Michał Rogowicz | 07-12-2008 22:03 |

Nokia 6111

Nokia 6111
Nokia 6111
Nokia 6111
Nokia 6111
Nokia 6111
Podstawowe dane techniczne:
Model6111
Wymiary (szer,wys,grub)85 x 47 x 23 mm
Waga92 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900
Czas czuwania190 h
Czas rozmowy200 min
Bateria700 mAh, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz128 x 160, 256 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć23 MB
Multimedia:
Dzwonki polifoniczne64 głosy, aac, mp3,
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioNie

Aparat:
Aparat fotograficzny1 Mpix, zoom x6, flash, video

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDNie
GPRSClass 8
CSDTak
EDGETak
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacje# push to talk, # Video player: 3GPP, H.264 video, MPEG-4, AMR, Visual Radio, # Video streaming & recording (1godz.), 3GPP video streaming, XHTML,

Sprawdź cenę:

Ocena:   6.40 Ilość ocen: 5

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 12-02-2007 15:00 |

Nokia 6111

Terminal ten jest typowym „silder`em”, tzn. posiada aparaturę rozsuwania. To grono jest coraz większe jeśli chodzi o telefony rodem z Finlandii, np. 6280, 5300, ale nie o nich teraz mowa… Jak również użytkownicy coraz chętniej kupują telefony z takim rozwiązaniem, ponieważ jest to coś nowego i oryginalnego. Taki rodzaj komórek nie jest jeszcze tak popularny, aby stał się szarą i nic nie znaczącą zabawką. Póki co jest zupełnie inaczej…

Nokia Nokia

W zestawie oprócz urządzenia znajdziemy ładowarkę, zestaw słuchawkowy, płytę z oprogramowaniem oraz instrukcje obsługi. Jest to bardzo ubogi zestaw, ale telefon też nie powala na kolana swoimi możliwościami, więc ten komplet można przyjąć.

Nokia Nokia


Pierwsze wrażenia
Po otwarciu paczki, przystąpiłem do zainstalowania karty SIM i tutaj pierwszy haczyk… Już nie raz Nokia zaskakiwała miejscem, gdzie należy zamontować „prostokącik” i w tym modelu było tak samo. Miejsce na kartę znajdziemy po rozsunięciu telefonu – zaraz za wyświetlaczem. Natomiast samo dostanie do baterii też jest intrygujące. Wszyscy znajomi chcieli brzydko mówiąc „na chama” otwierać tylnią klapkę, a specjalny zatrzask umożliwiający jej odchylenie znajdował się za zaślepką, umieszczoną u góry urządzenia. Należało go wcisnąć, a wtedy plastik sam odskakiwał od reszty obudowy.

Nokia Nokia

Wrócimy jednak do mechanizmu rozsuwania telefonu, mianowicie działał on sprawnie i bez zarzutu, ale kiedy dostałem ten terminal do testów miał już wytarte guziki na klawiaturze. Nie wiem, czy to było spowodowane tym mechanizmem, czy samoczynnie zszedł lakier pod wpływem często używania przycisków. Ale nie ma co ukrywać jakość użyta do klawiszy pozostawia wiele do życzenia. Poprzez rozsunięcie można było odebrać połączenie, jak i zakończyć, ale nie przy rozmowie za pomocą zestawu głośnomówiącego. Parę razy przy wyciąganiu z kieszeni w spodniach telefonu zdarzyło mi się, żeby urządzenie delikatnie się rozsunęło, a już połączenie było odebrane.

Nokia Nokia

U góry telefonu producent umieścił – wyżej wymienioną – zaślepkę, a pod nią wejście na ładowarkę oraz słuchawki, a oprócz tego zatrzask umożliwiający „dostanie” się do baterii. Z prawej stronie zainstalowano przyciski do regulacji głośności i przycisk obsługujący aparat, zaś z lewej strony głośnik oraz port podczerwieni. Na prawym spojeniu góry i prawej strony obudowy znajdziemy miejsce do przyczepienia smyczy.

Nokia Nokia


Kontakty…
… posiadają wszystkie najważniejsze funkcje. Numery zapisywać można w pamięci telefonu oraz karty SIM, a potem można je wyświetlać razem. Zapisując nowy wpis można go opisać dodając: imię, nazwisko, adres (NiM, e-mial, URL oraz pocztowy), id użytkownika, notatkę, zdjęcie (będzie ono wyświetlane podczas połączenie przychodzącego i wychodzącego) oraz oryginalny dźwięk, który charakteryzował będzie jeden kontakt.

Nokia Nokia

Oprócz tego każdy numer można przyporządkować do grup, które sami musimy najpierw stworzyć. Oczywiście każdy wpis można szybko i łatwo przesłać jako wizytówkę do znajomego za pomocą SMS, MMS, Bluetooth oraz portu podczerwieni. Starymi, ale przy tym bardzo przydatnymi funkcjami jest proste i głosowe wybieranie.

Nokia Nokia


Wiadomości…
… w tym modelu niczym się nie odróżniają. Istnieje możliwość zaprojektowania MMS, napisania SMS oraz listu elektronicznego. Redagowanie wiadomości tekstowej odbywa się szybko i bez problemu za pomocą polskiego słownika T9. Zdziwiło mnie tylko umieszczenie w tym urządzeniu kodowania wiadomości w formacie Unicode, który dotąd spotykałem tylko w telefonach z systemem Symbian. Samo okienko do wpisywania tekstu też wygląda inaczej niż to jest w innych telefonach z series40, czyli 6020, 6280 itp. Co do wiadomości multimedialnych to można je stworzyć dodając po kilka plików z jednej grupy załączników. Do każdego MMSa pod sam koniec możemy dopisać dowolny tekst i wysłać go na numer telefonu lub e-mial.

Nokia Nokia

Zarówno wysłanie e-mial`a oraz wiadomości multimedialnej nie trwa długo, a to dzięki sprawnej technologii przesyłania danych GPRS. Zaprogramowanie skrzynki pocztowej nie trwa długo i nie trzeba wykonywać żadnych specjalistycznych czynności. Kreator krok po kroku powie nam co mamy uzupełnić, a potem nic tylko ściągać pocztę. Ciekawymi opcjami jest licznik wiadomości, który jak sama nazwa, wskazuje liczbę ile wysłaliśmy i odebraliśmy SMS/MMS. W skrzynce można przechowywać tyle wiadomości na ile pozwala nam pamięć telefonu, nie jest ona ograniczona z góry.

Nokia Nokia
Nokia


Wyświetlacz…
… tego modelu na pewno nie należy do rewelacyjnych, ale też nie można go umieścić w grupie z tymi najgorszymi. Bez zawahania można go nazwać „średniakiem”. Jego wielkość to 128 x 160 pikseli, a rozróżnia on 256 tysięcy kolorów. Opcje tego ekraniku nie różnią się niczym od całej serii 40. W standardowym wyposażeniu zainstalowano kilka tematów, a dodatkowe można bez problemu ściągnąć lub wgrać z komputera. Menu można przeglądać na dwa sposoby – w postaci listy lub tabelki (3×3).

Nokia Nokia

Bez względu na to jaki temat będziemy mieć załadowany to samą tapetę oraz dzwonek można zmienić według własnych upodobań. Oprócz tego w opcjach zdefiniujemy kontrast, wygaszacz oraz czas jego zwłoki.

Nokia Nokia


Klawiatura…
… tak jak wspominałem na początku tego testu nie jest wykonana z najlepszych materiałów, ponieważ egzemplarz jaki dostałem miał już wytarte trzy przyciski. Nie wiem, czy to było spowodowane rozsuwaniem telefonu, czy też samym jej użytkowaniem. Układ przycisków podzielono na dwie części – zaraz pod wyświetlaczem znajdziemy klawisz zastępujący dżojstik, a po jego bokach dwa przyciski funkcyjne oraz „czerwoną” i „zieloną” słuchawkę.

Nokia Nokia

Po rozłożeniu, ku naszym oczom ukaże się druga część – klawiatura alfanumeryczna. Służy ona jedynie do redagowania wiadomości, wpisywania numerów, wyciszania telefonu oraz do zapisania prostego wybierania. Klawisze mają dobry kształt, lekko wypukłe co gwarantuje, ze nie pomylimy się podczas jej używania. Oprócz tego mają dobry skok działania.

Nokia Nokia


Media
W tej grupie znajdziemy aparat, radio, odtwarzacz muzyki i mediów. Kamera o rozdzielczości 1,3 megapiksela nie powala na kolana swoimi osiągnięciami, ale też nie doprowadzi do omdlenia z powodu tak kiepskich rezultatów. „Oczko” pozwala na fotografowanie obiektów, jak również ich kręcenie z dźwiękiem. Takowy plik wideo zapisywany jest niestety w formacie 3gp. Producent dał nam możliwość wybrania trzech rozdzielczości zdjęć – największa wynosi 1152 x 864 pikseli. Natomiast wielkość filmów wynosi 176 x 144 pikseli. Oprócz tego możemy oczywiście ustawić kontrast, balans bieli, samowyzwalacz itp.

Nokia Nokia Nokia

Aby pobrać przykładowy filmik wykonany tym telefonem należy klikn±ć tutaj.

Radio działało bez zarzutów, a razem z słuchawkami tworzyły zgrany duet. Stacje możemy zaprogramować ręcznie lub automatycznie poprzez wyszukiwanie najbliższej działającej rozgłośni. Kiedy już ją znajdzie nie występują jakieś dziwne szmery w słuchawce, dźwięk jest czysty jak łza. Natomiast dwa odtwarzacze spełniają powierzone im zadanie znakomicie – nie zawieszają się, co jest chyba ich największym plusem. Dodatkowo dobry interfejs oraz banalna obsługa to kolejne zalety tych aplikacji.

Nokia Nokia


Nokia Nokia


Warto wspomnieć o…
… aplikacjach Java, których w tym telefonie nie jest mało. Znajdziemy tutaj trzy gry: Backam, Golf Tour oraz Rally 3D. Najciekawszą propozycją z tych tytułów jest bezwątpienia Rally 3D. Może ona śmiało konkurować z taką potęgą, jaką jest Colin MAcre Rally. Jedyne do czego mam zastrzeżenia to nie nadążanie kamery za jazdą samochodem, w niektórych momentach nic nie widać. Programów znajdziemy co najmniej trzy: Converter, Introduction oraz World clock. Ich możliwości nie trzeba wyjaśniać, ponieważ po samych nazwach można skojarzyć do czego, który program służy.

Nokia Nokia

Nie można oczywiście zapomnieć o sposobach łączenia się z WAPem za pomocą GPRS. Technologia ta działała dość sprawnie i bez większych problemów, choć raz niewiadomo z jakich przyczyn strona nie chciała się załadować. Wystarczyło tylko ponownie uruchomić aplikacje służące do łączenia się z siecią i już takowe połączenie z witryną zostało nawiązane. Pamięć telefonu wynosiła tylko 20mb, więc to stanowczo za mało, aby przechowywać w telefonie całe galerie, a tylko najważniejsze zdjęcia. Nie wspominając już o dzwonkach mp3, czy plikach wideo, których przechowywanie całkowicie odpada.

Bateria…
… na pewno nie jest najmocniejszym punktem tego urządzenia. Wytrzymała ona ledwie 3 doby przy dużym użytkowaniu – 10 minut rozmów dziennie, kilkanaście SMS, parę zdjęć i połączeń Bluetooth.

Nokia Nokia Nokia


Podsumowanie
Nokia 6110 jest urządzeniem typowym dla kobiet – jego mały kształt, a przy tym mała waga idealnie pasują do delikatnych rąk kobiety. Oczywiście, jeśli tylko któryś z mężczyzn będzie zainteresowany jego kupnem to szczerze go polecam, ale trzeba liczyć się z tym, że zbyt wiele nim nie „zrobimy”. Jest to typowy telefon do dzwonienia i SMSowania, a przy tym ma wbudowanych trochę „bajer”, takich jak: aparat, radio, dzwonki mp3.    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama