Michał Rogowicz | 08-12-2008 17:45 |

Nokia 6280

Nokia 6280
Nokia 6280
Nokia 6280
Nokia 6280
Podstawowe dane techniczne:
Model6280
Wymiary (szer,wys,grub)100 x 46 x 21 mm
Waga115 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Czas czuwania250 h
Czas rozmowy180 min
Bateria960 mAh, litowo-polimerowy (LiPoly)
Wyświetlacz320x240, 256 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć74 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczne64 głosy, aac, MP3, MIDI, AMR,
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny 2 Mpix (1600x1200), zoom x8, video ; druga, 640x480

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDNie
GPRSClass 10
CSDTak
EDGETak
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciMini-SD
Karta pamięci w zestawie64 MB
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowy
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaTak
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacje# wysyłanie danych i faksów, # 3GPP video streaming, Music player: stereo audio, XHTML, # Push to talk,

Sprawdź cenę:

Ocena:   5.38 Ilość ocen: 13

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 17-06-2006 22:00 |

Nokia 6280

Nokia 6280 jest trzecim, rozsuwanym telefonem wyprodukowanym przez fińskiego producenta. Oprócz niego, takim zastosowaniem może się pochwalić „stara” Nokia 7650 oraz Nokia 6270. Ta ostatnia jest identyczna do testowanego modelu, jednak różnią je możliwości techniczne.

W zestawie oprócz urządzenia znajdziemy: ładowarkę, kartę pamięci miniSD, kabel USB, słuchawki stereofoniczne, płytę z oprogramowaniem oraz instrukcje obsługi. Jest to wystarczający zestaw, aby w pełni korzystać z możliwości telefonu. Należy zwrócić uwagę, ze typ ładowarki to AC-4E, czyli z mniejszym „wejściem” do telefonu i przez to pasuje ona tylko do nielicznych, np. N90, 6680.

Pierwsze wrażenia

Nokia 6280 to drugi telefon z którym miałem przyjemność do czynienia, jeśli chodzi o aparaturę rozsuwania. Ta innowacja została zaprojektowana i stworzona z dobrych materiałów, tzn. nie działa za mocno, ani za lekko, po prostu w sam raz. Nie ma mowy, aby sama się rozłożyła poprzez mocne poruszenie urządzeniem. Jedyne przypadki samoczynnego „otworzenia” się telefonu zdarzały się podczas jego wyciągania z kieszeni – kiedy źle go złapałem. Wszyscy moi znajomi oraz ja, byliśmy pod wrażeniem stylistyki tego telefonu. Pospolicie mówiąc „wpadł mi w oko” od kiedy tylko go odebrałem. Wspaniała kolorystyka, wraz z całością robi naprawdę piorunujące wrażenie.

Obudowa została zbudowana z dobrych jakościowo materiałów. Jest odporna na zarysowania i uderzenia – oczywiście w graniach rozsądku. Ten model można używać w dwóch pozycjach – bez rozłożenia i po rozłożeniu. W tym pierwszym możemy wykonywać wszystkie czynności do, których nie będzie potrzeba klawiatura alfanumeryczna ponieważ wszystkie inne przyciski umieszczone są zaraz pod wyświetlaczem.

U góry umieszczono włącznik telefonu, a na dole zaś – miejsce na ładowarkę, słuchawki i kabel USB. Po lewej stronie znajdziemy klawisz uruchamiający usługę „NiM”, a pod nim – głośnik wraz z portem podczerwieni, a na samym dole miejsce na kartę pamięci. Po prawej stronie obudowy zainstalowano przycisk obsługujący aparat, a nad nim klawisz do regulacji głośności.

Kontakty to zdecydowanie jest z najlepszych punktów tego telefonu. Umożliwia ona bardzo szeroki wachlarz udoskonaleń numeru. Do każdego wpisu można dodać sześć numerów (ogólny, komórka, wideo, dom, biuro i faks), trzy adresy („NiM”, e-mial i pocztowy), notatkę, własny dzwonek oraz id użytkownika. Oprócz tego w opcjach znajdziemy możliwość dodania wideo i zdjęcia, które będą wyświetlane w trakcie wykonywania lub odbierania połączenia z osobą, której to ustawiliśmy.

Jeśli chodzi o wideo to musze przyznać, że byłem bardzo miło zaskoczony. Mianowicie, gdy odbieramy lub wykonujemy połączenie z wybraną osobą, to widać ustawione wideo oraz jego dźwięk zapisywany jest automatycznie jako dzwonek. Każdy numer możemy wysłać jako wizytówkę przez MMS, SMS, łącze IR i Bluetooth, oraz przyporządkować do prostego i głosowego wybierania.

Klawiatura została podzielona na dwie części – jedna z przyciskami funkcyjnymi, a druga z klawiaturą alfanumeryczną. Jak już wspomniałem na początku tego artykułu, urządzenie można obsługiwać bez rozsuwania, za pomocą czterech klawiszy i przycisku funkcyjnego z strzałeczkami. Posiadają one skróty, które można samodzielnie ustawiać, ale „oryginalnie” są one następujące: lewy – nowa wiadomość SMS, góra – aparat, prawy – kalendarz, a dół – lista kontaktów. Sama klawiatura alfanumeryczna jest bardzo dobrze pomyślana. Została stworzona z dobrych jakościowo materiałów, a same klawisze mają malutkie wypuklenia, co ułatwia zdecydowanie pisanie za ich pomocą. Przytrzymanie przycisku z kratką powoduje automatyczne włączenie profilu „bez dźwięku”.

Wiadomości

Tutaj też programiści z Finlandii bardzo się popisali, stosując wiele bardzo ciekawych rozwiązań i możliwości. Gdy przechodzimy w tworzenie nowej wiadomości ku naszym oczom pokazuje się pięć opcji: wiadomość tekstowa, MMS, pocztówka, wiadomość bezpośrednia i wiadomość audio. Chociaż telefon nie pracuje pod platformą Symbiana, to i tym modelu zastosowano kodowanie w Unicode, co na pewno nie sprzyja użytkownikom, a raczej operatorom komórkowym. Dla tych, którzy nie wiedzą co to jest za kodowanie przypomnę, że jeśli użyjemy choć jednego polskiego znaku diakrytycznego to automatycznie długość SMSa skraca się do 70 znaków. Aby tego uniknąć należy nie używać polskiego słownika T9, albo we wszystkich zapisanych wyrazach kasować polskie znaki.Jeśli chodzi natomiast o MMSy to jego maksymalna waga wynosi 300kb. Możemy do niego dodać mnóstwo załączników: zdjęcie, plik audio i wideo, wizytówkę, notatkę z kalendarza, albo slajd. Jednak tylko po jednym pliku z każdej grupy. Wysyłanie, jak i odbieranie wiadomości multimedialnych nie sprawia żadnego problemu, a to ze względu na szybką transmisje danych GPRS. Wiadomość bezpośrednia to nic innego jak wiadomość flash, która pojawia się od razu na wyświetlaczu odbiorcy. Jednak można w niej wpisać tylko 70 znaków i po przeczytaniu nie jest zapisywana u odbiorcy.

Wyświetlacz…

… o wielkości 320×240 pikseli potrafi wyświetlić 256 tysięcy kolorów, co daje zdumiewający efekt. Kiedy oglądamy na nim różnorodne obrazki i grafiki to ma się wrażenie jakbyśmy pracowali aktualnie na komputerze. Kolory są znakomicie nasycone i „żywe”. Aby urozmaicić wygląd ekranu możemy ustawić całe motywy (standardowo jest ich 4) lub pojedynczo tapetę, albo wygaszacz. Oprócz tego znajdziemy jeszcze całe mnóstwo innych możliwości jego udoskonaleń, m.in. tryb gotowości, rozmiar i kolor czcionki, który wybieramy z całej palety barw. Ciekawą funkcją są ikony klawiszy nawigacji, które pokazują na wyświetlaczu ikony skrótów, które przyporządkowaliśmy do strzałek. Istnieje oczywiście możliwość włączenia trybu oszczędzania baterii i uśpienia, które maja za zadanie zmniejszania zużywania akumulatora.

Media

W tej grupie umieszczono aż 7 narzędzi: kamerę, odtwarzacz mediów, odtwarzacz muzyki, radio, dyktafon, korektor oraz poszerzanie stereo. Zaczniemy od aparatu, której funkcje są dla niektórych dużą zagadką. Posiada on matryce o rozdzielczości 2 megapixeli potrafiący wykonać pospolitą „fotkę” w rozdzielczości 1600×1200 pikseli. W podstawowych ustawieniach zdjęć znajdziemy możliwość ustawienia flesza, trybu nocnego, samowyzwalacza (10 sekund) oraz serię zdjęć. W efektach umieszczono cztery opcje – normalne, skala szarości, sepia oraz negatyw. Oprócz tego ustawiamy jakość zdjęcia (wysoka, zwykła, podstawowa) oraz jego rozmiar (1600×1200, 1280×960, 640×480, 320×240, 160×120).

Zdjęcia wykonane aparatem w rozdzielczości 1600×1200

Jeśli chodzi o sekwencje wideo to tutaj mamy oczywiście mniejsze pole manewru niż to bywa w zdjęciach. Możemy tylko włączyć, albo wyłączyć mikrofon. Tak samo jak w zdjęciach tutaj tez umieszczono cztery opcje w efektach (normalne, skala szarości, sepia oraz negatyw). Długość każdego filmu ustawiamy do wielkości MMSa lub do wyczerpania pamięci, którą używamy – wszystko zależy od rozdzielczości, a wybieramy ją w pośród czterech wielkości (128×96, 176×144, 352×288, 640×480). Dla zdjęć i wideo wybieramy wspólnie dźwięki kamery albo gdzie mają być zapisywane pliki.

Odtwarzacz muzyki jest bardzo przydatni, ponieważ jest znakomity na spacery, a przy tym jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Standardowa aplikacja służącą do odtwarzania muzyki jest rewelacyjna – nie zawieszała się i pracowała bardzo szybko. Można w niej przewijać utwory co 5 sekund. Jedyną wadą tego programu jest nie odczytywanie wszystkich plików audio z pamięci telefonu i karty pamięci, a tylko z folderu, który do niego przypisaliśmy. Natomiast radio pozwala na zaprogramowanie 20 stacji, które można wyszukiwać ręcznie lub automatycznie. Jego uruchomienie możliwe jest tylko wtedy, gdy podłączamy mikrozestaw do telefonu.

Korektor to nic innego jak aplikacja służącą do polepszania dźwięków, czyli w jakich rytmach ma grać muzyka. Do wyboru mamy pięć możliwości: zwykły, pop, rock, jazz i muzyka klasyczna. Brakuje mi tutaj jeszcze hip-hop i techno, a wtedy by byli wszyscy zadowoleni. Poszerzenie stereo odpowiada również za jakość dźwięku.

Komunikacje…

… można odbyć na szereg sposobów. Najprostszym sposobem, aby połączyć się z komputerem jest Bluetooth i IRDA. Osobiście korzystałem z tej pierwszej opcji i byłem z niej bardzo zadowolony. Transmisja danych przebiegała bez zakłóceń, nawet w znacznej odległości, ale to też po części zasługa adaptera, podłączonego w komputerze. Przy tego typu połączeniu z komputerem poprzez adapter Bluetooth widać wszystkie pliki – zarówno te z telefonu, jak i z karty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ bez konieczności używania czytnika kart pamięci możemy przesyłać dane z komputera do komórki i na odwrót. W zestawie znajdziemy kabel USB 2.0 i płytę z programem Nokia PC Suite. Dzięki tej aplikacji dostajemy szerokie pole manewru w udoskonaleniu telefonu, a wbudowany modem pozwala „śmigać” po Internecie jak nam się podoba – do czasu przeczytania rachunku telefonicznego.

Pogawędki przez Gadu-Gadu za pomocą GPRS też nie stanowią żadnego problemu. Działa on bardzo sprawnie i co najważniejsze – szybko. Oprócz tego znajdziemy w nim takie technologię jak WAP 2.0. Niestety EDGE nie było i w najbliższej przyszłości pewnie nie będzie dane mi przetestować, ponieważ w moim mieście nie ma ani jednego takiego nadajnika. Z tego co się jednak dowiedziałem od kolegów po fachu – ta technologia działa bardzo sprawnie i nie sprawia żadnych problemów. Jeśli jednak się pojawiają są to naprawdę drobiazgowe kłopoty, które raz dwa się pozbywamy.

Aplikacje

W tym modelu oczywiście znajdziemy: budzik, kalendarz, notatki, lista spraw, stoper, kalkulator oraz minutnik. Ale oprócz standardowych aplikacji umieszczono także coś nowego, a nowościami są: Converter II i Zegar światowy. Ten pierwszy konwertuje z jednych jednostek na drugie, np. z cm na m i na odwrót. Oczywiście jest wiele innych kombinacji, ale nie sposób ich wymienić. Drugi zaś, jak sama nazwa wskazuje pokazuje aktualny czas w danych strefach czasowych, pod kątem ustawionego w telefonie zegara.

Fiński koncern nie zapomniał także o fanach gier, które są naprawdę bardzo ciekawe. Do wyboru trzy tytuły: Golf Tour, Rally 3D i Snake III. Wszystkie są obrobione wspaniałą grafiką – 3D. Pierwsza gra to propozycja dla wszystkich, a w szczególności dla sympatyków tej dziedziny sportowej. Reguły są takie sam jak w rzeczywistej grze w golfa. Na każdej planszy mamy określoną liczbę dołków i trzeba je po kolei „zdobywać” – najlepiej jak najmniejsza liczbą uderzeń, bo wtedy mamy większa szanse na wygraną. Programiści pomyśleli także o trybie multiplayer w którym możemy się zmierzyć ze swoim znajomym.

Drugi tytuł to gra wyścigowa. Poruszamy się w niej samochodem rajdowym po różnych planszach. Aby uzyskać promocje do następnego toru, należy zająć co najmniej trzecie miejsce. Kiedy uzyskamy odpowiednią ilość złotych medali to dostajemy w zamian nowy samochód, który jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Oczywiście w każdej chwili można poprawić swój poprzedni wynik – powiedziałbym, że jest to konieczne, aby uzyskać nowe bonusy.

Trzecią i ostatnią grą jest popularny Snake III. Zasady są takie same, jakie spotkamy w poprzednich wersjach. Odróżnia go tylko wspaniała grafika (3D), a co za tym idzie nie zbieramy czarnych punktów, a różnego rodzaju owoce. Kiedy znudzi nas gra samemu to z pomocą przychodzi nam tryb multiplayer w którym możemy stoczyć rywalizację ze swoim znajomym – warunek jest tylko jeden: trzeba posiadać tą samą wersje gry.

Warto wspomnieć o…

… o pamięci telefonu, która wynosi 10mb i przydzielana jest automatycznie na wszystkie pliki galerii bez limitu. Oprócz tego programiści z Nokii pomyśleli, aby dodatkowo umieścić kartę pamięci miniSD o pojemności 64mb (w standardzie), a można ją powiększyć do 2gb (!). Dużym plusem jest umieszczenie slotu na kartę z boku obudowy co jest wspaniałym rozwiązaniem, ponieważ nie trzeba wyłączać telefonu.

Dzwonki mp3 w 6280 brzmią naprawdę dobrze, a to dzięki rozszerzeniu stereo. Głośnik jest dosyć mocny, a przy tym nie trzeszczy. Oprócz tego formatu, urządzenie obsługuje szereg innych, np. wav, midi, acc, wmv itp. Mechanizm rozsuwania telefonu powoduje automatyczne odebrania rozmówcy, ale trzeba najpierw ustawić to w opcjach.

Bateria

W telefonie zastosowywano akumulator o ogniwie litowo-polimerowym o pojemności 960 mAh. To ogniwo jest rzadko spotykane w telefonach fińskiego koncernu, co tym bardziej cieszy. Jest ono bardziej wydajne i zdrowe dla środowiska. Czyżby Nokia zrezygnowała już z baterii litowo-jonowych? Oby… Akumulator pozwala na dwie dobry średniego użytkowania. Kiedy jednak korzystamy dużo z wideorozmów i UMTS to czas ten skraca się do kilku godzin i wtedy warto mieć pod ręką ładowarkę.

Podsumowanie

Nokia 6280 jest zdecydowanie modelem bardzo udanym i wraz z 6270 skazana na sukces. Mechanizm rozsuwania jest dobrze skonstruowany, a jednocześnie jest to super innowacja, która na pewno przyciągnie do siebie duże grupy osób. Cena tego urządzenie waha się w graniach 1100-1200zł – nie jest to mała kwota, ale warta wydania. Sprzedawana jest również w dwóch rodzajach kolorystycznych – całej białej i biało-czarnej. Gdy przyszedł dzień oddania tego telefonu byłem przygnębiony z wielkim żalem się z nim rozstawałem – to zdanie myślę, że samo służy za najlepsze podsumowanie.    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama