Michał Rogowicz | 20-12-2008 11:49 |

Nokia 7200

Nokia 7200
Nokia 7200
Nokia 7200
Nokia 7200
Nokia 7200
Nokia 7200
Nokia 7200
Nokia 7200
Podstawowe dane techniczne:
Model7200
Wymiary (szer,wys,grub)86 x 50 x 26 mm
Waga115 g
ZasięgGSM 900, GSM1800
Czas czuwania300 h
Czas rozmowy300 min
Bateria760, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz128 x 128, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć4
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny1152 x 864, zoom, liczne efekty, nagrywanie filmów

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothNie
HSCSDTak
GPRSClass 10
CSDTak
EDGETak
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaTak
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjesynchronizacja SyncML, portfel elektroniczny, WIM (moduł bezprzewodowego potwierdzania tożsamości), automatyczna kontrola głośności.

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.23 Ilość ocen: 26

Twoja ocena: 

Dariusz Dudziak | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 7200

Telefony typu „clamshell” („skrzydełka”) cieszą się rosnącą popularnością. Taką tendencję zauważyła Nokia, oferując swoim klientom model 7200. To jednocześnie elegancki telefon o ciekawej konstrukcji i sporych możliwościach
W opakowaniu znajdziemy: baterię, ładowarkę stereofoniczny zestaw słuchawkowy, pokrowiec, rzemyk oraz instrukcję obsługi. Kabel do transmisji danych DKU-5 musimy niestety kupić sami. Uwagę przykuwa "mechata", materiałowa obudowa. Jest ona miła w dotyku, ale po dłuższym okresie użytkowania ma tendencję do wycierania się. W każdej chwili można ją wymienić na jedną z sześciu innych.

 Nokia 7200

Wkładamy kartę SIM i ruszamy…

Nie pozostaje nam nic innego jak uruchomić telefon – wcześniej montujemy kartę SIM oraz baterię. Muszę przyznać, że upłynęło kilka minut zanim odkryłem gniazdko na kartę. Jest ono umieszczone nad zewnętrznym, małym wyświetlaczem – po zdemontowaniu części materiałowej obudowy. Montaż baterii był oczywisty. Samo wykonanie obudowy jest dobre, choć trzeba przyznać, że niektóre elementy lubią lekko skrzypieć. Na prawym boku, obok portu podczerwieni znajduje się maluteńki przycisk do włączania/wyłączania telefonu. Jest on na tyle drobny, że można go wcisnąć jedynie końcówką paznokcia. Po otworzeniu telefonu widzimy wyświetlacz i klawiaturę. Niestety wewnętrzny ekran typu TFT jest zdecydowanie za mały, zaś jego rozdzielczość przynosi lekkie rozczarowanie. Wyświetlacz zajmuje niespełna połowę powierzchni górnej klapki, a do wygodnej nawigacji po menu przydałby się większy ekran. Trudno, musimy się zadowolić tym, co jest.

Na zewnętrznej części obudowy jest drugi wyświetlacz, czarno-biały. Wzorem innych rozkładanych telefonów, służy do prezentowania podstawowych informacji typu godzina, data czy sygnalizowania nieodebranych połączeń i nieprzeczytanych wiadomości. Klawiatura jest raczej wygodna, o dobrze wyczuwalnym momencie działania. Zaraz pod wyświetlaczem jest czterokierunkowy nawigator wraz z umieszczonym pośrodku przyciskiem OK. W stanie czuwania 4 kierunkowe przyciski zapewniają dostęp do najczęściej wybieranych funkcji: klik w górę uruchamia kamerę, klik w dół powoduje przejście do kontaktów, klik w lewo to edytor wiadomości SMS, a w prawo – terminarz. Obok klawiszy nawigacyjnych są jeszcze: zielona i czerwona słuchawka do rozpoczynania i kończenia rozmów oraz dwa przyciski o dynamicznie przypisywanych funkcjach. Prawy klawisz można dowolnie zaprogramować, natomiast lewy wywołuje skróty najczęściej używanych funkcji. Na lewym boku 7200 jest jeszcze przycisk do regulacji głośności w słuchawce. Cała klawiatura jest równomiernie podświetlona na biało, więc nawet w ciemnościach nie będzie problemów z odczytaniem jej zawartości.

A co w menu?

Nokia 7200 ma znany interfejs Series 40, zmodyfikowany na potrzeby tego modelu. Menu może być wyświetlane w formie listy lub tabeli ikonek. Na pierwszej pozycji znajdziemy folder Wiadomości, następnie kolejno: Spis połączeń, Kontakty, Ustawienia, Galeria, Media, Organizator, Aplikacje i na dziewiątej – Usługi. Użytkownik może wybrać jeden spośród ośmiu schematów kolorystycznych. Zestawy kolorów nie powalają jednak na kolana – konkurencyjne telefony np. Samsunga, wyprzedzają Nokię. Książka adresowa niczym się nie wyróżnia, do każdego kontaktu pozwala przypisać pięć różnych numerów oraz kilka szczegółów (adres e-mail, adres URL, adres pocztowy, ID użytkownika oraz dowolną notatkę). W razie potrzeby wybrany kontakt możemy opatrzyć zdjęciem, które zostanie wyświetlane podczas nadchodzącego połączenia. Telefon zapamiętuje do 500 kontaktów, które dodatkowo można odpowiednio przypisywać do grup kontaktów. Dla wygody numery można również wybierać głosowo.

 Nokia 7200

Nokia 7200 obsługuje wiadomości SMS i MMS. Edytor wiadomości ma licznik pozostałych znaków do wpisania, polski słownik T9 oraz funkcję długich wiadomości – wysyłanie i odbieranie maksymalnie 6 SMS-ów składowych (885 znaków). Według uznania możemy wybrać wielkość czcionki. Korzystając z tej najmniejszej na ekranie pokazuje się 8 linijek tekstu. W pamięci telefonu mieści się aż 150 wiadomości tekstowych o maksymalnej wielkości, Nokia wspiera także wiadomości obrazkowe (standardowo mamy 10 wymiennych obrazków). Znacznie lepsze efekty daje użycie MMS-ów. Oprócz tekstu możemy do wiadomości wstawić plik dźwiękowy, zdjęcie, nagranie wideo lub notatkę z kalendarza czy osobistą wizytówkę. Każdy MMS może zostać rozbudowany przez dodawanie kolejnych slajdów. Rozmiar wiadomości nie może przekraczać 100 kB. Telefon wysyła i odbiera pocztę elektroniczną (POP3/SMTP), z której można korzystać za pośrednictwem wiadomości SMS lub aplikacji Java, którą znajdziemy w telefonie. Maksymalna wielkość pojedynczej wiadomości e-mail – do 30 kB.

Pozostałe funkcje

Galeria – tutaj mamy foldery zawierające zdjęcia, wideoklipy, dźwięki, nagrania z dyktafonu oraz inną grafikę służącą jako tapety lub wygaszacze ekranu. Możemy utworzyć też własny folder lub sprawdzić stan pamięci. Terminal ma wbudowaną kamerę, która wykonuje zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Oczywiście wyświetlacz telefonu służy jako wizjer. Zdjęcia mogą być robione w trzech opcjach jakości (wysokiej, normalnej i podstawowej), w jednym z wybranych trybów (standardowy, portretowy i nocny). Musze przyznać, że zdjęcia są dosyć dobrej jakości (porównując z innymi telefonami wyposażonymi w aparaty VGA).

 Nokia 7200

Kamera może nam posłużyć również jako rejestrator klipów wideo w rozdzielczości 352 x 288 pikseli, z dźwiękiem. Przykładowy filmik o długości 50 sekund zajmował 240 kB. Możemy go odtworzyć na komputerze za pomocą programu Nokia Multimedia Player. Stereofoniczne radio FM, z załączonym zestawem słuchawkowym, sprawowało się dobrze. Należy tylko pamiętać, że przewód zestawu słuchawkowego spełnia rolę anteny radiowej, dlatego powinien zwisać swobodnie. Z chwilą odebrania rozmowy, radio automatycznie się wycisza. W każdej chwili dźwięk z radia możemy przełączyć na głośniczek wbudowany w telefon, jak również zamknąć klapkę telefonu – to wszystko dla jeszcze wygodniejszego korzystania z radia. W folderze Organizator mieści się kilka przydatnych funkcji. Kalendarz z widokiem tygodniowego lub miesięcznego planu naszych zajęć, zapamiętuje do 250 notatek z przypomnieniem. Jeśli musimy zanotować jakąś ważną informację możemy to uczynić korzystając z notatnika – każdy wpis pomieści do 3 tysięcy znaków. Natomiast poufne numery kart kredytowych zapisujemy w elektronicznym portfelu. Czasem niezbędnym narzędziem jest Dyktafon. Maksymalna długość pojedynczego nagrania może wynosić do 3 minut, a ich ilość ograniczona jest ilością wolnej pamięci. Niestety podczas odtwarzania zarejestrowanych dźwięków zauważyłem pewną niedogodność. Czasem zdarzało się, że chcąc odsłuchać nagrany dźwięk poprzez wybranie kolejno opcji Lista nagrań > Odtwórz nie usłyszymy nic.

Na potrzeby użytkownika przeznaczono 4 MB pamięci dzielonej dynamicznie pomiędzy aplikacje Java, dzwonki, grafiki, itp. Pojedynczy aplet Java może zajmować maksymalnie 64 kB. W telefonie zainstalowano 7 aplikacji, a wśród nich m.in. World Clock – zegar światowy, Translator – słownik tłumaczący wyrazy w 6 językach oraz kilka gier.

Transmisja danych, łączność, zasilanie

 Nokia 7200

Oprócz GPRS-u, terminal oferuje również transmisję danych w sieciach EDGE z szybkością maksymalną 177,6 Kb/s. Dodatkowo N7200 wspiera komutowaną transmisję danych HSCSD (do 43,2 Kb/s) oraz – tak jak inne nowe produkty tej firmy – protokół TCP/IP. Wbudowana przeglądarka xHTML (WAP 2.0) obsługiwana przez stos HTTP/TCP/IP poprawnie interpretuje wszelkie strony WAP. Jedynym minusem jest, według mnie, zbyt mały wyświetlacz. Łączność z innymi urządzeniami możliwa jest na kilka sposobów: poprzez podczerwień lub kabelek Nokia DKU-5. Dziwi nieco fakt, że model 7200 nie ma łącza Bluetooth.

Bateria oznaczona symbolem BL-4C ma pojemność 760 mAh i pozwala na ok. 4 dni czasu czuwania przy kilku minutach rozmowy dziennie i wysyłce kilkunastu SMS-ów. Taki czas to raczej standard w dzisiejszych czasach i wynik ten powinien zadowolić przeciętnego użytkownika.

 Nokia 7200

Bez narzekania

W gruncie rzeczy nie ma powodów do narzekania. W Nokii 7200 wszystkie funkcje działają poprawnie. Ciekawa konstrukcja i materiały użyte do budowy tego telefonu zapewne spodobają się wielu osobom. Nie sposób nie dostrzec bogatych funkcji komunikacyjnych z transmisją EDGE na czele. Pewien niedosyt pozostawia jednak zbyt mały ekran, brak Bluetooth oraz lekko skrzypiąca obudowa. Komu to nie przeszkadza może nabyć produkt w sklepie internetowym producenta w cenie 2 490 zł brutto.

Autor: DARIUSZ DUDZIAK

Źródło: Mobility

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
  • Reklama