Michał Rogowicz | 17-12-2008 19:11 |

Nokia 6630

Nokia 6630
Nokia 6630
Nokia 6630
Nokia 6630
Nokia 6630
Nokia 6630
Podstawowe dane techniczne:
Model6630
Wymiary (szer,wys,grub)100 x 60 x 21 mm
Waga127 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Czas czuwania264 h
Czas rozmowy180 min
Bateria900, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz176 x 208, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjnySymbian 8.0a , Series60 2edycja
Dostępna pamięć10
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneNie
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioNie

Aparat:
Aparat fotograficzny1.3 Mpix, 1280 x 960, zoom, liczne efekty, nagrywanie filmów

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaNie
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSClass 10
CSDTak
EDGETak
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciRS MMC
Karta pamięci w zestawie64
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyNie
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaTak
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjekarta RC MMC - Reduced Size MMC, strumieniowe odtwarzanie dźwięku i obrazu, wbudowana przeglądarka HTML, synchronizacja SyncML, portfel elektroniczny. wideokonferencje, ale po podłączeniu w przystawkę z kamerą

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.23 Ilość ocen: 13

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 6630

Pierwsze telefony oparte na platformie Symbian znacznie odbiegały możliwościami do tych, które teraz są produkowane. Dzisiaj pod lupę weźmiemy kolejną słuchawkę, którą zaopatrzono w UMTS, a jest nią Nokia 6630 – następca Nokii 6600.
Oprócz wspomnianego już UMTS telefon posiada aparat o rozdzielczości 1,3 megapiksela, mp3 i wiele innych. Czy telefon podbije serca polskich użytkowników? Odpowiedź poznacie po zapoznaniu się z naszym testem.

Pierwsze wrażenia

Telefon jest uważany za „beczułkę” ze względu na jego kształt i wymiary (100x60x21 mm), po obu dolnych stronach słuchawki widać charakterystyczne wybrzuszenia, które niczym nie przeszkadzają. Waży on 127g – nie należy on do telefonów lekkich, lecz osobiście nie odczuwaliśmy tej wagi, cała waga jest odpowiednio rozmieszczona po całej przestrzeni. Nokia 6630 pracuje w trzech zakresach – GSM 900, GSM1800, GSM1900– przez co może być wykorzystywany nie tylko w Europie. Nie można i nie wolno zapomnieć, że wyposażono go w UMTS, która już w Polsce stawia pierwsze coraz śmielsze kroczki, największy rozkwit myślimy, że ta technologia przeżyje w 2006 roku.

Sama obudowa została wykonana z materiałów dobrej jakości. Komórka jest odporna na zarysowania i uszkodzenia, jedyne zastrzeżenia mam do materiału otaczającego obiektyw kamery, która po kilku miesiącach użytkowania zaczyna odpadać. U góry umieszczono głośnik, nad wyświetlaczem malutką diodę, która wyczuwa natężenie światła i w zależności od tego, decyduje czy podświetlenie klawiatury ma działać czy też nie. Po lewej stronie umieszczono przycisk do wybierania głośnomówiącego oraz na wybrzuszeniu zainstalowano port ładowarki – trzeba przyznać, ze jest to innowacyjne rozwiązanie. Po prawej stronie obudowy znajduję się czytnik kart pamięci, który jest osłonięty plastikiem i kiedy się go podważy karta pamięci stoi nam otworem, nad nim zaś zainstalowano włącznik/wyłącznik telefonu. Na dole telefonu jest miejsce na kabel USB oraz na zestaw głośnomówiący lub słuchawki stereofoniczne.

W komplecie oprócz telefonu znajdziemy: zestaw słuchawkowy, baterię, ładowarkę, płyta cd z oprogramowaniem, karta pamięci 64mb oraz instrukcje. Jest to bogaty zestaw, ale tego należy oczekiwać skoro nosi miano smartfona, brakuje jedynie kabla USB oraz przejściówki kart pamięci, ale nie ma co wybrzydzać – jak to się mówi: lepszy rydz niż nic.

Kontakty można zapisywać zarówno w pamięci telefonu jak i karty, limit numerów, które można zapisać stanowi wolna pamięć. Jak przystało na smartfona z prawdziwego zdarzenia to do każdego wpisu można dodać kilka numerów (trzy domowe, komórkowe, połączenia oraz faks, i jeden pager), adresy poczty e-mial, domowego i firmy, stanowisko. Każdy numer lub grupa może posiadać własny dzwonek (w tym nawet mp3) oraz miniaturowe zdjęcia, które będzie widoczne podczas inicjowania rozmowy lub odbierania. Oczywiście każdy wpis można wysłać jako wizytówkę za pomocą SMS, MMS lub Bluetooth.

Klawiatura tego telefonu jest troszeczkę wygodniejsza niż jego poprzednika (Nokia 6600), posiada dobry skok działania, a manipulator też spełnia swoje zadanie wzorcowo. Klawiatura alfanumeryczna, główny kursor oraz dwa przyciski funkcyjne znajdują się po środku telefonu, zaraz pod wyświetlaczem, a pięć dodatkowych umieszczono na charakterystycznych wybrzuszeniach. Na ów przestrzeni zainstalowano: po lewej stronie zieloną słuchawkę, pod nią przycisk do wejścia w menu, zaś po prawej czerwoną słuchawkę, klawisz „c” oraz „ołówek” pomocny przy pisaniu SMSa. Wrócę jeszcze na chwilkę do manipulatora, mianowicie, każdy jego kierunek ma przypisany skrót: góra – kamera, prawo – kalendarz, dół – kontakty, lewy – pisanie SMSa. Kiedy znajdziemy się w ciemnym pomieszczeniu, a nie znamy na pamięć rozmieszczenia klawiszy – nie ma się co martwić, ponieważ diody podświetlające klawiaturę są bardzo dobre.

Wyświetlacz tego telefonu niczym nie różni od jego poprzednika, czyli Nokii 6600. Posiada wymiary 176 x 208 pikseli i potrafi rozróżnić 65 tysięcy kolorów – jak na dzisiejsze możliwości to zdecydowanie za mało, lecz jego jakość jest wystarczająca. Kolory są wzorcowo odwzorowane, a przeglądanie różnorodnych grafik należy do rzeczy przyjemnych. Menu jest typowe jak na Symbiana – można je przeglądać w dwóch wersjach: siatka (3 ikony na 3) oraz lista. Poruszanie jest intuicyjne, choć trochę kłopotliwe może być dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z tą platformą.

Telefon obsługuje szeroką gamę typów wiadomości, począwszy od długich wiadomości SMS, następnie przez SmartMessaging, a skoczywszy na MMS`ach i Kliencie e-miał. Najpowszechniejsze są wiadomości tekstowe, więc od nich zacznę. Nokia 6630 obsługuje długie wiadomości SMS, lecz za każde 160 znaków zapłacimy oczywiście oddzielnie. Taką wiadomość tekstową można bez problemu napisać za pomocą polskiego słownika T9, którego można uznać za dobrego. Niestety Nokia stosuje w swoich smartfonach kodowanie w Unicode przez co, gdy użyjemy polski znak diakrytyczny długość SMSa spada diametralnie do 70 znaków, jedynym wyjściem jest stosować polski słownik T9, lecz z każdego wyrazu likwidować ów znaki, albo po prostu go nie używać.

Waga jednego MMSa wynosi 100kb, lecz załączyć można 99kb, ponieważ jeden pusty ma już sam w sobie 1kb. Jednak z każdej grupy załączników, chodzi o np. zdjęcia, wideo można załączyć po jednym pliku, chociaż można by załączyć więcej, ponieważ wielkość plików by na to pozwalała.

Klient e-mial jest bardzo prosty w obsłudze, zaprogramowanie go jak i używanie nie sprawia żadnych problemów. Można oczywiście ustawić, czy telefon ma odbierać same tytuły wiadomości, czy również pierwsze zdania maila.

„Oczko” kamery znajduje się z tyłu obudowy, obudowane jest częścią obudowy i czarnej gumy, która po kilku miesiącach użytkowania trochę odchodzi. Przez tą budowę obiektywu, nie jest on – na całe szczęście – narażony na jakiekolwiek zadrapania. Jego rozdzielczość to 1,3 megapiksela i maksymalny rozmiar zdjęcia to 1280×960, a potem już tylko 640×480. Jakość zdjęć jest dobra, jeśli się je ogląda na ekranie telefonu – gorzej już troszkę, jeśli chodzi o komputer. Zoom też należy do jednych z najlepszych – 6x. Zdjęcie można polepszyć ustawiając jasność, kontrast i balans bieli obrazka, nie zapomniano oczywiście o możliwości ustawienia samowyzwalacza (10, 20 i 30 sekund).

Aparat oczywiście daje możliwość kręcenie filmików i to nawet w nie najgorszej jakości. Wraz z obrazem zapisuje się dźwięk, a to wszystko w formacie 3gp. Aby dopasować filmik do różnych wyświetlaczy telefonów, np. znajomych, można ustawić rozdzielczość – 128×96 oraz 176×144. Kręcić pojedynczy plik można do wyczerpania pojemności pamięci lub do wielkości MMSa. Dla ciekawości dodam, że jeśli posiadamy prawie całą wolną pamięć standardowej karty pamięci, czyli tej co jest w zestawie, to w najwyższej jakość i rozdzielczości możemy filmować aż całe 60 minut.

Komunikować można to bardzo szeroko rozumieć jeśli chodzi o ten zaawansowany telefon. Umożliwia połączenie zarówno z Internetem jak i komputerem. Z tym pierwszym można połączyć za pomocą EDGE, WAPu lub GPRS – jest z czego wybierać. Wszystkie spisywały się dobrze i szybko, rzadko był spotykany problem, że strona nie chce się załadować, a było to spowodowane raczej złym kodem strony. Skonfigurowanie tych technologii jest banalnie proste, wystarczy wejść na stronę, wysłać konfigurację, zatwierdzić w telefonie i wszystko gotowe. Pod pojęciem Komunikacja rozumiemy również widerozmowy, a skoro ten telefon pracuje również pod UMTS to ów połączenie są możliwe. W tym telefonie spotykamy jednak tylko jeden aparat, więc chcąc używać wideorozmów trzeba zaopatrzyć się w specjalną przystawkę, która to umożliwi. Aby nawiązać połączenie z komputerem należy zaopatrzyć się w Bluetooth lub po prostu użyć kabla USB. Połączenie za pomocą Bluetooth jest łatwiejsze, ale za to wolniejsze, a skonfigurowanie kabla to już więcej problemów, ale za to mamy większy transfer przerzucania plików. Do tego przydatny jest standardowy program, napisany przez programistów Nokii, a jest nim: Nokia PC Suite. Umożliwia on szeroką gamę rozwiązań: poczynając od przerzucania kontaktów, później zatrzymując się przy bardzo dokładniej synchronizacji danych, a na końcu korzystania z GPRS i wędrowania na komputerze, a dokładniej po Internecie za pomocą tej technologii. UMTS dopiero w Polsce raczkuje więc korzystanie z niego jest na razie bardzo utrudnione, osobiście nie mogłem tego przetestować, ponieważ nie miałem zasięgu.

Warto wspomnieć o…

… dzwonkach, których ten telefon obsługuje szeroką gamę, począwszy od midi i wavów, a skoczywszy na MP3. Jakość wszystkich melodyjek są dobrej jakości – lecz ma na pewno gorszą jakość niż dzwonki słuchane w Sony Ericssonach z serii Walkman. Głośnik i tutaj musze przyznać wielki plus, wydaje dźwięki bardzo głośno, a przy tym nie charczy!

Symbian zastosowany w tym modelu jest szybszy niż w modelu 6600 jak również Nokia 6680 posiada troszeczkę wolniejszą platformę. Nie zdarzyło mi się, by telefon się zawiesił, odmówił posłuszeństwa lub po prostu się „mulił”. Oczywiście nie mogło zabraknąć Javy w wersji 2.0, która sprawowała się dobrze, oprócz jednego wypadku, ale nie wiem czy to było spowodowane błędem telefonu, czy może błędem gry. Takich podstawowych aplikacji jak kalendarz (umożliwia wpisywanie notatek na każdy dzień) budzik (nie ma powtarzalności budzika, a co za tym idzie na każdy dzień, by on zapikał trzeba ustawiać osobno, co wcale nie jest zabawne), kalkulator itp. nie brakuje. Pamięć telefonu to 10mb i jest przydzielana automatycznie na wpisy w książce adresowej, w kalendarzu, na różnorodne aplikacje itp. Nie jest to duża pamięć, ale nie ma się czym martwić, ponieważ jak już wspominaliśmy na samym początku tego testu, w zestawie znajduję się karta pamięci o pojemności 64mb. Odczuwa się na pewno brak portu podczerwieni, a spowodowane jest to tylko tym, że Nokia twierdzi, że jest to przeżytek i w tak nowoczesnym telefonie nie wypada.

Bateria

W Nokii 6630 zastosowano akumulator lito-jonowy o pojemności 900 mAh – według mnie jest co zdecydowanie za mało i dziwi mnie fakt, że w takim zaawansowanym telefonie nie pokuszono się o większą baterię. Według producenta bateria pozwala na około 260 godzin czuwania aparatu bez przerwy, jest to jednak grubo przesadzone. Przy wysłaniu około 100 SMSów i kilku minutach rozmów dziennie, słuchawka wytrzymywała bez problemy dwa dni, kiedy jednak używaliśmy często aparatu, Bluetooth, MP3 itp. czas ten skracał się do jednego dnia.

Podsumowując uważam ten telefon za dobry produkt, choć oczywiście nie jest pozbawiony wad. Telefon znajdzie uznanie u biznesmenów oraz u osób szukających typowych smartfonów w rozsądniej cenie. W Internecie spotkałem się z ofertą kupna tego modelu za 750 zł i uważam tą cenę za rozsądną.
Michał Rogowicz | 02-10-2004 21:00 |

Nokia 6630

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama