Michał Rogowicz | 21-12-2008 20:12 |

Nokia 7280

Nokia 7280
Nokia 7280
Nokia 7280
Nokia 7280
Nokia 7280
Podstawowe dane techniczne:
Model7280
Wymiary (szer,wys,grub)105 x 32 x 19 mm
Waga84 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM 1900
Czas czuwania240 h
Czas rozmowy180 min
Bateria700, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz104 x 208, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć52 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny640 x 480

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSTak
CSDTak
EDGENie
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciNie
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyNie
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikNie
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjesynchronizacja SyncML, streaming wideo.

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.25 Ilość ocen: 24

Twoja ocena: 

 • pit

  jaki kolorowy wyswietlacz ?
  żenada !

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 7280

Brak klawiatury, metka, pięć przycisków… Co to jest? Odtwarzacz mp3? Nic bardziej mylnego. To jest nowy telefon Nokii o numeracji 7280 z serii „modna Nokia”(ang. art. deco). Metka towarzyszy nam w życiu codziennym.
Znajdziemy ją wszędzie. Od dziś możemy ją tez znaleźć w telefonie fińskiego koncernu – Nokia 7280. Pracuje w trzech zakresach 900/1800/1900 – dzięki temu ostatniemu możemy ją używać nie tylko w Europie. Umieszczono w nim sporo technologii: aparat VGA, IRDA, Bluetooth i wiele innych. Dodam, że pamięć też jest spora, bo aż 52MB. Model 7280 można określić jako ekstrawagancki., dzięki swojemu wyglądowi powala "na deski" konkurencje. Przyciąga na siebie uwagę wszystkich dookoła – nie było osoby, która nie zwróciła by na niego uwagi. Znajomi nie mogli uwierzyć, że jest to telefon. Myśleli owszem, ze to zapalniczka, odtwarzacz mp3, latarka – nie brali pod uwagę, że to może być telefon…

W testowanym modelu w pudełku znajdziemy oprócz telefonu: ładowarkę, zestaw słuchawkowy, pasek na rękę, płytę CD, bolec(służy do wyciągania szufladki z kartą SIM), zapasową szufladka, futerał w kolorze czarnym z akcentami czerwieni, dwie instrukcję obsługi(jedna w postaci książeczki, druga wyjaśnia podstawowe rzeczy "zabawy" z telefonem), karta gwarancyjna. Musze stwierdzić, że jest to bardzo bogaty zestaw. W poprzednim modelu testowanym nie miałem połowy tego wyposażenia.

Pierwsze wrażenie…

… było niesamowite. Przy wymiarach 32 x 105 x 19 i wadze 84 gramów jest zgrabnym i lekkim telefonem. Brak klawiatury jest uciążliwy, lecz po kilku godzinach zacząłem już sprawnie operować za pomocą klawiszy funkcyjnych – należą do nich 5 przycisków i pokrętło. Telefon został wykonany z dobrej jakości materiałów jedyną wadą jest to, że pod klawiszami funkcyjnymi lekko trzeszczy. Z zamontowaniem karty SIM jest malutki problem, jaki? Gdzie ją włożyć? Obudowy nie da się otworzyć. Szuflada do karty SIM jest umieszczona po lewej stronie na wysokości środkowego klawisza funkcyjnego. Otworzyć ją można za pomocą bolca, który jest w zestawie. Do rozmów trzeba się przyzwyczaić, bo odczuwa się, że trzyma się prostokąt przy uchu a nie telefon. U góry telefonu znajdziemy diodę, która świeci się na czerwono, gdy mamy nieodebrane połączenie lub sms-a. Nowością jest też materiał wykorzystany przy głośniku, który używa się w produkcji odzieży i obuwia a jest nim zamsz. Nokia 7280 nie jest "clamshell`em", ale posiada rozsuwaną obudowę. Po rozsunięciu ujawnia się obiektyw aparatu. Możemy również w ten sposób odebrać i zakończyć rozmowę. Przy wejściu na ładowarkę jest miejsce na doczepnie paska na rękę.

Po lewej stronie umieszczono port podczerwieni a po prawej na dole czarną metkę z białym napisem NOKIA.

Wyświetlacz…

… obsługuje 65 tyś kolorów w technologii TFT, a jego wymiar to 104×208 pikseli. W sumie jest mały, ale wyświetla bardzo przyzwoicie obrazy. W stanie spoczynku może pełnić drugą opcje, lusterka. Można się w nim przeglądać bez najmniejszych kłopotów – stworzone dla płci pięknej. Jednym mankament jest taki, że podczas intensywnego światła słonecznego ograniczona jest widoczność. Kiedy znudzi nam się obecny wygląd wyświetlacza, możemy go "upiększyć" za pomoca tapet lub tematów – tych drugich jest pięć.

Kontakty

Pamięć w telefonie jest znacznie rozbudowana niż na karcie SIM. W tej pierwszej do kontaktu możemy dodać kilka numerów, zdjęcie, adres e-mial, url, pocztowy i notatke. Można każdy osobno kontakt przyłączyć do innej grupy osób, która może mieć osobny dzwonek lub obrazek. Nie zabrakło możliwości przesłania wizytówek – jest kilka opcji, co cieszy – przez SMS-a, MMS-a, port podczerwieni lub Bluetooth.

Wiadomości

Telefon obsługuje dwa formaty wiadomości: MMS i SMS. Te ostatnie pisze się za pomocą pokrętła(scrolla) i jednego przycisku. Jest to na samym początku bardzo trudna czynność, ale idzie dojść do wprawy. Czynność pisania SMS-a polega na pokręcaniu scrolla i zatwierdzanie literek za pomocą przycisku znajdującego się wewnątrz pokrętła. Aby ułatwić nam ta czynność oddano do użytku słownik T9 – nie zdał on swojej roli. Pisanie SMS-a o ilości 160 znaków zajmowało mi około 4 minuty – jak na telefon bez klawiatury – wynik myślę przyzwoity. Waga MMS-ów standardowo 100kb, jednak załączyć możemy 99kb, ponieważ pusty MMS zajmuje już 1kb. Przydatną funkcją jest tez klient e-mial. Korzystałem z niego wielokrotnie i nie było z nim żadnych problemów. Na koniec dodam, że brakuje funkcji "usuń raporty" przy usuwaniu – która pozwalała by na usunięcie kilku raportów na raz. Niestety nie pomyślano o tym…

Media

Do tej grupy zaliczamy: Kamerę, Odtw. Mediów, Radio i Dyktafon.

Kamera nie jest narażona na zadrapania lub zwykły kurz, ponieważ chowana jest w obudowie Aby wykonać zdjęcie należy tak jak już wspomniałem rozsunąć obudowę. Aparat "pstryka" zdjęcia w rozdzielczości VGA(640×480), możemy wybrać trzy jakości zdjęcia: wysoka, podstawowa oraz zwykłą. Do wyboru mamy trzy tryby: zdjęcie standardowe, portretowe oraz tryb nocny. Zdjęcie wychodzą na prawdę całkiem całkiem…

Odtwarzacz mediów jest zbędną rzeczą i nie rozumiem sensu istnienia tej "aplikacji". Według producenta pozwala ona na otwieranie multimediów takich jak: zdjęcia i dźwięki.

Przejdźmy do Radia… Pozwala nam na zaprogramowanie 20 stacji. Ustawić stację możemy ręcznie, automatycznie lub poprzez wpisanie danej częstotliwości. Po ustawieniu częstotliwości musimy od razu zapisać, gdy tego nie zrobimy przy następnym uruchomieniu radia będzie trzeba nastroić jeszcze raz. Korzystać z radia możemy tylko z zestawem słuchawkowym.

Na temat dyktafonu nie będę się dużo rozpisywał, bo nie ma potrzeby. Jednorazowe nagranie może mieć maksymalnie 3 minuty. Jakość dźwięku nie budzi zastrzeżeń.

Zdjęcia standardowe:


Tryb nocny:


Połączyć się z komputerem można za pomocą dwóch technologii – portu podczerwieni i Bluetooth. Oby dwie działają sprawnie. Tą druga używałem do przesyłania danych z Sony Ericsson`em K700i i nie było żadnych problemów. Przesyłanie danych komputer -> komórka odbywałem za pomocą oprogramowania umieszczonego na płycie CD. Jest nim "Nokia PC Suite". Posiada wiele funkcji np. wysyłanie wiadomości SMS przez komputer, synchronizacja danych z komputerem, zgrywanie wszystkich danych z komórki, tworzenie własnego dzwonka i tapety. Jednym słowem wszystko co tylko dusza zapragnie.

Do innych technologii można zaliczyć też GPRS, HSCSD, WAP. Jeśli chodzi o ta pierwszą działa bardzo szybko. Ładowanie stron WAP nie sprawiało problemu, nie było strony, która by się nie otworzyła.

Brakuje appletu JAVA co mnie bardzo zaskoczyło. Nowoczesny telefon a nie ma JAVY? Odczuwa się brak kamery, tzn. możliwości kręcenia krótkich filmów. Byłem bardzo zdziwiony gdy wchodzę w ustawienia i nie ma takiej opcji. Kolejnym brakiem jest kalkulator. Funkcja można orzec podstawowa w tych czasach.

Warto wspomnieć o…

… wybieraniu głosowym. Można je uaktywnić dla numerów i funkcji. Często z niej korzystałem, bo ułatwia życie jeśli dana opcja jest "pochowana głębiej". Dzwonki polifoniczne 40-tonowe spełniają swą role. Niektóre z nich są tylko za ciche. Jednak ogółem dzwonki oceniam na plus. Nie zapomniano o podstawowych funkcjach np. budzik, lista spraw, kalendarz, notatki. Nowością jest "Numer pozycji", którą umieszczono w menu głównym na ostatniej pozycji(10). Pozwala ona na wpisanie kodów serwisowych, np. kod na imei, na datę produkcji itp.

Bateria…

… lito-jonowa o ogniwie 700 mAh. Używałem telefon często, kilkadziesiąt wysłanych i odebranych sms-ów, kilka minut rozmowy. Zabawa radiem, aparatem. Telefon spokojnie wytrzymywał jeden dzień, ale jak na telefon nowej generacji jest to wynik bardzo słaby. Jeśli pomyślimy rozsądnie, jaką baterię możemy umieścić w takim małym telefonie? Odpowiedź sama się nasuwa… Ciekawostką jest to, ze do baterii się nie dostaniemy, nasuwa się pewnie pytanie "Jak to?" Odpowiedź jest prosta, baterii nie zobaczymy…

Podsumowanie

Telefon Nokia 7280 jest przeznaczony dla ludzi, którzy się modnie ubierają i wyróżniają się w towarzystwie. Ten model na pewno w tym pomoże… Może się wydawać, że telefon jest nie do opanowania, lecz spokojnie to tylko iluzja. Po kilku dniach można wejść do wprawy.

Model oceniam jako udany, mimo swoich wad i zalet. Jest ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem. Jeszcze żaden producent nie pokusił się o taki krok na przód do teraz. Cena telefonu waha się od 1100 do nawet 1500 w salonach. Jeśli cenicie ekstrawagancje i oryginalność zapraszam do kupna…


  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama