Michał Rogowicz | 03-12-2008 22:56 |

Nokia N91

Nokia N91
Nokia N91
Nokia N91
Nokia N91
Nokia N91
Nokia N91
Nokia N91
Nokia N91
Podstawowe dane techniczne:
ModelNokia N91
Wymiary (szer,wys,grub)113 x 55 x 22
Waga160 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Czas czuwania190 h
Czas rozmowy240 min
Bateria900 mAh, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz176 x 208 pikseli, 256 tys. kolorów
Procesor
System operacyjnySymbian 9.1, Series60
Dostępna pamięć4040 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny2 Mpix, 1600x1200, zoom x8, video

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaNie
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSTak
CSDTak
EDGETak
WiFi802.11g
WAPTak
XHTMLTak
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciNie
Karta pamięci w zestawieNie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)Tak
Wymienne obudowy
JavaTak
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweTak
WideokonferencjaTak
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjeSyncML, Video streaming: H.263, MPEG4, Real Video 8,

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.44 Ilość ocen: 9

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 12-08-2006 09:00 |

Nokia N91

Nokia N91 to kolejny produkt fińskiego koncernu z serii multimedialnej.Jak wszystkie telefony tej serii – rozróżnia je stylistyka oraz możliwości techniczne. Ten model posiada wszystko oprócz wbudowanych wideorozmów, ale to nie jest wielki problem, bo wystarczy dokupić podstawkę z drugą kamerą. N91 jest to typowy telefon muzyczny z dyskiem twardym o pojemności 4gb (!).

W zestawie oprócz testowanego urządzenia znajdziemy ładowarkę z podstawką, przejściówkę, słuchawki stereofoniczne, płytę z oprogramowaniem. Typ ładowarki to AC-4E, tzn. że posiada ona mniejszy bolec. Taką innowację zastosowano w telefonach typu BB5. Słuchawki – jak przystało na telefon muzyczny – są mocną stroną tego telefonu. Można za ich pomocą zmieniać piosenki, podgłaszać i przyciszać oraz „puszczać” i stopować utwór. Dzięki przejściu na mini-Jack można podłączyć zwykłe słuchawki komputerowe i wtedy efekt dźwięku jest piorunujący.

Pierwsze wrażenia

Pierwsze co zrobiłem po odebraniu paczki to ją rozpakowałem i przystąpiłem do zainstalowania w telefonie swojej karty SIM. Tutaj jednak musiałem się zastanowić jak ściągnąć tylnią klapkę. Aby to zrobić należy przytrzymać przycisk z boku i wtedy pociągnąć ją do tyłu. Po tej czynności przystąpiłem do wpisania kodu PIN i tutaj musiałem rozsunąć kawałek obudowy, aby dostać się do klawiatury alfanumerycznej. Co do samej funkcjonalności klawiatury opowiem w dalszej części tego artykułu.

N91 ma wymiary 113 x 55 x 22 mm i waży 160g – te parametry wskazują, że jest telefon stosunkowo dużym i ciężkim. Znajomi, którzy po raz pierwszy dostali taki telefon do ręki od razu mówili – „Ciężki ten telefon”. Takie zdanie mówi samo za siebie… U góry urządzenia umieszczono włącznik telefonu, przełącznik do blokady klawiatury oraz wejście na słuchawki. Na dole zaś znajdziemy tylko miejsce na ładowarkę. Z prawej strony obudowy zainstalowano przycisk umożliwiający wejście do menu oraz drugi umożliwiający zdjęcie tylnej klapki. Z lewej zaimpletowano głośnik, dwa przyciski do podgłszania i przyciszania oraz wejście na kabel USB.

Kontakty

Mimo, że nie jest to telefon biznesowy, a multimedialny to książka telefoniczna jest jego mocnym punktem. Dostać się do niej można na dwa sposoby – pierwszy przez kliknięcie w ikone na wyświetlaczu, a drugi po wejściu do menu. Po wejściu w pierwszej zakładce widzimy pojedyncze wpisy, a w drugiej grupy. Kiedy dodajemy jakąś osobę to możemy przypisać trzynaście numerów (trzy telefony domowe, trzy telefony komórkowe, trzy połączenia wideo, trzy numery faksów i jeden pager).

Gdy go już wpiszemy numerów to trzeba go opisać, wpisując: imię, nazwisko, nazwę firmy, stanowisko, e-mail, tytuł, przyrostek, pseudonim, adresy internetowe (trzy), adresy pocztowe (trzy), datę urodzenia oraz notatkę. Oprócz tego, aby urozmaicić wpis można do niego dodać miniaturkę, która będzie wyświetlana, gdy będziemy nawiązywać lub odbierać połączenie. Jakąkolwiek etykietę można edytować, czyli zmieniać na swoje nazwy. Każdy numer można wysłać jako wizytówkę za pomocą SMS, MMS lub Bluetooth.

Klawiaturę…

… można podzielić na trzy części – pierwsza pod wyświetlaczem, druga na wysuwającej się części obudowy, a trzecia pod nią. W pierwszej znajdują się cztery przyciski i dżojstik – dwa do nawiązywania i przerywania rozmowy oraz dwa funkcyjne. Można do tych ostatnich przypisać dowolne funkcje, które nam pasują i są często używane. Natomiast jeśli chodzi dżojstik to muszę stwierdzić, że jest on wykonany z dobrych jakościowo materiałów i z świetną precyzją. Dawno już nie widziałem tak świetnego manipulatora. Druga część składa się z samych klawiszy muzycznych – nigdzie indziej niż do aplikacji muzycznej się nie przydadzą. Jest ich ogólnie pięć – jeden do uruchomienia programu, a pozostałe już do samego posługiwania się zasobami empetrójek.

Klawiaturę można odblokować na dwa sposoby – po rozsunięciu części obudowy, albo po przełączeniu przycisku blokującego, który znajduje się u góry telefonu. Efektywniejszym rozwiązaniu jest to drugie, ponieważ w przypadku, gdy telefon jest złożony możemy korzystać z jego funkcji – z tych, które nie potrzebują klawiatury alfanumerycznej. Tak jak wspomniałem wyżej, po rozsunięciu naszym oczom ukaże się ostatnia – trzecia – część klawiatury – alfanumeryczna.

Klawisze są małej wielkości i nawet dla osób z dużymi palcami nie powinna być problemem, a to ze względu na swoją budowę. Przyciski mają one dobry moment działania. Dwa klawisze mają przypisane skróty – przytrzymanie „zera” powoduje uruchomienie się Internetu, a „krzyżyk” uaktywnia profil milczący. Wiele osób nie wie do czego służy – przysłowiowa – „kretka”, więc dla nie wiedzących wyjaśniam. Przydaje się przy pisaniu wiadomości i umożliwia ona szybką zmianę na tryby (numeryczny, alfanumeryczny) i język tekstów.

W wiadomości – podobnie jak w kontaktach – można wejść na dwa sposoby – z poziomu tapety lub po wejściu w menu. Utworzyć można trzy rodzaje tekstów: SMS, MMS i e-mial. Wiadomości tekstowe można redagować za pomocą polskiego słownika T9. Jednak tak jak w każdym Symbianie, tak i tutaj zastosowano kodowanie wiadomości w formacie Unicode. Chodzi o to, że gdy użyjemy choć jednego polskiego znaku diakrytycznego to momentalnie długość tekstu skraca się do 70 znaków. Wyjściem z tej sytuacji jest nie używanie polskich znaków lub pozamienianie ich w słowniku T9.

Oczywiście istnieje możliwość pisania długich tekstów, a informacje o tym ile napisaliśmy znaków i w ilu częściach zostaną one wysłane znajdziemy w polu nad odbiorcą. Maksymalna waga jednego MMS wynosi 300kb. W przypadku, gdy dodajemy załącznik o większej wielkości to telefon informuje nas o tym, że nie można go załadować. Do każdego projektu można dodać po kilka plików z jednej grupy załączników, np. kilka zdjęć, plików wideo. Oczywiście można dodać zarówno po jednym zdjęciu i pliku wideo i następnie wysłać bez problemu do odbiorcy.

Kiedy pierwszy tworzymy wiadomość multimedialną to trzeba zdefiniować podstawowe ustawienia, np. punkt dostępu, raporty. Skrzynka pocztowa jest bardzo prosta w zaprogramowaniu, a to wszystko dzięki inteligentnemu przewodnikowi. Późniejsze odbieranie i wysyłanie maili nie sprawia problemu – nie zdarzyło mi się, aby nie chciało się to wykonać z jakiegoś powodu.

Wielkość wyświetlacza wynosi 176 x 208 pikseli, a przy tym potrafi wyświetlić 256 tysięcy kolorów. Kolory są „soczyste” i „żywe”, a obrazki widać znakomicie. Na „tapecie” znajdziemy „małe” menu, które zawiera sześć ikon do najpotrzebniejszych – według producenta – funkcji. Pozwalają one szybciej dotrzeć do: kontaktów, redagowania wiadomości, kalendarza, radia, aparatu fotograficznego i Internetu. A pod tymi skrótami umieszczone są wpisy z kalendarza.

Drugie – już normalne – menu jest tradycyjne dla Symbiana, series 60, czyli można je wyświetlić na dwa sposoby – tabela (3×3) oraz lista. Wszystkie ikony można bez problemu posegregować do folderów już istniejących lub do świeżo utworzonych. W przypadku, gdy zgubimy coś wieczorem to przyda nam się powiększyć jasność wyświetlacza oraz czas podświetlania, by łatwiej nam się szukało – często z tej funkcji korzystałem. Oprócz tego możemy jeszcze ustawić czas zwłoki wygaszacza. W standardowym wyposażeniu producent nie umieścił żadnych tapet, a tylko całe tematy, które zmieniają tapetę, wygaszacz i dzwonek. Oczywiście istnieje możliwość zainstalowania nowych z Internetu lub po przesłaniu z komputera. Nie ma jednak problemu, gdy chcemy umieścić jakiś obrazek jako tapetę na wyświetlaczu – może to być dowolny obraz graficzny.

Kamera o matrycy 2 megapiksele potrafi wykonać zdjęcia w dwóch rozdzielczościach – 1600 x 1200 i 640 x 480. Przy tym ustawiając jakość zdjęcia (wysoka, zwykła i podstawowa – im większa, tym wielkość fotografii jest większa), czy wykonane zdjęcie ma być automatycznie pokazane, jej domyślną nazwę i gdzie ma zostać zapisane (pamięć telefonu czy Hard Driver). Każdą „fotkę” można wykonać z balansem bieli i z odcieniem koloru.

Aparat posiada ośmiokrotnego zooma cyfrowego – jednak te ostatnie przybliżenia tracą ostrość. Istnieje możliwość zrobienia serii zdjęć, a taka funkcja w opcjach została nazwana trybem sekwencji. W celu rozjaśnienia zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu użyjemy trybu nocnego, ale nie spełni on w 100% pokładanych w nim nadziei. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie lampy błyskowej – nie wszystko można mieć.

Plik wideo można nagrać w trzech rozdzielczościach (128 x 96, 176 x 144 i 352 x 288) w formacie mp4. Jest to zdecydowanie lepsze rozszerzenie od popularnego 3gp, ponieważ jakość obrazu i dźwięku jest o niebo lepsza. Ale oczywiście – jego waga jest mniej więcej dwukrotnie większa. Długość filmu można dopasować do MMSa, ale automatycznie jego rozdzielczość spada do 176 x 144.

Aby pobrać przykładowy filmik wykonany Nokią N91 należy kliknąć tutaj

W przypadku, gdy ustawimy maksymalną długość to kamerować możemy „tylko” godzinę, a pisze tylko, ponieważ pamięć dysku pozwala na zdecydowanie więcej. Tak samo jak w zdjęciach – możemy ustawić tryb nocny, balans bieli i odcień kolorów, a dodatkowo wyłączyć lub włączyć dźwięk.

Komunikacja…

… to jeden z najmocniejszych punktów tego telefonu. Znajdziemy w nim wszystko czego nam tylko dusza zapragnie. Począwszy od Bluetooth, kabla USB, WAP, CSD, idąc przez HSCSD i GPRS, a kończąc na UMTS, EDGE i WiFI. Z komputerem można się połączyć za pomocą Bluetooth i WiFi, ale tylko tą pierwszą technologie mogłem przetestować. Działała ona bardzo sprawnie i bez problemów, a transmisje danych odbywałem przez program BlueSoleil. Jego zaletą było wyświetlania całej zawartości telefonu, co prowadziło do łatwego kopiowania danych między komórką, a stacją.

Kabel USB jest bardzo prosty do zaprogramowania i użytkowania. Aby z niego korzystać należy zainstalować pakiet „Nokia PC Suite”. Jest to produkt fińskiego koncernu umożliwiający łatwe przesyłanie danych między telefonem, a komputerem. Dzięki synchronizacji SyncML możemy przesłać sobie wpisy do ksiązki telefonicznej, zapisane SMSy i inne tego typu dane.

Niestety w moim mieście nie ma zasięgu sieci 3G, więc przetestować jej nie mogłem. Mimo, że telefon nie posiada dwóch wbudowanych kamer to umożliwia wideorozmowy. A jak? Wystarczy kupić specjalną podstawkę z drugą kamerą na której montujemy urządzenie, i wtedy możemy nawiązywać połączenia wideo. Nadajnika WiFi też nie mam zainstalowanego w komputerze, więc tej technologii tez nie było mi dane przetestować. Ale za to GPRS spisuje się dobrze, a tylko dobrze, bo w jednej sytuacji z niewiadomej przyczyny nie chciał mi wyświetlać stron i musiałem restartować N91.

Muzyka…

… to największa zaleta tego urządzenia. Posiada wbudowany dysk twardy o pojemności 4gb na którym można przechowywać całą masę utworów. W normalnym użytkowaniu nie jesteśmy w stanie tego zapełnić, ponieważ nikt nie będzie słuchał na raz, aż 4 gigabajty empetrójek. Ale oczywiście dla chcącego nic trudnego. Aplikacje muzyczną uruchamiamy specjalnym przyciskiem – na rozsuwanej części obudowy.

Świeżo wgrana muzyka nie jest od razu w programie widoczna, a żeby ją zobaczyć należy odświeżyć fonetykę w zakładce „Wszystkie utwory”. Przy każdym utworze może widnieć zdjęcie przedstawiające okładkę albumu. Dodatkową opcją w aplikacji jest korektor w którym możemy ustawić: acoustic, mocne basy, hip hop, pop, R&B i rock. Ostatnią ciekawą funkcją jest rozszerzenie stereo, które poprawia jakość dźwięku.

Warto wspomnieć o…

… radiu, które tylko działa z podłączonymi słuchawkami stereofonicznymi, ale później bez problemu można przełączyć na głośnik. Jest możliwość zaprogramowania 20 stacji – ręcznie lub automatycznie, ale przy tej drugiej opcji znajdzie tylko te stacje, których zasięg może w tym samym czasie „złapać”. Ciekawą funkcją jest katalog stacji – zapisane są w nim prawie wszystkie stacje na całym kontynencie, które można posłuchać, jeśli „łapiemy” ich zasięg.

Nokia N91 pracuje pod kontrolą platformy Symbian, series 60, trzecia edycja. Jest to najnowsza wersja Symbiana, ale jednak w tym modelu nie jest pozbawiona błędów. Zdarzała się sytuacja zawieszenia telefonu lub występował efekt spowolnienia. A najbardziej było to widoczne podczas wysyłania wiadomości SMS, która trwa stosunkowo długo.

Pamięć telefonu wynosi jedynie 18mb – w porównaniu do zainstalowanego w tym urządzeniu dysku twardego jest to przysłowiowe „nic”. Na próżno by nim szukać jakiejkolwiek gry. Jest to może dziwne, ale nie posiada on żadnej gry – w końcu to telefon muzyczny. Oprócz standardowych aplikacji – takich jak: kalendarz, kalkulator, budzik, lista spraw, notatki – znajdziemy w nim: „RealPlayer”, „Setting Wizard” i „Samouczek”.„Setting Wizard” służy do automatycznego ustawienia danych e-mial, NiM oraz operatora. Natomiast „Samouczek” wyjaśni nam w prosty sposób zasadę działania każdej aplikacji. Usługa „Naciśnij i Mów (ang. Push to talk) działa bardzo sprawnie i to z każdym modelem telefonu – nawet innego producenta.Bateria

Posiada ogniwo – niestety – litowo-jonowe o pojemności 900 mAh. Pozwala ono na dwie doby dużego użytkowania telefonem – parędziesiąt minut rozmów dziennie, kilka zdjęć aparatem, słuchanie muzyki, kilkanaście SMSów, parę MMSów. Bywały i takie przypadki, że po rannym odłączeniu od gniazdka, wieczorem już trzeba było z powrotem podłączyć do ładowarki. Nie rozumiem takiej polityki fińskiej Nokii, która nie chce korzystać z ogniw litowo-polimerowych. Mimo tego, że są wydajniejsze i zdrowsze dla środowiska naturalnego.

Podsumowując, Nokia N91 jest dobrym produktem, ale niestety nie jest pozbawiony wad. Słaba bateria, mało stabilny Symbian to chyba jedyne wady, które mocno się rzucają w oczy. Zalet wszystkich, po prostu nie sposób wymienić, więc przytoczę tylko te najważniejsze: dobra jakość muzyki, dysk twardy, aparat fotograficzny. Na kupno tego urządzenia mogą sobie pozwolić tylko nieliczni, którzy mają pojemne portfele. Jego cena waha się w granicach 2300zł i sprzedawany jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnym i srebrnym.    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama