Konrad Karpieszuk | 29-09-2011 12:32 |

Test gry Monopoly Classic HD

Któż nie zna gry w Monopol? Któż w nią nie grał? Kto nie próbował stać się potentatem hotelarskim, przynajmniej na planszy i płacąc za kolejne budynki sztucznymi banknotami? W grę tę gra się chyba od pokoleń, nie mogło jej więc także zabraknąć w wersji na telefony komórkowe. Co więcej na sprzęt z systemem operacyjnym Symbian jest ona zupełnie darmowa. Szkoda byłoby więc nie ściągnąć jej i nie spróbować swoich sił.

Monopoly Classic HD

Na samym początku nieco rozczarowuje brak polskiej wersji językowej. Ale cóż, jeśli za darmo, nie można wymagać wszystkiego. Udało mi się jakoś przebrnąć przez samouczek, który dość szybko wyjaśnia jak się poruszać na ekranie. Do rzutu kośćmi wykorzystano wbudowany w telefon akcelerator – potrząśnij urządzeniem, a kości potoczą się po planszy. Na dole ekranu masz cztery ikonki (niestety bardzo małe), którymi można przełączać się między widokami. Dodatkowo wystarczy kliknąć na krawędzi wyświetlonej planszy, by przybliżyć ją i obejrzeć istniejące tam pola, sprawdzić ile kosztuje dany hotel i co chyba najważniejsze: czy kupiliśmy już go, czy posiada go nasz przeciwnik. Przeciwnikiem jest zazwyczaj komputer.

Niestety po pięciu minutach grania okazuje się, że gra nie bawi tak samo jak jej tradycyjny odpowiednik. Nie ma tu tego czegoś, czego doświadczamy konkurując ze swoim rodzeństwem czy rodzicami. Wykupowanie kolejnych hoteli, podczas gdy przeciwnikiem robiącym to samo jest komputer, wydaje się monotonne. Co z tego, że zdobyliśmy kolejną nieruchomość, co z tego, że zdobywamy kolejne dolary, gdy płaci dla nas algorytm, a nie żywa osoba? Gdy oddaje nam swój majątek nasz brat czy tata – cóż… nie da się ukryć, że “oskubanie” rodzinki ma coś w sobie 😉 A tutaj – nic. Jest wiele bardziej pasjonujących gier.

Polecamy: Test gry James Cameron’s Avatar HD

Ponadto wyświetlanie planszy tradycyjnej gry na ekranie małego telefonu także się nie sprawdza. Wspomniałem, że można przybliżać, oddalać, ale nie zdaje to egzaminu. Przy tradycyjnym sposobie grania wystarczy szybki rzut oka na dany element i już wszystko wiemy. Gdy chcemy sprawdzić kto jest właścicielem hoteli na dwóch skrajnych krawędziach planszy, po prostu to widzimy. W grze na telefonie nie jest ta łatwo: musimy przybliżyć jedną krawędź, oddalić, przybliżyć drugą. “Kliknij aby zobaczyć” zawsze będzie przegrywało z najzwyczajniejszym w świecie “spójrz aby zobaczyć”. Ktoś z Electronic Arts powinien chwilę zastanowić się jak rozwiązać ten problem lepiej. Ja przyznam się, że pomysłu na to nie mam, ale nie zmienia to faktu, że to jak jest teraz – oceniam po prostu źle.

Przeczytaj również: Test gry Spider-Man: Total Mayhem HD

Naprawdę, bardzo się starałem by znaleźć coś pozytywnego w tej grze, ale chyba nie potrafię. Muzyczka jest całkiem przyjemna, ale szczerze mówiąc nie dla muzyczki włącza się grę. A na pewno nie tylko dla muzyki. Interfejs gry jest bardzo kanciasty, przypomina mi gry z czasów jeszcze Windowsa 98. Już pomijam tutaj jego błędy, jak na przykład wyświetlanie napisów białą czcionką na żółtym tle. A jest ich więcej.

Podsumowując: grę można ściągnąć, zainstalować i próbować zagrać. Jednak wszystko co z niej wyniesiemy, to chęć zakupu jej w tradycyjnej, pudełkowej formie. Choć z drugiej strony – może właśnie o to chodziło 😉

Plusy:
+ gra darmowa,
+ łatwa do opanowania.

Minusy:
– brak spolszczenia,
– kiepski interfejs z błędami,
– nudna.

Pobierz Monopoly Classic HD z Sklepu Nokia

 

 • Lotnik

  A mógłbyś przetestować grę Sky Force?

  • Anonim

   To masz na myśli – http://store.ovi.com/content/4612?clickSource=search&pos=1 ?

   • Lotnik

    Tak o to mi chodzi 🙂

    • Lotnik

     Jeszcze jedno, jakbyś testował to może jakimś telefonem z Symbianem ^3, jeśli jest taka możliwość 🙂

 • Lotnik

  Tak o to mi chodzi 🙂

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama