Michał Rogowicz | 05-05-2015 15:35 |

Recenzja Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Smartfon, za który bez wahania zapłaciłbym 350 zł!

Microsoft Lumia 532 Dual-SIMMicrosoft Lumia 532 Dual-SIM to kolejny nowy smartfon Lumia z logiem Microsoftu, który dostępny jest w stosunkowo niskiej cenie. Testowany sprzęt można kupić już za 350 zł, ale czy warto wydać tyle na niego? Musze Wam powiedzieć, że jest to jedna z lepszych propozycji w tej cenie. Moim zdaniem Microsoft Lumia 532 Dual-SIM działa lepiej niż konkurencja z Androidem. Oczywiście nie jest to „kombajn” multimedialny, ale nikt chyba na to nie liczy kupując smartfona za 350 zł.

Standardowy zestaw gadżetów

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM to tani smartfon, więc i zestaw nie robi specjalnego wrażenia. Użytkownik może liczyć na telefon, baterię, zestaw słuchawkowy oraz ładowarkę sieciową. Nic więcej, oczywiście nie zapominając o karcie gwarancyjnej.

Plastikowa konstrukcja

Tani smartfon Microsoft Lumia 532 Dual-SIM został w całości wykonany z tworzywa sztucznego. Ale uznałbym tego za dużą wadę. Sprzęt wydaje się mieć mocną i dobrze spasowaną konstrukcję. Obudowa nie trzeszczy podczas nacisku, a design może się podobać. Bo jest prosty, nieskomplikowany. Nowością są przezroczyste kąty w każdym rogu telefonu. Daje to całkiem ciekawy efekt prześwitu światła. Jeszcze nigdzie takiego rozwiązania nie spotkałem. Lumia 532-Dual-SIm wydaje się też być dość solidna – kilka razy spadł mi z łóżka i nic się z nim nie stało, ale za każdym razem lądował na dywanie.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM

Wokół konstrukcji Lumii 532 Dual-SIM umieszczono niewiele. U góry jest port jack 3.5 mm, na dole – microUSB. Natomiast po prawej stronie znajdziemy regulację głośności oraz klawisz zasilający. Brakuje mi spustu aparatu fotograficznego. Nie rozumiem czemu Microsoft z niego zrezygnował w tanich Lumiach.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM bok

Sloty microSIM oraz microSD umieszczono pod baterią. Aby się do nich dostać trzeba zdjąć tylny panel. Aby tego dokonać należy przytrzymać palcem na wysokości napisu Microsoftu, a następnie odchylać klapkę od góry. Mechanizm działa ten odpowiednio – nie za mocno, nie za słabo (Widać to na wideo recenzji).

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM sloty

Dual-SIM to jedno z podstawowych zalet

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM to tani smartfon, który umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie. Jednak nie jest to aktywny tryb Dual-SIM, więc gdy przez jeden numer będziemy rozmawiać, to drugi w tym momencie będzie nieodstępny. Sloty w rozmiarze microSIM zostały umieszczone pod baterią, więc każda wymiana numeru wiąże się z koniecznością wyjęcia baterii. Niekoniecznie wygodne, ale za często raczej nie zmieniamy SIM, oczywiście są wyjątki.

Interfejs do obsługi Dual-SIM jest identyczny, jak w każdych smartfonach Lumia z Windows Phone. Każda karta operatorska ma swoje dwa kafelki do rejestru połączeń oraz wiadomości. Dzięki temu nie pomylimy się z wysyłką, a i wszystko jest uporządkowane. W ustawieniach możemy zdefiniować jaka karta SIM ma posłużyć do transmisji danych.

Samą jakość połączeń oceniam bardzo dobrze. podczas testu nie miałem problemów z usłyszeniem rozmówcy. Druga strona również nie wnosiła żadnych zastrzeżeń.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM przyciski ekranowe

4-calowy wyświetlacz o przeciętnej jakości

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM wyróżnia się obecnością 4-calowego ekranu TFT o rozdzielczości 480×800 pikseli. Paleta barw rozróżnia 16 mln kolorów, a zagęszczenie pikseli na cal wynosi 233. Tak wygląda wyświetlacz na papierze, a jak w praktyce? Oczywiście nie ma co liczyć na fenomenalną jakość obrazu, „żywe” i odpowiednio nasycone kolory. Gdy spojrzy się na wyświetlacz, to ma się wrażenie, że wszystko jest tak jakby „za mgłą”. Ale w kwestii informacyjnej i czytelności nie mam żadnych zastrzeżeń. Dowolna czcionka, tekst jest wyraźny i bez problemu go przeczytamy. Im lepsza jakość prezentowanego obrazu tym dla Użytkownika lepiej, ale w takim przedziale cenowym (co testowana Lumia) nie możemy liczyć na „fajerwerki”. Ma być on praktyczny i taki faktycznie jest. Panel dotykowy działa bez żadnych zarzutów – nie trzeba po kilka razy klikać w jedno miejsce, aby zatwierdzić daną opcję.

Microsoft Lumai 532 Windows Phone 8.1 z Lumia Denim

Windows Phone 8.1 z Lumia Denim

Smartfon Microsoft Lumia 532 Dual-SIM choć jest przedstawicielem telefonów z niskiej półki, to jednak ma zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania. Użytkownik do dyspozycji ma system operacyjny Windows Phone 8.1 z Lumia Denim. Podczas testów platforma funkcjonowała prawidłowo. Mogłem instalować dowolną aplikację z Windows Phone Store, uruchomić kilka programów w tle, a i żadnej „zawieszki” nie zauważyłem. Jest tylko jeden wyjątek. Raz podczas przeglądania stron za pomocą Internet Explorer, Lumia nagle się uruchomiła ponownie. Nie wiadomo z jakiej przyczyny…

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM Lumia Denim

Prawidłowe działanie systemu i Lumii zapewnia 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 200, układ graficzny Adreno oraz 1 GB RAM. Na wszelkie dane i aplikacje zarezerwowano 8 GB, ale jest także slot microSD do 128 GB.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM obiektyw

Łączność i przeglądanie stron internetowych

Testowany smartfon Microsoft Lumia 532 Dual-SIM jest wyposażony w modem 3G oraz WiFi. Pierwsza technologia pozwala na korzystanie z dobrodziejstw Internetu w każdym miejscu, gdzie tylko operator miał zasięg. I w praktyce 3G w Lumii 532 działa prawidłowo – nie miałem sytuacji, aby nagle transfer danych został przerwany. Chyba, że jechałem pociągiem i telefon często zmieniał stację BTS, ale to jest normą dla każdego urządzenia elektronicznego.

Microsoft Lumia 532 przeglądarka internetowa

Internet Explorer 11 w Microsoft Lumia 532

W domu warto korzystać z darmowego dostępu do Internetu, a jest to możliwe dzięki karcie WiFi v802.11b/g/n. Ja podczas testów połączyłem się z kilkoma punktami dostępowymi i nigdy nie było problemu. Szybkość ładowania się stron nie odbiegała od laptopa, a stabilność połączenia była bez zarzutu. Nigdy nie miałem przerwanej transmisji. Standardową aplikacją do obsługi WWW jest przeglądarka Internet Explorer. Większych zastrzeżeń do niej nie mam, ale czasami musiałem odświeżać stronę, bo dotyk nie chciał działać, ale tylko w Internet Explorer.

W kwestii łączności należy również wymienić moduł Bluetooth w wersji 4.0, który pozwala na sparowanie z dowolnym urządzeniem elektronicznym, np. słuchawkami Jabra Sport Pulse, Move Wireless, czy ART AP-B21-S. Za pośrednictwem Bluetooth 4.0 można również skopiować danych. Użytkownik do dyspozycji ma także port microUSB. Telefon wykrywany jest jako osobny dysk twardy.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM głośnik

Tania Lumia 532 to również sprawna nawigacja GPS

Miłym dodatkiem w smartfonie Microsoft Lumia 532 Dual-SIM jest umieszczenie modułów GPS z A-GPS oraz GLONASS. Wraz z oprogramowaniem Here Drive+ oraz Here Maps, Lumia 532 to w pełni funkcjonalna nawigacja GPS. Moduł odpowiedzialny za łączenie z satelitami działa szybko i bez zarzutu. Podczas pierwszego uruchomienia Here Maps, moja pozycja została zaprezentowana już po załadowaniu się programu. Do stabilności utrzymywania pozycji GPS również nie mam większych zastrzeżeń, ponieważ Here nie gubiła ustalonego miejsca. Tylko w dwóch przypadkach nagle nawigacja pogubiła się gdzie jest i pokazywała zupełnie inne miejsce, ale sama naprawiała swój błąd – wystarczyło kilka sekund, a wszystko wracało do normy. Po zjechaniu z ustalonej trasy, oprogramowanie bardzo szybko ustala nową. Lumia 532 może z powodzeniem zastąpić profesjonalną nawigację GPS, ale trzeba się przyzwyczaić do małego ekranu.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM Here Drive+

Here Drive+ w Microsoft Lumia 532 Dual-SIM

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM Here Maps

Here Maps w Microsoft Lumia 532 Dual-SIM

Lumia 532 Dual-SIM, a funkcje multimedialne…

Dla wielu osób na pewno ważna jest jakość odtwarzanego dźwięku i w przypadku Lumii 532 jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Na tylnym panelu urządzenia umieszczono głośnik o dość dużej mocy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie kłaść go na materiale, bądź kołdrze, ponieważ możecie go stłumić. Głośność muzyki naprawdę jest imponująca i ja jestem bardzo mile zaskoczony. Ale również do jakości nie mam większych zastrzeżeń. Jest ona przyzwoita i z powodzeniem można posłuchać ulubionych plików muzycznych. Pokój niewielkiej wielkości na pewno nagłośni. Lumie 532 Dual-SIM można podłączyć z zewnętrznymi urządzeniami audio – wystarczy port microUSB lub Bluetooth.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM

4-calowy wyświetlacz radzi sobie również z odtwarzaniem obrazu. Układ graficzny sprawnie przetwarza grafikę i nie ma żadnego spowolnienia. Na pewno niektórzy Użytkownicy chcieliby na Lumii 532 zainstalować i uruchomić grę, i jest taka możliwość. Jednak jakość grafiki nie zachwyca, a do samej wydajności też mam nieco zastrzeżeń. Szczególnie podczas pierwszego uruchomienia gry.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM może pochwalić się także aparatem fotograficznym o matrycy 5 Mpix, bez diody doświetlającej i stałym fokusem. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia wynosi 2592×1944 pikseli, a filmu – 848×480 pikseli z 30 fps. Zdjęcia i filmy wychodzą przyzwoicie, ale tylko w przypadku normalnego, dziennego światła.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Zdjęcie wykonane aparatem

Akumulator litowo-jonowy o pojemności 1560 mAh

Mimo, że pojemność baterii nie robi wrażenia, to jednak w praktyce spisuje się całkiem dobrze. Przy średnim użytkowaniu (kilka połączeń, wiadomości, trochę WiFi i aparatu), Lumia 532 Dual-SIM bez problemu wytrzymywała dwie doby. Sprzęt wytrzyma na pewno cały dzień intensywnej pracy. Wyjątkiem jest tylko nawigacji GPS. Gdy mamy ją uruchomioną, to akumulator rozładowuje się bardzo szybko. Wtedy trzeba mieć w asekuracji ładowarkę samochodową lub powerbank.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM microUSB

Podsumowanie, czyli czy warto kupić Microsoft Lumia 532 Dual-SIM?

Moim zdaniem, 350 zł za smartfona Microsoft Lumia 532 Dual-SIM to bardzo korzystna oferta. W tej kwocie otrzymacie funkcjonalny produkt, który może posłużyć jako nawigacja GPS, wykona wyraźne zdjęcie (w normalnym, dziennym świetle), połączy się z Internetem oraz umieścimy w nim dwie karty SIM. Wyświetlacz spełnia zadanie informacje, a nie zachwyca kolorami, ale i w takim modelu nie takie jest jego zadanie. Ma być wyraźny i taki właśnie jest. Niestety w słonecznie dni możecie mieć nieco kłopotów – niewykluczone, że będziecie go zasłaniać dłonią.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM

Plusy:
– stosunek ceny do funkcjonalności,
– wydajny akumulator,
– oprogramowanie Here i moduł GPS,
– dotykowe przyciski ekranowe,
– solidna obudowa,
– łatwy demontaż klapki,
– współpraca z Aero 2,
– Dual-SIM.

Minusy:
– słaba widoczność pod słońce,
– w Internet Explorer czasami nie działał dotyk,
– czasami długo czekałem, aż Lumia złapie sygnał GPS,
– brak diody doświetlającej.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Najważniejsze funkcje, dane techniczne:

– 4-calowy wyświetlacz TFT, 480×800 pikseli, 233 ppi,
– Windows Phone 8.1 z Lumia Denim,
– Qualcomm Snapdragon 200 1,2 GHz,
– 1 GB RAM, 8 GB wbudowanej, slot microSD do 128 GB,
– Li-Ion 1560 mAh,
– >WiFi v802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, microUSB, jack 3.5 mm, GPS z A-GPS, GLONASS,
– aparat 5 Mpix, kamera 0,3 Mpix,
– wymiary: 118,90 x 65,50 x 11,60 mm,
– waga: 136,30 g,
– Dual-SIM, radio FM.

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM. Galeria zdjęć

Microsoft Lumia 532 Dual-SIM

  • Robert

    Jedyna przewaga tego modelu nad Lumią 520 to 1 GB RAM.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama