Michał Rogowicz | 03-12-2008 22:59 |

Nokia 3100

Nokia 3100
Nokia 3100
Nokia 3100
Nokia 3100
Nokia 3100
Nokia 3100
Podstawowe dane techniczne:
Model3100
Wymiary (szer,wys,grub)102 x 43 x 19 mm
Waga85 g
ZasięgGSM 900, GSM1800, GSM1900
Czas czuwania410 h
Czas rozmowy360 min
Bateria850 mAh, litowo-jonowy (LiIon)
Wyświetlacz4096 kolorów, 128 x 128 pix.
Procesor
System operacyjny
Dostępna pamięć0,9
Multimedia:
Dzwonki polifoniczneTak, 4 głosy
DyktafonNie
Tryb głośnomówiącyTak
Odtwarzacz MP3Nie
RadioNie

Aparat:
Aparat fotograficznyNie

Wiadomości:
SMSTak
MMSTak
T9Tak
Klient e-mailNie

Łączność:
IrdaNie
BluetoothNie
HSCSDNie
GPRSClass 6
CSDTak
EDGENie
WiFiNie
WAP2.0
XHTML
I-modeNie

Inne funkcje:
Złącze kart pamięci Nie
Karta pamięci w zestawie
Naciśnij i mów (ang. Push to talk)
Wymienne obudowyTak
JavaTak
BudzikTak
KalendarzTak
NotatnikNie
MinutnikTak
StoperTak
Wybieranie głosoweNie
WideokonferencjaNie
Cena według producenta

Dodatkowe informacje:
Dodatkowe informacje

Sprawdź cenę:

Ocena:   5.50 Ilość ocen: 2

Twoja ocena: 

Paweł Gąsiorski | 24-04-2006 20:00 |

Nokia 3100

Nokia 3100 na pewno rzuca nowe światło na indywidualny styl komórki. Skoro ma być przeznaczona do masowego użytku, to potencjalnymi jej odbiorcami będzie z pewnością młodzież.
Pierwszy raz z tym telefonem zetknąłem się w marcu 2003 roku na niemieckich targach Cebit. Wydawać by się mogło, że jest to zwykły aparat z którego można dzwonić czy SMSować. Jak się okazało po trzy tygodniowym teście moje pierwsze wrażenia były mylne!

Zacznijmy może od ogólnego opisania telefonu. Nokia 3100 pracuje w trzech pasmach GSM 900/1800/1900 co pozwala na swobodne rozmawianie na kontynencie amerykańskim. Bardzo dużym plusem telefonu są wymiary oraz waga. Aparat niewielki 102x43x19 mm, waży zaledwie 85 gramów, dopasowany jest doskonale do prawie każdej dłoni. Malutkie, leciutkie urządzenie na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. W moim przypadku był to biało-niebieski telefonik, z bardzo ciasnym ułożeniem klawiszy. Nie pasują one zbytnio dla kobiet z dużymi paznokciami, gdyż mogą mieć problemy z wybieraniem czy też ze swobodnym posługiwaniem się tą ergonomiczną klawiaturą. Ciekawą nowością w tym telefonie jest to, że przy dzwonieniu cała klawiatura świeci w rytm dzwonka.

Wyświetlacz jest ładny, nieduży, kolorowy (4096 kolorów) z możliwością regulacji kontrastu wygląda podobnie jak w większości Nokiach. Jedynie co może wyróżniać ten wyświetlacz to anonimowe wygaszacze, które idealnie pasują do tego urządzenia. Po dłuższym przestoju na ekranie możemy zauważyć cyfrowy zegar z dokładną godziną. Na samej górze telefon posiada klawisz szybkiego dostępu do profili.

Model 3100 jest pierwszym w ofercie Nokii telefonem przystosowanym do zamontowania obudów Xpress-On do gier nowej generacji. Są one sprzedawane osobno i wyróżniają się "elektroluminescencyjnymi" efektami. Sam efekt polega na tym, że światło miga w nich przez półprzeźroczystą obudowę w rytm dzwonków, melodii, gier, sygnałów powiadomień i innych funkcji telefonu.

Menu urządzenia zawiera 13 przydatnych, ale niestety standardowych funkcji. Opcje takie jak: Wiadomości, Spis połączeń, Kontakty, Profile, Ustawienia, Budzik, Galeria, Kalendarz, Gry, Aplikacje, Dodatki, Usługi i jedyna zauważona przeze mnie nowość "Idź do".

Wiadomości. Szczerze przyznam, że nie zauważyłem tu nic nadzwyczajnego. Jak w każdej nowej Nokii mamy opcje wysyłania i odbierania wiadomości SMS/MMS, wiadomości głosowych jak również tych pobranych z sieci. Opcja słownika T9, jest na tyle pomocna, że SMSy piszę się szybko i przyjemnie.

W spisie połączeń dowiemy się czegoś na temat odebranych/nieodebranych połączeń, wybieranych numerów czy też czasu jaki wykorzystaliśmy na rozmowy.

Kontakty są bardzo proste w obsłudze. Możemy łatwo sprawdzić numery osób zapisanych w telefonie, bądź na karcie SIM. Oprócz tego, każdy kontakt przypiszemy wybranej grupie osób. Mamy do wyboru takie grupy jak: rodzina, znajomi, praca, VIP oraz grupa inne. Samych kontaktów w telefonie zapiszemy na pewno ponad 100.

Nowe możliwości zauważyłem w profialach. Otóż, możemy utworzyć własny styl profilu. Służy nam do tego profil nazwany "Mój Styl 1-2". Do każdego wybierzemy odpowiedni ton, dźwięk, sygnał czy dopasowanie sygnalizacji podświetlenia dostosowaną do rytmu dzwonka.

Atrakcyjne nowości znajdziemy w Ustawieniach. Zmieniania opcji w skrótach własnych jest w tym wypadku nowością, jak również sama edycja wygaszacza ekranu w którym możemy ustawić nawet czas po jakim wygaszacz ma się włączyć. Ciekawe rzeczy pojawią się nam po wybraniu ustawień wyświetlacza. Zmiany tapety, kolorystyki, loga operatora i jasności wyświetlacza z pewnością ułatwią nam ubarwienie telefonu. Kolejne funkcje ustawień są już standardowe. Możemy zmienić datę, godzinę, ustawienia telefonu, połączeń, dźwięków, zabezpieczeń jak i przywrócić ustawienia fabryczne.

Model 3100 jest na tyle przyjemny, że zawsze dyskretnie może nas obudzić. Klikając na Budzik, jesteśmy wstanie wyznaczyć godzinę i dźwięk dzwonka jakim chcemy być obudzeni. Uważam, że taką możliwość powinna posiadać każda nowa Nokia.

Menu Galeria pozwoli na całkowity przegląd grafik oraz dźwięków dostępnych w telefonie. Mamy pełną możliwość sprawdzenia wszystkich opcji związanych z grafiką oraz dźwiękami. Możemy je skasować, pobierać z Internetu oraz wysłać do znajomych. Krótko mówiąc jest to "luksus" i ogromny plus tego modelu.

Kilka razy skorzystałem z kalendarza w tym urządzeniu. Sama jego prostota jest zaskakująca. Wystarczy wpisać informacje np. o spotkaniu, ustawić odpowiednią datę i godzinę o której telefon ma nam o tym przypomnieć.

Nokia 3100 posiada 4-kierunkowy kontroler gier, co gwarantuje użytkownikom aparatu wspaniałe przeżycia podczas grania. Fabrycznie telefon wyposażony jest w gry napisane w języku Java(tm). Do wyboru mamy tu takie tytuły jak: Snake EX2, Bowling i Beach Rally. Gra się naprawdę świetnie, a do tego każdy użytkownik ma do dyspozycji bogatą ofertę gier pobieranych z internetu. Do wprowadzenia do aparatu następnych aplikacji Java wystarczy tylko kilka naciśnięć klawiszy.

W menu Aplikacje mamy możliwość wybrania dowolnej aplikacji, oczywiście jeżeli została wcześniej ściągnięta z Internetu. Jeśli nie wiemy ile pozostało nam wolnego miejsca w pamięci telefonu, zawsze jesteśmy wstanie to sprawdzić klikając na pamięć w menu aplikacje.

Dzięki dodatkom mamy szanse włączyć minutnik, uruchomić stoper czy obliczyć proste równanie matematyczne. Myślę, że dla ludzi młodych to ostatnie będzie niezwykle przydatne.

W opcjach "Usługi", dzięki przeglądarce XHTML miałem przyjemność zobaczyć jak wyglądają w tym telefonie strony www. Nie jest to może, aż tak wielkie wrażenie, ale jak na taki telefon było wystarczające.

Ostatnie w menu jest "Idź do". Ustawimy w niej wszystkie funkcje do których chcemy mieć bezpośredni dostęp po kliknięciu w tę opcję.

Bateria testowanego telefonu to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 850mAh. Przyznam, że z baterii jestem zadowolony. Działała podczas całego testu około 10 dni, co jest dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Ładowanie przebiega również bez żadnych zastrzeżeń, aparat ładuje się około 4 godzin.

Do Nokii 3100 możemy dokupić cała masę akcesoriów.

Nokia Fun Camera jest to niezależny aparat fotograficzny standardu VGA, posiadający własny wizjer, flesz oraz zasilacz. Fun Camera w swej 8-megabajtowej pamięci może zmieścić nawet 50 zdjęć, jednak jakość pozostaje wiele do życzenia.

Dzięki złączu Pop-Port każdy posiadacz Nokia 3100 może korzystać z zestawu słuchawkowego z radiem Nokia Radio Headset, będącego połączeniem radia stereo FM, wyświetlacza i słuchawek. Oczywiście nie są to standardowe akcesoria, możemy je jedynie dodatkowo dokupić.

źródło: Magazyn Mobilnych Technologii "Delaer"
    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama