Michał Rogowicz | 08-12-2008 14:42 |

Nokia 6170

Nokia 6170
Nokia 6170
Nokia 6170
Nokia 6170
Nokia 6170
Nokia 6170
Nokia 6170
Podstawowe dane techniczne:
Model6170
Wymiary (szer,wys,grub)88 x 46 x 22 mm
Waga121 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900
Czas czuwania270 h
Czas rozmowy240 min
Bateria760, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz128 x 128, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioNie

Aparat:
Aparat fotograficzny

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailNie

Łączność:
IrdaTak
BluetoothNie
HSCSDTak
GPRSClass 10
CSDTak
EDGENie
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci Nie
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweTak
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjepush to talk, portfel elektroniczny, synchronizacja SyncML, strumieniowe odtwarzanie obrazu i dźwięku.

Sprawdź cenę:

Ocena:   0.00 Ilość ocen: 0

Twoja ocena: 

  • Sebastian

    Jakoś jestem przekonany że rozdzielczość wyświetlacza to 128×160 pikseli.

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 6170

Nokia po krytycznych wypowiedziach na temat nie posiadania w swojej ofercie rozkładanych telefonów, wypuściła całą gamę „leżaków”. Nokia 6170 jest jednym z najładniejszych clamshell`i, który wypuszczono na polski rynek.
Dwa wyświetlacze, aparat VGA, ładna stylistyka, Push to talk, EDGE – te cechy promują ten telefon. Na pierwszy rzut oka, wszystkim moim znajomym bardzo się spodobał – nie było osoby, która by przeszła obok niego obojętnie Adresowany jest na półkę wyższą, tzn. High End, czyli telefonów zaawansowanych, lecz nie pracujących na platformie Symbian.

Pierwsze wrażenie

Nokia 6170 to trójzakresowy telefon o wymiarach 88 x 46 x 22 mm i 121 gramach "żywej" wagi, której zupełnie się nie odczuwa podczas codziennej pracy. Telefon świetnie leżał w dłoni – spowodowane jest to dobrą aerodynamiką. Konstrukcja otwartej klapki wykonano można powiedzieć – z szwajcarską precyzją, jednym słowem wykonano ją solidnie. Produkty z jakiej stworzono obudowę, tez nie budzą żadnych zastrzeżeń, są one wzięte z najwyższej półki. Nic nie trzeszczy, nie odstaję. Niestety obudowa nie jest odporna na zarysowania, po kilku miesiącach używania było je widać gołym okiem. Telefon jest typowym "motylkiem", przez co posiada dwa wyświetlacze: zewnętrzny(mniejszy) i wewnętrzny(potężniejszy), lecz o ich parametrach później. W trybie zamkniętym, na pierwszy rzut oka widać napis NOKIA, pod nim ekranik zewnętrzny, w dolnym lewym rogu – głośnik, zaś w dolnym prawym rogu – obiektyw aparatu. Po lewej stronie obudowy umieszczono dwa przyciski do regulacji stopnia głośności. Po prawej zaś stronie – włącznik usługi Naciśnij i Mów, pod nią zainstalowano port podczerwieni, a następnie włącznik telefonu. Na samym dole znajdziemy zaczep do ładowarki oraz pop-port.

W zestawie oprócz telefonu znajdziemy: ładowarkę, słuchawki, płytę CD z oprogramowaniem oraz instrukcję obsługi – jest to typowy zestaw Nokii. Na płycie CD umieszczono standardowy program – "Nokia PC Suite" – dzięki któremu, możemy zarządzać telefonem tzn. dodawać i usuwać kontakty, wgrywać i usuwać aplikacje, wysyłać SMS`y, synchronizować dane komputer-komórka.

Klawiatura tego modelu spodobała mi się najbardziej. Klawisze są duże i eleganckie, odległość między nimi jest w sam raz, a podświetlenie niebieskimi diodami spełnia swoja rolę celująco. Przyciski mają dobry moment działania. Do poruszania się po menu służy 4-kierunkowy manipulator wraz z guzikiem zatwierdzającym umieszczonym po środku. Do każdego kierunku przypisany jest skrót: góra – aparat, prawo – grupy NIM, dół – lista kontaktów, lewy – nowa wiadomość tekstowa. Nie mam żadnych zastrzeżeń do funkcjonowania klawiatury.

Wyświetlacz(e)

Nokia 6170 jako typowy "leżak" posiada dwa ekraniki – zewnętrzny i wewnętrzny. Pierwszy o wymiarach 96 x 65 pikseli oraz palecie barw 4096 kolorów. Spełnia funkcję "informacyjną", umieszczony jest na nim aktualny czas, zasięg, stan baterii, informacje sieci. Można ustawić na nim tapetę i wygaszacz. W jednym zdaniu można napisać, że jest to wyświetlacz taki sam, jak w 3510i(posiada takie same funkcje), lecz bez możliwości przeglądania menu. Przy "większym", tzn. wewnętrznym zatrzymam się na dłużej… Otóż posiada parametry dość przeciętne w porównaniu na dzisiejsze możliwości, ale mi w zupełności wystarczalne. Jego "przestrzeń" to 128 x 128 pikseli oraz 65 tysięcy kolorów. Kolory są ostre i przejrzyste, oglądanie wszelakich grafik należy do czynności przyjemnych. Podczas intensywnego światła zewnętrznego doczytanie się na wyświetlaczu nie stanowi żadnego problemu – za co ogromny plus. Kiedy wyświetlane informację są słabo widoczne, można zmienić kontrast. Tapetę można ustawić zarówno z pobranych obrazków, jak i "świeżo" wykonanych zdjęć za pomocą aparatu VGA, ale o nim później. Istnieje możliwość ustawienia całych motywów, tzn. dźwięku, tapety oraz wygaszacza, dla oby dwóch wyświetlaczy osobno.

Kontakty…

… można zapisać w książce adresowej, która może pomieścić do 500-set wpisów. Każdy wpis można udoskonalić, dodając do niego: 5 numerów, adres "Naciśnij i Mów", e-mial, url, pocztowy oraz id użytkownika, notatkę i miniaturowe zdjęcie, które będzie wyświetlane w trakcie dzwonienia użytkownika. Numer można przypisać do pięciu grup oraz wysyłać w postaci wizytówki za pomocą łącza na podczerwień, SMS lub MMS`a. Istnieje również możliwość wybierania głosowego (20 kontaktów).

Telefon obsługuje trzy standardy wiadomości: SMS, MMS, Smart Messing oraz zaopatrzono go w klienta e-mial. Słynne "esemeski", można redagować za pomocą polskiego słownika T9. Produkt fińskiej Nokii obsługuje długie wiadomości SMS, wszystkie zapisane znaki są skrupulatnie odliczane w górnym prawym rogu. Aczkolwiek trzeba się pilnować, ponieważ za każde 160 znaków zapłacimy osobno… Dużym plusem jest licznik wiadomości SMS, który zlicza ile wysłaliśmy, jak i ile otrzymaliśmy wiadomości. Dzięki czemu pozwala w 90% procentach obliczyć rachunek jaki dostaniemy od operatora. Jeśli mowa o MMS, trzeba wspomnieć, że maksymalna waga pojedynczej wiadomości to 100kb(pusty MMS zajmuje 1kb), która możemy zapełnić po jednym pliku z każdej grupy (zdjęcia, dźwięk itp.). Przygotowaną wiadomość multimedialną można wysłać na wskazany adres e-mial lub numer telefonu. Warto wspomnieć też o kliencie e-mial, zaprogramowanie go i używanie nie sprawiło żadnych problemów. Nie zdarzył się problem typu, nie można ściągnąć wiadomości lub wysłać.

Media

Tak zatytułowano grupę, gdzie znajdują się trzy aplikacje: Kamera, Odtw. Mediów oraz Dyktafon. Skupię się najpierw przy kamerze. Otóż obiektyw aparatu umieszczono w prawym dolnym rogu obudowy zewnętrznej. Pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości VGA (640×480). Do wyboru mamy trzy tryby: Zdjęcie standardowe, portretowe, tryb nocny. Jakość zdjęcia oraz filmu wybieramy za pomocą trzech opcji. Tu ciekawostka – niestety by odebrany MMS działał u odbiorcy, obraz musi zostać zrobione w wersji podstawowej. Dziwne… Nie zapomniano również o zoomie – 2x. Jednak, gdy go używamy musimy się pogodzić z drastycznym pogorszeniem jakości. Samowyzwalacza też nie zabrakło. Odlicza on czas od dziesięciu sekund w dół, a każdej mijającej sekundzie towarzyszy charakterystyczny odgłos, dzięki czemu wiadomo kiedy nastąpi "pstryknięcie".

Na samym końcu wybierania trybu naszym oczom ukarze się opcja wideo. Pozwala na kręcenie krótkiego filmiku(2 minuty), obraz oraz dźwięk zapisywany jest w formacie 3gp. Do obejrzenia naszego arcydzieła na komputerze polecam program o nazwie "mpegable".

Odtwarzacz mediów pozwala otwierać różne typy pliku, w tym zdjęcia i dźwięki.

Dyktafon można używać do sporządzenia notatek głosowych oraz zapisywanie rozmów telefonicznych. Jakość nagrania jest dobra – bez trudu usłyszymy słowa wypowiedziane podczas odsłuchiwania. Jeśli nie były wymówione za cicho, tzn. szeptem.

Zdjęcia standardowe:

Tryb nocny:

Aby przesłać dane z komputera do komórki lub odwrotnie należy uzyskać połączenie za pomocą portu podczerwieni lub kabla USB. Przesyłanie danych za pomocą IRDY na systemie Windows XP nie sprawiało żadnych problemów, a co najważniejsze nie trzeba było instalować dodatkowych narzędzi. Jednak do bardziej zaawansowanych funkcji polecam tak jak wspomniałem na początku artykułu – Nokia PC Suite. Jestem zobowiązany wspomnieć, że przesyłanie danych poprzez łącze na podczerwień z innymi telefonami przebiegało bez żadnych zakłóceń.

Pliki można również przesyłać za pomocą MMS`ów, wspomaganych GPRS (class 10) oraz WAP 2.0. Strony internetowe na telefonie otwierały się bez żadnych problemów i najważniejsze szybko, ponieważ został wyposażoną w (najszybszą jak na dzisiejsze możliwości) pakietową transmisje danych.

Rozrywka

Podczas samotnych wieczorów, poruszaniu się różnymi środkami lokomocji lub czekaniu w poczekalni, może najść potrzeba "zabicia" czasu. W takiej sytuacji przychodzi jedna myśl: Pograjmy sobie. W standardowym wyposażeniu zainstalowane są trzy gry: Puzzle (gra ta występowała w "plastikowych" grach. Polega na ułożeniu za pomocą klocków różnych figur geometrycznych), Beach Race – (typowa gra wyścigowa, na początku wybieramy gracza: chłopaka lub dziewczyna. Następnie tryb gry: jeden lub dwóch graczy. Ogólnie polega na ściganiu się z przeciwnikiem i omijaniu napotkanych przeszkód), Backgammon (polega na przeniesieniu pionków do bazy i usunąć je z planszy).

Aplikacje

W standardowym wyposażeniu zainstalowane są trzy aplikacje, które umieszczono w grupie Aplikacja -> Kolekcja. Są nimi: Converter II – umożliwia konwertowanie temperatury, waluty, masy, długości, powierzchni, objętości na różne jednostki. Translator – tak jak nazwa wskazuje jest to translator, jednak nie działa on zbyt sprawnie. Ostatnim programem jest Word Lock II – oblicza strefy czasowe we wszystkich stronach świata, które zaznaczamy na mapie. Jest łatwy w obsłudze, ale również bardzo dobry. Po przygodzie z nim mam same pozytywne wrażenia.

Zainstalowanie nowych aplikacji nie sprawia żadnych problemów, dzięki Javie 2.0

Nie mogło zabraknąć podstawowych narzędzi, mianowicie: budzik (zaleta jest możliwość zaprogramowania powtórzeń alaramu), kalendarz (jest przejrzysty, na każdy dzień jest możliwość dodania notatki), lista spraw (dodajemy do każdego wpisu stopień jego ważności), notatki, synchronizacja, portfel elektroniczny (zabezpieczony kodem), kalkulator (podstawowe działania), stoper oraz minutnik.

Warto wspomnieć o…

… o melodiach, które telefon obsługuje, a są nimi: dzwonki polifoniczne, .amr, .acc, lecz niestety nie ma możliwości używania dzwonków true-tones, popularnych .wav`ów. W menu, pod numerem siódmym znajduję się opcja "Naciśnij i Mów"(ang. Push to talk). Nie miałem okazji niestety jej przetestować, ponieważ tylko jeden z operatorów obsługuję tą technologię, a reszta jakoś się nie kwapi się do uruchomienia… Pamięć telefonów wynosi około 2,4mb przydzielana automatycznie na zdjęcia, wideoklipy, aplikacje, gry itp. Zestaw słuchawkowy to kolejny plus tego aparatu, w którym słychać dobrze oby dwóch rozmówców. Niestety odczuwa się brak radia.

Bateria

Nokie 6170 zaopatrzono w baterię ogniwie lito-jonowym o pojemności 760 mAh. Przy kilkunastu minutach rozmowy dziennie, kilkudziesięciu SMS`ów oraz używaniu aparatu. Telefon trzeba było ładować co 3-4 dni. Przy większej zabawie z produktem fińskiego koncernu, wydajność skracała się o jeden dzień.

Podsumowując, "leżak" z Finlandii powinien zrobić furorę na polskim rynku. Do tej pory nie miałem w rękach tak perfekcyjnie wykończonego telefonu. Nie ustępuje niczym takim potęgom jak Samsung czy Motorola, które przewodzą w tej klasie. Nie dostrzegłem w nim żadnych wad oprócz braku radia i choć matryca aparatu mogłaby być większa. Mogę go polecić wszystkim bez wyjątku – młodzieży i ludziom starszym. Sprzedawany jest w jednym kolorze srebrnym na zewnątrz, a czarnym – wewnątrz. Jego cena na aukcjach internetowych wynosi około 750zł nowe, a w salonach koło 1000 zł.


Michał Rogowicz | 02-10-2004 20:00 |

Nokia 6170Źródło: NOKIA

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama