Michał Rogowicz | 08-12-2008 17:00 |

Nokia 6260

Nokia 6260
Nokia 6260
Nokia 6260
Nokia 6260
Nokia 6260
Nokia 6260
Nokia 6260
Nokia 6260
Podstawowe dane techniczne:
Model6260
Wymiary (szer,wys,grub)102 x 49 x 23 mm
Waga109 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900
Czas czuwania140 h
Czas rozmowy240 min
Bateria760, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz176 x 208, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjnySymbian 7.0s , Series 60
Dostępna pamięć9,5
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneNie
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny

Wiadomości:
SMSTak
MMSNie
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSClass 6
CSDTak
EDGENie
WiFiNie
WAP1.1
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciMMC
Karta pamięci w zestawie32
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjeportfel elektroniczny, Push-to-talk wbudowana przeglądarka HTML, program Quickword - kompatybilny z Wordem 97, 2000 oraz XP, program Quickpoint - kompatybilny z PowerPointem 97, 2000 oraz XP.

Sprawdź cenę:

Ocena:   0.00 Ilość ocen: 0

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 6260

Na ten telefon wyczekiwałem z niecierpliwością, ponieważ jest to pierwszy model z obrotowym wyświetlaczem i opartym na platformie Symbian 7.0s(series 60).
Nokia 6260 jest pierwszym clamshell`em fińskiego koncernu, którego bez żadnych zastrzeżeń można nazwać zaawansowanym "motylkiem". Telefon zaopatrzono w takie "cuda" techniki, jak: odtwarzacz mp3, aparat fotograficzny, radio i wiele innych funkcji o których opowiem w tym artykule.

Pierwsze wrażenie

Wymiary telefonu to 102 x 49 x 23 i waga 120 gram, jednak dobra aerodynamika sprawia, że dobrze leży w dłoni, i zupełnie nie odczuwa się tej wagi. Na sam przód zwróciłem uwagę na obrotowy wyświetlacz(w lewą stronę 90 stopni i w prawą 180 stopni) i specyficzne rozłożenie klawiatury, o której opowiem w dalszej części. Konstrukcja obrotowego ekranu sprawia wrażenie solidnej, tzn. niema się wrażenia, że po nieodpowiednim obróceniu po prostu pęknie… Obudowę wykonano z dobrej jakości materiałów, jedyne zastrzeżenie można mieć do bocznej jej części, gdzie położono lakier, który po kilku miesiącach użytkowania po prostu się ściera. Po prawej stronie znajduje się spust do obsługi aparatu i dwa przyciski – góra, dół(do regulacji głosu), zaś po lewej obiektyw kamery. Włącznik telefonu umieszczono nad wyświetlaczem.

W pudełku znajdziemy wraz z telefonem: ładowarkę, kartę RS MMC 32MB, stereofoniczny zestaw słuchawkowy, instrukcja obsługi i płyta CD z oprogramowaniem. Jest to całkiem bogaty zestaw, brakuje tylko przejściówki z MMC na RS-MMC, co sprawia, że trzeba kupić dodatkowy czytnik kart pamięci, by ją otworzyć. Na płycie CD umieszczono standardowy program – "Nokia PC Suite" – dzięki któremu, możemy zarządzać telefonem tzn. dodawać i usuwać kontakty, wgrywać i usuwać aplikacje, wysyłać SMS`y, synchronizować dane komputer-komórka.Skok klawiatury jest dobrze wyczuwalny, klawisze mają płaską strukturę, dzięki czemu pisanie po niej nie sprawia żadnych problemów. Diody w kolorze białym zamontowane w tym modelu spełniają celująco swoją rolę. Na początku tego artykułu wspominałem o klawiaturze, więc teraz do tego wrócę. Rozwiązanie jakie zastosowano w tym modelu jest czymś "nowym" na polskim rynku, podzielono ją dwie części, pierwsza: przyciski alfanumeryczne i dwa przyciski do odbierania i zakończenia rozmowy oraz drugą: dwa przyciski po obu stronach , 4-kierunkowuy manipulator po środku, a między nimi klawisz zatwierdzający(na początku może być ono dosyć uciążliwe, lecz to po kilku dniach nie ma się z tym żadnych problemów).

Wyświetlacz…

… niestety tylko jeden – wewnętrzny, choć to tzw. "leżak". Nie ma co się jednak martwić, ponieważ dzięki odpowiedniemu obróceniu i zamknięciu klapki, pozostaje on na zewnątrz(tzw. tryb przeglądania). Wymiary ekranu to: 176 x 208 pix. i 65 tysiące kolorów. Kolory są świetnie odwzorowane, żywe, kontrast też nie budzi zastrzeżeń. Widoczność podczas mocnego zewnętrznego światła jest dobra. Jakość oglądanych obrazków jest nienaganny, aż się prosi o komplementy… Oby tak dalej.Kontakty…

… można zapisać zarówno w pamięci telefonu i karty SIM – ta pierwsza oddaje więcej możliwości. Do każdego kontaktu możemy dopisać parę numerów, e-mial, URL, pocztowy i notatkę, dobrać zdjęcia pokazowe itp. Pamięć na wpisy w książce adresowej jest "nieograniczona", tzn. wszystko zależy od wolnej pamięci, każdy numer może należeć do innej grupy kontaktu. Do dyspozycji oddano nam pięć grup, której możemy ustawić osobny dzwonek. Każdy kontakt można przesłać za pomocą wizytówki poprzez łącze podczerwieni, technologie Bluetooth, SMS lub MMS. W telefonie widnieje opcja wybierania głosowego.Standardy wiadomości, które telefon obsługuje to: SMS`y, MMS`y, Smart Messing i e-mial. Pisanie jest sprawne i intuicyjne, nie wymaga wielu "kliknięć". Niestety Nokia w wielu już modelach stosuje kodowanie w Unicode, w tym także, tzn. przy użyciu polskiego znaku dialektycznego, długość SMS`a diametralnie spada do 70 znaków. Jedynym rozwiązaniem jest korzystanie z słownika T9, ale poprawiać wszystkie wyrazy z polskimi znakami lub całkiem zrezygnować z słownika. Ciężki wybór… Rozmiar pojedynczej wiadomości MMS to 100kb, załączyć do niego można po jednym pliku z każdej grupy(np. zdjęcie, dźwięk). Przygotowaną wiadomość multimedialną można wysłać na adres e-mial lub numer telefonu. Warto wspomnieć też o kliencie e-mial, zaprogramowanie go i używanie nie sprawiło żadnych problemów, nie zdarzył się problem typu, nie można ściągnąć wiadomości lub wysłać.Kamera, radio, mp3

Aparat aktywowany jest wtedy, gdy klapkę obrócimy o 90 stopni w prawo lub w lewo, jest to innowacyjne a zarazem pomysłowe i dobre rozwiązanie. Do obsługiwania kamery w tej pozycji służy klawisz(ikona aparatu) – umieszczony na prawym boku. Obiektyw(VGA – 640×480) tak jak wspomniałem wcześniej umieszczono no na lewym boku. Do wyboru mamy trzy tryby(zdjęcie standardowe, portretowe oraz tryb nocy), zdjęcie można przybliżyć używając zooma 2x i wideo. Jakość zdjęcia ustalamy poprzez trzy opcje – zwykła, podstawowa i wysoka. Wrócę jeszcze na chwilkę do sekwencji wideo, film nagrywany jest z dźwiękiem, w formacie 3gp. Długość nagrywania zależy od wolnej pamięci telefonu lub karty rozszerzeń.

Radio (to kolejny plus tego "cudu" techniki) umila czas podczas poruszania się różnymi środkami lokomocji lub czekaniu w kolejce Nie miałem żadnych problemów z "złapaniem" sygnału w zabudowaniach. Dźwięk wydobywany z zestawu stereofonicznego jest przyzwoity. Stację można zaprogramować automatycznie i "ręcznie". Najczęściej korzystną przeze mnie funkcją był odtwarzacz mp3. Jakość dźwięku jest monofoniczna, lecz "w pojedynku" z Sony Ericsson`a K700i wygrała Nokia. Razem z znajomym stwierdziliśmy, że produkt fińskiego koncernu zdecydowanie wygrał. Do odtwarzania mp3 polecam dwa programy: Ultra MP3 i Mp3Player. Oby dwa jednak płatne… Cóż, każdy musi jakoś zarabiać.

Zdjęcia standardowe:
Aby pobrać przykładowy filmik wykonany Nokią 6260 kliknij tutaj

Połączenia…

… z komputerem można odbyć w wszelaki sposób, począwszy od portu podczerwieni, następnie przez Bluetooth, a skończywszy na kablu USB. Osobiście przetestowałem pierwsze dwie metody, z żądna z nich nie było problemów. Najchętniej korzystałem z technologii Bluetooth, ponieważ jest wygodniejsza i szybsza. Zarządzać telefonem z poziomu komputera, jak wspominałem wcześniej można za pomocą standardowego oprogramowania "Nokia PC Suite", lecz posiadacze Windows`a XP/ME, aby przesłać dzwonek/tapetę itp. nie potrzebują dodatkowego oprogramowania. Kabla USB nie testowałem, lecz przypuszczam, że jego zainstalowanie nie sprawiło by, żadnych problemów.

Przeglądać witryny internetowe można za pomocą GPRS – Class 6 i WAP`u, wersja 1.1. W standardowej przeglądarce Symbian`owej, u góry widniały pobrane KB z danej strony, jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wiadomo od początku na jakie koszta jesteśmy narażeni. Polecam aplikację "Opera Mobile 8" do tej czynności, cechuje ją większa stabilność i komfort użytkowania.

Warto wspomnieć o…

… 32-tonowych dzwonkach polifonicznych, które brzmią ładnie i elegancko. Jeśli jesteśmy przy dzwonkach to warto wspomnieć, że telefon obsługuje inne formaty melodii: .wav, .acc, .amr – wszystkie te rozszerzenia, można ustawić jako dzwonek rozmów przychodzących lub jako budzik. Kiedy otwieramy tylnią klapkę obudowy, automatycznie na wyświetlaczu ukazuje się ostrzeżenie, że w przypadku wyjęcia karty RS-MMC wszystkie aplikacje zostaną natychmiast zamknięte. Wspomnę jeszcze, że szufladka karty SIM znajduję się pod miejscem na kartę pamięci. W telefonach opartych na platformie Symbian, można instalować schematy graficzne, tzw. tematy. Dzięki czemu, aparat może stać się codziennie czymś "nowym". Instalacja jest bardzo prosta i intuicyjna, wystarczy tylko skopiować na komórkę i następnie parokrotne nacisnąć klawisz. Jeszcze "świeża" w naszym kraju jest usługa "Naciśnij i Mów"(ang. Push to talk). Działa ona podobnie, jak popularne krótkofalówki, głos zamieniany jest w pakiet GPRS i przesyłany do odbiorcy. Niestety nie dane mi było przetestowanie tej usługi, ze względu na nieliczną grupę telefonów obsługujących tą technologie. Nie mogło zabraknąć podstawowych aplikacji organizacyjnych: kalendarz, kalkulator, lista spraw, notatki, portfel elektroniczny na szyfr.

W standardzie zainstalowane są trzy gry: Bounce (znana gra z poprzednich telefonów, z piłką w roli głównej), Snake EX (popularny "wąż") i CardDeck (gry karciane) oraz aplikację, które można uruchomić tylko trzy razy ze względu, że to są wersje demo płatnych programów. Pamięć telefonu wynosi 9,5 mb przydzielana automatycznie na aplikacje, dzwonki, wpisy w książce telefonicznej itp. W standardowym wyposażeniu mamy dodatkową pamięć – kartę RS-MMC o pojemności 32 mb.

Bateria…

… litojonowa o pojemności 760 mAh wystarczała na dzień dni dużego użyktownia – korzystanie z aparatu, odtwarzacza mp3, kilka minut dziennie rozmowy i około stu SMS`ów lub dwa dni normalnego użytkowania. Przydałaby się większa pojemność baterii, lecz niestety wszystkiego mieć nie można… Ku mojemu zdziwieniu, akumulator ładował się maksymalnie z półtorej godziny, jeśli był wyczerpany do końca. Jest to szybki czas ładowania w stosunku do Siemens`a C75.

Podsumowanie

Oprócz słabej baterii nie stwierdzam w tym telefonie żadnych dodatkowych wad. Wszystkie te "cuda" o których mówiłem na samym początku oceniam dobrze. Stwierdzam bez żadnych skrupułów, że N6260 posiada dużo cech pozytywnych, a znacznie mniej negatywnych. Zdecydowanie jest najlepszym "clamshell`em" opartym na platformie Symbian. Myślę, że telefon znajdzie wielu nabywców, szczególnie u młodzieży, których stać na wydatek koło 900 zł. Sprzedawany jest w dwóch kolorach: czarnym i białym, zachęcam do kupna!


Michał Rogowicz | 02-10-2004 21:00 |

Nokia 6260

Źródło: NOKIA

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama