Michał Rogowicz | 21-12-2008 19:36 |

Nokia 7270

Nokia 7270
Nokia 7270
Nokia 7270
Nokia 7270
Nokia 7270
Nokia 7270
Podstawowe dane techniczne:
Model7270
Wymiary (szer,wys,grub)88 x 46 x 22 mm
Waga121 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM 1900
Czas czuwania270 h
Czas rozmowy240 min
Bateria760, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz128 x 160, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć15,5 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak, midi, mp3
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny640 x 480, zoom, liczne efekty, nagrywanie filmów

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothNie
HSCSDTak
GPRSClass 10
CSDTak
EDGENie
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciNie
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikNie
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweTak
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjestreaming wideo, push to talk, portfel elektroniczny, synchronizacja SyncML.

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.72 Ilość ocen: 25

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 7270

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami w odległej krainie o nazwie Finlandia w koncernie Nokii powstał długo oczekiwany telefon z klapką. W ostatnim czasie zostaliśmy „obsypani clamshell`ami”(telefon z klapką).
ednym z tego "wysypu" jest "modna" Nokia 7270 – jest to ostatni telefon testowany z serii "art. deco". W telefonach 7260, 7280 tak i w tym duży nacisk postawiono na stylistykę. Jest to telefon ekstrawagancki i nie pozostaje bez echa jeśli się gdzieś pojawi. Znajomi ciągnęli do niego jak osa do miodu. Mimo, że nie znali jego możliwości po samym wyglądzie pragnęli go mieć. Dziwie się, że zostałem przy życiu podczas testu. Telefon pracuje w trzech zakresach 900/1800/1900 – dzięki temu moglibyśmy ją używać nawet w USA.

W testowanym modelu oprócz telefonu dostałem bogaty zestaw: baterię, ładowarkę, stereofoniczny zestaw słuchawkowy, pasek na rękę, dwa zamszowe pokrowce w dwóch kolorach – czarny i czerwony oraz ekskluzywną torebkę do przechowywania telefonu. Ostatnim dodatkiem jest instrukcja obsługi.

Pierwsze wrażenie…

… jak z bajki o czerwonym kapturku. Pierwsze "ubranie" jest w kolorze srebrnym. Materiał którego wykonano do produkcji obudowy to aluminium. Znajdują się tutaj po cztery zatrzaski z każdej strony do umieszczenia futerału. Część wewnętrzną wyłożono czarnym plastykiem z akcentami srebra i czerwieni. Wszystko wygląda estetycznie, aż miło popatrzeć. Obudowa została wykonana z dobrych materiałów i twardego plastiku. Mimo, że jest to telefon z klapką nie sprawia wrażenia, że zaraz się rozpadnie. Inżynierowie naprawdę się postarali… Na zewnątrz rzuca się w oczy "miniwyświetlacz" i obiektyw aparatu. Po lewym stronie znajdują się przyciski do regulacji głosu podczas rozmowy. Po prawej zaś stronie umieszczono dwa przyciski – jeden do aktywowania usługi "Naciśnij i mów"(ang. Push to talk) drugi do włączania/wyłączania telefonu oraz zmieniania profili. Między nimi zainstalowano port podczerwieni. Na dole opórcz wejścia na ładowarkę znajdziemy gniazdko na podłączenie mikrozestawu.

Przyciski klawiatury mają płaską strukturę. Duże przyciski, ładnie podświetlona klawiatura za pomocą białych diod sprawia, że pisanie w dzień jak i w nocy nie sprawia najmniejszego problemu. Zdarza się jednak, że można przez przypadek przycisnąć nie ten guzik co chcieliśmy.

Wyświetlacz(e)

… Nokia 7270 jest typowym "clamshell`em" czyli telefonem, który jest wyposażony w dwa wyświetlacze. Mniejszy wyświetlacz tzn. zewnętrzny o wymiarach 96 x 65 pix. i palecie barw 4096 kolorów. Wielkość wyświetlacza wewnętrznego to 128 x 160 pix. i palecie barw standardowej jak na nowe telefony fińskiego koncernu – 65 tys. kolorów. Daję on barwy żywe, czytelne i przejrzyste. Różnorodne obrazki naprawdę robią wrażenie, kiedy oglądamy je w telefonie. Urozmaicić widok ekraniku można za pomocą: tapet, palet i wygaszacza – takie ustawienia posiadamy w wyświetlaczu zewnętrznym – "miniwyświetlacz". W wewnętrznym dodatkowo można ustawić jeszcze temat. Menu można oglądać na dwa sposoby – lista i tabela. Ta druga jest bardziej praktyczna, ponieważ posiadamy pięć przycisków funkcyjnych i daję możliwość szybszego działania.

Kontakty…

… można zapisać w pamięci telefonu i karty SIM – ta pierwsza oddaje więcej możliwości. Do każdego kontaktu możemy dopisać parę numerów, adres "NiM(Naciśnij i Mów)", e-mial, URL, pocztowy i notatkę – tą są najciekawsze opcje udoskonalenia kontaktu. Jest możliwość, aby każdy numer należał do innej grupy kontaktu. Do dyspozycji oddano nam pięć grup. Każdy kontakt można przesłać za pomocą wizytówki poprzez łącze podczerwieni, SMS lub MMS.

Wiadomości

Nokia 7270 obsługuje trzy formaty wiadomości: SMS, MMS i Smart Messing. Przy pisaniu SMS`ów pomocny jest słownik T9 z polskimi znakami dialektycznymi. Działa on bardzo sprawnie i intuicyjnie. Ciekawą opcja jest „Licznik wiadomości” – dzięki temu możemy sprawdzić ile przez określony czas wysłaliśmy i odebraliśmy SMS`ów i co za tym idzie obliczyć szacunkowo koszt rachunku. Maksymalna wielkość jednego MMS`a wynosi 100kb – sam pusty MSS ma już 1kb. Załączyć do niego możemy wszystko, niestety tylko po jednym załączniku z jednej grupy. Przygotowaną wiadomość multimedialną możemy wysłać do numeru telefonu lub na adres poczty elektronicznej. Jeśli mowa o poczcie internetowej to oddano nam do użytku klienta e-mial. Nie było problemu ze ściągnięciem jakiejkolwiek wiadomości lub z wysłaniem – wszystko działało bez zarzutu. Na koniec dodam, że brakuje funkcji "usuń raporty" przy usuwaniu ów raportów – która pozwalała by na usunięcie kilku na raz. Znacznie ułatwiło by to życie, lecz nie pomyślano o tym w żadnym telefonie z serii "moda"(Nokia 7260 i Nokia 7280).

Połączyć się z komputerem tzn. przesyłać dane w środkowisku "komórka-komputer" jest możliwe za pomocą portu podczerwieni(niestety brakuje Bluetooth). Posiadacze Windowsa XP by przesłać dane nie potrzebują dodatkowego oprogramowania, lecz polecam zainstalowanie standardowego oprogramowania o nazwie "Nokia PC Suite". Polecam pobranie ze strony producenta (www.nokia.com.pl). Program umożliwi nam to o wiele większe możliwości np. stworzenie własnego dzwonka, tapety i przesłania go do komórki. Przeglądania zawartości telefonu i przesłania każdego pliku na dysk twardy.

Połączenie z Internetem jest możliwe za pomocą GPRS, EDGE. Aby była możliwość wyświetlania stron internetowych zainstalowano format XHTML. Strony napisane językiem specjalistycznym otwierały się bez żadnych błędów, problemy zaczynały się gdy otwieraliśmy stronę, która nie była do tego przystosowana. Długość ładowania strony zależało od jej "wagi". Średnio trwało to około jednej minuty.

Media…

… tak nazywa się grupa w menu w której znajdziemy kamerę, odtw. Mediów, radio i dyktafon. Obiektyw aparatu umieszczono na zewnętrznej części obudowy, pod wyświetlaczem. Zdjęcia możemy wykonać w rozdzielczości VGA – 640×460 pikseli. Do dyspozycji oddano nam trzy możliwości "pstryknięcia" zdjęcia: Zdjęcie standardowe, portretowe i tryb nocny. Jakość zdjęcia i kręcenia filmów możemy wybrać poprzez trzy opcje. Długość "domyślna" pozwala na kamerowanie do długości 15 sekund, jednak kiedy ustawimy w opcjach długość na maksymalną wtedy możemy filmować aż 4 minuty. Nagrać możemy zarówno obraz jak i dźwięk. Filmy zapisane są w formacie na komputerze potrzeba nam specjalnego oprogramowania np. "mpegable" – jakość oceniam na średnią.

Miło, że inżynierowie pomyśleli o Radiu, umila on czas podczas podróży pieszo lub innym środkiem lokomocji. Radio pozwala na zaprogramowanie do 20 stacji, można to uczynić za pomocą trzech sposobów: strojeniu manualnemu, autostrojeniu i ostatnie – ustawienie ręczne częstotliwości. Gdy mamy podłączony mikrozestaw przełączyć można, by radio było słychać przez głośnik.

Poprzez Odtwarzacz mediów możemy przejść do zakładek zapisanych wcześniej lub wpisać adres WAP i przenieś się do niego. Znajdziemy tez opcję za pomocą, której można pobrać "media" tzn. grafikę, dźwięk lub plik wideo.

Dyktafon pozwala nam na zapisanie jednorazowo do 3 minutach nagrania. Jakość, gdy mówimy pół-krzykiem jest przyzwoita, gorzej kiedy mówimy szeptem lub troszkę głośniej.

Zdjęcia standardowe:


Tryb nocny:


Aby pobrac przykładowy film 3GP wykonany telefonem 7270 kliknij tutaj.

Aplikacje

W tej grupie "zameldowano" gry i aplikacje – te drugie umieszczono w folderze o nazwie "kolekcja". Zainstalowano w telefonie dwie gry – Chic Pinball i Disco. Pierwsza jest to klasyczny pinball. Polega na odbijaniu trzech kulek po jednej na każde rozdanie po planszy i uzbieraniu jak największej ilości punktów. W grze Disco wcielamy się w managera dyskoteki. Na samym początku dostajemy skromną sumę na rozkręcenie interesu. Musimy w ciągu 31 dni wykonać wyznaczony nam cel. Gra to prawdziwa rzeczywistość prowadzenia dyskoteki. Na każdą noc wynajmujemy DJ, ulepszamy oświetlenie, głośniki, parkiet, konsole DJ. Disco jest grą wciągającą i atrakcyjną, gdy nie mogłem zasnąć w nocy potrafiłem około godziny grać i rozerwać się przy tej grze… Pierwszy raz od jakiegoś czasu zdarzyło mi się, by w jednym telefonie umieszczono dwie interesujące gry. Powiem jedno: BRAWO!

W telefonie umieszczono cztery aplikacje: Speedway, indearcalc one, Size converter i Translator. Nowością jest druga wymieniona aplikacja. Pokrzyżuje ona szyki ludziom, którzy zarabiają na ściąganiu "smoków"(simlocków) z telefonu. Dlaczego? Ponieważ ów aplikacja po wpisaniu modelu komórki, imei i kodu sieci wyświetla nam kody za pomocą którym ściągniemy simlocka. Raz ją przetestowałem i obliczyła poprawny kod i usunęła znajomemu "smoka" z Nokii.

Warto wspomnieć o…

… możliwości słuchania dzwonków midi, wav i mp3 w telefonie. 40-tonowe dzwonki polifoniczne zrobiły na mnie duże wrażenie. Były one głośne a zarazem miłe dla ucha, łączna lista dzwonków wynosi 32. Nowością jest także opcja "Naciśnij i mów" niestety nie zapisano mi w gwiazdach możliwości jej testowania. Jest to ciągle "gorąca" nowość w naszym kraju i tylko garstka telefonów ją obsługuje. Nie mogło zabraknąć podstawowych funkcji: budzika, stopera, kalendarza, portfela zabezpieczającego kodem itp. – wszystko to umieszczono w grupie o nazwie "Organizator". Zdjęcia, tapety, dzwonki i wideoklipy zapisywane są w Galerii. Każde zdjęcie można „obrobić” – dodać ramkę, wyciąć dany element. Na to wszystko mamy dostępne 15,5mb – które nie w sposób zapełnić.

Bateria…

… litojonowa o pojemności 760 mAh wystarczała na dwa dni dużego użytkowania. Dziennie około 100 sms`ów, do 5 minut rozmowy i oczywiście zabawy aplikacjami, radiem i aparatem. Myślę, że jest to wynik przyzwoity zważywszy na to, że Nokia 7270 posiada dwa wyświetlacze. Jeśli mowa o baterii nie można zapomnieć o oryginalnej stylistyce ładowarki. Przewód chowany jest pod gumą. Jest to ciekawe rozwiązanie i funkcjonalne, ponieważ teraz kable "nie plączą się pod nogami".

Podsumowanie

Nokia 7270 kierowana jest do ludzi wyróżniających się w towarzystwie i chcących podkreślić swoje własnego "ego". Telefon wyróżnia się design`em`, wśród innych komórek z klapką i dużą wygląda użytkownaia. Duża klawiatura, dwa wyświetlacze, podczerwień, aparat VGA – to tylko niektóre z zalet tego telefonu. Z wad należy wymienić brak technologii Bluetooth. Akcesoria dostępne wraz z telefonem na pewno zadowalają. Dodatkowo można dokupić zestaw słuchawkowy, stojak głośnikowy MD-1 lub wyświetlacz obrazów. Telefon dostępny jest w Internecie za około 1200zł. Sprzedawany jest jedynie w kolorze czarnym – raczej kolor dla płci silnej. Szkoda, że nie pomyślano np. o kolorze białym – dla płaci pięknej.    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama