Michał Rogowicz | 17-12-2008 20:01 |

Nokia 6800

Nokia 6800
Nokia 6800
Nokia 6800
Nokia 6800
Podstawowe dane techniczne:
Model6800
Wymiary (szer,wys,grub)119 x 55 x 23 mm
Waga122 g
ZasięgGSM 900, GSM1800
Czas czuwania360 h
Czas rozmowy420 min
Bateria825, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz128 x 128, 4096 kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonNie
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficznyNie

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothNie
HSCSDTak
GPRSClass 6
CSDTak
EDGENie
WiFiNie
WAP1.2
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyNie
Java1.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweNie
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacje

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.75 Ilość ocen: 8

Twoja ocena: 

Paweł Gąsiorski | 24-04-2006 20:00 |

Nokia 6800

W połowie maja odbyła się polska premiera znakomitego telefonu marki Nokia oznaczonego symbolem 6800. Telefon można rzec wygląda kosmicznie, sama bardzo starannie dopracowana w moim przypadku srebrna obudowana prezentuje się znakomicie. Co zresztą będzie można zobaczyć w samym teście.
Test zacznijmy od prezentacji tego co możemy znaleĄć w pudełku. Aparat telefoniczny, bateria, ładowarka, instrukcja po polsku, zestaw słuchawkowy, płyta CD z oprogramowaniem, karta gwarancyjna oraz instrukcja jak ustawić pocztę elektroniczną w telefonie.

Nokia 6800 to dwuzakresowy (GSM 900/1800) aparat telefoniczny, o niemałych wymiarach 119 x 55 x 23 milimetrów i wadzę 122 gramów. Srebno-czarna obudowa robi duże wrażenie nie tylko na mnie, ale również wzbudza zachwyt na ulicy, można by rzec, że będzie to szpan wśród młodzieży. Ten kto lubi małe telefony nie powinien się zastanawiać akurat nad tym modelem, proste nie jest dla niego. Jest on dość ciężki, stosunkowo duży wręcz gruby, lecz trzyma się w dłoni znakomicie. Akurat w moim przypadku jest tak, że lubię dość nietypowe, ale duże telefony. Na telefonie oprócz wyświetlacza znajduję się klawiatura, joystick oraz klawisz umożliwiający nam wybranie odpowiedniego profilu bądĄ wyłączenie telefonu. Na lewym boku aparatu znajdziemy klawisz dzięki, któremu możemy pogłośnić bądĄ przyciszyć telefon, zaś na prawym boku znajdziemy port podczerwieni. Gdybym miał oceniać zewnętrzny wygląd tego telefonu dałbym mu 9 punktów w 10 stopniowej skali punktowej.
O wyświetlaczu tego telefonu możemy mówić w samych superlatywach. Duży przejrzysty, kolorowy (4096 kolorów) o rozdzielczość to 128 x 128 pikseli, jest naprawdę czytelny. Porównując wyświetlacze Nokii 6800 oraz poprzednio testowanego telefonu tj. Nokii 3650 zdecydowanie lepiej prezentuje się on w modelu 6800 przynajmniej w moim przekonaniu. Na samym ekranie możemy zauważyć logo operatora, informacja o wybranym przez nas profilu, stan baterii, zasięg oraz informacje, że dzięki dwóm poniższym klawiszom możemy wejść do menu oraz Kontaktów. Standardowe już chyba jest to, że w najnowszych Nokiach po chwili bezczynności włącza się automatycznie wygaszacz ekranu a na nim zegar cyfrowy z dokładną godziną.

Dlaczego ten telefon jest inny niż wszystkie? Dzięki klawiaturze, która go wyróżni od wszystkich innych telefonów. Może nie ta klasyczna w której znajdziemy standardowy układ klawiszy czyli od 0 do 9 oraz 2 klawisze * i # oraz dwa funkcyjne klawisze (menu, kontakty) jak i joystick. Ale ta pełnowymiarowa klawiatura w układzie QWERTY. Jednak aby się do niej dostać należy się na początku trochę namęczyć. Drobna instrukcja dla początkujących wystarczy bowiem lekko podważyć klapkę, przesunąć w dół i otworzyć tę kosmiczną klawiaturę. Kolejną ciekawą funkcją telefonu jest to, że po otwarciu ekran a właściwie dane ekraniku obracają się o 90 stopni. Sam ekran jest duży jak wcześniej pisałem, same notatki czy SMSy też prezentują się doskonale na tym 8 liniowym kolorowym wyświetlaczu. Pisanie krótkich wiadomości tekstowych sprawi każdemu na początku nie lada kłopot. Trzeba dojść do tego gdzie jest każda literka, jak pisać polskie ś, ć czy ż, osobiści mnie to zajęło jakieś 2-3 dni i po tym czasie bezproblemowo śmigałem sobie na tej klawiaturze.

Książka adresowa a konkretniej Kontakty w telefonie pozwalają na zapisanie w pamięci do 300 kontaktów. Gdy dodajemy nowy wpis podajemy standardowo nazwę oraz numer telefonu, ale kiedy wejdziemy w opcje dodatkowe będziemy mogli dodatkowo dodać:

– adresy: e-mail, url, pocztowy,

– numery: ogólny, komórkowy, do domu, do biura, faksu,

– oraz notatkę.


Do każdego wpisu możemy przyporządkować jednej z aż 5 dowolnie nazwanej przez nas grup. Oczywiście do każdej grupy możemy dodać dowolną ikonke oaz przypisać osobny dzwonek.

Po zapoznaniu się z walorami zewnętrznymi tego telefonu trzeba wejść do środka. Konkretnie mam tu na myśli menu. Samo menu zawiera 13 standardowo ułożonych animowanych pozycji. Postaram się Państwu każdą z nich opisać. Naciskając menu pierwszą pozycje zajmują Wiadomości, odpowiednio następne miejsca zajmują: Spis połączeń, Profile, Ustawienia, Organizator, Notatki, Radio, Galeria, Gry, Aplikacje, Dodatki, Połączenia oraz Usługi.

Zacznijmy od Wiadomości. Wchodząc w nie, mamy do wyboru początkowo 8 funkcji takich jak: Wiadomości tekstowe, Wiadomości multimedialne (MMSy), E-mail, Czat, Wiadomości głosowe, Wiadomości z sieci, Ustawienia wiadomości, Polecenia obsługi. Nowościami zaobserwowanymi w tej opcji są wiadomości głosowe gdzie możemy spokojnie odsłuchać wszystkie wiadomości głosowane wysłane na naszą skrzynkę pocztową oraz możliwość wysłania naraz 3 wiadomości tekstowych czyli 459 znaków. Cztero megowa pamięć telefonu pozwala na zapisanie do 150 wiadomości tekstowych oraz do 50 wiadomości multimedialnych. Standardowo w telefonie gotowych jest 10 szablonów SMSów oraz 10 obrazków przygotowanych do wysłania jako wiadomość multimedialna. Same wiadomości SMSowe lepiej jest pisać na klawiaturze QWERTY gdyż pozwoli nam to zaoszczędzić nasz cenny czas oraz wykorzystać w pełni możliwości tej klawiatury.

Kolejną funkcją w menu jest Spis połączeń. Po naciśnięciu klawisza wybierz pokazuje nam się również 8 standardowych już opcji:

– Połączenia nieodebrane,

– Połączenia odebrane,

– Wybierane numery,

– Usuń listy ostatnich połączeń,

– Czas połączeń,

– Koszty połączeń,

– Licznik danych GPRS,

– Licznik czasu połączeń GPRS.
Wszystkie te opcje działają podobnie jak w większości telefonów marki Nokia.

Funkcja Profile. W tym przypadku telefon udostępnia 5 profili, które możemy dowolnie nazwać. Po wybraniu jakiegoś profila mamy możliwość go uaktywnić, przystosować bądź ustawić jako tymczasowy (podajemy godzinę o której profil ma wygasnąć). Po wybraniu opcji przystosuj mam możliwość wyedytowania profilu. Możemy mu zmienić:

– Sygnał nadejścia połączenia,

– Dźwięk dzwonka,

– Głośność dzwonka,

– Sygnalizacja wibracjami,

– Sygnał odbioru wiadomości,

– Dźwięk klawiszy,

– Dźwięk ostrzeżeń,

– Sygnał dla wybranej grupy kontaktów.

Następną funkcją są Ustawienia. Klikając na nią mamy do wyboru znów 8 możliwości takich jak:
– Ustawienia daty i godziny,

– Ustawienia połączeń,

– Ustawienia telefonu,

– Ustawienia wyświetlacza,

– Ustawienia dĄwięków,

– Ustawienia akcesoriów,

– Ustawienia zabezpieczeń,

– Przywróć ustawienia fabryczne.
Myślę, że to podstawowe możliwości w ustawieniach. I nie ma potrzeby aby każdą z nich opisywać.

Piątą funkcją jest Organizator. Który pozwala nam ustawić budzik, dodać wpis do kalendarza czy też dopisać listę spraw w postaci notatki.

Notatki to kolejna pozycji menu. Dzięki klawiaturze QWERTY możemy bardzo łatwo, szybko i przyjemnie dodać notatkę na temat taki jaki chcemy.

Jedną z moich ulubionych funkcji w tym telefonie jest Radio. Zawsze mogłem sobie posłuchać muzyki, nieważne gdzie się znajdowałem oczywiście warunkiem było tylko to, abym miał zasięg. Chociaż nie zawsze, dobrze słychać muzyki w tym wypadku jest to wina słuchawek, które aby dobrze działać potrzebowały silnego ścisku z telefonem.

Ósma już opcja w menu to Galeria. Dzięki niej mogłem zobaczyć wszystkie obrazki znajdujące się w tym telefonie. Do mojej dyspozycji były również dĄwięki, których polifonię słuchało się doskonale. W galerii mamy do dyspozycji następujące możliwości:

– Pokaż foldery (grafika, dźwięk),

– Dodaj folder,

– Usuń folder,

– Zmień nazwę,

– Pobieranie galerii.
GRY. Bardzo, ale to bardzo dobrze w tym telefonie prezentują się gry. Standardowo do wyboru mamy 3 gry.

Pierwsza to Splinter Cell gra, która idealnie pasuje do telefonu. Polega na przejściu wszystkich plansz, a jednocześnie prowadzeniu walki z jakimiś strażnikami, w tej gierce możemy strzelać jak również dusić przeciwnika. Drugą grą jest Bounce, gra polega na przejściu kulą całej planszy z jednoczesnym zdobywaniem pierścieni a konkretniej przechodzeniu przez pierścienie. Ostatnia gra to Triple Pop gra polega na tym, aby za pomocą obrotowej kulki łapać różne bańki i dopasowując je kolorami. Oprócz gier w opcji GRA mamy również możliwość ściągnięcia gier z Internetu, sprawdzenie wolnej pamięci telefonu oraz możliwość sterowania grami poprzez zmianę ich ustawień.

Numerem 10 w menu są Aplikacje. Mamy możliwość wybrania dowolnej aplikacji oczywiście jeżeli została wcześniej ściągnięta dzięki możliwości pobierania aplikacji. Trzecią opcją w Aplikacjach jest możliwość sprawdzenia stanu pamięci.

Dodatki tym razem zawierają pięć funkcji:

– Kalkulator,

– Portfel,

– Synchronizacja,

– Minutnik,

– Stoper.


Mam nadzieję, że te funkcje są dość zrozumiałe dla Państwa.

Dwunastą funkcją w menu są Połączenia. Mamy w niej dwie możliwości uaktywnienie odbioru przez podczerwień oraz GPRS w którym mamy możliwość połączenia GPRS oraz ustawienia modemu GPRS.

Ostatnią pozycją w menu są Usługi w których możemy śmiało poserfować po stronach internetowych wykorzystując GPRS.

Możliwości których nie wymieniłem nie jest wiele Telefon ma bowiem zaimplementowany HSCSD, co pozwala pracować z prędkością do 43,2kbps. Nokia 6800 jest również wyposażona w przeglądarkę WAP. Bardzo ładnie prezentują się WAPowskie strony na tym dużym przejrzystym wyświetlaczu. Dzięki Javie możemy ściągać nowy gry, dzwonki polifoniczne czy też darmowe tapety co jest dużym plusem tego telefonu.


Duży i kolorowy wyświetlacz zapewnia doskonały komfort oglądania stron, a pakietowa transmisja danych pozwala nie patrzeć nerwowo na zegarek. Przeglądarka działa stabilnie, także podczas ściągania aplikacji w Javie, nowych tapet czy polifonicznych dzwonków.

Bateria testowanego telefonu to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 950mAh. Ogólnie bateria działała znakomicie, mimo dużego obciążenia baterii (korzystanie z gier, słuchanie muzyki czy też surfowanie po Internecie, kolorowy wyświetlacz) aparat podczas 14 dniowego testu ładowałem jeden raz około 7 dnia użytkowania tego telefonu.

Podsumowując cały test to jestem bardzo zadowolony z korzystania z tego telefonu. Mimo braku aparatu cyfrowego, bluetootha i funkcji głosowych telefon sprawował się znakomicie. Ani razu nie udało mnie się go zablokować. Polecam ten telefon każdemu w ocenie redakcyjnej otrzymuje 8 punktów w 10 stopniowej skali punktowej.

Źródło: www.E-GSM.pl
Michał Rogowicz | 02-10-2004 21:00 |

Nokia 6800

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama