Michał Rogowicz | 22-12-2008 17:34 |

Nokia 7600

Nokia 7600
Nokia 7600
Nokia 7600
Nokia 7600
Podstawowe dane techniczne:
Model7600
Wymiary (szer,wys,grub)87 x 79 x 19 mm
Waga123 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM 1900
Czas czuwania300 h
Czas rozmowy240 min
Bateria850 mAh, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz128 x 160, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć30 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioNie

Aparat:
Aparat fotograficzny640 x 480, samowyzwalacz, liczne efekty, nagrywanie filmów

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSClass 10
CSDTak
EDGETak
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
Java1.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikNie
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjetransmisja do 384 kb/s (pobieranie) i 64 kb/s (wysyłanie) w sieciach z transmisją pakietową WCDMA.

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.57 Ilość ocen: 23

Twoja ocena: 

Dariusz Dudziak | 24-04-2006 20:00 |

Nokia 7600

Nokia 7600 może pracować w dwóch trybach sieci WCDMA i GSM 900/1800 MHz, a jeśli chcemy korzystać tylko z sieci GSM należy w menu aparatu przełączyć tryb „Dual network” na „Gsm”. Wówczas transmisja danych odbywać się będzie po GPRS-ie.
Jako, że telefon był projektowany dosyć dawno temu, nie obsługuje transmisji EDGE. Pozostaje nam więc albo pakietowa transmisja danych GPRS albo HSCSD (tylko w Plus GSM) albo cierpliwe oczekiwanie na komercyjne wdrożenie sieci WCDMA, w których teoretyczna transmisja wynosi do 384 Kb/s – przy pobieraniu i 64 Kb/s przy wysyłaniu danych. Zwykle telefony trzeciej generacji kojarzone są z wideo rozmowami – Nokia 7600 takiej funkcji jeszcze nie posiada.

Producent na swojej witrynie internetowej opisuje telefon m.in. słowami: niewielki, niekonwencjonalny, supernowoczesny i zdumiewająco oryginalny. Trudno z tą opinia się nie zgodzić. To właśnie wygląd modelu 7600 wzbudza niemałe emocje i zainteresowanie. Niektórym design telefonu zdecydowanie przypadł do gustu, u innych wywołał zimne dreszcze – krzyczeli: brzydactwo! Tak czy inaczej telefon dedykowany jest dla osób zarówno zamożnych jak i lubiących wyróżniać się z tłumu. Telefon przy wymiarach 87 x 78 x 18,6 mm waży 123 gramy. Do kształtu telefonu i układu klawiszy trzeba dosyć długo się przyzwyczajać. W moim przypadku obsługa dzielonej klawiatury nie stanowiła większych problemów, jako że na co dzień używam Siemensa SX1, który ma bardzo podobnie rozmieszczone klawisze. W komplecie z telefonem dostajemy kabel USB, stereofoniczny zestaw słuchawkowy, CD ROM z aplikacjami, skórzaną smyczkę i białą saszetkę do noszenia telefonu, baterię litowo-jonową BL-5C (znaną np. z modelu 6600), ładowarkę sieciową a także zestaw instrukcji i ulotek.Aby włożyć kartę Sim do urządzenia, trzeba wpierw zdemontować boczną opaskę obudowy a następnie wysunąć klapkę przykrywającą baterię. Notabene ciemnożółte, boczne elementy obudowy można wymieniać na inne kolory – wystarczy odwiedzić salon Nokii aby takowe zakupić. Sama obudowa telefonu i klawiatura są dobrze spasowane, więc nie ma mowy o jakimkolwiek trzeszczeniu, zgrzytach czy luzach które powodują dyskomfort w użytkowaniu komórki. Małą uwagę zwróciłbym jednak na obiektyw kamery, który mimo wypustu na jakim został umiejscowiony nie posiada żadnej osłony. Należy się więc spodziewać, że szybka obiektywu po pewnym czasie może się porysować. Na lewym boku i na górze telefonu umieszczono dodatkowe przyciski odpowiedzialne za regulację głośności w słuchawce, aktywację dyktafonu, aparatu fotograficznego oraz za zmianę profili i włączanie/wyłączanie telefonu. Nawigację po menu umożliwia 5-kierunkowy joystick (pad). Niestety nie należy on do najwygodniejszych bo o ile wciśnięcie go (czyli potwierdzenie OK) działa bez zarzutu to za to nawigacja kierunkowa – zwłaszcza w górę – do najwygodniejszych nie należy.

Centralnie umieszczony wyświetlacz zgodny jest ze współczesnymi standardami. Ekran jest więc wykonany w technologii TFT, wyświetla 65 536 kolorów w rozdzielczości 128×160 pikseli. Takie parametry zapewniają całkiem przyzwoity komfort użytkowania. Wyświetlanie menu w postaci siatki ikon można również przełączyć na tradycyjny spis funkcji – podobnie jak w innych telefonach platformy Series 40. Do dyspozycji użytkownika Nokia 7600 oferuje 30 MB pamięci jednak bez możliwości jej rozbudowy o karty pamięci. Z jednej strony 30 MB to dużo, z drugiej strony niewiele – tym bardziej jeśli mamy zamiar słuchać plików MP3 lub nagrywać sporo klipów wideo. Dzięki dobrym słuchawkom jakość odtwarzanej muzyki jest bardzo dobra. Przegrywanie nowych plików muzycznych z komputera do telefonu jest szybkie i wygodne dzięki połączeniu USB. Jak na w pełni multimedialny telefon przystało, Nokia 7600 robi zdjęcia VGA 640×480 pikseli a także nagrywa filmy (15 klatek na sekundę) w rozdzielczości 128×96 pikseli. Filmy zapisywane są w formacie 3gp i można je oglądać na komputerze jeśli tylko zainstalowano na nim pakiet PC Suite. Aparat nie posiada funkcji zoom, a jakość zdjęć można regulować wybierając tryb: portretowy, standardowy i nocny. Zdjęcia i pliki wideo można przesyłać na komputer aby tam je archiwizować i przeglądać.W menu Media Player użytkownicy mogą skorzystać z strumieniowej obsługi wideo a także pobierania wprost z Internetu plików, które jednak mogą zajmować nie więcej jak 1,4 MB. Przeglądarka WAP w wersji 2.0 potrafi wyświetlać strony zgodne z xHTML, które na wyświetlaczu telefonu prezentują się całkiem atrakcyjnie. Wszelkie ustawienia dotyczące obsługi zarówno WAP jak i wiadomości MMS można przesłać na 7600 ze strony Internetowej firmy Nokia (konfigurator dostępny jest pod adresem: http://www.nokia.com.pl/nokia/pomoc/telefonypomoc/id32863.html). Tu należą się szczere ukłony w stronę producenta – zamiast ręcznie „wklepywać” niezbędne parametry wystarczy wysłać SMS-em ustawienia jakie nas interesują. Oprócz standardowych wiadomości SMS, telefon pozwala na wysyłanie i odbiór wiadomości multimedialnych MMS oraz popularnych e-maili. Każdy MMS może zawierać zdjęcie, klip audio i/lub wideo a także wzorem produktów SonyEricsson pokaz slajdów, dzięki czemu można uatrakcyjnić multimedialną wiadomość. Natomiast klient poczty spełnia raczej podstawowe zadania – nie pobiera żadnych załączników jak również nie radzi sobie z wiadomościami HTML. Jeśli tworzymy e-maila musimy ograniczać się do 5000 znaków jakie zdefiniował producent. Do wiadomości nie dołączymy też żadnego załącznika. Wniosek z tego taki, że z klienta poczty można korzystać jedynie w awaryjnych sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do komputera z łączem Internetowym.

Terminal oprócz wspomnianych wcześniej funkcji może być rozbudowany o nowe dzięki aplikacjom Java jakie obsługuje. Dotyczy to również gier, które w wolnej chwili dostarczają dawkę rozrywki. Standardowo w telefonie zainstalowane są dwie gry Puzzle oraz Backgammon. Wielkość każdej kolejnej, pojedynczej aplikacji może zajmować aż 348 KB. Dla zaawansowanych użytkowników nie zabrakło stricte biznesowych aplikacji jak: kalendarz z opcją synchronizacji z programami PIM (np. Outlook), lista zadań „to-do”, konwerter wielkości, czas na świecie, dyktafon, kalkulator oraz elektroniczny portfel zabezpieczony hasłem. Z pewnością warto zainstalować na komputerze dołączoną na płycie CD ROM aplikację PC SUITE w wersji 5.7. Oprócz możliwości synchronizacji danych, można przy jego pomocy wysyłać SMS-y wprost z komputera, edytować zdjęcia czy przygotowywać tapety lub MMS-y. Łączenie z akcesoriami czy komputerem wspierane jest – oprócz kabelka USB – łączem bluetooth oraz portem podczerwieni.Ogniowo o pojemności 850 mAh w czasie testów ładować trzeba było co 3-4 dni. To wynik całkiem zadawalający. Należy jednak podkreślić, że czas działania jest uzależniony w dużej mierze od tego w jakiej sieci pracuje urządzenie – producent podaje że w sieciach WCDMA czas rozmowy wynosi 1,8 – 2,9 godz., natomiast w sieciach GSM 3 – 4 godziny. Drażniący jest tylko fakt, że telefon w żaden sposób nie informował o wyczerpującej się baterii – po prostu nagle się wyłączał. Książka telefoniczna może pomieścić do 500 rekordów – przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarcza. Pytanie tylko czy takie ograniczenie jest konieczne skoro telefon wyposażono w całkiem spora pamięć dynamiczną. Każdy wpis może zawierać całe mnóstwo informacji dodatkowych jak np. kilka adresów e-mail czy adres pocztowy. Dodatkowo wybrane pozycje mogą zostać wzbogacone o zdjęcie czy specjalny dzwonek, który odróżni dzwoniącego od innych. Głosowe wybieranie numerów czy niektórych funkcji działa bezproblemowo.

Nokia 7600 to na pewno telefon charakteryzujący się głównie oryginalnym wzornictwem – wypełnia niejako lukę w segmencie telefonów komórkowych przeznaczonych dla osób, które cenią sobie nietuzinkowy wygląd. Na pochwałę zasługuje także stabilna praca telefonu (firmware w wersji v03.01 z dnia 15.12.2003r.). Należy tylko pamiętać o stosunkowo wysokiej cenie urządzenia oraz o nienajlepszej klawiaturze, do której wiele osób będzie musiało się z trudem przyzwyczajać.

Źródło: www.mobility.com.pl

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama