Michał Rogowicz | 08-12-2008 16:35 |

Nokia 6233

Nokia 6233
Nokia 6233
Nokia 6233
Nokia 6233
Podstawowe dane techniczne:
ModelNokia 6233
Wymiary (szer,wys,grub)108 x 46 x 18 mm
Waga110 g
Zasięg900, 1800, 1900, WCDMA
Czas czuwania340 h
Czas rozmowy240 min
Baterialitowo-polimerowy (LiPoly), 970 mAh
Wyświetlacz320 x 240 pikseli, 256 tys. kolorów
Procesor
System operacyjnySymbian series 40, 3rd Edition
Dostępna pamięć70 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak, ACC
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny2 Mpix, zoom x8, wideo

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDTak
GPRSTak, Class 10
CSDTak
EDGETak, Class 10
WiFiTak
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięcimicroSD
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)Tak
Wymienne obudowy
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaNie
Cena według producenta325 €

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjesyncML

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.67 Ilość ocen: 30

Twoja ocena: 

Olaf Czempa | 15-12-2007 17:00 |

Nokia 6233

Zaprezentowana w połowie zeszłego roku Nokia 6233 to jeden z kolejnych modeli fińskiego producenta, który można złośliwie określić: „ta sama komórka w innej obudowie”. Mimo tego mamy do czynienia z bardzo interesującym telefonem, które zdobędzie zapewne rzesze zwolenników przede wszystkim z uwagi na świetne walory użytkowe oraz naprawdę wytrzymałą baterię.
Telefon na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo stonowany, a całość utrzymana jest w klasycznej i wyrafinowanej stylistyce. Od razu zwraca uwagę metaliczne wykończenie ze stali nierdzewnej. Nokia 6233 świetnie leży w dłoni, a jest to zasługa między innymi dobrego wyważenia oraz tylnej obudowy pokrytej warstwą gumy, która dodatkowo chroni przed zsuwaniem się aparatu ze śliskich powierzchni. Biorąc Nokię 6233 do ręki, od razu zauważymy wysoką jakość materiałów użytych do wykończenia. Telefon można zakwalifikować do „wyższej klasy średniej”, czyli higher middle-class.

Mocną stroną Nokii 6233 jest również wyświetlacz QVGA mogący wyświetlić 262 144 kolorów, o rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Przeglądanie zdjęć, filmów wideo czy korzystanie z gier i aplikacji Java jest dzięki temu bardzo przyjemne.

Aparat ma wygodny układ przycisków. W dolnej części znajduje się klawiatura alfanumeryczna, przyciski zielonej i czerwonej słuchawki oraz dwa klawisze funkcyjne. Ponadto fiński koncern wyposażył Nokię 6233 w czterokierunkowy klawisz wraz z przyciskiem akceptacji w środku. Klawiatura została wykonana z twardego plastiku, przyciski wchodzą z dobrze wyczuwalnym kliknięciem, co niewątpliwie ułatwia edycję wiadomości tekstowych oraz e-maili.

Poza tym, podobnie jak w większości modeli, na bokach obudowy producent umieścił klawisze. I tak z lewej strony znajdziemy przycisk „Kontakty Naciśnij i mów”, a po prawej – klawisz aktywujący aparat i zarazem spust migawki oraz klawisze głośności. Również po lewej stronie znajduje się slot na karty pamięci typu microSD (w pudełku standardowo znajdziemy kartę o pojemności 64 MB).

Menu telefonu to dobry i znany z innych modeli układ Series 40 w wersji 3rd Edition. Poszczególne foldery możemy dowolnie konfigurować oraz wybrać sposób wyświetlania z czterech dostępnych: lista, tabela, tabela i etykiety oraz zakładki. Ponadto nie ma żadnych zmian w stosunku do innych aparatów Series 40.Rozrywka i biznes w jednymNokia 6233 to prawdziwy telefon multimedialny. Ma aparat o rozdzielczości 2 megapikseli o ośmiokrotnym zoomie cyfrowym, a wykonane za jego pomocą zdjęcia są przyzwoitej jakości. Do naszej dyspozycji producent dorzucił kilka dodatków – efekty w postaci zdjęć w: sepii, odcieniach szarości lub negatywie. Możemy również samodzielnie sterować balansem bieli. Model 6233 nie został natomiast wyposażony w lampę lub – jak niektórzy złośliwi mówią – diodę błyskową, która i tak nie ma znaczącego wpływu na oświetlenie fotografowanego obiektu. Podobnie jak w innych modelach Series 40 znajdziemy tu również możliwość wykonania zdjęć seryjnych, w trybie nocnym lub za pomocą samowyzwalacza. Zarówno liczba zdjęć, jak i długość filmów wideo jest ograniczona tylko przez aktualnie będącą w użytku kartę microSD.

Mocną stroną Nokii 6233 jest wysokiej jakości dźwięk przestrzenny. Również głośność jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Oczywiście oprócz odtwarzacza, z którego obsługą poradzi sobie każdy, Nokia 6233 posiada radio: jakość bez zarzutu, pamięć na dwadzieścia rekordów oraz automatyczne strojenie. Ponadto istnieje możliwość wyszukania wybranych stacji w katalogu. Pamiętajmy, iż warunkiem skorzystania z tej funkcji jest dostępność połączenia z Internetem.

Fiński producent niestety nadal nie poprawił słabej jakości dyktafonu. Podobnie jak w poprzednich modelach dźwięki są przytłumione, przez co są ledwo słyszalne. Na otarcie łez Nokia wprowadziła górną granicę trwania nagrania niezależnie od zastosowanej karty pamięci – 60 minut.

Technologie bezprzewodowe spisują się bez jakichkolwiek zastrzeżeń. irDa powoli traci na znaczeniu na rzecz znacznie szybszego i łatwiejszego w użyciu Bluetooth. Za jego pośrednictwem miałem okazję testować różnorakie warianty połączeń, czy to z komputerem, innymi telefonami lub nawet stereofonicznymi słuchawkami. W każdym przypadku dźwięk był czysty, bez jakichkolwiek zniekształceń. Jedynym oczywistym ograniczeniem jest 10-metrowa bariera technologiczna.

Jako ciekawostkę warto odnotować, iż producent zaimplementował tzw. profil samolotowy, pozwalający na bezpieczne użytkowanie telefonu na pokładzie tego środka transportu. Mając aktywny ten tryb, aparat nie jest zalogowany do sieci i można korzystać wyłącznie z funkcji nie wymagąjących łączności radiowej.Wiadomości i poczta elektronicznaObsługa wiadomości tekstowych chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Natomiast warto wspomnie, iż aparat bez jakichkolwiek problemów poradzi sobie z MMS-ami do rozmiaru 300 kB włącznie. Bardzo użyteczną funkcją, a raczej aplikacją (otwierana z poziomu Wiadomości, lecz napisana w Javie), jest aplet E-mail. Prosty, ale adekwatny do potrzeb telefonu. Inaczej niż u swoich poprzedników Nokia 6233 wprowadza udogodnienie w postaci filtru niechcianej poczty. Muszę przyznać, że antyspam jest bardzo skuteczny i przez dwa tygodnie błędnie zidentyfikował może dwa maile. Konfiguracja nie stanowi żadnego problemu i jest bardzo podobna do większości programów pocztowych stosowanych na pecetach. Hasło, adres e-mail, adres POP3 i to wszystko, co potrzebne, aby mieć dostęp do komórkowej skrzynki e-mailowej.Transmisja danychTransmisja danych to również mocna strona Nokii 6233. Obsługuje ona standard WCDMA 2100, czyli może ściągać dane z maksymalną prędkością do 384 kb/s oraz wysyłać do 128 kb/s. Dzięki sieci trzeciej generacji transmisje wideo oraz zwiastuny filmów, gry, aplikacje i inne pliki są pobierane bardzo szybko. Streaming wideo również nie sprawiał Nokii 6233 żadnych problemów, aczkolwiek jest to funkcja niezwykle energożerna i pozwala maksymalnie na 1,5 godziny oglądania telewizji komórkowej.

Standardowo zaimplementowana w telefonie przeglądarka internetowa nie sprawdza się w swojej roli. Stosunkowo lekkie strony ładują się niezwykle długo, a samo ich przeglądanie może tylko wywołać niepotrzebne nerwy. Polecam instalację alternatywnej przeglądarki, np. Opera Mini.ZasilanieTo jedna z najmocniejszych stron Nokii 6233. Litowo-polimerowe ogniwo BP-6M o pojemności 1100 mAh przy normalnym użytkowaniu wytrzymuje ok. 4-5 dni. Jest to naprawdę rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę wielkość wyświetlacza oraz ogrom dostępnych funkcji. Chwała za to, iż producent nie zdecydował się na zastosowanie w aparacie przestarzałego akumulatora BL-5C lub BL-5B. Dzięki temu można czuć się naprawdę mobilnym.Podsumowując
, Nokia 6233 to telefon o wyglądzie biznesowym z funkcjami służącymi rozrywce. Niezły aparat, szybka transmisja danych UMTS, świetny wyświetlacz, wysoka jakość zastosowanych materiałów oraz wydajna bateria sprawią, iż telefon może zdobyć popularność zarówno wśród młodych, aktywnych ludzi, jak i biznesmenów.

Testowany egzemplarz miał wgrane najnowsze oprogramowanie, tj. V 04.91 25-09-06.

Artykuł pochodzi z magazynu poświęconego mobilnym technologiom – Mobility    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama