Michał Rogowicz | 04-12-2008 13:31 |

Nokia 3230

Nokia 3230
Nokia 3230
Nokia 3230
Nokia 3230
Podstawowe dane techniczne:
Model3230
Wymiary (szer,wys,grub)109 x 49 x 19 mm
Waga110 g
Zasięg900, 1800, 1900
Czas czuwania150 h
Czas rozmowy240 min
Bateria760 mAh, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz176 x 208, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak, 48 głosów
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Tak
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny1,3 Mpix, liczne efekty, nagrywanie filmów

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailTak

Łączność:
IrdaTak
BluetoothTak
HSCSDNie
GPRSClass 10
CSDTak
EDGETak
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięciRS MMC
Karta pamięci w zestawie32
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowy
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów i funkcji
WideokonferencjaTak
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacjePush to talk, synchronizacja SyncML, zaawansowana obróbka dźwięku i obrazu.

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.00 Ilość ocen: 12

Twoja ocena: 

Michał Rogowicz | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 3230

Kolejnym smartphonem, którego nasza redakcja miała okazję testować jest Nokia 3230.
Czy wyróżnia go coś specjalnego od pozostałych smartphonów tego producenta, albo czy ma szanse konkurować z zaawansowanymi telefonami innych producentów? Odpowiedz na to pytanie wywnioskujecie sami po przeczytaniu tego testu.

W zestawie oprócz telefonu z baterią znajdziemy jeszcze kartę pamięci RS-MMC, zestaw stereofoniczny, ładowarkę oraz instrukcje obsługi. Jest to dość ubogi zestaw jak na zaawansowany telefon. Brakuje na pewno przejściówki z MMC na jej mniejszy format, czyli RS-MMC. Dziwi też brak płyty CD z oprogramowaniem, choć dla osób, które posiadają stały Internet to nie problem, ponieważ mogą sobie je ściągnać, ale dla „modemowców” lub dla ludzi nie mających wcale dostępu do sieci będzie to uciążliwe.

Pierwsze wrażenie…

… było jak najbardziej ekscytujące. Duży wyświetlacz i klawiatura, która jest podzielona na dwie części, wkomponowana w srebno-czarną obudowę sprawia piorunujące wrażenie. Obudowa została wykonana z materiałów bardzo dobrej jakości. Nie jest ona podatna na zarysowania, jak i odporna na upadki. Cała konstrukcja sprawia wrażenie bardzo solidnej.

U góry telefonu umieszczono głośnik oraz włącznik telefonu, zaś na dole wejście ładowarki i obok niej miejsce na słuchawki. Po prawej zaś stronie zainstalowano miejsce na smycz oraz port podczerwieni, a po lewej przycisk uruchomiający usługę „Naciśnij i Mów”. Na pierwszy rzut oka widać od razu, że sam ekranik zajmuje więcej miejsca niż klawiatura. Z tego rozwiązania jasno wynika, że wyświetlacz jest bardzo dobry, ale klawiatura może być nie wygodna. A czy tak jest naprawdę przekonacie się dalej.

Kontakty

Jak przystało na zaawansowany telefon komórkowy, musi on mieć szeroki wachlarz opcji udoskonalenia kontaktu. Nie tylko napisania kilku numerów, ale również kilka adresów (w tym pocztowych, skrzynki e-mial oraz www). Każda taka opcja pozwala zapisać po trzy takie numery. Jedynie w przypadku pagera, można dodać tylko jeden taki numer. Aby łatwiej kojarzyć osoby to do każdego kontaktu załączyć można miniaturowe zdjęcie, które będzie widoczne, gdy będziemy do tej osoby dzwonić lub ona będzie dzwonić do nas. Kontakty można posegregować według grup, co sprawniej ułatwi jego wyszukanie – w tym pomocne jest również proste wybierania oraz wybieranie głosowe. Taki numer wyślemy również jako wizytówka za pomocą Bluetooth, IRDY, SMSa lub MMSa.

Rozmiar klawiatury – tak jak wspominałem wcześniej – jest mniejszy od rozmiaru wyświetlacza. Na początku użytkowanie może sprawiać troszeczkę kłopotu, lecz zaledwie po kilku minutach staje się bezkonfliktowe. Podzielona jest ona na dwie części – o czym wspominałem wcześniej. Pierwsza część znajduje się zaraz pod wyświetlaczem. W jej skład wchodzi osiem klawiszy funkcyjnych, w tym dżojstik – działa fantastycznie, do jego budowy, jak i działania nie mam żadnych zastrzeżeń. Druga część to klawiatura alfanumeryczna, różni ją od pierwszej kolor i budowa. Tamte są mniejsze i mają budowę wklęsłą, a te zaś są większe i wypukłe. Jednak wszystkie te przyciski mają dobry skok działania i są w ogólnym zarysie są wygodne w użyciu.

Wyświetlacz tego telefonu zajmuje większa powierzchnię niż „cała” klawiatura. Jego rozmiar to 176 x 208 punktów, potrafiący wyświetlić 65 tysięcy kolorów. Nie jest to oszałamiająca i powalająca liczba, ale jednak przy takiej jego wielkości w zupełności wystarczająca, by oddać „soczyste” i ostre kolory. Widok menu można ustawić na dwa sposoby – lista i tabela (3 ikony na trzy). Ta druga jest bardziej efektywna i dynamiczna, dzięki niej szybciej dotrzemy do potrzebnej nam aplikacji. Jest to również typowy widok menu telefonów opartych na platformie Symbian. Aby urozmaicić widok ekranu można ustawić tapetę, wygaszacz, ale również całe motywy – zmiana wyglądu całego menu.

Nokia 3230 obsługuje szeroką gamę wiadomości, począwszy od SMSów, SmartMessaging, MMSów, a skoczywszy na kliencie e-mial. Pisanie wiadomości tekstowych nie powinno sprawiać problemu, dzięki wygodnej klawiaturze. W szybszym pisaniu sprawnie pomoże nam polski słownik T9, który działa znakomicie. Jednak gdy użyjemy polskich znaków to długość SMSa skraca się do 70 znaków, a wszystko to przez kodowanie wiadomości w formacie Unicode – niewiadomo czemu Nokia taki standard, a operatorzy nie protestują przeciwko temu, ponieważ mogą więcej zarobić. Rozwiązać ten problem można na dwa sposoby – nie używać polskiego słownika lub wszystkie zapisane w nim wyrazy przekształcić na wyrazy bez polskich znaków.

Waga jednego MMSa wynosi 100kb – jednak sam pusty MMS zajmuje 1kb. Z każdej grupy załączników można załączyć tylko jeden plik – niezależnie od jego wielkości. Wysyłanie, jak i odbieranie wiadomości multimedialnej nie stanowiło żadnego problemu, a to za sprawą GPRS class 10. Zaprogramowanie klienta e-mial jest banalnie proste, jak również jego użytkowanie. Jednak można w nim zapisać tylko jedno konto pocztowe – jest to stanowczo za mało jak na smartphona.

Komunikacja – to pojęcie jest szeroko rozumiane w kontekście tego telefonu. Można ją odbyć wszelki sposób, począwszy od IRDY, Bluetooth, a skoczywszy na kablu USB. Oprócz tego ostatniego, którego nie miałem okazji przetestować, wszystko odbywało się bez problemu i bardzo sprawnie. Szczególnie spodobała mi się technologia Bluetooth, którą obsługiwać to rzecz banalnie prosta. A co najważniejsze działała ona szybko. Nie zdarzył mi się problem typu, że nie mogę czegoś przesłać. Transmisja danych z Nokią 6680 czy SE K700i nie sprawiała żadnego problemu, a cała filozofia polegała na parokrotnym przyciśnięciu klawisza zatwierdzającego.

Synchronizacje telefonu z komputerem najlepiej odbyć za pomocą programu napisanego przez programistów z Finlandii, a mianowicie Nokia PC Suite. Obsługiwanie go jest banalnie proste, a przy tym oddaje nam bardzo duże pole manewru, jeśli chodzi o „ustawienie” komórki.

Jeśli chodzi o serfowanie po WAPie to odbywało się to za pomocą GPRS class 10. Wszystkie strony otwierały się bez zarzutu i dość szybko. Kiedy otwieraliśmy strony, które mało „ważą”, tzn. te które nie są nasycone grafiką, to ten proces był szybki, gorzej było z stronami, które miały dużą objętość.

Aparat

Czyżby Nokia uświadomiła sobie, że aparat klasy 1,2 megapiksela to już standard i będzie go stosować w kolejnych modelach? Miejmy nadzieje, że tak. Nokia 3230 jest właśnie wyposażoną w taką kamerę. Pozwala ona wykonać zdjęcia w rozdzielczości 1280 x 960, a kiedy jest ciemne pomieszczenie, można je polepszyć używając trybu nocnego. Są też przypadki, kiedy chcemy sobie zrobić zdjęcie z inną osoba i tutaj na pomoc przychodzi nam samowyzwalacz w którym ustawiamy czas odliczania – 10, 20 i 30 sekund. Byłem miło zaskoczony obecnością obok obiektywu małego lusterka, które jest na pewno pomocne w „pstryknięciu” autoportretu. A jeśli jesteśmy przy obiektywie to musze wspomnieć, że został on umieszczony w prostokącie, który go otacza, dzięki czemu nie jest narażony na porysowania. Jakość zdjęcia możemy ustalić za pomocą trzech opcji, a dodatkowo je edytować za pomocą bardzo dobrej aplikacji. W niej dodamy ramkę, tekst, jak również zdjęcie obetniemy, obrócimy oraz dostosujemy je jako kartkę z życzeniami.

>

Teraz przejdę do opcji wideo, która jest również bardzo ciekawa. Długość każdego filmu możemy dostosować do wielkości MMSa lub do wyczerpania pamięci telefonu/karty pamięci. W przypadku „bawienia” się w reżysera, ważne jest ustawienie wielkości klipu – do wyboru są dwie opcje: 128 x 96 i 176 x 144. Film zapisywany jest z dźwiękiem lub bez niego w formacie 3gp. Jego jakość oceniam na dobrą, choć mogłoby zapisywać je w formacie mp4, co by znacznie poprawiło jego jakość.

Dźwięki i Aplikacje

Oprócz tradycyjnych dzwonków polifonicznych, telefon obsługuje dzwonki true-tone oraz mp3. Jakość dźwięków jest dobra, ale nie rewelacyjna – na pewno są gorsze od Walkmanów SE. Jednak głośnik ma potężną moc i wydaje z siebie bardzo głośne dźwięki, co jest ich niewątpliwą zaletą. Oczywiście w komórce nie mogło zabraknąć standardowych aplikacji, ale oprócz tego pojawiło się kilka ciekawych aplikacji oraz gier. Bardzo ciekawym programem jest SettingWizard. Pozwala ona bez potrzeby wysyłania SMSów konfiguracyjnych oraz bez dostępu do Internetu zaprogramować ustawienia GPRS/MMS itp., jak również ustawić e-miala. Dostępne są również dwa edytory – zdjęć i wideo – dzięki którymi udoskonalimy nasze prace. Nie mogło zabraknąć oczywiście standardowych aplikacji, takich jak: kalendarz, budzik, notatnik, kalkulator, dyktafon i portfel elektroniczny.

Warto wspomnieć o…

… platformie komórkowej na której jest oparta Nokia 3230, a mianowicie chodzi o Symbiana. Do jego działania można mieć wątpliwości. Zdarzało mi się, aby telefon pospolicie się „zamulił”, tzn. chodził wolno i otwierały się wszystkie aplikacje po kolei, co na pewno bardzo denerwuje. Na szczęście, Symbian nigdy mi się nie zawiesił tak, żebym musiał go uruchamiać jeszcze raz. Daleko mu jednak do wydajności Symbiana znanego np. z 6680.

Radio uruchomimy jedynie po podłączeniu słuchawek, lecz następnie można je przestawić tak, aby grało przez głośnik. Zaprogramowanie oraz wyszukiwanie nowych stacji jest banalnie proste i nikomu nie powinno sprawić problemu. Pamięć telefonu wynosi 6mb – jest to mało jak na dzisiejsze czasy, jednak to w zupełności rekompensuje karta pamięci dodana w zestawie. W przypadku kiedy wysyłamy duże pliki, powyżej 6mb przez Bluetooth z inna komórką to telefon po prostu jej nie przyjmie i zerwie połączenie.

Bateria

Komórkę zaopatrzono w ogniowo litowo-jonowe o pojemności 760 mAh. Wytrzymywała ona średnio 2-3 dni w zależności od intensywności używania telefonu. W przypadku słuchania dzwonków mp3, czas czuwania skraca się do dwóch dni, kiedy jednak nie słuchamy ich często to ów czas wzrasta do 3 dni. Nokia mogła by pomyśleć o stosowaniu w swoich modelach ogniw polimerowych, które są wydajniejsze oraz bezpieczniejsze dla środowiska.

Podsumowanie

Nokia 3230 przeznaczona jest zdecydowanie dla nastolatków lubiących takie „zabawki” oraz dla biznesmenów, którzy potrzebują wielu aplikacji oraz bezproblemowego połączenia z Internetem. Ogólnie rzecz ujmując ten aparat uważam za udany i wróże mu świetlaną przyszłość. Oprócz swojego intrygującego wyglądu posiada wiele ciekawych funkcji, które z pewnością udobruchają przyszłych nabywców. Taki klient musi się pogodzić z wydaniem około 700 zł, aby stać się jego szczęśliwym posiadaczem. Sprzedawany jest on w dwóch wersjach kolorystycznych – bordowej i czarnej.


    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama