Michał Rogowicz | 22-12-2008 17:12 |

Nokia 7380

Nokia 7380
Nokia 7380
Nokia 7380
Nokia 7380
Podstawowe dane techniczne:
Model7380
Wymiary (szer,wys,grub)114 x 30 x 20 mm
Waga104 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900
Czas czuwania240 h
Czas rozmowy210 min
Baterialitowo-jonowy (LiIon), 700mAh
Wyświetlacz104 x 208 pikseli, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjnySeries 40
Dostępna pamięć
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak, mp3, aac , dźwięk 3D,
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny2 Mpix, zoom x4, wideo

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaNie
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSClass 8
CSDTak
EDGETak, Class 8
WiFiNie
WAPTak
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaNie
Cena według producenta200 Euro

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjeUSB,

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.63 Ilość ocen: 24

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 7380

Po serii art. deco, której telefony były testowane na łamach naszego serwisu, przyszła pora na nową kolekcje – L’Amour. W jej skład wchodzą trzy modele: 7360, 7370 oraz 7380. Dzisiaj opiszemy tą ostatnią, która nie jest typowym telefonem ze względu na swój wygląd.
Stylistyka tej słuchawki budziła we mnie takie same, niesamowite wrażenie jak poprzednik – 7280. Po prostu jest czymś niewyobrażalnym stworzenie takiego „cuda” techniki. Można mieć wątpliwości czym się tak zachwycam, gdy go się nigdy nie widziało na oczy, lecz kiedy tylko się go zobaczy moje zachowanie pewnie będzie odbierane za słuszne.

Opakowanie nie przypomina zwyczajnego pudełka, lecz zupełnie coś innego z innej branży, np. po cukierkach, a stworzone zostało z metalu, otoczone najpierw papierem. Stworzono ją w takim samych barwach jak design telefonu. Po otwarciu pokrywy, ku naszym oczom ukazuje się telefon, a gdy podniesiemy brystol – pozostała zawartość zestawu. W jego skład oprócz aparatu, wchodzi: ładowarka, instrukcja obsługi, pokrowiec zamszowy, pasek na rękę, słuchawki stereofoniczne. Brakuje jedynie płyty z oprogramowaniem, ponieważ przydatny nam program Nokia PC Suite będzie trzeba pobrać ze strony producenta.

Pierwsze wrażenia

Przy pierwszym kontakcie z Nokią 7380 nie byłem pewny, czy trzymam w ręku odtwarzacz mp3 z lusterkiem czy telefonem z lusterkiem. Jednak przyjrzawszy się, spostrzegłem od razu, że mam do czynienia z komórka. Tak samo reagowali moi znajomi, którzy po raz pierwszy go zobaczyli. Przejdźmy do rzeczy… Drugą rzeczą, która przykuła moja uwagę była metka, a później materiał z jakiego wykonano tylnią część obudowy – znajduje się na niej oczko aparatu i lampa błyskowa. Jest to materiał, jaki możemy spotkać w tapicerce, w samochodzie – pobarwione na brązowo. Zapobiega ono również ślizganiu się słuchawki po nawierzchni. Obok metki umieszczono również napis NOKIA, na małym obszarze metalu. Na dole telefonu zainstalowano trzy gniazda – do ładowarki, słuchawek i kabla USB oraz zaczep na pasek. Lusterko zajmuje cały przedni panel – oprócz niego znajdziemy tam mały wyświetlacz i cztery klawisze oraz przycisk funkcyjny składając się z dwóch części.

Po dokładnym obejrzeniu i zachwyceniu się efektem wizualnym Nokii 7380, przeszedłem do jego uruchomienia. Tu, jednak nastąpiły pewne komplikacje, a mianowicie nie wiedziałem gdzie umieszczono gniazdo SIM. Po zajrzeniu się do instrukcji, okazało się, że miejsce na kartę zainstalowano pod „klawiaturą”. Teraz czas na uruchomienie telefonu i tutaj jest kolejny problem, ponieważ nie ma tradycyjnego klawisza uruchomiającego – zastępuje go „czerwony” przycisk, który znajduje się w górnym prawym rogu.

Kontakty

Nie są na pewno piętą achillesową tego telefonu. Nie odróżnia się ona niczym od wszystkich książek telefonicznych umieszczonych w modelach Nokii – series 40. Do każdego kontaktu dodamy kilka numerów oraz można do przypisać odpowiedniej grupie. Takim wpisom można przypisać osobny dzwonek, który będzie je charakteryzował. Każdy wpis można wysłać jako wizytówkę w postaci wiadomości multimedialnej i tekstowej lub za pomocą Bluetooth. Aby szybciej zadzwonić do upragnionego kontaktu powinniśmy użyć wybierania głosowego, którego aktywujemy trzymając lewy, dolny, niebieski przycisk.

Klawiatura, a raczej jej brak

W tym modelu zamiast klawiatury zastosowano cztery klawisze funkcyjne oraz przycisk zatwierdzający, a wokół niego kołowrót za pomocą którego będziemy poruszali się po menu. Z oby dwóch stron kołowrotka umieszczono po dwa przyciski – po jednej, dwa niebieskie, a po drugiej – zielony i czerwony. Ten ostatni służy zarówno do kończenia rozmów, jak również do uruchomienia telefonu. Natomiast okrągły klawisz miga, co jakiś czas na kolor pomarańczowy, nie ma znaczenia, czy mam jakieś nieodebrane połączenie lub wiadomość. Wszystkie elementy klawiatury zostały wykonane z dobrych jakościowo produktów. Zastanawia mnie tylko kołowrót, czy on po czasie się pospolicie mówiąc – „nie wyrobi się” i będzie działał za czuło, lecz na pytanie nie mogę odpowiedzieć po kilkunastu dniach testowania.

Wyświetlacz i… lusterko

Tak jak wspomniałem na początku tego artykułu, wokół wyświetlacza umieszczono lusterko. Jest to z jednej strony dobre rozwiązanie, z drugiej zaś dokuczające. Kobiety powinny być z tego zadowolone, bo będą miały o jeden gadżet mniej w torebce. Jednak lusterko przeszkadza w dni bezchmurne, ponieważ jest ono łakomym „kąskiem” dla promieni słonecznych i wtedy bardzo trudno coś dojrzeć na ekraniku, i aby coś dostrzec trzeba go zakryć. Jego rozmiar to jedynie 104 x 208 pikseli potrafiący wyświetlić 65 tysięcy kolorów. Te dane prezentują się dobrze, tzn. barwy są odpowiednio żywe i nasycone. Mimo to odczuwa się dyskomfort z powodu małego ekranu. Aby nie stał się on nudny, można ustawić wygaszacz ekranu, jak również tapetę z obojętniej jakiej grafiki oraz zdjęcia zrobionego za pomocą aparatu.

Media…

… czyli kamera, odtwarzacz wszystkich plików, odtwarzacz MP3, radio i dyktafon. Trochę tego w tym folderze umieszczono, co zdecydowanie działa na plus. Zaczniemy od początku, czyli od aparatu. Ma on matrycę 2-megapikselową, która wykonuje zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości – 1600 x 1200 punktów. Oprócz niej są jeszcze do wyboru trzy wielkości – 320×240 (MMS), 800 x 600 (e-mial) i 1152 x 864. Do każdego możemy ustawić również trzy opcje, jakości zdjęć – wysoka, zwykła i podstawowa. Sam używałem tej pierwszej, aby uzyskać jak najlepszą jakość, a przy tym – waga pliku opiewała w kręgu 500 kb. Obok obiektywu znajdziemy również mini-flesz, dzięki któremu zrobimy zdjęcie w ciemności, z bliskiej odległości od fotografowanego obiektu. Działa on na zasadzie jednego błysku, po zatwierdzeniu „pstryknięcia”. Kiedy spojrzałem jeszcze w opcje kamery to ujrzałem, że dostępny jest również tryb nocny. Jest to bardzo duży plus dla Nokii 7380 – dwie opcje pozwalające wykonać zdjęcia po zmroku. Jednak nie możemy załączyć ich dwóch na raz. Teraz przejdziemy do opcji wideo, która pozwala na kamerownie w rozdzielczości 176 x 144 pikseli, w jakości dużej lub niskiej. Każdy nasz film może być dopasowany „wielkością” do MMSa lub do wyczerpania pamięci. Plik nagrywany jest w formacie 3gp z dźwiękiem lub nie – to już zależy od naszej inicjatywy.

Aby pobrać przykładowy filmik wykonany Nokią 7380, należy kliknąć tutaj

Teraz weźmiemy pod lupę dwa odtwarzacze – pierwszy pozwala na przeglądanie całej zawartości galerii, zaś drugi pomocny jest w odsłuchiwaniu muzyki. Pozwala on na przesuwanie muzyki co 5 sekund, co jest bardzo pomocne, gdy np. chcemy przesunąć nudny początek utworu. W radiu możemy zaprogramować dwadzieścia stacji. Aby wyszukać fale należy klikać na przycisk przesuwania, który szuka stacji co 0,05 stopni MHz, jak również przycisnąć ten sam klawisz, a on automatycznie będzie szukał. Radio można słuchać w głośniku telefonu, ale pierw by go uruchomić trzeba podłączyć zestaw słuchawkowy i nie odłączać. Dyktafon pozwala na nagranie 60 minut rozmowy w formacie .amr. Jakość takich nagrań jest zadowalający, więc można go śmiało używać.

Wiadomości

Telefon obsługuje wszystkie standardy wiadomości, czyli SMS, MMS, SmartMessaging – brakuje jedynie klienta e-mial. Pisanie esemeska stanowi dość duży problem, ponieważ za pomocą kołowrotka musimy przeglądać cały alfabet i wybierać po kolei interesujące nas litery. Po przygodzie z 7280, w tym modelu dużo problemu z tym nie miałem. Jednak dla osób, które pierwszy raz spotkają się z taką innowacją może to być duży kłopot. Jeśli wiadomość tekstową na telefonie z „normalną” klawiaturą pisaliśmy szybko, tutaj musimy się przygotować na bardzo wolne redagowanie SMSa. W Nokii 7380 nie zastosowano żadnego polskiego znaku diakrytycznego, którego brak można tłumaczył tym, że w testowanym egzemplarzu był zainstalowany język angielski.

Waga jednej wiadomości multimedialnej wynosiła maksymalnie 300kb – jednak sama pusta wiadomość zajmowała 1kb. Do każdego MMSa można było załączyć po jednym pliku z każdej grupy, czyli jak wgraliśmy jedno zdjęcia to już drugiego nie dało rady. Nie było takiego problemu w przypadku, gdy wrzucaliśmy po jednym załączniku z każdej grupy i w takim wypadku, jedynym ograniczeniem była pamięć. Taką wiadomość można wysłać na numer telefonu lub adres e-miał odbiorcy.

Warto wspomnieć o…

… braku JAVY, czyli na próżno by szukać w tej słuchawce jakichkolwiek gier oraz aplikacji. Jest to duży minus dla producenta, który bardzo mnie zaskoczył brakiem – tak popularnej w tym czasach – technologii. Zadbano tylko o umieszczenie podstawowych aplikacji, takich jak: budzik, organizator, kalendarz. Pamięć telefonu wynosi 52mb, która jest przydzielana automatycznie na pliki galerii. Taki wynik jest dość zadowalający, ale na pewno nie powala na kolana. Dźwięki, które ten produkt obsługuje to: MP3, WAV, AMR, MIDI. Moc głośnika jest bardzo dobra, a przy tym wydaje dość czyste dźwięki. Mogę śmiało powiedzieć, że melodie były wydawane z większą siłą, ale z gorszą jakością, niż produkt konkurencji – SE w800i.

Bluetooth spełniło swoją role znakomicie – przesyłanie danych z komputerem, Nokią 6230i i SE w800i przebiegało bez żadnych komplikacji. Ważne jest to, że w przypadku wysyłania lub odbierania pliku mogliśmy bez problemu korzystać z pozostałych opcji telefonu. Aby zadzwonić pod nowy numer, należy przejść na ostatnią pozycję menu i tam znajduję się odpowiednia funkcja, która za to odpowiada.

Bateria

Akumulator litowo-jonowy o pojemności 700 mAh pozwalał na trzy doby czuwania, przy średnim użytkowaniu. Gdy jednak korzystaliśmy z niego bardzo często (MP3, aparat, rozmowy, Bluetooth, SMS) czas ten zmniejszał się o 24 godziny. Jednak, tak jak to było w 7280, baterii nie zobaczymy, ponieważ nie ma do niej dojścia. Gdyby bateria „umarła”, pewnie, aby ją wymienić trzeba by było oddać komórkę do serwisu. Ładowarka też nie jest czymś zwyczajnym, tak jak cała seria L`Amour. Jest ona koloru białego i kabel można schować pod gumą – bardzo dobrze rozwiązanie, gdyż przewód nie będzie się plątał.

Podsumowując, cała ta seria jest przeznaczona dla ludzi, którzy lubią się wyróżniać w towarzystwie i potrzebują czegoś oryginalnego, niespotykanego. Nokię 7380 polecam ludziom, którzy za często nie piszą esemesów, a częściej dzwonią, gdyż pisanie może być dla nich bardzo denerwujące. Cena tego urządzenia wynosi na aukcjach koło 1600zł, a w salonach i sklepach, jej wartość wzrasta do około 2100zł.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama