Michał Rogowicz | 07-12-2008 11:12 |

Nokia 6020

Nokia 6020
Nokia 6020
Nokia 6020
Nokia 6020
Nokia 6020
Podstawowe dane techniczne:
Model6020
Wymiary (szer,wys,grub)106 x 44 x 20 mm
Waga90 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900
Czas czuwania336 h
Czas rozmowy180 min
Bateria760, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz128 x 128, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioNie

Aparat:
Aparat fotograficzny640 x 480, liczne efekty, nagrywanie filmów

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothNie
HSCSDTak
GPRSClass 10
CSDTak
EDGENie
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowy
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjePush to talk, synchronizacja SyncML, portfel elektroniczny.

Sprawdź cenę:

Ocena:   6.58 Ilość ocen: 12

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 6020

Gdzie tylko się nie ruszyłem, wszyscy moi znajomi posiadali Nokie 6020 – czy to białą czy czarną. Odbiło się to oczywiście na wynikach sprzedaży w czwartym kwartale bieżącego roku w Germanosie (1 miejsce) oraz GTI (2 miejsce).
Na temat tego telefonu słyszałem same superlatywy – rzadko słyszałem jakieś niepochlebne zdanie. Ponieważ potrzebowałem telefonu, udałem się do punktu sprzedaży i tak w 30 minut załatwiłem sobie go na własność.

W zestawie oprócz telefonu i ładowarki dołączono dodatkowo instrukcję obsługi. Jest to ubogi zestaw, ale z jednego strony, po co umieszczać więcej rzeczy, które będą zupełnie nieużywane? Choć mimo, że w słuchawce nie ma radia to zestaw słuchawkowy przydałby się.

Pierwsze wrażenie było bardzo ekscytujące oraz przyjemne. Bardzo uważnie go sobie obejrzałem ze wszystkich stron i byłem zadowolony z materiałów, które użyto do produkcji tej obudowy. Mały, zgrabny, elegancki, – takie przymiotniki nasuwają się od razu przy dotknięciu tego modelu oraz najlepiej go opisują.

U góry telefonu umieszczono włącznik/wyłącznik telefonu, który służy także do zmiany profili. Idąc zgodnie ze wskazówkami zegara przechodzimy do strony prawej. Otóż znajduje się tam głośnik, przycisk aktywujący usługę Naciśnij i Mów, a pod nimi port podczerwieni. Po lewej stronie dwa przyciski do podgłaszania i przyciszania dzwonków oraz rozmówcy. Na dole umieszczono standardowo miejsce na ładowarkę oraz kabel.

Wpisy do ksiązki adresowej dokonujemy na karcie SIM lub do pamięci telefonu. Jednak w tej drugiej pamięci mamy o wiele większe pole do popisu. Do każdego numeru można dodać kilka numerów, adresów jak również wysłać za pomocą SMS, MMS lub portu podczerwieni jako wizytówkę. Aby mieć zawszą pod ręką i nie szukać po całym spisie numerów, np. swojej rodziny to warto utworzyć nową grupę i tam ich dodać. Ułatwi to na pewno życie.

Klawiatura, która zastosowano w tym modelu budzi podziw. Na zdjęciach wygląda na małą i nieporęczną, lecz to tylko złudzenie optyczne. Przyciski posiadają własne wypuklenie, dzięki którym posiadają dobry skok działania. Dżojstik wykonano z szwajcarską precyzją. Działa sprawnie i nie miałem żadnych z nim problemów. Diody spełniają swoje zadanie perfekcyjnie, nawet w bardzo ciemnych pomieszczeniach.

Wyświetlacz tego telefonu należy do okienek z średniej półki. Jego rozdzielczość to 128 x 128 punktów oraz potrafiący wyświetlić 65 tysięcy kolorów. Kolory są nasycone i żywe, dzięki czemu jakość oglądanych obrazków robi dobre wrażenie. Kiedy znudzi się nam standardowy obraz tapety można ją zmienić, zmienić kontrast, ustawić wygaszacz lub zmienić cały temat.

Wiadomości

Oprócz standardowych wiadomości tekstowych, których nie może zabraknąć, do naszej możliwości oddano jeszcze wiadomości flesz, MMSy oraz Smart Lessing. Szybkie pisanie SMSów ułatwi nam polski słownik T9 – jest on sprawny i bogaty w słownictwo. Nie zapomniano tez o obsłudze długich wiadomości, jednak trzeba na to uważać, ponieważ za każde 160 znaków zapłacimy osobno. Jeśli chodzi o wiadomości flesz to możemy wpisać tylko 60 znaków, a taka wiadomość od razu pojawia się na wyświetlaczu odbiorcy. Waga jednego MMSa wynosi jedynie 100kb, a wysyłanie jak i odbieranie wiadomości multimedialnych nie sprawia żadnego problemu. Zaprogramowanie klienta e-mial należy do rzeczy bardzo prostych. Polega na wpisaniu konfiguracji smtp, pop oraz podaniu nazwy i hasła użytkownika. Z ściąganiem wiadomości z serwera nie miałem żadnych problemów. Można ustawić czy ma ściągać same nagłówki, czy też od razu początek listu.

Komunikacja

To pojęcie może być szeroko rozumiane. Chodzi tutaj o połączenia z WAPem jak i komputerem. Z tym pierwszym łączyć się możemy za pomocą WAPu 2.0 oraz GPRS class 10. Oczywiście o wiele szybszą i efektywniejszą technologią jest ta druga, czyli GPRS. W tym telefonie działało bardzo sprawnie. Jak już wcześniej wspominałem wysyłanie MMSów przebiegało bez problemów, a to w dużej mierze dzięki dobremu GPRSowi. Przeglądanie stron należy zaliczyć do przyjemnych choć nie rewelacyjnych.

Z komputerem łączymy się za pomocą portu podczerwieni lub kabla USB. Za pomocą IRDY przesyłanie danych jest troszkę mniej kłopotliwe, a kabla USB nie ma w zestawie, wiec trzeba by kupić. Koszt takiego kabla to na aukcjach internetowych koło 17 złotych. Zwykłe dzwonki, czy tapety można przesyłać bez potrzeby instalowania dodatkowych narzędzi. Jednak, gdy chcemy synchronizować dane komputer -> komórka lub wykonać inne bardziej skomplikowane procesy, trzeba będzie zainstalować program. Do tego polecam oczywiście program Nokia PC Suite, który ściągniemy ze strony producenta. Zawiera on również aplikacje służące do tworzenia, edytowania, porządkowania i przeglądania na komputerze plików zapisanych w telefonie.

Akumulator

Bateria o ogniwie lito-jonowym i pojemności 760 mAh pozwala według producenta na 336 godzin czuwania. W rzeczywiści telefon wytrzymywał koło 4 dób, ale codziennie wykonywałem 10 min rozmów oraz wysyłałem jak, i odbierałem kilkadziesiąt wiadomości tekstowych. Jest to wynik z którego jestem w stu procentach zadowolony. Szczerze to byłem miło zaskoczony, że aparat tak długo pracował bez ładowania.

Media

W tej grupie zainstalowano kamerę oraz dyktafon. Zacznijmy od aparatu, ponieważ jego możliwości na pewno bardziej interesują. Pozwala na wykonanie zdjęcia w trzech trybach: Zdjęcia standardowe, portretowe oraz tryb nocny. Czwartym jest wideo, ale o niej później. Jakość zdjęcia ustawimy poprzez zaznaczenie jedną z trzech opcji (wysoka, zwykła, podstawowa). Jeśli chodzi o tryb wideo to w nim możemy kręcić do wielkości MMSa lub do wyczerpania pamięci. Obraz oraz dźwięk zapisywany jest do popularnego formatu 3gp.

Rozrywka

Kiedy narzekamy na nudę i nie wiemy czym „zabić” czas to ten telefon jest dla Ciebie! W standardowym wyposażeniu są trzy gry i wszystkie godne uwagi. Pierwszą to Puzzle – nie polega na typowym układaniu puzzli jak na to nazwa wskazuje. Może ktoś pamięta jak kiedyś były takie gry plastikowe i w nich się układało puzle w pionie, aby paski znikały i wtedy się zdobywało punkty. Tutaj chodził dokładnie o to samo. Druga gra to Bowling, czyli po polsku kręgle. W każdej planszy mamy po dwa uderzenia, a jeśli trafimy wszystkie za pierwszym razem – co się zdarza – to mamy kolejne dwa uderzenia. Grafika jest zadowalającą oraz jej obsługa jest banalna. Ostatnią grą jest Beach Rally, czyli jazda wokół plaż. Kierowanie jest proste, choć ciąle trzeba trzymać przycisk, który przyspiesza, co troszkę przeszkadza. Na każdy odcinek trasy mamy określony limit czasu, a w dodatku ścigamy się z innymi pojazdami.

Aplikacje

Oprócz standardowych aplikacji takich jak: budzik (cechuje go powtarzalność dnia, czyli zaznaczamy w jakie dni ma automatycznie dzwonić oraz ustawimy długość drzemki, i dźwięk budzika), kalendarz (do każdego dnia możemy dodać niezliczoną ilość notatek), lista spraw, notatki, portfel elektroniczny (zabezpieczony hasłem), synchronizacja danych z komputerem.

W podgrupie Dodatki umieszczono kalkulator, minutnik i stoper. Na ich działanie nie mogę narzekać, nigdy mnie nie zawiodły.

Zaś w grupie Kolekcja zainstalowano tylko jedną aplikacje, mianowicie Converter II. Pozwala on na bezproblemowe przeliczanie temperatur, walut, masy, długości, powierzchni i objętości.

Dodatkowe zalety oraz wady

Telefon nie obsługuje dzwonków mp3, ale z plikami amr, wav nie ma żadnych problemów. Choć specjalnie przerobiłem dla siebie dzwonek mp3 na wav i nie chciał działać. Nie mam pojęcia zielonego dlaczego. Ze znajomymi przetestowałem usługę Naciśnij i Mów. Testy przebiegły całkiem sprawnie. Dźwięk docierał czasami tylko z lekkim opóźnieniem, a tak to głos dociera normalnie. Pamięć tego telefonu wynosi 3mb i przydzielana jest automatycznie na dźwięki, tapety, aplikacje, gry itp. Wgrywanie dodatkowych aplikacji oraz gier przebiega bez żadnych problemów ze względu na to, że w tym modelu zainstalowano Jave w wersji 2.0.

Niewątpliwe przydałby się Bluetooth. Umożliwiłoby sprawniejsze przesyłanie danych. Radio natomiast przydałoby się podczas spacerów, by umilić spędzony czas i rozruszać zamarznięte kości.

Podsumowująć ten test mam pozytywne odczucia. Telefon skierowany jest do ludzi, którzy nie wymagają za dużo od telefonu, a aparat traktują tylko jak zwykły dodatek. Jak to mój znajomy powiedział, że jest to typowo zabawka lowendowa i w pełni się z nim zgadzam. Na samym początku tego artykułu pisałem, że ten model możemy kupić w dwóch kolor – białej i czarnej. Cena takiego aparatu wynosi około 400zł. Z pełną odpowiedzialność stwierdzam, że jeśli nie potrzebujecie telefonu z super bajerami, to Nokia 6020 pasuje do tego wyśmienicie. I warto wydać około 400zł na nią.

Autorem zdjęć jest Michał Rogowicz


    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama