Michał Rogowicz | 04-12-2008 13:17 |

Nokia 3220

Nokia 3220
Nokia 3220
Nokia 3220
Nokia 3220
Nokia 3220
Podstawowe dane techniczne:
Model3220
Wymiary (szer,wys,grub)105 x 44 x 19 mm
Waga86 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900
Czas czuwania280 h
Czas rozmowy360 min
Bateria760 mAh, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz128 x 128, 65 tys. kolorów
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć4,5
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak
DyktafonTak
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioTak

Aparat:
Aparat fotograficzny640 x 480, samowyzwalacz, liczne efekty, nagrywanie filmów

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailNie

Łączność:
IrdaNie
BluetoothNie
HSCSDTak
GPRSClass 10
CSDTak
EDGETak
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci Nie
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
Java2.0
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikTak
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweDla numerów
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacje

Sprawdź cenę:

Ocena:   7.09 Ilość ocen: 11

Twoja ocena: 

Dariusz Dudziak | 25-04-2006 17:00 |

Nokia 3220

Firma Nokia wymienia swoją gamę modeli telefonów. Po kolei we wszystkich segmentach rynkowych pojawiają się nowe modele, więc siłą rzeczy segment popularny również doczekał się nowego modelu. Oznaczenie 3220 wskazuje, ze model ten jest następcą rozpowszechnionych modeli 3210, 3310, 3410, 3510.
Jeżeli faktycznie będzie sprzedawany w tej klasie cenowej może stanowić nie lada gratkę, ponieważ oferuje naprawdę wiele – więcej niż jeszcze niedawno, naprawdę niedawno, oferowano w klasie biznesowej.

Z zewnątrz

3220 z zewnątrz nieco podobna jest do znanego i lubianego modelu 6610. Podobne są rozmiary, podobny układ obudowy. Zasadniczą różnicą, widoczną na pierwszy rzut oka, są cztery gumopodobne osłony dyskotekowych świateł po bokach. Dają one znakomity uchwyt telefonu – przez cały czas testu ani razu nie miałem żadnego problemu np. z wyciągnięciem go z kieszeni, bardzo wygodnie trzyma się go podczas rozmowy.

Same światła są dosyć kontrowersyjne – migają w rytm melodii dzwonka różnokolorowo, identycznie jak świadła w dyskotece. Praktycznie wszystkie osoby którym pokazałem podczas testu tą funkcję stwierdziły, że wstyd byłoby im się z takim czymś pokazać na ulicy. Może to zapewne spodobać się młodym ludziom, pozostali – na szczęście mogą wyłączyć światła przy pomocy stosownej pozycji w menu. Są one dosyć wygodne np. w samochodzie, lub w domu jeżeli wyciszymy dzwonek. Dzięki temu trudniej przegapić połączenie.

Standardowa obudowa jest z tyłu przezroczysta, a pod nią znajduje się miejsce na ozdobny element z papieru. W komplecie z telefonem znajduje się specjalny szablon do wycięcia tego elementu z papieru, zdjęcia czy jakiejś grafiki, co pozwala spersonalizować swój telefon. Dodatkowo dołączono dwie dodatkowe wkładki z grafikami – można je włożyć zamiast standardowej.

Z przodu rzuca się w oczy naprawdę znakomitej jakości wyświetlacz. Wyświetla on ponad 16 tysięcy barw i daje bardzo ostry obraz. Jest to znaczny postęp w porównaniu z np. 6610, a wyświetlacze SonyEricsson T68 czy T230 sprawiają w porównaniu nieodparte wrażenie nieostrych i wyblakłych – różnica jest aż nazbyt widoczna.

Słowa krytyki – i to ostre – należą się klawiaturze. Ta która była z telefonem jest po prostu koszmarnie niewygodna – klawisze są połączone po dwa, co utrudnia szybkie ich używanie. Klawisz kursorów to już szczyt niewygody – potrzebowałem kilku dni aby się nauczyć wciskania w centralnej części (co jest zazwyczaj używane do potwierdzania wyboru funkcji) – ponieważ część ta jest zagłębiona, zazwyczaj przechylałem klawisz na któryś z boków co powodowało zadziałanie funkcji kursora, a w efekcie wybranie np. sąsiedniej pozycji z menu, a nie tej której chciałem. Dopiero po ponad tygodniu używania telefonu udawało mi się jako tako korzystać z klawiatury. Na szczęście klawiatura jest wymienna razem z obudowami i są szanse zakupu innej wersji wykonania, być może wygodniejszej. Należy jeszcze dodać, że po wielu latach Nokia wreszcie zaczęła implementować w telefonach funkcję automatycznej blokady klawiatury po zadanym czasie. Troszkę przeszkadza, że przy automatycznym zadziałaniu blokady włączane są światła telefonu – w nocy może to bywać nieco stresujące.

Funkcje telefonu

Menu telefonu jest zmienione w porównaniu do poprzedników. Ikonki sa pseudoprzestrzenne. Zmieniono nieco układ – np. podmenu Profile przeniesiono do ustawień. Całe menu jest w pełni graficzne i w znacznym stopniu modyfikowalne przy pomocy tematów. Część tematów jest dostarczona z telefonem, dalsze użytkownik może ściągnąć.

Możliwości telefonu są naprawdę imponujące – kamera VGA z możliwością nagrywania filmów, klient e-mail, organizer z listą zadań i kalendarzem. Jest także wsparcie dla funkcji zdalnej synchronizacji danych, jednak te funkcja wymaga wsparcia ze strony operatora.

Kolejną funkcją wymagającą wsparcia od operatora jest „Moja dostępność”. Jest to coś na kształt komunikatora typu GaduGadu czy ICQ, wbudowanego w telefon, pokazującego czyjąś gotowość do rozmowy i pozwalającego przesyłać informacje. Po właczeniu tej funkcji i odpowiednich ustawieniach odpowiednie znaczki pokazują się przy liście kontaktów. Oczywiście dotyczy to tylko tych osób które tego sobie życzą, w dodatku żeby zobaczyć czyjąś dostępność, trzeba być przez tą osobę do tego uprawnionym. Rozwiązanie to jest wspólnym projektem Nokii i SonyEricsson, jednak z tego co mi wiadomo, żadna sieć w Polsce nie oferuje obsługi tej funkcji. Jednak w przyszłości może to być dosyć popularne.

Cała zawartośc telefonu przechowywana jest teraz podobnie jak w telefonach Siemensa – w całej dostępnej pamięci jako system plików. W jednej przestrzeni o rozmiarze 2.5 megabajta przechowywane są obrazki, dźwięki, zdjęcia, filmy, animacje i programy Java. Pamięć jest podzielona na foldery ułatwiające zachowanie porządku.

Jakośc obrazu z kamery jest dosyć przyzwoita – oczywiście jak na małą kamerkę VGA z malutkim obiektywem. Jeżeli będziemy pamiętali, że obiektyw nie ma regulacji ostrości i poniżej pewnej odległości zdjęcia wyjdą nieostre – efekty fotograficzne są całkiem niezłej jakości. W dodatku do kamery dodano funkcję samowyzwalacza, więc teraz sami również możemy się pojawić na zdjęciach. Oprogramowanie do wyświetlania grafik zawiera proste funkcje edycyjne – można dodać tekst na zdjęciu, zwiększyć kontrast, dodać ramkę czy wykadrować zdjęcie. Można również przeglądać zdjęcia i grafiki w formie pokazu slajdów.

Książka telefoniczna oprócz standardowych informacji może też zawierać miniaturowe fotografie które są pokazywane na liście telefonów oraz pokazywane przy połączeniu przychodzącym. Szkoda tylko, że wycofano się ze stosowania funkcji dostępnej np. w modelu 6310i – pokazywania który z numerów przypisanych do danego kontaktu inicjuje połączenie. Funkcja ta bywa dosyć użyteczna i brakuje jej w telefonie.

Poważną wadą telefonu są możliwości podłączania. Jedynym zaimplementowanym interfejsem jest USB, w dodatku wymaga dosyć trudno dostępnego i drogiego kabla DKU-5. Identyczny mechanicznie, znacznie tańszy i łatwiej dostępny kabel DKU-2 nie działa z tym telefonem. Jest to tym bardziej dziwne jeżeli zważy się, że pochodzący z tej samej generacji model 6230 działa z DKU-2. W połączeniu z brakiem interfejsów IrDA i Bluetooth nie można oprzeć się wrażeniu, że telefon jest ściśle przygotowany pod oczekiwania operatorów, a użytkownik jest zniechęcany do korzystania z czegokolwiek innego przy przesyłaniu niż wiadomości SMS i MMS. Dosyć utrudnia do przekazywanie z telefonu nagranych filmów i zrobionych zdjęć.

Dźwięki generowane przez telefon są znakomitej jakości. Wydaje się, że zastosowano to samo rozwiązanie co w modelu 7650 – czyli Beatnik Audio Engine, co pozwala na stosowanie jako melodii dzwonka plików MIDI, WAV i AMR. Dźwięki odtwarzane są czysto i głosno. Ten sam element wykorzystany jest jako głośnik trybu głośnomówiącego, co daje znakomite efekty, choć niektórym może przeszkadzać, że najgłośniej słychać rozmowę z boku telefonu.

Należy podkreślić, że mimo bardzo małych rozmiarów baterii, czasy czuwania są imponujące – mimo kolorowego wyświetlacza i prądożernych gadżetów świetlnych telefon podczas testu trzeba było ładować co 4-6 dni, co jest wynikiem po prostu znakomitym w tej klasie. W sumie telefon jest bardzo ciekawy i bogato wyposażony – jeżeli jego cena będzie taka jak poprzedników, może się stać kolejnym hitem rynkowym.

Zalety:

– doskonały wyświetlacz

– bogate funkcje telefonu

– dosyć dobrej jakości kamera

– obudowa daje bardzo wygodny uchwyt

Wady:

– nietypowy kabel połączeniowy

– bardzo niewygodna klawiatura

– jak wszystkie nowe Nokie nie obsługuje funkcji AOC, przez co nie działają karty Simplus i Sami Swoi.

Autor: Dariusz Dudziak

Zdjęcia: Michał Rogowicz

Źródło: Mobility

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama