Michał Rogowicz | 07-12-2008 22:52 |

Nokia 8310

Nokia 8310
Nokia 8310
Nokia 8310
Nokia 8310
Podstawowe dane techniczne:
ModelNokia 8310
Wymiary (szer,wys,grub)97 x 43 x 19 mm
Waga84 g
ZasięgGSM 900, GSM1800
Czas czuwania350 h
Czas rozmowy240 min
Bateria 830 mAh, niklowo-wodorkowy (NiMH)
Wyświetlacz84 x 48, mono
Procesor
System operacyjnyNIe
Dostępna pamięć
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneNie
DyktafonNIe
Tryb głośnomówiącyNIe
Odtwarzacz MP3NIe
RadioNIe

Aparat:
Aparat fotograficznyNie

Wiadomości:
SMSTak
MMSNie
T9Tak
Klient e-mailNie

Łączność:
IrdaTak
BluetoothNIe
HSCSDTak
GPRSTak, class 6
CSDTak
EDGENie
WiFiNie
WAP1.2
XHTMLNie
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciNie
Karta pamięci w zestawieNIe
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)Nie
Wymienne obudowyTak
JavaNie
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikNie
MinutnikNie
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów
WideokonferencjaNIe
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacje

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.00 Ilość ocen: 6

Twoja ocena: 

Krzysztof Dąbrowiecki | 24-04-2006 19:00 |

Nokia 8310

To co rzuca się odrazu w oczy to bardzo mała wielkość tego telefonu. Bez problemu można go ukryć nawet w damskiej dłoni /tak apropo to paniom taki telefon na pewno przypadnie do gustu/. W odróżnienu od poprzedników w 8310 prawie całkowicie zrezygnowano ze srebrnych świecidełek.
Zamiast nich część obudowy jest półprzeźroczysta /a dzięki wymiennym panelom wygląd ten można modyfikować/. Srebrny kolor pozostawiono jedynie na górnych klawiszach oraz częściowo z tyłu obudowy. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie – telefon jest po prostu modny /przestaje to dziwić jeśli przypomnimy sobie, że jego promocja odwywała się m.in. na… pokazach mody/. Jeśli dodamy do tego egzotyczne niebieskie podświetlanie klawiszy to powstanie telefon prawie idealny.

Do kompletu dołączone są także słuchawki /8310 ma wdudowane radio FM/. Co tu dużo mówić – ich wygląd i wykonanie pozostawiają wiele do życzenia. Wystarczy jednak dokładnie na nie spojrzeć – napis Made in China tłumaczy wszystko…

ERGONOMIA

W tej materii Nokia nie ma się czym pochwalić. Obudowa dziwnie skrzypi, wibrator wydaje dziwne dzwięki /jeśli leży np. na biurku/, a wyłącznik nie działa tak jak powinien /trzeba się mocno napracować aby go wcisnąć/.

Tyle uwag – teraz czas na zalety. Telefonik jest po prostu wygodny w użyciu. Dobrze się go trzyma w dłoni, klawisze działają bez problemu, całość jest bardzo lekka – po prostu tak jak powinno być.

MENU

Menu Nokii to już klasyka. Z tego założenia wyszli też chyba projektanci Nokii i nie zmuszają nas do zmiany przyzwyczajeń. Jest tak jak było – czyli dobrze. Dodano oczywiście nowe opcje /m.in. Radio, Lista spraw i Dodatki/, ale na ich opanowanie potrzeba najwyżej kilka minut.

Jak już wspomniałem telefon został wyposażony w radio FM, które swe zadanie spełnia nadzwyczaj dobrze. Stacje wyszukuje się bardzo łatwo, nie ma problemów z ich zapisaniem, a jakość odbioru też nie należy do najgorszych.

FUNKCJE

Wsród funkcji czeka na nas największa niespodzianka. 8310 jest bowiem pierwszym modelem Nokii wyposażonym w GPRS czyli pakietową transmisję danych. Jest do duży krok naprzód bowiem nie płacimy tutaj za czas połączenia, ale za ilość przesłanych danych. Co to oznacza w praktyce? Godzinna sesja na IRCu kosztuje nasz poniżej złotówki, a sporadyczne rozmowy przez GG lub ICQ jeszcze mniej. Prawda, że brzmi zachęcająco?

Dużo niespodzianek czeka nas także w przypadku obługi SMS. Pominiemy tutaj oczywiście znane z wcześniejszych modeli wiadomości obrazkowe, szablony wiadomści itp. Ciekawe jest np. rozwiązanie raportowania SMSów. Nie dochodzą one obecnie jako zwykłe wiadomości, ale odrazu lądują w skrzynce odbiorczej /o ich nadejściu informuje nas tylko mała ikonka na wyświetlaczu. Telefon posiada oczywiście własne archiwum na wiadomości gdzie możemy przechować do 150 wiadomości.

Teoretycznie Nokia 8310 umożliwia także wysyłanie SMSów przez GPRS, lecz polscy operatorzy nie pozwalają na uszczuplenie swoich dochodów i taka opcja została zablokowana. Alternatywą pozostaje wysyłanie wiadomości z bramek dostępnych z poziomu WAP /co nie jest niestety wygodne/.

Młodych miłoślików telefonów ucieszy zapewne informacja iż w telefonie pojawiła się nowa gra. I to jeszcze jaka!. Mowa tu o Snowboardingu czyli sennym marzeniu zimowych zapaleńców. Do wyboru mamy 3 sposoby gry: Bieg zjazdowy, Skoki i Wąwóz. Ta druga opcja ma niestety mało wspólnego z dyscypliną Adama Małysza /chodzi głównie o akrobacje w powietrzu, a nie długość skoków/. Drugą nową grą jest Bumper czyli popularne flipery /ostrzegamy – gra bardzo wciąga :)/. Ostatnie dwie zabawki znane są z wcześniejszych modeli: Snake II oraz Paris II i o ile ta pierwsza mi się podoba, to istnienie tej drugiej wydaje mi się zbędne.

Wśród nowości warto wspomnieć o funkcji Lista spraw /notatnik czyli coś dla zapracowanych biznesmenów/ oraz Dodatki /dyktafon, wybieranie głosowe, stopery, liczniki i inne mniej lub bardziej przydatne gadżety których nie udało się upchnąć w innych częściach menu/.

Pozostałe funkcje 8310 to już raczej standard – profile, obsługa róznych SMSów, własne melodie, czyli wszystko to do czego Nokia zdąrzyła nas już przyzwyczaić.

PODSUMOWANIE

Nie ma co ukrywać – telefon jest bardzo ciakawy: dużo bajerów, elegancji i nowoczesny wygląd oraz obsługa GPRS. Wszystko pięknie, ale jak zwykle jest jeden problem. Problem, który dotyczy wszystkich fajnych telefonów, a producenci nie zdołali sobie jeszcze z nim poradzić.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama