Michał Rogowicz | 06-11-2013 13:37 |

Samsung dalej płacił Nokii za patenty? Nowa umowa na 5 lat?

Nokia logoObecna umowa firm Samsung oraz Nokia wygasała wraz z końcem tego roku. Od 1 stycznia 2014 roku teoretycznie Samusng nie mógłby sprzedawać swoich produktów, w których korzysta z patentów Nokii. Jednak nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku i będzie podpisana na 5 lat. Jak warunki finansowe? Oto jest pytanie…

Sprawa patentów wśród producentów sprzętu elektronicznego to temat wrażliwy. W ostatnich miesiącach kilkakrotnie sądziło się Apple i Samsung, i raz Samsung musiał zapłacić sporo gotówki za naruszenie patentów. Koreański producent nie zamierza popełnić takich błędów i nie zamierza nawet na chwilę wstrzymywać sprzedaży swoich sprzętów.

Nowa umowa

Dlatego wcale nie dziwie się, że Samsung z Nokią doszli do porozumienia. Obecna umowa kończy się pod koniec roku, a nowa wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku. I będzie ona obowiązywać przez kolejne 5 lat.

A jak wyglądają warunki finansowe? Tego nie ujawniono i pewnie nigdy się nie dowiemy ile dokładnie Samsung musi zapłacić Nokii za jeden sprzęt, czy rocznie… Nie wiadomo jak się dokładnie fiński producent dogadał z koreańskim.

Niektóre źródła twierdzą, że opłaty ustali sąd arbitrażowy, ponieważ obie spółki w kwestii finansowej nie mogą się dogadać. I w sumie nie dziwie się… Nokia chce zarobić jak najwięcej, a Samsung zapłacić jak najmniej.

A ile Microsoft zapłacił Nokii?

Wraz z sprzedażą działu telefonów komórkowych przez Nokie, Microsoft wynegocjował także licencjonowanie patentów na kolejne 10 lat. Za to gigant komputerowy jest zmuszony zapłacić 1,65 mld euro.

Teraz można się domyślać ile Samsung musi zapłacić… Będzie więcej czy mniej? Ciekawe czy to zależy od ilości sprzedanych urządzeń… Co sądzicie?

 • Jurek

  hajs się będzie zgadzał:D

  • Papiak

   I to w chuj bardzo 😉

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama