Michał Rogowicz | 06-12-2008 15:23 |

Nokia 9300

Nokia 9300
Nokia 9300
Nokia 9300
Nokia 9300
Nokia 9300
Podstawowe dane techniczne:
ModelNokia 9300
Wymiary (szer,wys,grub)132 x 51 x 21 mm
Waga167 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM 1900
Czas czuwania200 h
Czas rozmowy320 min
Bateria 970 mAh, litowo-polimerowy (LiPoly)
Wyświetlacz128 x 128, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjnySymbian 7.0 , Series 80
Dostępna pamięć80 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioNie

Aparat:
Aparat fotograficznyNie

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSTak
CSDTak
EDGETak
WiFiNie
WAPTak
XHTMLTak
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciTak, MMC
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyNie
JavaTak
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweTak
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacje

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.52 Ilość ocen: 29

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 9300

Komunikator to teraz niezbędne narzędzie pracy dla biznesmena, dla niego brak komunikatora, to jak brak ręki. Jednak czy na pewno skierowany jest dla takiej, można powiedzieć „wąskiej” grupy odbiorców? Nie ma co tutaj się oszukiwać, zdecydowanie jest więcej młodzieży niż biznesmenów.
Czy Nokia 9300 odniesie sukces chociaż w tej pierwszej grupie, a może od razu dwóch? Odpowiedź znajdziecie po przeczytaniu tego tekstu.

Wraz z telefonem otrzymaliśmy bardzo bogaty zestaw akcesoriów, w – mogę śmiało powiedzieć – dużym kartonie. Znaleźliśmy w nim ładowarkę, podstawkę do telefonu, do którego możemy podłączyć słuchawki i ładowarkę (oba gniazdka znajdują się z tyłu urządzenia), kabel USB, płyta z oprogramowaniem oraz kartę pamięci MMC o pojemności 128 MB. Brakuje jedynie w nim słuchawek – szczerze to nie rozumiem ich braku.

Pierwsze wrażenia

Telefon można obsługiwać na dwa sposoby. Pierwszy to tryb zwykłego telefonu, tzn. znajduje się tam parę podstawowych funkcji, takich jak: kontakty, spis telefonów, wiadomości, ustawienia itp. Drugi uruchamiamy po otworzeniu komunikatora – wtedy to dopiero zaczyna się cała „zabawa” z możliwościami tego urządzenia. Budowę wykonano z dobrych jakościowo materiałów – nie są podatne na zarysowania, nic nie odstaje i nie skrzepi. Telefon zdecydowanie nie jest nasycony klawiszami wokół siebie, z boku znajdziemy tylko port podczerwieni, a u dołu umieszczono port ładowarki oraz słuchawek. Z tyłu zaś obudowy zainstalowano dwie gumki – u góry i na dole, które zapobiegają ślizganiu się telefonu po śliskiej nawierzchni. To by było na tyle, jeśli chodzi o rozmieszczenie klawiszy i innych tego typu rzeczy.

Nokia 9300 jest małym urządzeniem jak na komunikator oczywiście – 132 x 51 x 21. Pamiętamy jeszcze jego poprzednika – Nokii 9210(i) – oraz jego możliwości – jest to zdecydowany krok w przód, w możliwościach biznesowego telefonu. Waga Nokii 9300 wynosi 167 gramów – jednak ten czynnik i jego rozmiar, wcale mi nie przeszkadzały w użytkowaniu, a niedogodności po „przesiadce” z smartfona na komunikatora, ale po kolei. Wnętrze telefonu można rozłożyć, tak, żeby powstała z niego powierzchnia prostokąta, jednak odchylenie tych dwóch części powyżej 45 stopni – odległości wyświetlacza od klawiatury – powoduje przewracanie się aparatu.

Kontakty…

… to bardzo mocny punkt tego telefonu. Jest ona bardzo rozbudowana – w końcu to komunikator. Do każdego numeru można dodać kilka numerów, imię i nazwisko, adres e-mial i adres pocztowy oraz miniaturowe zdjęcie, które będzie wyświetlane podczas nadchodzącego połączenia. Każdy wpis można wysłać jako wizytówka za pomocą portu podczerwieni, Bluetooth, wiadomości tekstowej lub multimedialnej. Oczywiście nie zapomniano o grupach, które można samemu tworzyć i nazywać według własnego uznania.

Klawiatura(y)

W tym komunikatorze znajdziemy nie tylko dwa wyświetlacze, ale również dwie klawiatury – wewnętrzna i zewnętrzna. Ta pierwsza niczym nie odróżnia się od tych, które spotkamy w pozostałych modelach tego producenta. Klawisze są odpowiednio od siebie oddalone, a ich wielkość jest tylko zaletą, ponieważ nie ma mowy o złym naciśnięciu. Na próżno szukać na niej dżojstika, ponieważ zastosowano zamiast niego klawisz funkcyjny, wokół którego znajdują się cztery strzałki, a w środku – przycisk zatwierdzający. Przejdźmy teraz do wewnętrznej klawiatury, która ma układ komputerowy, a mówiąc językiem fachowym – układ QWERTY. Możemy wykonywać na niej wszystkie skróty komputerowe, oprócz tego, ze nie można „stworzyć” polskich znaków. Jeśli jest to miniaturka klawiatury komputerowej to musza się znaleźć na niej takie przyciski jak: enter, spacja, backspace itp – i ich oczywiście nie brakuje. Utworzono na niej również kilka istotnych skrótów, dzięki którymi szybciej dotrzemy do potrzebnej nam funkcji. Takimi skrótami są, np. Wiadomości, Kontakty, Internet, Dokumenty.

Kiedy się tak na nią patrzy, to myśli się, że będzie ją można używać wszystkimi palcami, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Tak naprawdę to potrzebne nam do „klikania” dwa kciuki, ponieważ dłonią, będziemy musieli ją trzymać. A jeśli położy się ją na bladzie, to i tak jest za mała, by sprawnie ją operować wszystkim kończynami ręki. Do wygodnej obsługi urządzenia z pomocą przychodzą nam cztery przyciski umieszczone z boku wyświetlacza. Wykorzystywane są one w każdej aplikacji i naprawdę ułatwiają pracę. Mają one odpowiednią powierzchnie i ich używanie nie sprawia żadnego problemu. Wszystkie kllawisze wykonano z dobrej jakości materiałów, tak samo sprawa się ma, jeśli chodzi o dżojstik. Nie jest to jednak typowy przycisk. Aby przesuwać się po ekranie należy po nim suwać palec, ale nie klikać, bo to nic nie da, a tylko będziemy się nie potrzebnie denerować – klikamy tylko wtedy kiedy zatwierdzamy. Takie rozwiązanie nie jest dokuczliwe – może sprawiać problemy przez pierwsze parę minut użytkowania.

Wyświetlacz(e)

Tak samo jak w przypadku klawiatur – zastosowano w telefonie dwa ekraniki. Zewnętrzny o rozdzielczości 128 x 128 pikseli, potrafiący wyświetlić 65 tysięcy kolorów. Mimo to – nie należał on do najlepszych wyświetlaczy tej klasy. Barwy były mało ostre i soczyste, tak jakby za mgłą. Jednak wewnętrzny jest o parę klas lepszy i całkowicie niweluje wady pierwszego „okienka”. Jego wymiary to, aż 640 x 200 punktów o nasyceniu jedynie 65 tysiącami kolorów. Jest to stanowczo za mała liczba barw, jednak przy takiej rozdzielczości, wszystkie ikonki i zdjęcia widać było znakomicie. Gdyby tak zastosowano tak 16 mln kolorów? Wtedy efekt byłby piorunujący… Ach te marzenia… Spory wyświetlacz daje duży komfort w „serfowaniu” po Internecie, jak również przy grze w Golfa. Nie ma możliwości ustawienia tapety, a tylko kolorystykę oraz kontrast kolorów.

Odczuwa się również brak motywów, które znamy z Symbiana, series 60. W Nokii 9300 znajdziemy dwa menu – w zewnętrznym wyświetlaczu umieszczono typowe menu, które spotkamy w Nokiach, series 40. Działa one dość sprawnie i szybko – nie spotkałem się z jego zawieszeniem, co działa na plus. Kiedy otworzymy słuchawkę to ku naszym oczom ukazuje się „pulpit”, którego większość kojarzy z środowiska komputerowego. Zaimpletowano na nim parę folderów – m.in. Biuro, Multimedia – oraz kilka skrótów – m.in. Adobe Reader, Połączenie z Internetem. We wszystkich folderach umieszczono jest kilkandziesiąt programów i dla kogoś kto pierwszy raz ma styczność z komunikatorem może mieć problem z dostępem do upragnionej aplikacji. To menu działała już troszeczkę gorzej i wolniej – otwarcie aplikacji trwało około dwóch sekund, a poprzedzone jest białym tłem.

Wiadomości

Nokia 9300 jest telefonem przeznaczonym dla biznesmenów, wiec musi posiadać wszystkie funkcje, które są niezbędne dla człowieka „biznesu”, a mianowicie SMSy, MMS i oczywiście klient e-mial. Zacznijmy od popularnych esemesów. Na próżno by w nim szukać jakiegokolwiek słownika T9, ponieważ po prostu go nie zainstalowano. Dla osób, które takiego ułatwienia uzywały dotychczas, będzie to sporym problemem, gdyż teraz muszą się przyzwyczaić do „starego” redagowania wiadomości. Na próżno również szukać polskich znaków diakrytycznych, zarówno kiedy piszemy na zewnętrznej klawiaturze, jak i tej wewnętrznej.

Oczywiście to urządzenie jest prawidzym biurem multimedialnym, bez problemu skonstruujemy nową wiadomość MMS oraz e-mial. Jeśli chodzi o tą pierwszą to możemy ją odebrać i wysłać do 100kb. Odbywa się to bezproblemowo, a wszystko dzięki „szybkim” technologiom w nim umieszczonym. Klient e-miał jest również bardzo dobrze napisany, ponieważ jego zaprogramowanie i używanie nie stanowi żadnego problemu. Jedyne problemy pojawiały się kiedy odbieraliśmy list z załącznikiem typu mp3 – nie wszystkie te dźwięki dały się zapisać na „dysk” telefonu.

Komunikacja

To pojęcie jest bardzo szeroko rozumiane, jeśli chodzi o komunikator. Transmisja danych w środowisku komputer -> komórka i na odwrót przebiegła pomyślnie, a to dzięki technologii Bluetooth. Współpracowała ona z adapterem Bluetooth z komputera znakomicie – nie występowały żadne problemy, a urządzenia natychmiast się odszukały i nawiązały połączenia. Przesyłanie plików między telefonami (nawet innych producentów) zdało również egzamin. Portu podczerwieni oraz kabla USB nie testowałem, ponieważ już ich wcale nie używałem, a do wszystkiego używałem „niewidzialnej” technologii. Jeśli chodzi o połączenia z Internetem, to też nie mam żadnych zastrzeżeń. Używałem do tego technologii EDGE, która działała bardzo szybko. Załadowanie strony o pojemności 300kb trwało niecałe 15 sekund, co uważam za wynik przyzwoity. Wbudowana przeglądarka stron WWW została dobrze zaprogramowana i napisana – nie miała ona żadnych problemów z różnorodnymi serwisami internetowymi i to obojętnie w jakich językach programowania były napisane. Nie mogło oczywiście zabraknąć pakietowej transmisji danych, czyli GPRS Class 10 oraz HSCD. Ich prędkości są na pewno gorsze od tych, które osiągało EDGE.

Warto wspomnieć o…

… procesorze ARM9, który rozwija prędkość do 150 MHz, a dodatkowo znajdziemy w telefonie 64 RAMY. Niektórzy z Was pewnie pamiętają lub sami mieli komputery o własnie takich parametrach. Wtedy mieć taki sprzęt to jakby wygrać w totka, ponieważ kosztowały one „grube” pieniądze. Teraz takie stacje nadają się tylko do muzeów… Ach strać pomyśleć, co za dane znajdziemy w komunikatorach za parę lat, ale to tylko powinno napawać wszystkich optymizmem. Oprócz tego w Nokii 9300 umieszczono 80 MB pamięci wbudowanej oraz dodatkowo slot karty MMC, dzięki której bez problemu można rozszerzyć pamięć o dodatkowe megabajty. Tak jak wspomniałem na początku testu – w zestawie jest „kwadracik” o pojemności 128 MB. Nie można zapomnieć również o dzwonkach, które ta słuchawka obsługuje, a są nimi między innymi: empetrójki, MIDI, WAVy, AMRy – to są najpopularniejsze rozszerzenia melodyjek. Dźwięk wydobywający się z głośnika nie jest może najgłośniejszy (spotkałem już „silniejsze” głośniki w telefonach tego producenta), ale za to ich jakość jest dobra. Niestety MP3 jest tylko w wersji mono, a nie stereo, a przez co ich jakość jest niebotycznie gorsza od tych, które znamy z komputera, czy też z odtwarzacza.

Telefon posiada oczywiście podstawowe aplikacje organizujące czas i nie tylko, czyli kalendarz, kalkulator, dyktafon. Zainstalowano również menadżer plików, który jest bardzo pomocny przy usuwaniu plików, kopiowaniu ich itp. Wbudowano również przeglądarkę Acrobe Reader, która bez problemu radziła sobie z plikami PDF. Każdy użytkownik komputera zna pakiet Office, a w nim: Word, Excel, PowerPoint itp. I tutaj spotyka nas kolejna mila niespodzianka – w aparacie umieszczono ich odpowiedniki. Nie mają one takich samych nazw oraz są o wiele uboższe w funkcje. Używanie ich nie jest zbytnio skomplikowane – programiści postarali się, aby obsługę uprościć jak najłatwiej. W komunikatorze zamiast ikony Ustawienia znajdziemy ikonę Panel Sterowania. Dane tam zostały tak umiejętnie posegregowane, że poruszamy się po nim jest intuicyjnie. Nokia 9300 pracuje pod platformą Symbiana 7.0, series 80. Sprawuje się ona w testowanym egzemplarzu bez zarzutów – na całe szczęście nie zdarzały mi się żadne zawieszenia systemu, czy inne tego typu wypadki. Jedyną wadą tej odmiany Symbiana jest bardzo mały wybór aplikacji, które można dograć.

Bateria

Akumulator litowo-polimerowy o pojemności 970 mAh pozwala na dwie doby „dużego” użytkowania, czyli parenaście minut dziennie rozmowy, kilkadziesiąt SMSów, troche zabawy z Bluetooth, parę minut słuchania empetrójek. Przy mniejszym, czas ten zwiększa się do trzech dób. Wynik jak na dzisiejsze czasy całkiem przyzwoity. Jednak nikt nie rozumie faktu, czemu producenci w swoich telefonach umieszczają takie mało pojemne baterie. Warto wspomnieć, że ten telefon można ładować w pozycji pionowej, a to dzięki podstawce, do której podłącza się ładowarkę.

Podsumowanie

Nokia 9300 jest modelem typowo dla biznesmena. Jego funkcje i możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane przez zwykłego użytkownika. Wadą jest brak możliwości edytowania profili, co bardzo mnie zdziwiło. Jednak bezwątpienia posiada on o wiele więcej zalet niż wad. Gdyby tak jeszcze znalazła się w nim możliwość wideorozmów to, wtedy czego więcej by chcieć? Cena za tą słuchawkę to około 900zł na aukcjach – nie powinna być ona przeszkodą dla człowieka „biznesu”, skoro dziennie „przewija” sporą liczbą gotówki. Sprzedawana ona jest tylko w jednym motywie kolorystycznym, a mianowicie srebrnym.


 • Piteklu25

  nokia to teraz dubel ta firma zmieniła się.Ja już nigdy nie kupię telefonu ani czegokolwiek tej marki ponieważ to tandeta która leci w duł powoli ale kiedyś do niego dobije i to będzie koniec made in china.

  • ExTrakt

   Piteklu25, a co te twoje wypociny mają wspólnego z komunikatorem Nokia 9300??! Widać wklejasz gdzie popadnie te swoje anty-Nokiowe farmazony 🙂
   A co to twojego tekstu – to to jest właśnie bubel – nie podałeś argumentów, ani konkretów, tylko same puste frazesy, oszczerstwa i swoje wymysły. Poza tym zacznij korzystać dzieciaku ze słownika ortograficznego! 

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama