WiFi, aparat 1,3 megapiskela, Bluetooth 2.1 z EDR, wbudowany modem 3G, A-GPS, czytnik kart SD oraz SIM. Przy zakupie, klient może liczyć na 60 dniową wersję trial MS Office, 30 dniową F-Secure oraz MS Internet Explorer 8.

Multimedia
Chociaż Nokia Booklet 3G nie jest multimedialną zabawką, to posiada funkcje typowe dla takiego urządzenia. Do wideorozmów doskonale nadaje się wbudowana kamera o rozdzielczości 1,3 megapiksela. Nie trzeba instalować żadnych dodatkowych sterowników. Skype od razu wykrywa kamerę i oprogramowanie gotowe jest do użycia. Testowane urządzenie posiada również dwa wbudowane głośniki, które wydobywają dość przyzwoity dźwięk. Nie możemy tutaj wymagać cudów, bo trzeba pamiętać, że jest to tylko netbook.
 

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Podłączenie Nokia Bookelt 3G do telewizora za pomocą złącza i kabla HDMI nie stanowi problemu. W odbiorniku TV należy ustawić tylko odpowiednią opcje, a momentalnie obraz z netbooka pojawia się na ekranie telewizora.

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Łączność
Nokia Booklet 3G to prawdziwe komunikacyjne urządzenie. Testowany model można połączyć z innym sprzętem, bądź Internetem na kilka sposobów. Do transmisji danych z innymi urządzeniami służy technologia Bluetooth.

Natomiast do połączenia z Internetem można posłużyć się siecią bezprzewodową WiFi, bądź 3G. Najpierw skupmy się na WiFi. Aplikacja do wyszukiwania dostępnych sieci działa sprawnie i bez większych przeszkód. Oczywiście możemy zapisać, aby program automatycznie się łączył z wyznaczonym routerem, bez potrzeby ponownego wpisywania hasła.
 

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Netbook posiada wbudowany modem 3G, który pozwoli na szybkie połączenie się z mobilnym Internetem. Dla przykładu powiem, ze wystarczyło włożyć kartę SIM i kliknąć połączenie, a aplikacja bezproblemowo łączyła się z dostawcom Internetu.

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Ovi Maps
Nokia Booklet 3G została wyposażona w odbiornik A-GPS, który umożliwia pobieranie sygnału GPS z satelity. Jednak w zamkniętych pomieszczeniach (mieszkanie, dom) ciężko jest załapać zasięg – jedynie i to nie za każdym razem, przy oknie. Na zewnątrz, bądź w samochodzie nie ma z tym żadnych problemów. Do obliczania trasy albo wyświetlania aktualnej pozycji służy specjalny widget zainstalowany w urządzeniu, który współpracuje z stroną internetową Ovi Maps.

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Bateria
Fiński producent telefonów wyposażył w akumulator litowo-jonową, która według firmy pozwala użytkować urządzenie przez około 12 godzin. W praktyce, bateria w Nokia Booklet 3G spisuje się bardzo dobrze i pozwalała korzystać z testowanego modelu przez około 7 godzin, przy włączonym cały czas WiFi.
 

Nokia Booklet 3G   Nokia Booklet 3G
 

Podsumowując, Nokia Booklet 3G jest świetnym netbookiem. Myślę, że z tym produktem Nokia ma szanse na dobry debiut na nowym dla siebie rynku. Jego największymi atutami jest funkcjonalność, praktyczna obsługa oraz dobra bateria. Podczas testów jedyną wadę jaką zauważyłem to małe przyciski na klawiaturze, ale można się do tego przyzwyczaić. Cena tego modelu w Polsce to około 2600 zł.

 

 

 

 

 • konrad

  koleś czy Ty w tym filmiku wg wiesz co Ty gadasz?
  kto Ci to dał do rąk? ja jak tylko usłyszałem jak sie wypowiadasz to odrazu zrezygnowałem z oglądania
  poza tym robisz taki test nie wiedząc nic o specyfikacji technicznej
  włączyłeś jedynie przeglądarke i mówisz ze nie ma problemu z aplikacjami?
  człowieku 3 razy klikałes „Komputer” aby się włączyło a jak sie juz zaczęło włączać to się włączało kilkanaście sekund. Gdzie tu widzisz sprawne działanie?
  Człowieku! OGARNIJ SIE!

  konrad251@gmail.com

 • Cezary

  Sprzęt wyjątkowo niedopracowany technicznie. Psuja się pokolei elementy zawarte na płycie głównej kontroler dysku, karta wlan, 3G raz włącza a raz nie. Netbook nie ma chłodzenia aktywnego na rzecz dłuzszego działania baterii. Beznadziejny serwis w Polsce a szczególnie beznadziejna firma Regenersis, która olewa z byle powodu klienta i gwarancję.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama